• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Első 25l-es garnélás

TheOry

Új regisztrált
Sziasztok!

Új vagyok itt, ezért szeretnék bemutatkozni. Őry Gábornak hívnak, 27 éves vagyok. Elég rég óta, kiskorom óta érdekelnek az akváriumok és a halak, mivel édesapámnak is volt pár. Halas akváriumom volt már egyszer, csak költözés miatt meg kellett szüntetni. Most jött el az idő egy növényes garnisra:)
Elég sokat olvasgattam itt és az garnéla fórumon is ebben a témában, és hosszabb tervezés utàn elkezdett összeállni a végleges kép. Sajnos nem olyan lett, mint amit elterveztem, mert az rengeteg pénzbe kerülne! Így maradt elsőre ez, majd egyszer...

Még mindig nem teljes az összkép, folyamatosan frissítés majd az írást. Várok tippeket ill tanácsokat, ti mégis jobban értetek hozzá:)


Akvárium: 25 l, 40sz x 27mag x 24mély

Világítás(DIY): munkámból adódóan megvolt minden anyag, nem akartam erre költeni, ezért parkettából és L lécből van maga a lámpatest.:) A szerkezet 41 x 18 cm lett, így pont ráfekszik az aki tetejére, és marad hely matatni, nem kell levenni.
5403e8e8-9f3c-d2f3.jpg

A fényt ledszalag adja. Van benne:
-egy csík SMD 3528 60led/m, 4,6w/m, IP65,melegfehér 2700-3000K, 280lm, 82lux/m
-3 csík SMD 5050 RGB 60led/m, 14,4w/m, IP65, hidegfehérre állítva, cool white:9000-11000 K, warm white:2700-3300 K, 680-960 lumen, 180lux/m.
5403e8e8-9d74-f467.jpg

5403e8e8-9d8c-21c7.jpg

Nem tudom hogy elég e ennyi fény és hogy mennyit menjen naponta? Olvastam hogy valaki csak napi 4-5 használja délután, valaki egész nap. Majd az okosok megmondják:) Ablak mellett-előtt lenne a helye, tehát alapból kapna fényt.
Eredetileg 2+1 rgb szerettem volna, úgy hogy 2 dimmelhető a fényerő miatt, a +1 meg kapcsolható lett volna, hogyha nem lett volna elég a 2, akkor ne keljen megint barkácsolni. De a dimmelő drágább lett volna mint, az rgb controller, így maradt az utóbbi. Nem bántam meg;) Így tudok állítani mindent. A csatlakozásokat ragasztópisztollyall oldottam meg, ez olyan cucc, hogy egy múanyag-gumi csővet olvaszt meg. Nem lett a legszebb, de legalább biztosan bírja majd a vízet.
5403e8e8-9f0b-5c12.jpg


Talaj: jbl manado kb 5l hátrafelé emelkedve, 2kg bazaltzuzalék
Dekor: homokkő, valami fekete kemény szikla( elég nehéz volt összetörni) és após kertjéből egy szép szölőgyőkér:) ami túl van pár forraláson és hetek óta ázik. Mondjuk kezd mocsár szaga lenni, remélem ez normális.
Sorry a telefonos képekért!
5403e8e8-fa9d-3bcc.jpg

5403e8e8-fab5-9e33.jpg


Szűrés: nem akartam belsőt, mert elég csúnya meg helyet fogla, ezért egy olcsó, kis, külső akasztós szűrőre esett a választásom. Ocean free super hang-on fikter, teljesítménye 3w, 150 l/h. Meglepően sok hely van benne az anyagoknak. Tettem alulra pár lávakővet, fölötte valami nagyobb lyukú bio szivacs(bio foam), és valami vatta(hard wool). Utóbbi 2-t adták hozzá. A szivócsőre pedig vettem szivacsot.
5403e8e8-a02b-1e1b.jpg


Növények: HC, Pénzlevelű Lizinka, Törpecrypto, Amazonasi kardfű, Jávai moha, Gömb moha
5403e8e8-6628-38fb.jpg


Egyébb: TetraPlant Crypto növekedést elősegítő tabletta, Sera bio nitrivec baktérium tenyészet. Gondolkodom hogy kellhet e még valami( easy carbo).

