• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Ecsetalga avagy mikor fárad el végleg egy akváriumi talaj?

zsotyi

Kertész szaki
Maratoni setup tulajdonosoktól kérdem: megfelelően nagy szűrés mellett is eljöhet az az idő amikor elfárad egy talaj és a felhalmozódó mulm miatt alga felszaporodás keletkezik? Létezik szétszedés nélküli hosszútávú akvakertészet?
 
Re: Ecsetalga avagy mikor fárad el végleg egy akváriumi tala

Ez jó kérdés! Engem is érdekelne a válasz.
Mint tudjuk az égetett agyag talaj bizonyos idő elteltével szétmállik.
De, ha függetlenítjük ettől a kérdést?
 
Re: Ecsetalga avagy mikor fárad el végleg egy akváriumi tala

Hali!

Talán pontosítani kellene a kérdést, mert én nem látom annak akadályát, hogy sok-sok évig menjen egy akvárium.

Az én steril semmire sem jó "fekete halálaljzatom" miután folyamatos tápozásra szorul, azaz dugdosom bele a JBL kugeln-t, nem merülhet ki.A mulmról meg gondoskodom.

Tehát amíg ezt folytatom, és a növényeket karbantartom addig fent állhat ez az állapot sok évig.

És többé kevésbé így is lesz, mivel nincs különösebb ambícióm a évenkénti vagy mittudomén mennyi időnkénti folyamatos szétszedés és újraindítás iránt, és a különféle variációk és stílusirányzatok sem vonzanak.(legalábbis egyenlőre nincs indíttatásom, de ki tudja, minden változik...)
 
Re: Ecsetalga avagy mikor fárad el végleg egy akváriumi tala

zsotyi said:
Maratoni setup tulajdonosoktól kérdem: megfelelően nagy szűrés mellett is eljöhet az az idő amikor elfárad egy talaj és a felhalmozódó mulm miatt alga felszaporodás keletkezik? Létezik szétszedés nélküli hosszútávú akvakertészet?

Ha agyagos talajra gondolsz, akkor csak a széthullás jelentkezik idővel. 3-4 évig szerintem simán el kell hogy menjen az akid. Vagy tovább is. Azért van rá kevés példa mert ennyi idő után tuti szétszedi minden kertész.

Alga leginkább BGA keletkezik a talajban ahogy láttam malájoknál (ők 4-5 éve használnak Amazoniat néhány akiban). De ecset stb nem. Egy ideig lehet próbálkozni, hogy leszívja az ember ezeket az agyag porokat. De ha növényesről beszélünk 2-3 év elég sok idő arra is hogy a növények is elöregedjenek. Ha nem cserélgeted időnként ilyen hosszú ideig nem sok fajtát lehet eredeti szépségében megtartani.

Jojó "halálaljzata" ;) nálam 10 évig volt egy 110-es akiban. Nem esett szét, mert nem tudott, viszont nem tudom ő hogy van vele nekem állantóan porszívóznom kellett, mert a bazalt tele volt mulm-al. Ez a talaj sosem esik szét, de én a növényezésre nem javaslom.

Szóval BGA. Kédés az, hogy ha eleve megelőzöd, foglalkozol vele, jelentkezik e? Lehet sosem tudom meg, mert Phyton Git-et használok a kezdetek óta az meg az ellensége ennek az algának.

Jah és ha nagyon szétporladt a talajod még mindig van az a lehetőség, hogy leszívod egy csővel a felső réteget és rádobsz egy új zacsit. Ezzel ki lehet tolni az élettartamot.
 
Re: Ecsetalga avagy mikor fárad el végleg egy akváriumi tala

Nem agyag talajom van,hanem nagyon apró szemű (1-2mm olasz)sóder alatta táptalaj.Nagyon jól működött idáig,változást sem eszközöltem régóta.A frontüvegnél azonban néhány hete apró bubikat találtam a talajba szorulva.Ezzel párhuzamosan jött elő az ecset is.Egy változtatás volt.Eladtam a nagyra nőtt sziámikat.Lehet,hogy tényleg ekkora melót végeztek?Ennek ellent mond,hogy ott is megjelent az alga,ahová ők oda sem férhettek....
A gázképződés viszont aggaszt,bár mára eltűnt.Porszívózva sem jön ki mulm számottevően a talajból.Ammoniát nem tudtam kimutatni.....
 
Re: Ecsetalga avagy mikor fárad el végleg egy akváriumi tala

Én a bazalttal jártam hasonlóan korábban. Bubik tekintetében. De akkor még olyan sok algám volt hogy nem tudtam milyen az élet nélküle :lol:
 
Back
Oldal tetejére