• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Első trópusi növényes akváriumom, 118L

A

Arpi1982

Vendég
Sziasztok!

Mivel nem találam külön bemutatkozó topikot (bár a profilomban már megtettem), bátorkodtam egy új témát nyitni készülőfélben lévő új, első növényes akváriumomhoz.
Hiszen ez a terv: több, mint 15 év akvarisztika után nem csak tengődni és édesvizezni, sügerezni (bár megjegyzem, hatalmas élményt adtak), hanem konkrét építési tervet készíteni egy szerény, kicsi, de remélem szép növényes medencéhez. Csak csodálni tudom a képeiteket és munkátokat! Nagyon sok remek ötletet, javaslatot olvastam mindegyik topikban, igyekszem otthonomat szebbé tenni általuk... :)
Szóval az adatok:

Akvárium: 74x40x40cm = 118L
Talaj: 5L JBL Aquabase Plus + 10L apró mosott kavics
Szűrés: AquaEl FZN-2 külső csobogószűrő
Szűrőanyagok: SAP Clearwater, lávakő és szivacs - változhat!
Világítás: Resun 1x20W - nagyon kevés, változhat!
Fűtés: 100W
Növények: sajnos ez homály. Elsősorban alacsony tápigényű, kezdő növényeket szeretnék, javaslatokat várnék rá!
Halak: 50-60 neonhal és félszer ennyi ékfoltos razbóra van tervbe véve.
Dekorációk: vasfák, kövek
Co2: nincs
Hűtés: nincs
Egyéb: 3-4 vörös garnélarák

A halak nagy száma azt hiszem, magyarázatra szorul. :) Alaposan átolvastam a Co2 topikot, de számomra nagyon környezetidegennek hat a Co2 külső, buborékos adagolása. Ezért 80-100 pár kopoltyúra bízom a Co2 vízbe termelését, nem utolsósorban esztétikai szempontokat is szem előtt tartva. :)
Láttam, hogy nem használtok épített- illetve poszter hátteret az akváriumra. Én egyelőre teszek egy semleges köves hátteret, de javaslatra ez is - mint minden - változhat.
Várom hozzászólásaitokat, és természetesen bármi hülyeséget is írtam volna, nyugodtan javítsatok! Hisz a növényesek közt kezdő vagyok. :)
Képek a folyamatról lesznek hamarosan, 2-3 hét múlva tervezem a medence indítását.
 
Szia Arpi1982!

Üdv a Fórumon!
Első javaslatom, hogy helyeztesd át innen a naplókhoz a bejegyzésed, mert itt a már befejezett akváriumok vannak és jobban rálátni ott!

A kavicsból még 5 litert tegyél hozzá hogy meglegyen mindenhol az 5cm, ha emelkedőt is szeretnél akkor 10.et.
A halak száma az általad megindokolt esetben se haladja meg a 1cm/l össz hosszt (118)!
Főleg ilyen gyenge szűrés mellett!
60W világítást nyugodtan tervezhetsz rá minimum!
Háttérnek legszebb egy növény függöny!
Növényeket pedig nézd meg a Green Aqua oldalán, az alacsony igényűek külön csoportban vannak!

Jó készülődést, tervezgetést!
Kérdezz sokat!

A.ttila
 
Köszönöm az észrevételeket! :) Egyelőre tényleg jobb helyen lesz a Naplók topikban, ha megoldható hogy áthelyeződjön, akkor ezt szeretném kérni. Időközben megtaláltam a bemutatkozás topikot is, hamarosan írok is bele!

A kavics mennyiségét már gondolatban meg is kétszereztem. A világításét helyhiány miatt sajnos nem tudom, így nem lesz már lehetőségem, mint a Resun armatúra átalakítattása, hogy a 45-55W-os izzókat is tudja fogadni. Ezzel kapcsolatban van valakinek tapasztalata, hogy hol érdemes elindulni?

Induláskor felmerült bennem egy komoly aggály. Áthidalható-e vajon Co2 adagolás nélkül az az átmeneti időszak, amíg az akvárium halak nélkül elindul, beérik, és benne a növények fejlődésnek indulnak? 3-4 hétről lenne szó, addig pedig pár rákocska termelne egy minimális Co2-t.Természetesen sok, akár napi gyakoriságú vízcserével!
Köszönöm!
 
Talán egy 55w-os kompakt. ? Kérdéses a melegedés még.

Igen. Üveglapon nyugszik az armatúra, de szerintem még a 20W-is melegítése is zavaró lesz az élővilágra. Valamit ki kell találnom rá, nem lesz mese... :)
 
Szia,
Az a "baj" hogy minden mindennel összefügg. Szóval ha emeled a fényt és nyomod a CO2-t tápot, akkor kevés lesz szerintem ez az akasztós szűrő. Ilyen paraméterek mellett és tápozással, co2 adagolással szerintem legalább 0,75 watt/liter fény és mondjuk egy ex1200-as szűrő teljesítménye szükséges.

