• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fent és lent

Gergopet

Kertész segéd
Sziasztok, új nagyon friss próbálkozó vagyok a növényes világban. Közel 20 éve van kisebb, nagyobb, na jó, egyre nagyobb akváriumom, de edsig a halaké volt a főszerep. Úgy egy éve jött az elhatározás, hogy belekezdek a növényes akvarisztikába.
Természetesen nem volt a farzsebben fél milla amit erre eltapsolhatok, így maradt az apránként építkezés. Álljon itt egy lista a teljesség igénye nélkül, mit is szereztem be úgy 10 hónap alatt.
120 literes akvárium csak a front üveg opti a többi sima, 10es hogy merevítés nélkül is nyugodt legyek, hozzá egy ada stílusú szekrény, mindkettőért köszönet a szegedi trópusnak.
Jbl led világítás, 2kg tűzoltókészülék a co2 rendszerrel együtt, oase 800 külső szűrő, talajok ADA, időkapcsolók, skimmer.
Elsőre ennyi, hamarosan jövök a többivel és képekkel.
 
Szóval, az izgalmas rész decemberben a két ünnep között jött el. A régi 240 literes üzemelőt kellett kicserélnem az új 300 literessel. Természetesen teli halakkal és növényekkel, amiket előbb ki kellett mentenem. Hosszú sztori röviden én haltól nem válok meg, ezért van most a növényes akvárium tele oda nem illő halakkal, ezért előre is bocsi.
A legnagyobb fejtörést a két botia okozta, őket 3 hétig a régiben parkoltattam, amíg a növények gyökeret eresztettek.
Kezdjük képekkel.
 
Miután úgy éreztem a jelenlegi kövekkel ez már nem lesz jobb és nagyjából tudtam, hogyan akarom még fával díszíteni, elkezdtem a talajok feltöltését. Alulra természetesen ADA táptalaj, majd mivel elég nagy mennyiségű talaj kellett, hogy kicsit spóroljak, az előző akváriumból származó táptalajból raktam kb 5 cm vastagon, majd arra egy zsák ADA Amazónia került.


Az előtérbe pedig ADA la plata homokot szórtam, szerintem jól mutat a sötét sziklákkal.
 
Sajnos az ültetésről nem készítettem képeket, mert eléggé sietnem kellett, mire minden növényt előkészítettem, elültettem, közben nedvesítés folyamatosan, szerintem 2-3 óra telhetett el, már nem emlékszem pontosan, de jól elfáradtam. :)

Az ötlet az volt, hogy majd egy háromszög formáció fog kialakulni a növények segítségével, amit középen egy vörös növényekből álló csoport dob fel.
A végén beszerelésre került a technika is, amíg csordogált a víz és feltöltődött az akvárium. Első körben itt is áldozatot kellett hoznom, a külső szűrőnek csak két részét tudtam feltölteni Sachem Matrixal (1 kg) a többiben maradt a szivacs.
Beindítottam a CO2-t és elkezdtem a tápozást is Green Aqua mikro és makro tápokkal. Előtte is ezt kapták a növények, szóval ezen nem változtattam.
 
És akkor jöhet az első kép, közvetlenül a feltöltés után, növényekkel, persze még halak nélkül. Akkor abban a pillanatban még nagyon meg voltam elégedve a művel. Utólag természetesen már sok hibát vélek felfedezni, amiket azóta is próbálok korrigálni. Nem véletlenül mondják a nagyok, hogy szánj időt a hardscape megtervezésére és az elkészítés után még aludj is rá egyet, ha teheted. Na nekem sajnos erre nem volt lehetőségem, nem tudtam tovább várni és tervezgetni, így azzal kellett főzni ami volt. Megpróbálom majd összegyűjteni a növények neveit is amiket beültettem, de elég ismert darabok, semmi különleges nem került be.
Itt még elég sok növény nem látszik, mivel kicsik és elbújnak a kőfal mögött. Ezt így tervezetem ezzel nincs is baj, csak azzal nem voltam még tisztában melyik növény milyen gyorsan fog fejlődni.
Egy kis korrekció, az első bejegyzésben 120 literes akváriumot írtam, ez nem stimmel, 120 de centi és széles. A térfogata 300 liter, mert 60 centi mély.
 
