• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Eső és hó

MrKuglóf

Főkertész
Sziasztok!

Mivel kifejezetten ilyen téma ha jól láttam még nincs, így itt összeszedve a tapasztalataitokra lennék kíváncsi.

1-2 dolog amit én olvasgattam innen onnan:
-Essen az eső legalább egy óráig, mielőtt gyüjtögetésbe kezd az ember.
-Gyárak, üzemek stb. közelében nem biztos hogy jó ötlet az esővíz gyűjtés.
-Tárolni természetesen ne fémhordókban hanem műanyagokban.
-Valahol azt írják, hogy érdemes átjáratni egy aktívszenes szűrővel az esetleges szennyeződések miatt, viszont valahol azt olvastam a garnélák szaporodását ez hátráltatja. (most akkor mi a jó?)
Ha valamit kihagytam, pótoljátok! :)


Valahol olvastam, hogy szentgyo az RO előtti kőkorszakban esővizet használt a CRS garnélákhoz.
(Szeretnék CRS-CBS garnélákat, de az RO egyenlőre nekem drága. Felmerült a gyanta használata is, de mivel vidéken is vagyok sokat, az esővíz gyűjtés nekem kézenfekvőbb és egyszerűbb, nameg költséghatékonyabb.)
Esővíz az akváriumba és kész? Ez valóban ilyen "egyszerű" lenne?(nálunk az esővíz GH 1, KH 0, PH 6,8 kb.)
Van olyan dolog amire kifelyezetten figyelni kell?
Meddig tartható el az esővíz a hordókban?
Az olvadt hó is ilyen egyzserű, vagy annál nagyobb a szennyezettség veszélye?
Segítsetek tisztába rakni légyszi ezt a témát. :droid:
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Mivel kifejezetten ilyen téma ha jól láttam még nincs, így itt összeszedve a tapasztalataitokra lennék kíváncsi.

1-2 dolog amit én olvasgattam innen onnan:
-Essen az eső legalább egy óráig, mielőtt gyüjtögetésbe kezd az ember.
-Gyárak, üzemek stb. közelében nem biztos hogy jó ötlet az esővíz gyűjtés.
-Tárolni természetesen ne fémhordókban hanem műanyagokban.
-Valahol azt írják, hogy érdemes átjáratni egy aktívszenes szűrővel az esetleges szennyeződések miatt, viszont valahol azt olvastam a garnélák szaporodását ez hátráltatja. (most akkor mi a jó?)
Ha valamit kihagytam, pótoljátok! :)


Valahol olvastam, hogy szentgyo az RO előtti kőkorszakban esővizet használt a CRS garnélákhoz.
(Szeretnék CRS-CBS garnélákat, de az RO egyenlőre nekem drága. Felmerült a gyanta használata is, de mivel vidéken is vagyok sokat, az esővíz gyűjtés nekem kézenfekvőbb és egyszerűbb, nameg költséghatékonyabb.)
Esővíz az akváriumba és kész? Ez valóban ilyen "egyszerű" lenne?(nálunk az esővíz GH 1, KH 0, PH 6,8 kb.)
Van olyan dolog amire kifelyezetten figyelni kell?
Meddig tartható el az esővíz a hordókban?
Az olvadt hó is ilyen egyzserű, vagy annál nagyobb a szennyezettség veszélye?
Segítsetek tisztába rakni légyszi ezt a témát. :droid:

Szia,

én sosem gyűjtöttem esőt/havat az akváriumhoz, de elég sokszor felmerült már ez a téma a különböző fórumokon. Működhet a dolog, ha tényleg tiszta a forrás! Vagyis ha a hó teteje koszos/szürke, akkor felejtős. Több napos hó szerintem nem jó, megül rajta a kosz, az olvadt hó meg ki tudja, hol folyt végig. (A havat melegítsd fel, ne csak belapátold... :D) Esőt meg úgy kell gyűjtened, hogy (a környezet zöld legyen, tehát ne a belvárosban, és ne is egy gyár mellett), és a vízfelfogó rész tiszta legyen. Vagyis a kis sufni / háztető teteje nem alkalmas erre, mert az tele van/lehet lerakódott kosszal, porral, madárürülékkel.

A vizet járasd át rendesen aktívszénen, ez csak akkor csökkentHETi, a garnélák szaporodását, ha az akváriumot szűröd sok aktívszénnel, mert kiszűri a hormonjaikat. (Én így olvastam, nekem aktívszén mellett szaporodnak, mintha kötelező lenne.) Ha van elfekvőben UV szűrőd az is jó lehet kiegészítésnek. :) Ezek után én még egy kis vízkezelőt is raknák bele. ;) De ez már csak a biztonság érzet miatt kell.

Én először csak kevés begyűjtött vizet adnék az akváriumhoz, és nézném, mi a helyzet. Aztán meg lehet növelni az adagot. Ha gyűjtött víz vagy az akvárium opálos/büdös lesz, akkor megint felejtős a dolog. Ha mozgatod, szellőzteted a vizet, akkor elég sokáig eláll, de a szagán, állagán fogod érezni, ha nem jó.

Kicsit ezekkel a begyűjtős dolgokkal az a baj, hogy kiszámíthatatlanok. Mi van ha 1 hónapig nem esik semmi? Akkor nincs lágy vized. Ekkor venni/csinálni kell. Mi van akkor, ha a múlt héten tiszta volt az eső, de mondjuk a szerinted messze levő gyár a következő héten jobban "füstöl" és a koszos lesz az eső? (Megszokásból cserélsz 50%-ot a kosos esős vízzel.) Amíg nem volt RO-m addig ez a "kiszámíthatatlanság" a csapvízzel is megvolt, volt, hogy tejfehér volt, volt, hogy nem... o_O

Azért arra figyelj, hogy a lágy vizes cserekor ne változtasd meg hirtelen a paramétereket, főleg ha már vannak garnélák...

Egy próbát persze megér, de amint tudsz, szerintem válts valami kiszámíthatóbbra... :) A CRS/CBS elég drága és érzékeny, főleg, ahogy nőnek az SSS-ek, óvatosan kísérleteznék velük...
 
Köszi a kimerítő választ, hasznos volt. ;) Csak egy valamit nem értek, hogy a havat ne lapátoljam bele?? Miért ne? :D
Egyébként nekem is a bizonytalansàg érzet párosul ezzel az eső dologgal. Ha rászánom magam, lesz tartalékba gyanta mindenképpen. garnélák nincsenek még, majd csak akkor jönnek, ha biztos leszek a dolgomban.
 
Próbálkozhatsz vele de nem egy stabil vízforrás!
A természeten múlik,hogy esik vagy nem!
Pl nálunk most nemrég esett de előtte 2 hónapig egy csepp-se!
Én havat szedtem télen tisztának látszó helyről!
Mikor kiolvadt elszörnyűltem milyen lett!
Átszűrtem harisnyán és pelenkán úgy ment az akiba!
Nem tett kárt de nagyon sok volt a macera vele!
Inkább csapvizet vagy desztvizet öntök bele minthogy dupla időt töltsek a természet adta vízforrás kezelésével!
Jelenleg kútvízzel próbálkozok és úgy néz ki beválik!
Jó pocsolást mindenkinek!
 
Köszi a hozzászòlást!
Kezd elmenni a kedvem ettől az esővìz dologtól. :) Mindenesetre szerintem ki fogom próbálni. Ha túl sok lesz a macera vele úgyis hagyom a fenébe, és gyantázni fogok.
 
Sztem is felesleges bajlódni vele, sok időt és helyet elfoglal a tárolt víz, és ezt a víz gyűjtést a városoktól eléggé távol kellene elvégezni...
De tudom hogy sokan kútvizet, vagy forrásvizet használnak :)
 
Back
Oldal tetejére