• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Halak újratelepítése beállt szűrő mellé

petser

Kertész szaki
Sziasztok!
Egy olyan szituáció állt elő nálunk, hogy újrarendeztük az akváriumot, layout tekintetétben a nulláról. Talaj 80% homok, maradék 20 Amazonia. Max 1, másfél liter. Az aki 60P.
Szűrő 2 éve üzemelő matrixos, talajba bacikultúra is került, plusz stability. Vízfeltöltésnél a harmada nagyjából az előzőből jött át.
Kérdés:
A halacsok, garnélák most egy másik akiban vannak tranziton, mikor mehetnek vissza?
Köszi!
 
Sziasztok!
Egy olyan szituáció állt elő nálunk, hogy újrarendeztük az akváriumot, layout tekintetétben a nulláról. Talaj 80% homok, maradék 20 Amazonia. Max 1, másfél liter. Az aki 60P.
Szűrő 2 éve üzemelő matrixos, talajba bacikultúra is került, plusz stability. Vízfeltöltésnél a harmada nagyjából az előzőből jött át.
Kérdés:
A halacsok, garnélák most egy másik akiban vannak tranziton, mikor mehetnek vissza?
Köszi!

1.) Ha az akvarium kloros csapvizzel lett 2/3 adban feltöltve, akkor az kiolte a bacikulturat.
2.) Ha az átépites soran ki volt kapcsolva a szuro, akkor az kiolte a bacikulturat.
3.) Sok lebonto bakterium el a talajban, ezert erdemes ennek idot adni, hogy felépuljon.

Ha alul telepitett akvarium volt, es a fenti elso ket feltetel nem teljesult, akkor mehetnek rogton vissza.

Ha tultelepitett, de az elso ketto nem teljesult, akkor napi 10-15% vizcserek mellett (az elso 3-4 hetben) visszamehetnek.

Ha van ra lehetoseg erdemes reszletekben, 5 napos csusztatásokkal visszatelepiteni a lakokat, es ramerni a no2 ill no3 szintre.
 
Nem tudom, ennyi amazonia mennyi gondot tud okozni, ilyen arányban, de mivel a víz java a régi akvárium víz, nem hiszem, hogy gond lenne az azonnali telepítéssel.
Gyengébb idegzetűek ne olvassák: a minap telepítettem újra édesanyámnál egy homokos talajú 100 literes akváriumot. Full homokmosás, Seachem Prime-al kezelt csapvíz. Egy belső kis szűrő, csak szivaccsal. A korábbi lakók azonnal vissza bele, mint a régi szép időkben, amikor még híre-hamva nem volt a több hetes beszoktatásnak, hiperszuper külső szűrőnek, meg a többi növényes varázslatnak.
Mindenki él és virul. Egyedül a 4 db amanot nem találom, akiket később tettem bele, de lehet, hogy a Botia vadászta le őket, nem tudom.
Szóval, nálad egyedül az amazonia nem tudom, mennyire kavar bele a dolgokba, de attól eltekintve én nem lennék szívbajos.... Én azt látom, hogy az aktív talajok miatt fontos elsősorban ez a több hetes várakozás. Tudom, hogy a bacikultúra, stb miatt IS jó várni, de amikor elkezdtem az egészet (persze, nem növényes, hanem "fapados" vonalon, az akkoriban kapható egyetlen akvarisztikai könyv rongyossá olvasása volt az egyedüli infó forrás), akkor senki sem várt a telepítéssel, és hacsak nem valami érzékeny halról volt szó, simán túlélték a lakók a dolgot....
Ezzel nem azt akarom mondani, hogy haszontalan a mai gyakorlat - én is a szerint indítottam a nagyobbik akváriumomat -, csupán azt, hogy bizonyos körülmények között lehet másként is csinálni a dolgot.
 
1.) Ha az akvarium kloros csapvizzel lett 2/3 adban feltöltve, akkor az kiolte a bacikulturat.
2.) Ha az átépites soran ki volt kapcsolva a szuro, akkor az kiolte a bacikulturat.
3.) Sok lebonto bakterium el a talajban, ezert erdemes ennek idot adni, hogy felépuljon.

Ha alul telepitett akvarium volt, es a fenti elso ket feltetel nem teljesult, akkor mehetnek rogton vissza.

Ha tultelepitett, de az elso ketto nem teljesult, akkor napi 10-15% vizcserek mellett (az elso 3-4 hetben) visszamehetnek.

Ha van ra lehetoseg erdemes reszletekben, 5 napos csusztatásokkal visszatelepiteni a lakokat, es ramerni a no2 ill no3 szintre.