A növények amit biztosan tudok, mert decemberben vásároltam őket:
Ludwigia superred mini - ez szintén szépen fejlődött amíg vissza nem vágtam, most is nőnek csak nem olyan szép vörösek, mint kéne.
Cryptocoryne undulatus - ezek szépen fejlődnek, egészségesek
Alternanthera cardinalis - ez szépen megnőtt, vörös is volt, de miután visszavágtam nem tud magához térni, nem igazán értem miért
Echinodorus red.flame - ezek szépek, de sajnos nem látszanak ki a kövek mögül, azt hittem nagyobbak lesznek, inkább előtérbe kellett volna, vagy az alacsonyabb kövek mögé
Hygrophila pinnatifida - sajnos ezek kirohadtak, nem tudom miért, mert ezeket nagyon szerettem volna
Vesicularia montagnei (Christmas) - ez szépen fejlődik

A már meglévőket nem tudom pontosan, de talán ezek lehetnek:
Anubis Barteri
Echinodorus osiris - ez nagyon nagyra nő, van 3 tő hátul, amik most már a víz fölé is kinőttek, nagyon jól néz ki
Aponogeton boivinianus - ez is szépen fejlődik, bár ez is nagyon nagy növény, a levelei némelyik 50-60 cm hosszúra nyúlnak
Van Hemianthus vagy Micranthenum, nem tudom de ez is szépen fejlődik, már vágnom is kellett, kb 10-15 centire nőtt fel
Cabomba caroliniana - ez is nagyon szép, nem kopaszodik és szépen nő az Echinodorusok között, kitölti a teret, időnként vissza kell vágni, mert felmegy a felszínig és ott elkezd terülni, úgy nem mutat igazán jól.
Microsorum pteropus - ebből van pár jó nagy csokor, még az előző akváriumban nőttek meg, nagyon szépen fejlődnek, ezeket kicsit nehéz metszeni, mivel keresgélni kell a tövét a leveleknek.

Azt hiszem mindent leírtam. Alga gondom sajnos még most is van, eleinte volt a zöldalga, az egész jól eltűnt, de az eleje óta küzdök a barna algával, pedig azt olvastam ezt a legkönnyebb elpusztítani, nekem nem annyira sikerül. A levelekre ráül, még a mohára is és elrontja az üde zöld színeket, az egész ilyen barnás beütést kap ami nem tetszik. Próbálkozom, de mint tudjuk az eredmények nem jönnek azonnal, türelmesnek kell lenni.

Íme egy pár hét után. Amint látjátok az egyik javítás az volt, hogy összetört kődarabokat szórtam a nagyok mellé, így adva némi részletet az összképhez, ez szerintem sokat javít rajta.

 
Nos azután egy hónappal később jött az ihlet, hogy amit elrontottam az elején, korrigálom. Sokat segített az ihlet eljövetelében a két botia, akik a gondosan elrendezett részleteket jelentő kis kavicsokat bedúrták a homok alá, így semmi nem látszott belőlük.
Ami nem tetszett, a nagy bokor középen, annak mindenképpen mennie kellett, persze utána ott maradt egy nagy sziklatömb csupaszon ami szintén nem nézett ki jól. Így beszereztem egy új fát, amit a bal oldalon helyeztem el, a két kisebb pedig a szikla elé került egy kis mohával.
A jobb oldallal sem voltam kibékülve igazán, a nagy vasfát megfordítottam és magasabbra emeltem, így jobban érvényesül a háromszög vonal és a piros növények is szépen kilátszanak a kő mögül. Hála a tápozásnak minden szépen fejlődik és alakul, csak a fránya alga nem tűnt el mindenhonnan.
Mutatom képen.
 
Persze mindezek után is volt még némi hiányérzetem. Régóta szerettem volna mini anubiaszokat és reiniki minit. Hát úgy döntöttem beruházom két-két tőre. Persze a reinikit szétszedtem több részre, gondoltam majd szépen bokrosodik.
Mutatok egy képet közvetlen a beültetés után.

Sajnos röviddel ezután kifogyott a palackom, mire beszereztem újat sajnos eléggé megsínylette a reiniki, de van remény. Most eléggé viharvertek de a tövüknél már vannak új kicsi hajtások. Ez a legutolsó állapot, ez nyírás és karbantartás után.


A legújabb fejlesztésem pesig egy co2 reaktor DIY, mert nem akartam sokat költeni, így 15e forintba volt mindenestől. Nagyon megérte sokkal szebb az akvárium, nem rontja a látképet a porlasztás. És nem gondoltam volna de az egész akváriumban elkezdett minden növény látványosan bubizni, szóval jól működik, nagy öröm, hogy sikerült. Most egy kicsit pihenek és nézem hogyan fejlődik.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére