• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Folyó partfala

Sziasztok!

Most kezdek ismerkedni az aquascaping világával. Karácsony körül szeretnék indítani egy 60x30x30-as akváriumot. Azért csak akkor, mert addigra akarom magam teljesen kiművelni mindenben.
Gyermekkorom nagy élményei közé tartozik, amikor a Zalán horgásztam és csodáltam a folyópart kanyargásait és a néhol egész magas agyagos partfalakat és a mögöttük levő titokzatos dzsungeleket.
Ha el nem tántorít semmi, akkor valami ilyesmi hangulatot szeretnék visszahozni. Sok képet nézegettem eddig, de mindenhol kővel oldották meg a partfal kialakítását.
Van valami ötletetek, hogy hogyan lehetne megoldani az agyagos néhol leomlónak tűnő partfalat?
Itt egy kép egy hasonlóról:
 
Utoljára módosított:
Van valami ötletetek, hogy hogyan lehetne megoldani az agyagos néhol leomlónak tűnő partfalat?
Szia, üdv a fórumon.
Hasonló mintázatú követ kellene keresned. Szerintem talajból ilyet képtelenség csinálni, nincs az az általános talaj, ami ilyen emelést megtartana.
Esetleg megkövesedd fa:
75318

Vagy fa kő elforgatva:
75319
 
És valamiféle ragasztóanyag, ami az agyagot és a textúrát adó homokszemcséket összetartja?
Arra is gondoltam, hogy a partfal mentén belülről támaszfalakat teszek, csak ebben az esetben is az a probléma, hogy az agyagba kevert szemcsék mennyire lesznek áramlásállók.
 
Utoljára módosított:
És valamiféle ragasztóanyag, ami az agyagot és a textúrát adó homokszemcséket összetartja?
Arra is gondoltam, hogy a partfal mentén belülről támaszfalakat teszek, csak ebben az esetben is az a probléma, hogy az agyagba kevert szemcsék mennyire lesznek áramlásállók.
Megépíted bármiből, lekened hobbiragasztóval, leszórod különböző színű dekorhomokkal.
 
És valamiféle ragasztóanyag, ami az agyagot és a textúrát adó homokszemcséket összetartja?
Arra is gondoltam, hogy a partfal mentén belülről támaszfalakat teszek, csak ebben az esetben is az a probléma, hogy az agyagba kevert szemcsék mennyire lesznek áramlásállók.
Szerintem semennyire. Gondolj csak bele, az agyag víz hatására csúszik, formázható. Ha vízben áztatod, az egész szerintem egy sáros trutyi lenne nagyon hamar. Ha maga az agyag nem is esne szét, a szemcsés rész leázna róla. Ezek a folyóparti támfalak azért ülepedtek már néhány ezer éve, van tartásuk, de mégis folyamatosan omlanak le, mert a víz kikezdi.
Megépíted bármiből, lekened hobbiragasztóval, leszórod különböző színű dekorhomokkal.
És igen, ott a pont. :D Ha beáll az akva, szépen befogja majd a sok különböző színű alga (nem a burjánzásra gondolok, hanem a kis mértékű, esztétikusra), amitől természetes hatása lehet.
 
Szerintem semennyire. Gondolj csak bele, az agyag víz hatására csúszik, formázható. Ha vízben áztatod, az egész szerintem egy sáros trutyi lenne nagyon hamar. Ha maga az agyag nem is esne szét, a szemcsés rész leázna róla. Ezek a folyóparti támfalak azért ülepedtek már néhány ezer éve, van tartásuk, de mégis folyamatosan omlanak le, mert a víz kikezdi.

És igen, ott a pont. :D Ha beáll az akva, szépen befogja majd a sok különböző színű alga (nem a burjánzásra gondolok, hanem a kis mértékű, esztétikusra), amitől természetes hatása lehet.
Mondjuk a fogkefés takarítás ezután nem járható út, ha mégis olyan alga jönne ami nemkívánatos (BBA)
 
Jogos az alga felvetése. Akkor úgy tűnik nem marad más, mint kísérletezni a vízálló cementtel. Csak kérdés, hogy mennyire áll meg, ha keverek bele homokot, ill hogy tudom megoldani a különböző rétegzéseket. Illetőleg az is kérdés, hogy mit majd a vízzel.
 
Jogos az alga felvetése. Akkor úgy tűnik nem marad más, mint kísérletezni a vízálló cementtel. Csak kérdés, hogy mennyire áll meg, ha keverek bele homokot, ill hogy tudom megoldani a különböző rétegzéseket. Illetőleg az is kérdés, hogy mit majd a vízzel.
A szképelés és a cement nem fér össze, ha komolyan szeretnél akvakertészkedni.
Van olyan kő, amiből - ha ügyesen válogatsz - megtévesztésig hasonlót tudsz építeni: megkövesedett fa.

Nekem is van, és szerintem tökéletesen megfelel arra célra, amire használni szeretnéd.
 
?
Nem egészen értelek. Mivel nem válaszoltál így megpróbálom kitalálni. Úgy gondolod esetleg, hogy nem természetes anyag használata eltérne az aquascaping szellemiségétől? Szerintem jóval ezer akváriumot néztem meg az elmúlt csupán egy hónap alatt, és a videók száma is több száz ez idő alatt. Eléggé belehúztam, feleségem már csúnyán is néz sokszor. Mivel sokan használnak mesterséges alapanyagokat a hardscape kialakításához (pl. műanyag támaszok a földben, sziklák szilikonos ragasztása stb) ezért nem teljesen értem, hogy ez miben különbözne ez ettől, ha természetes hatást lehet elérni vele. Persze, ha nem sikerül 1000%-osan ezt megvalósítani, akkor dobom a kukába a dolgot. :)
 
Sokat gondolkodtam egyébként délután és arra jutottam, hogy különböző színű homokkal színezett, rétegezve kialakított agyagfalat fogok csinálni, amit kicsit kiégetek. Meglátjuk tud-e természetes hatást hozni.
 
Akar a fene, csak a kő, megkövesedett fa nem tudja azt amit én szeretnék. :) Valószínű ez se fog működni nagyon, de a vízszintes különböző talajtípusok rétegződését mással nem igazán lehet megcsinálni. Hirtelen ezt az ada tankos videót találtam prezentációnak, hogy mennyire nem működik kővel (az első egy percben mutatják): Első perc
Hasonlítsd össze azzal, amit képnek az elején betettem. És ezen a megkövesedett fa sem segít sajna, mert nincs meg benne a rétegződés, a lehetőség, a beomlott rész beillesztésére. Nem sablont szeretnék létrehozni, hanem egy természet inspirálta képet.
 
Akar a fene, csak a kő, megkövesedett fa nem tudja azt amit én szeretnék. :) Valószínű ez se fog működni nagyon, de a vízszintes különböző talajtípusok rétegződését mással nem igazán lehet megcsinálni. Hirtelen ezt az ada tankos videót találtam prezentációnak, hogy mennyire nem működik kővel (az első egy percben mutatják): Első perc
Hasonlítsd össze azzal, amit képnek az elején betettem. És ezen a megkövesedett fa sem segít sajna, mert nincs meg benne a rétegződés, a lehetőség, a beomlott rész beillesztésére. Nem sablont szeretnék létrehozni, hanem egy természet inspirálta képet.
Nem egy van nekem, amin bizony van "csíkozottág". A sima fakő, amit @Meskó is írt, méginkább megteszi rétegződésnek.
75326
Igaz, az utóbbi keményíteni fogja a vizet, ami a növényválasztást kicsit befolyásolja.
 
Szép és jó megoldás, nem vitatottan. Szerencsére elég sok időt adtam magamnak, hogy tudjak kísérletezni. Mivel agyaggal nem dolgoztam eddig (nem ismerem az anyag tulajdonságait) sűrű kisérletezéseim lesznek a nyár végéig. Majd beszámolok az eredményekről. Kemencét nem igazán szeretnék használni. Első tervem, hogy különböző színű agyagrétegekből állítom fel az akvárium méretéhez igazítottan relatíve alacsonynak terinthető partfalat, amit hosszabb ideig 100 fokos hőmérsékleten kiszárítok (hogy elpárologtassam belőle a folyadéktartalmat), majd 300 fokos hőhatásnak teszem ki. Meglátjuk mik lesznek az anyag szerkezeti tulajdonságai. Legfőképpen arra leszek kíváncsi, hogy mennyire lesz szolid, valamint víz és áramlásálló. Érdekes kísérletnek tűnik. :sneaky:
 
Sziasztok!

Most kezdek ismerkedni az aquascaping világával. Karácsony körül szeretnék indítani egy 60x30x30-as akváriumot. Azért csak akkor, mert addigra akarom magam teljesen kiművelni mindenben.
Gyermekkorom nagy élményei közé tartozik, amikor a Zalán horgásztam és csodáltam a folyópart kanyargásait és a néhol egész magas agyagos partfalakat és a mögöttük levő titokzatos dzsungeleket.
Ha el nem tántorít semmi, akkor valami ilyesmi hangulatot szeretnék visszahozni. Sok képet nézegettem eddig, de mindenhol kővel oldották meg a partfal kialakítását.
Van valami ötletetek, hogy hogyan lehetne megoldani az agyagos néhol leomlónak tűnő partfalat?
Itt egy kép egy hasonlóról:
Sok sikert a projekthez, es föleg türelmet!
...en biztos nem birnam ki addig.
Ha engem kerdezel, en olvasnek par hetig, aztan beszereznem a cuccokat hozza es inditanek...
Az olvasas sajnos nem biztos, hogy garantalja a zökkenömentes indulast. Sokszor, menet közben jövünk ra hibakra, es arra, hogy hogyan kell javitani, min kell valtoztatni.
Szoval, ha elmondhatom a velemenyemet, en nem varnek addig es kiserleteznek agyaggal. Szetneznek vmi tüzep telepen, hogy miböl lehet valogatni, es nekiugranek. Persze miutan ugy erzem, hogy a kellö informacio es technika birtokaban vagyok. Megertem persze, hogy alaposan elö akarod kesziteni, de elvegre nem egy 500 literes akvarol beszelünk, hanem egy 60x30x30, amit barmikor szetkaphatsz könnyen, mig nincs benne a fauna....
 
Ha engem kerdezel, en olvasnek par hetig, aztan beszereznem a cuccokat hozza es inditanek...
:D Közel a 40-hez pontosan ismerem magam, muszáj visszafognom magam. Régebben társasjátékokat gyűjtöttem (és játszottam) és azt vettem észre, hogy pár év alatt egy több, mint 300 darabos (minőségi) kollekció jött össze. Azt hiszem a feleségem kidobna, ha az akváriumos dologba is ilyen vehemenciával fognék bele. :D
 
Back
Oldal tetejére