• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY Külső szűrő ;-)

Sziasztok!

Nem akartam külön topicot nyitni, remélem nem zavar senkit. :) Ma végre elkészült a külső szűrőm, igaz egy ideje már tesztelődött, de a mai GA túra után végre kapott csapokat is, illetve vettem 16/22-es szűrőcsövet, mivel az első verziós túlzottan hajlékony volt és rendszerint megtört... A GA-s körökkel jobb.
Lényegében én is a PVC cső mellett döntöttem, egyszerű, olcsó, könnyen illeszthető, stb. 160mm átmérőjű 500mm magas csövet használtam, ennek az egyik fele tömítéssel rendelkezik, ide csak egy lezáró kupakot kapott, ez lett az alja a szerkezetnek. A teteje egy ún. toldócső mind2 végén tömítéssel, az egyik felét a cső tetejére dugaszoltam a másik felébe szintén egy lezáró kupakot raktam. Erre a lezáró kupakra fúrtam likakat a 2 szűrőcső csatlakozásnak és egyet a szivattyú vezetéknek. A vezetéket elvágtam (gari hussss), amúgy is 15 méternyi kicsit sok lett volna. Egy 1500 l/h-s szökőkútszivattyúról van szó. Kábel tömszelencén keresztű csatlakozik, a 2 szűrőcső pedig gardena csatin keresztűl.
A tetőn az egyik csőcsatlakozó, kis darab csövön keresztűl a szivattyú nyomóágához csatlakozik, a másik egy hosszabb csőhöz, ami lemegy a szörny aljára. Ezekről sajna nem csináltam képet, de majd egyszer.... ;)
Szűrőanyag egyelőre nem sok: kb 10cm szivacs, majd 1 lityi resun kerámiagyűrű, 1 lityi mátrix, 100ml Seachem Purigen, perlonvatta. Minden esetre a tanuló 54 lityis akkimhoz már így is jobb, mint a belső szűrő. (y) A monstrum végűl 700mm magas lett így durván 14 lityi a teljes térfogata és kb 10 lityi szűrőtöltetet képes elnyelni. A szűrő egyébként a leendő 160 literes aki miatt készült.

Íme a képek:

Az 'alap'cső, rajta a toldócsővel:

IMG_0501 by Tonyó1, on Flickr

Egy lezárókupak:

IMG_0502 by Tonyó1, on Flickr

Tesztfutam a füriben:

dyszuro_ teszt by Tonyó1, on Flickr

Itt már élesben:

diyszuro3 by Tonyó1, on Flickr

Tető, csatlakozókkal, csapokkal:

IMG_0506 by Tonyó1, on Flickr

Szép napot!(y)
 
[...] Ma végre elkészült a külső szűrőm [...]
Ügyes, ügyes! (y)
Szivattyúnak mi a pontos típusa?
A felépítését tekintve az ADA-ra emlékeztet. Takarításhoz teljesen szét kell majd szedni, vagy valamilyen módon van benne előszűrő? A szűrőanyagok valamilyen kosárban vagy hálóban vannak (ld- ADA)? A szivattyú mennyi teljesítményt vesz fel?

Jó lenne egy ilyet plexiből megépíteni, hogy lehessen látni működés közben. :)
 
A szivattyú egy pontec pondvario 1500-as, kerti tavi szökőkútként vagy mifeneként lehet kapni, kerámiatengelyes, 25W az áramfelvétele a táblázata szerint, Ha gondolod egyszer mérek egy pontosat. ;) Szét kell szedni takarításhoz, ami annyiból áll, hogy a felső fedőlapot kihúzom és vele akár az összes szűrőanyagot, mivel az aljában van egy talp amihez a lemenő cső rögzítve van, a víz az alá bukik le, majd furatokon keresztűl áramlik felfele, át a szivacson és a többi szűrőközegen, amik nemes egyszerűséggel be vannak zsákolva. Annyi előszűrés viszont van, hogy a szívó ágon az akiban most is van egy szivacs, hogy a garnicsok ne a szűrőben lakmározzanak, vagy a szűrő ne lakmározza a garnicsokat. :D
 
Tegnap bekerült a végleges töltet, lentről felfelé haladva:
-Nagylikú szivacs 10cm vastag
-kislikú szivacs kb 2-3cm vastag
-1 liter kerámiagyűrű
-kislukú szivacs kb 2-3cm vastag
-2 liter s. matrix
-2 liter ada bio rio
-100ml Seachem Purigen
-perlon

Szerintetek elég lehet 200 literre ez a szűrés, vagy inkább 160ra? :rolleyes: 1500 l/h a szivatyú, jelenleg erősen vissza kell folytanom a kimeneti csappal, mert még mindíg locsolhatni lehetne vele olyan ereje van, nem mértem szállítást, de érdekes módon nem sokat fog rajta a szűrőanyag.
 
Tegnap bekerült a végleges töltet, lentről felfelé haladva:
-Nagylikú szivacs 10cm vastag
-kislikú szivacs kb 2-3cm vastag
-1 liter kerámiagyűrű
-kislukú szivacs kb 2-3cm vastag
-2 liter s. matrix
-2 liter ada bio rio
-100ml Seachem Purigen
-perlon

Szerintetek elég lehet 200 literre ez a szűrés, vagy inkább 160ra? :rolleyes: 1500 l/h a szivatyú, jelenleg erősen vissza kell folytanom a kimeneti csappal, mert még mindíg locsolhatni lehetne vele olyan ereje van, nem mértem szállítást, de érdekes módon nem sokat fog rajta a szűrőanyag.