1. Csapvízzel lett feltöltve, de vízkezelőt (Prime) kapott, nem tudom mit számít, abban a tudatban tettem, hogy igen.
2. Szűrő végig járt a másik üres akiban a leszedett vízzel.

Hogy milyen szinten volt telepített, azt nem tudom megmondani, relatív.
Köszönöm a válaszokat!
 
Sziasztok!
Én is nagyon hasonló cipőben járok mint petser. Teljesen újraépítem a layout-ot, addig a halak egy átmeneti akváriumban vannak ahol a régi szűrő megy.
Az új akváriumba teljesen új Amazonia talaj kerül és RO vízzel töltöm majd fel. A probléma az, hogy összesen 1 szűrőm van, így vagy az újban járatom már első naptól, vagy az átmeneti haltárolósban. Egyszerű megoldás lenne rögtön betelepíteni a halakat az újba (némi víz hozzászoktatás mellett) de félek, hogy az új talaj még nem lesz nekik nyerő. De ha meg átmenetileg marad a 2 tank, akkor ahol nem megy a szűrő, ott lesznek gondok (bármelyik is legyen az).
Mit javasolnátok?
Köszi!
 
Sziasztok!
Én is nagyon hasonló cipőben járok mint petser. Teljesen újraépítem a layout-ot, addig a halak egy átmeneti akváriumban vannak ahol a régi szűrő megy.
Az új akváriumba teljesen új Amazonia talaj kerül és RO vízzel töltöm majd fel. A probléma az, hogy összesen 1 szűrőm van, így vagy az újban járatom már első naptól, vagy az átmeneti haltárolósban. Egyszerű megoldás lenne rögtön betelepíteni a halakat az újba (némi víz hozzászoktatás mellett) de félek, hogy az új talaj még nem lesz nekik nyerő. De ha meg átmenetileg marad a 2 tank, akkor ahol nem megy a szűrő, ott lesznek gondok (bármelyik is legyen az).
Mit javasolnátok?
Köszi!
Mekkora az akva és hány liter Amazonia menne bele?
A sima Amazonia tud sok ammoniat leadni friss berendezéskor.
De ha nem sok a friss talaj, és napi 50 % vízcserét csinálsz, működhet a dolog.
 
Mekkora az akva és hány liter Amazonia menne bele?
A sima Amazonia tud sok ammoniat leadni friss berendezéskor.
De ha nem sok a friss talaj, és napi 50 % vízcserét csinálsz, működhet a dolog.
60p az akvárium és kb 9 liter Amazonia megy bele, plusz alá JBL Aqua Basis Plus.
A bejáratott szűrő meg egy Eheim 2424.
A napi feles vízcsere mellett tehát azt mondod, mehet bele egyből a hal?
 
Meg lehet vele próbálkozni, de 9 liter az nem kevés 60 literre...
Csak úgy csinálnám, hogy napi 50 % vízcsere, úgy, hogy naponta mérnék nitritet, ammóniát, nitrátot.
De így sem 100% a garancia...
 
Meg lehet vele próbálkozni, de 9 liter az nem kevés 60 literre...
Csak úgy csinálnám, hogy napi 50 % vízcsere, úgy, hogy naponta mérnék nitritet, ammóniát, nitrátot.
De így sem 100% a garancia...
Rendben, köszi szépen.
Megpróbálkozom majd vele, aztán beszámolok, hogy sikerült :)
Most néhány napot úgyis még a hardscape-el matatok.
 
Rendben, köszi szépen.
Megpróbálkozom majd vele, aztán beszámolok, hogy sikerült :)
Most néhány napot úgyis még a hardscape-el matatok.
Nos úgy tűnik sikerült a dolog.
Az ültetés után feltöltöttem az akvát, bekerült a szűrő és úgy járt néhány órát majd csináltam egy kb. 70-80%-os vízcserét.
Ekkor kb. két-három órán át szoktattam az új vízhez a halakat aztán be is kerültek.
Két hete megy az új akvárium eleinte napi majd 2-3 napi 50% vízcserékkel. Minden vízcsere előtt mértem ammóniát, nitritet és nitrátot. Ammónia és nitrit kb. ki sem volt mutatható egyszer sem, nitrát pedig normális mennyiségben. Elhullás eddig nem történt, úgyhogy úgy tűnik megúsztam :)
 
Teljesen egyetértek Coller bejegyzésével.
Én is csináltam már hogy nem gondoltam túl a dolgot.
Nem lett baja a jószágoknak.
 
Back
Oldal tetejére