Természetesen áthidalható a co2 használata, vannak low tech akváriumok CO2 nélkül, szép növényesek. adagolj Easy carbot, az segít valamennyire, de ne válassz túl igényes növényeket.

Ha Co2 nélkül akarod csinálni, akkor 45-55W már jó, emellett tápozás és esy carbo. Aztán a szűrés majd kiderül, de szerintem cseréld le külső szűrőre. A nagy vödörméret és a sok szűrőanyag miatt van rá szükség, több baci tud megtelepedni a szűrőben.
Tegyél bele normális szűrőanyagot, nem véletlen találták ki őket:) Óriási különbségek vannak árban és minőségben is:)
Igen. Üveglapon nyugszik az armatúra, de szerintem még a 20W-is melegítése is zavaró lesz az élővilágra. Valamit ki kell találnom rá, nem lesz mese... :)
Találsz DIY topicot lámpa építésre:) De körbenézhetsz az eladó topicban is, hátha van még valakinek ilyen hosszúságú lámpája.
 
[Induláskor felmerült bennem egy komoly aggály. Áthidalható-e vajon Co2 adagolás nélkül az az átmeneti időszak, amíg az akvárium halak nélkül elindul, beérik, és benne a növények fejlődésnek indulnak? 3-4 hétről lenne szó, addig pedig pár rákocska termelne egy minimális Co2-t.Természetesen sok, akár napi gyakoriságú vízcserével!
Köszönöm![/quote]

Szia Árpi!
A co2 miatt ne aggódj!Sok olyan szép növényes akvárium van, amiben nincs co2 adagolás, és nincs túlzsúfolva hallal. Ha kisebb megvilágítást alkalmazol (0,6 w/l alatt),és kisebb igényű növényeket tartasz, akkor bőven meglesznek kevesebb CO2-val is. Tehát ebben az esetben nem (feltétlenül) kell magasnyomású CO2-ben gondolkodni. Esetleg zselés CO2 adagolást, vagy Easy Carbot használhatsz, de ezek nélkül is működhet a dolog az indítási időszakban és később is.

Üdv:Racoon
 
Nagyon köszönöm, srácok! :)
Megvettem a carbo-t nagyobb kiszerelésben. Addig kapja az akvárium, amíg a halak meg nem érkeznek, addig a lehetséges maximális érték felét fogom adagolni, kezdésnek óvatos leszek.
A fénycső miatt elszomorodtam. Sajnos túl kell adnom a 20W-oson, a boltban egyöntetűen a 70-80W körülit javasolták, tehát a vélemények egybevágnak. Hamarosan fel is rakom ide, az apróhirdetés rovatba. Ezenkívül egy gyönyörű red moor fa boldog tulajdonosa lettem, szinte megmosolyogtató áron! A Debreceni tro*********.h* boltban vásároltam, melegen ajánlom minden helybélinek, csodás hely!
 
Ha növényest szeretnél akkor a Carbo mehet bele majd rendszeresen. Szerintem ha 2ml/nap megy bele az akár elégséges is lehet és a lámpa felkapcsolása előtt adagold. Kéne valami rendes tápon is elgondolkoznod ;)

Javaslom a fórum olvasgatását minden témában mert a növényezés azért nem olyan egyszerű :bookworm:
Lehet spórolni pár dolgon de szinte minden összefügg, ezért csak módjával tedd. (y)
 
Szerintem ha felnyomod a pilácsot 70-80w-ra akkor kevés lesz a szűrésed.

Na akkor, csak hogy eloszlassuk a zavart... :) Legyen az, hogy próbáljam meg elindítani az akit a 20W-tal, kezdő növényekkel, és meglátjuk, mi lesz? Vagy 40-50W alatt semmiképp ne vágjak bele?
 
Csak az a kerdes tervezel e co2 rendszert a kozeljovoben. Szerintem a feny mindenkepp keves. Ha lesz co2 akkor kozeliteni kene az 1w/literhez. Ha nem. Akkor 0.5-0.6w/ liter. Co2 mellett es sok feny mellett mar fejlettebb szures is kelleni fog. Ha te csinalod a vilagitasodat akko ugy csinald hogy fejlesztheto legyen. Es akkor nem dobsz ki feleslegesen penzt:)
 
Csak az a kerdes tervezel e co2 rendszert a kozeljovoben. Szerintem a feny mindenkepp keves. Ha lesz co2 akkor kozeliteni kene az 1w/literhez. Ha nem. Akkor 0.5-0.6w/ liter. Co2 mellett es sok feny mellett mar fejlettebb szures is kelleni fog. Ha te csinalod a vilagitasodat akko ugy csinald hogy fejlesztheto legyen. Es akkor nem dobsz ki feleslegesen penzt:)

Nem, nem tervezek Co2 rendszert, vagyis igen, de majd a halak szolgáltatják ;) Egy adat, ami fontos lehet a segítséghez: a Resun fénycsöve 10.000 Kelvines. Jónak tekinthető ez az adat, vagy ez csak esztétika?
 