Eddigi anyagiak:)
-aki 3200ft
- jbl manado 2900ft, bazalzuzalék 300ft, homokkő 200ft
-szűrő 2900ft
-LED szalag, lámpatest, kábelek, csatlakozók ingyen, LED táp 3200ft, rgb controller 1700ft
-tetraplant Crypto 1600ft, sera bio nitrivec 1300ft



Képek hamarosan!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
A LED még nagyon új, nincs rá bevált recept. Kísérletezned kell vele. A meleg színtartomány nem megfelelő a növényekhez, hidegebb fehér kell: 6000K-8000K. Viszont keress más helyet a lakásban, mert a napfény tönkre fogja tenni az egészet. Annyi algád lesz, hogy talán a garnéláid szeretni fogják, Te pedig ha akarnál sem tudnál majd rájuk nézni, mivel nem fogod őket látni:D
Mohaféléket tegyél előre.
Sok sikert hozzá!
 
A napfény nálam régen semmit se ért.a Ledhez meg kb. senki sem ért.Én LED szalaggal nyomatom a kisebbik akváriumomban,aztán teljesen elleptek az algák...
 
Ha viszont jó a fény,akkor hátulra mehetne mondjuk staurogiyne repens/HM.Vagy vallisineria nana.
 
Köszi, akkor keresek neki másik helyet.
Azért raktam bele 2(+1) hidegfehéret, mert én is olvastam hogy nem jó a meleg, az csak azért van benne mert szebbek leszne tőle a piros dolgok:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Az akasztós szűrőt hova érdemes elhelyeznem a megfelelő áramlás miatt? A hosszabbik vagy rövidebb oldalra?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Itt van pár kép a berendezésről:
5403e8e8-6719-67cc.jpg

5403e8e8-6733-fc1d.jpg

5403e8e8-6745-ceff.jpg

5403e8e8-6754-9dff.jpg

5403e8e8-676b-acc2.jpg


Kicsit kevésnek találom a növényeket, szerintetek mit tegyek még bele? Az ágakra szeretnék majd még mohát.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Tettem be még növényt, mert kevésnek éreztem. Lehet hogy kicsit sok lett:)
4f7d6f98-7c3f-e333.jpg

Az normális, hogy a víz még mindig opálos?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Most már kicsit sok növény van benne, de az indításkor az nem rossz, sőt! Low-technél (is) előny! Az opálosodás szerintem a felkavart aljzatból adódhat, vagy esetleg a bazaltot nem mostad ki rendesen.
 
Óvatosan öntöttem bele a vízet, nem kavarodott. A vázlatot is és a manadot is addig mostam, amíg tiszta nem volt rajta a víz. Azt látom hogy a szőlő barnítja a vízet, barna a vatta is a szűrőben, de az nem zavar.
Amikor beleöntöttem a sera bio nitrivecet, annak valami hasonló színe volt. Lehet hogy az okozza?
 
Felveszik a tápanyagot ami amúgy az algáknak benne és segítenek az egyensúly beállásában :)
 
Akasztós szűrőt bárhova teheted, mert abból lefele zúdul a víz. Inkább a bazalt fölé tedd, azt nem mossa el.
 
Megtaláltam a helyét, de nem vagyok biztos benne hogy elég erős:)
A töltet hogy legyen benne? Most alul van pár lávakő, utána bio, utána két vatta. Viszont azt vettem észre hogy csak a fekső vattának a teteje kezd barnulni a víztől, mintha nem alulról menne fel a víz, hanem ami neki folyik a tetején, azt szűri. Szerintem ez így nem ok
 
Elég hangos a szűrő motorja, zavaró éjszaka. A csobogást nem lehet hallani, de a motort igen. Nincs valami olcsó, halk szűrő?
Amúgy a víz kezd tisztulni.
 
A szőlőgyökéren kialakult valami fehér hártya, mi lehet és mit tudok vele csinálni?
Bocsi, de csak ilyen képet tudtam csinálni.
5403e8e8-08b9-23f5.jpg

5403e8e8-08cc-ec5c.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Back
Oldal tetejére