• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Exploring Shallow Depth

kupola

Főkertész
Sziasztok,

azt hiszem, itt az ideje, hogy ismét elmerüljek a fórumozásban és megosszam veletek a tapasztalataimat. Lényeg, hogy az akvárium már jó ideje a sarokban porosodott, mert hát az a sok hőség nem igazán hívogatott, hogy belevágjak. De most úgy gondoltam, itt az idő újra feltámasztani a vízi világot.

Szóval az akció így indul: Dark start method! Ez aztán a tudomány, ugye? Az első hónapban biztosan nem fogtok leesni a székről a változásoktól, de nyugi, ez nem azért van, mert csak lustálkodom.

Pár szó a technikáról:
Üveg: ADA Cube Garden 45F
Szűrés: Eheim 2213 Eheim Classic 250 (Seachem Matrix, Eheim Substrat Pro, Seachem Purigen)
Világítás: Chihiros WRGB II 45 cm
CO2: Nagynyomású
Tápozás: ADA

Layout:
Wild Rhino kő
Vasfa
La Plata Sand dekorhomok
Wio Ibon

Növényesítéssel még bajban vagyok, de úgy érzem lesz időm felkészülni. Ha van valakinek jó ötlete, tapasztalata, ne habozzatok megosztani. Mindig nagyra értékelem a szakmai tudásotokat.

IMG_0054.pngIMG_0088.png
 
Utoljára módosított:
Sziasztok,

azt hiszem, itt az ideje, hogy ismét elmerüljek a fórumozásban és megosszam veletek a tapasztalataimat. Lényeg, hogy az akvárium már jó ideje a sarokban porosodott, mert hát az a sok hőség nem igazán hívogatott, hogy belevágjak. De most úgy gondoltam, itt az idő újra feltámasztani a vízi világot.

Szóval az akció így indul: Dark start method! Ez aztán a tudomány, ugye? Az első hónapban biztosan nem fogtok leesni a székről a változásoktól, de nyugi, ez nem azért van, mert csak lustálkodom.

Pár szó a technikáról:
Üveg: ADA Cube Garden 45F
Szűrés: Eheim 2213 Eheim Classic 250 (Seachem Matrix, Eheim Substrat Pro, Seachem Purigen)
Világítás: Chihiros WRGB II 45 cm
CO2: Nagynyomású
Tápozás: ADA

Layout:
Wild Rhino kő
Vasfa
La Plata Sand dekorhomok
Wio Ibon

Növényesítéssel még bajban vagyok, de úgy érzem lesz időm felkészülni. Ha van valakinek jó ötlete, tapasztalata, ne habozzatok megosztani. Mindig nagyra értékelem a szakmai tudásotokat.

View attachment 177447View attachment 177449
Tetszetős. Gratula. 🙂
 
Köszi mindenkinek az elismerő szavakat.

Részben a fa lesz főszerepben. Mohásítani tervezem, és epifita növények is helyet kapnak. Azonban van bent 3/4 liter általános növénytalaj, így biztosan lesznek benne stem növények is.
 
A mohát most engedd el, amíg még teheted. :)

Utána csak a szívás lesz vele. Én már egy életre megutáltam, de egyszerűen kiírthatatlan az akváriumaimból...
Van egyébként olyan fajta ami kifejezetten ilyen kis méterre ideális és nem kell folyamatosan drasztikusan nyírni?
 
Nem az a baj hogy nyírni kell, mert vannak kifejezetten kis/lassú növekedésű fajok.
A gond az, hogy hiába vagy óvatos, szívod le nyírás után a mohadarabkákat, azok a legparányibb, láthatatlan kis darabból újabb telepeket növesztenek MINDENHOL. És egy idő után legyőznek és mindenhol moha lesz. :D

Na ezért nem lesz nekem SOHA többet moha (szándékosan) telepítve.
 
Nem az a baj hogy nyírni kell, mert vannak kifejezetten kis/lassú növekedésű fajok.
A gond az, hogy hiába vagy óvatos, szívod le nyírás után a mohadarabkákat, azok a legparányibb, láthatatlan kis darabból újabb telepeket növesztenek MINDENHOL. És egy idő után legyőznek és mindenhol moha lesz. :D

Na ezért nem lesz nekem SOHA többet moha (szándékosan) telepítve.
Majd aggódom a moha miatt, ha sikerül kiírtani a Riccia fluitanst a gyepből. Nem bírok vele. A moha már sétagalopp lesz. 😃
 
Majd aggódom a moha miatt, ha sikerül kiírtani a Riccia fluitanst a gyepből. Nem bírok vele. A moha már sétagalopp lesz. 😃
A riccia fluitans nem moha? Németül Teichlebermoos - Tavi málymoha a neve.
Én majdnem annyira gyülöltem, mint a békalencsét. Szerencsére már akváriumok óta nem fertözödött Meg a növényvilágom egyikkel sem.
Nálam a moha és a békalencse olyan szitokszavak, mint a planária...

Kupola...én is beállok a többiek mellé: szerintem se mohásits. Ha van idöd napi szinten nyisszantgatni, és csipesszel egyesével szedegetni az elszökött mohahajtásokat, akkor megpróbálkozhatsz vele.
 
A riccia fluitans nem moha? Németül Teichlebermoos - Tavi málymoha a neve.
Pontosabban a májmohafélék családjába tartozik. Erősen különbözik az általunk mohának gondolt növényektől. Spórával is szaporodik, ha szárazra kerül, víz alatt ilyen szempontból meddő. Tágabb értelemben tényleg moha. Valahogy a fejemben kéne néha rendet tenni... 🤷
 
Szia!

Nekem a Ricardia a kedvenc mohám. Nagyon látványos és tényleg igen lassú növekedésű. Viszont az tényleg igaz, hogy a letörő darabjai úgy összeszemetelnek mindent, hogy nem győzöd majd csipeszelgetni. A karácsony, láng... mohákat meg vágni kell a szép kinézethez, így ismét csak tele lesz vele minden. Ha mindenképpen mohát szeretnél, akkor a Fissidens fajtákat, Forrás mohát ajánlom. Látványosak, és nincs velük sok gond. Én pl. ilyeneket tartok a "pihenős" akváriumomban... ;)
 
Szia!

Nekem a Ricardia a kedvenc mohám. Nagyon látványos és tényleg igen lassú növekedésű. Viszont az tényleg igaz, hogy a letörő darabjai úgy összeszemetelnek mindent, hogy nem győzöd majd csipeszelgetni. A karácsony, láng... mohákat meg vágni kell a szép kinézethez, így ismét csak tele lesz vele minden. Ha mindenképpen mohát szeretnél, akkor a Fissidens fajtákat, Forrás mohát ajánlom. Látványosak, és nincs velük sok gond. Én pl. ilyeneket tartok a "pihenős" akváriumomban... ;)
Nagy részben egyetértek, amit viszont másképp gondolok: a karácsony és lángmohát is lehet tépkedni, nem szemetelősek, előbbinek páfrányszerű "nagy" levelei vannak. A karácsony moha viszont irgalmatlanul gyorsan szaporodik, oda kell figyelni hogy ne vegye át a hatalmat. Ugyanez igaz a jávai mohára (Taxiphyllum barbieri) és a weepingre, ezek a legdurvábbak - annyira, hogy te is csak kipontozni merted :)
 
Végül úgy döntöttem, hogy ebben a scapeben nem fogok mohát használni, a fára pinnatifida, buce és némi anubias kerül. A háttérnövényekre is van némi ötletem, a napokban biztosan készítek egy növénylistát. Kíváncsi leszek mit gondoltok róla és hamarosan jelentkezem fotóval.

Vagy csinálj egy csakmohás üveget….
Egyébként sokat gondolkodtam csak moha scapen, a jövőben biztosan ez váltja. :)
 
Lassan 7. hete pörög az akvárium. Egy ideje már elkezdhettem volna a növényesítés, azonban úgy alakult, hogy el kell költözzek a jelenlegi lakásomból. Ez rossz hír, mert nem tudom elkezdeni a növényesítést és szét kell szednem teljesen. A jó része, hogy nagyobb lakásba kuckózom így lehetőség nyílik méretesebb dimenzióba kertészkedni.

Még annyi változás történik, hogy low-tech körülmények között fog indulni. A WRGB II lámpa eladó sorba kerül, helyette a régi C2-es fog üzemelni, co2 befecskendezés nem lesz.
 
Back
Oldal tetejére