Én a 120 literhez co2 nélkül is ráraknék 50w-ot szerintem ez nem is kérdés. Ha nem ragaszkodsz a gyári tetőkhöz hanem magad eszkábálsz egy lógatható lámpát akkor azt később lehet tuningolni.
Egy jó vázat kéne legyártanod, nekem pl szál csiszolt, rozsdamentes anyagból van egy 100X40X10 es tepsi ami a négy sarkán van megfúrva és onnan lógatva ezekhez tudok belülről rögzíteni egy alu lapot amire már bármit fel tudok szerelni. jelenleg van benne két 90cm-es T8-as fénycső 2db 55w-os kompakt és 4db led csík.
A mostani tervem 4X39W T5 és led.
Egy jól kitalált búra és a belső már később variálható ;)

Bálintnak igaza van a szűrőt érdemes lecserélned egy normális külső szűrőre. Ha nem is veszel márkás szűrőt akkor is a szűrőanyagon nem érdemes spórolni mert az a lelke.
Neked ugye kéne egy 1200l/h szűrő, érdemes azt a kb 5 ezer forintot pluszba rááldozni és akkor egy megbízható, és aránylag használható szűrőanyagokkal telepakolt szűrőt veszel ami indulásnak megfelel.
De ha megnézed, drága szűrőbe jó minőségű drága szűrőanyag van pl 4000ft/l , az olcsóba pedig 200ft/kg-os lávakő ;)
Szóval érdemes ezen elgondolkozni.
 
Az volt az elgondolásom, hogy ha maga a szűrő olcsóbb is lesz, a szűrőanyagokkal nem szeretnék spórolni. Igyekeztem összeállítani, induláskor így fog kinézni:
Kicsi rekesz: két vékony, 2cm-es szivacsréteg között porózus, fehér színű apró kavics (sajnos nem jegyeztem meg a nevét, de mostanában jött be és nagyon jó szűrőanyagnak mondják)
Nagy rekesz: alul SAP Clearwater, felül lávakő.

Ha a szűrőm megbírkózik azzal, hogy ezen átnyomja a vizet, akkor így marad. :)
A kis teljesítmény miatt a világításnál az 50W elérése lesz a célom. Azt hiszem, míg újat nem veszek, elindulok a 20W-os Resunnal, viszont egy nagyon jó minőségű fénycsővel. Itt a kérdés: milyet érdemes venni?

Egy biztos: ilyen növényem akkor is lesz, ha lábbal kell hajtanom a világítást:

Green Aqua Eleocharis parvula mini - zselés most csak Ft990 - Green Aqua
Nagyon tetszik! :)
 
Szia Árpi!

SAP Clearwater

Erről tudsz valami plusz infót!

Nem, nem tervezek Co2 rendszert, vagyis igen, de majd a halak szolgáltatják ;) Egy adat, ami fontos lehet a segítséghez: a Resun fénycsöve 10.000 Kelvines. Jónak tekinthető ez az adat, vagy ez csak esztétika?


A csövek márkája nem is annyira fontos mint a színhőmérséklete!
A lényeg hogy 6500K-es legyen!
A 10000K már nem az igazi a növényeknek (inkább korallokhoz használják, tengeris medencében (mármint nem kukoricás, hanem sós vizű)!

A.ttila
 
Szia Árpi!

Erről tudsz valami plusz infót!


A.ttila

Technikailag nem sokat. Évek óta használom trópusi és sügeres medencében is, a nitritet szűri ki a vízből és tisztává varázsolja a vizet. Tömény sóoldatban regenerálható.
Eddig nagy megelégedéssel használtam, itt viszont van rá külön topik, ahol megoszlanak a vélemények a növényekre gyakorolt hatásáról. Én azt mondom, hogy mivel a nitrátot nem, csak a nitritet szűri, nem lehet ártalmas a növényekre (külön fel is tüntetik, hogy kifejezetten hasznos is és ajánlott). A hálóban lévő anyag 3 egyenlő részre van felosztva benne, ezt én szétvágtam, és készítettem egy 1-es és egy 2-es csomagot. Most az 1-es kerül bele a szűrőbe. Hát ennyi, meglátjuk. :)
 
Szia Árpi!

Technikailag nem sokat. Évek óta használom trópusi és sügeres medencében is, a nitritet szűri ki a vízből és tisztává varázsolja a vizet. Tömény sóoldatban regenerálható.
Eddig nagy megelégedéssel használtam, itt viszont van rá külön topik, ahol megoszlanak a vélemények a növényekre gyakorolt hatásáról. Én azt mondom, hogy mivel a nitrátot nem, csak a nitritet szűri, nem lehet ártalmas a növényekre (külön fel is tüntetik, hogy kifejezetten hasznos is és ajánlott).

Pont ezért kérdeztem!
Nem ismerem, de kételyek merültek fel vele kapcsolatosan!
Nem tudod valamivel helyettesíteni?
Az első időben fontos a sikerélmény, nehogy ezen múljon!

A.ttila
 
!Javítás!
Kicsi rekesz: két vékony, 2cm-es szivacsréteg között Matix Trop szűrőkavics
 
Back
Oldal tetejére