• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Elhunyt Zsilinszky Sándor

Nigro

Alapító
Admin
Sanyi Bácsi nyugodj békében!
Írta: Sepsi Péter 2013 január 20. (vasárnap) 20:23

2013. január 20-án, 84 éves korában elhunyt Zsilinszky Sándor.

„A régen Gömör-kishont vármegye központjában, ma Szlovákiához tartozó, Rimaszombaton születtem, ott volt szüleim birtoka. Hét éves voltam, amikor Egerbe költöztünk. Itt találkoztam először a szabad termálvizekben színes halacskákkal, amelyeket kis hálóval begyűjtöttem és befőttes üvegekben tartottam. Ma már tudom, hogy csodálatos guppik voltak, szép vadformájúak. Talán ezzel kezdődött a díszhalak iránti vonzalmam.” – mesélte egyszer Sanyi bácsi.

Dr. Herbert R. Axelrod, az elismert ichtiológus magyarországi látogatásáról 12 oldalas cikket közölt a Tropical Fish Hobbyist egyik számában. Többek között az alábbiakat írta:
„Egyik este abban a szerencsében részesültünk, hogy meglátogathattuk a világ egyik legügyesebb díszhal-tenyésztőjét, Zsilinszky Sándort. Nagyszerű fiatalember és mindazt, amit csinál, egy szobányi akváriummal érte el. Speciális tenyésztési akciói közé tartozik többek között a császárlazac, a vörösfarkú kalászhal, a törpe páncélosharcsa és a vörös neonhal. És mindezeken túl négy gyönyörű saját nevelésű diszkoszhala is van.!”

Gyűltek a tenyésztési sikerek, majd 1970-ben megjelent, az azóta is slágernek számító, Horn Péterrel közösen írt Akvarisztika című könyv. Az előszóban Hankovszky Dezső, neves akvarista, kiemeli, hogy ez a mű „a rendkívül éles megfigyelőképességen alapuló és egészen kivételes akvarisztikai érzékkel párosult gyakorlati tapasztalaton nyugszik.”

„Sokat utaztam.” – mesélte az Akvárium Magazin 69. számában megjelent riportban Sanyi bácsi- „Többször jártam Dél-Amerikában, Peruban, Costa Rica-n, Francia Guayana-ban és Panamában. Voltam Kubában, Koreában, Vietnamban, Szingapúrban és Thaiföldön is. Szinte mindenhonnan hoztam haza valamilyen érdekes trópusi halat, amiket igyekeztem tenyészteni. A könyvben leírt minden halat tenyésztettem! Az 1970-ben megnyitott díszhal-üzletünkben ezek a halak, mint „csemegék” természetesen megjelentek. Az utolsó perui utamon találkoztam befogott nyílméreg békákkal. Úgy döntöttem akkor, hogy az akvarisztikát felcserélem a terrarisztikának ezzel az érdekes, és kevés ember által űzött területére. Így utólag úgy látom jó döntés volt. Feleségem, Kati néni halála nagyon megrázott. Ötven évet éltünk le egymás mellett. Mivel az unokáimat sem a díszhalak, sem a terrarisztika nem érdekli olyan mélyen, mint engem, a nyílméreg békákat is szép lassan felszámoltam.”

És most Ő is elment az örök akvarista vizekre.

Sanyi Bácsi nyugodj békében!
 
Nyugodjon Békében! :( Már gyerekkoromban is sokat forgattam a híres sárga vászon kötésű Horn-Zsoliszky könyvet .. Aztán a Kosztolányin lévő kis üzletben is sokat jártam... Meghatározó alakja volt a magyar akvarista életnek.
 
Gyermekkorom első akvarisztikai könyve az övé volt! Még a mai napig megvan. Köszönjük! Nyugodjék békében!
 
Sziasztok!

Sokan nőttek fel és lettek elhivatott akvaristák (többek között én is) a könyve által, mely rekord kiadást élt meg apróbb változtatásokkal, a benne található információk nagyon nagy része mai napig helyt álló!
Kitörölhetetlen nyomot hagyott hátra a magyarországi akvarisztikában, melyen minden kezdő nyugodt szívvel végigsétálhatott, sikeres haltartási tapasztalatokat szerezve!
Amikor valaki azt kérdezi milyen irodalommal kellene kezdenie az akvarizálást, az Ő könyvét ajánlom!
Ráadásul olyan korban volt az akvarisztika koronázatlan Királya (és nem csak idehaza), amikor virágzott ez a hobbi, tízezreknek volt otthon akváriuma!

Bár tudom hogy az élet része, mégis megrendít minden egyes lelkes akvarista távozása!

Nyugodjon Békében!
 
Sokan dolgoznak ma is, hogy a magyar akvarisztika tovább fejlődjön. Vigyázó szemeit így is biztosan rajtunk tartja. Szép akváriumot mindenkinek!
 
Tegnap félkómában sikerült rányomnom a tetszik gombra:facepalm::oops:
Természetesen én is ezen a könyvön nevelkedtem. Még édesapám vette jó pár (+20) évvel ezelőtt és még a mostani akim összerakása előtt is átlapoztam. Nyugodjon békében!
 
Kiskorom óta rengeteget forgattam az "Akvarisztika"-t. A képekre böködtem, hogy apu, ilyen halat is vegyünk.
Sokunk tartozik hálával a Horn-Zsilinszky párosnak, amiért megismertette, és megszerettette velünk ezt a hobbit.
Nyugodjék békében.
 
Szinte nincs olyan napom,amikor ne kerülne elő a Horn-Zsilinszky könyvem...
Nyugodjon békében!
 
Back
Oldal tetejére