Elég lehet de én a sok szivacs helyett is biotöltetet használnék!
 
Hmm dobáljak be még 1-2 lityi matrixot vagy bioriot? A végén tényleg csődbe megyek. :cry::eek: Mondjuk még ráér...
 
Üdv. Mindenkinek!

Nos hol is kezdjem el a történetet...
Régóta szemezgetek az ADA Super Jet szüröivel,mondjuk úgy "szerelem volt elsö látásra",de sajnos földrajzi,politikai,piaci,etc... okok miatt senki nem akart nekem eladni egyet sem,lett volna egy másik megoldás ha külföldröl veszem meg,de igy se garancia s az alaktrészutánpótlás is ha esetleg valami történne,mondjuk úgy felejtös lett volna,ezt ki is fejtettem egy másik topikban már itt a fórumon.
S mivel már elegem lett a müanyag,törékeny,"kicsi zöld" szürökböl,úgy döntöttem,nem is lehet olyan komplikált egy ADA Style szürö megépitése (itt bevallom hogy maga szüröház megépitése egy jó öreg lakatosmesternek köszönhetö).
Kiindulási pontnak elkezdtem nézegetni az ADA Super Jet ES-2400 model karakterisztikáit,méreteit,hogy hová is kéne nagyjából eljutnom.
Az elsö egy IWAKI szivatyú felkutatása,s beszerzése volt,ami kimondottan könnyen ment,s ugyan azzal a karakterisztikákkal rendelekzik mint amit Takashi épitetett a szüröjére,mondtam is magamban, eddig BINGOOO!
Nos ö lenne a lelke az egész rendszernek,kicsit használt de mint ha új lenne,csak egy kis takaritást igényel...
null.jpg


null-1.jpg


Már mikor a kezembe vettem éreztem hogy nem sajnálták ki belöle az "anyagot", s a méretérül ne is beszéljünk,nem egy kis darab.

A következö lépés a szüröház megtervezése volt,gondoltam ezt sem koplikálom túl,figyelembe véve a szörüben átáramló viz sebességét,hogy a szüröbacik is jól érezzék azért magukat,próbáltam azonos vagy közel azonos belsö átméröjü szüröt épitettni mint amit a "nagyok" már hejettem megterveztek,kiszámolgattak,s leteszteltek...
Igy hát sikerült legyártatnom egy rozsdamentes acélcsöböl magát a szüröházat is,ami a küvetkezö méretekkel rendelkezik:
-Belsö átmérö: 250mm
-Legnagyobb külsö átmérö a felsö peremen szivatyú nélkül: 290mm
-Magasság szivatyú nélkül: 500mm

Szóval nem kis darabb lett, de sajnos az akvárium szekrényemnek a belsö magassága korlátot szab mindennek.De igy is ahogy számolgattam,s levontam az alján lévö ülepitö teret,s a tetején lévö leszoritó rács s a fedél közti helyet,még igy is feltölthetem úgy 20 liter hasznos szüröanyaggal.
Maga a szüröház úgy cirka 24,5 liter ha jól számolom,de a matek igy a hajnali órákban már nem az erösségem...

De jöjjön néhány kép hogy hogy is sikerült az egész...

null-3.jpg


null-2.jpg


null-4.jpg


Egy kis strapabiró DIY tömitö gyürü... :)

null-5.jpg


S egy kép összehasonlitás képp egy 1,5 literes vizes üveggel...

null-6.jpg


Ami még hátra van,az egy 220V-110V-os átalakitó trafó bekötése ami természetesen rendelekezik a CE szabvánnyal,a belszö rácsok amik alul s felül helyezkedenke el már talán holnap utánra elkészül,s bele a szüröanyag amit még nem tudom mi legyen, de nagyon hajlok a Seachem Matrix felé,mindig is nagy kedvencem volt.
S aztán csapathatom a vizet vele az akváriumba!!!! :)

A legbosszantóbb dolog az egészben hogy ugyanannyiba jött ki a végösszeg mint amenyiért vettem anno az Eheim 2078 3e szürömet, s nem is számolva a kis müanyagalkatrészek cseréit amik itt-ott a kezembe maradtak néha... :cautious:
Milyen szűrőanyagokkal töltötted végül fel? Én is most tervezek egy ugyan ilyen szűrő beüzemelését! :)
 
Üdv. Mindenkinek!

Nos hol is kezdjem el a történetet...
Régóta szemezgetek az ADA Super Jet szüröivel,mondjuk úgy "szerelem volt elsö látásra",de sajnos földrajzi,politikai,piaci,etc... okok miatt senki nem akart nekem eladni egyet sem,lett volna egy másik megoldás ha külföldröl veszem meg,de igy se garancia s az alaktrészutánpótlás is ha esetleg valami történne,mondjuk úgy felejtös lett volna,ezt ki is fejtettem egy másik topikban már itt a fórumon.
S mivel már elegem lett a müanyag,törékeny,"kicsi zöld" szürökböl,úgy döntöttem,nem is lehet olyan komplikált egy ADA Style szürö megépitése (itt bevallom hogy maga szüröház megépitése egy jó öreg lakatosmesternek köszönhetö).
Kiindulási pontnak elkezdtem nézegetni az ADA Super Jet ES-2400 model karakterisztikáit,méreteit,hogy hová is kéne nagyjából eljutnom.
Az elsö egy IWAKI szivatyú felkutatása,s beszerzése volt,ami kimondottan könnyen ment,s ugyan azzal a karakterisztikákkal rendelekzik mint amit Takashi épitetett a szüröjére,mondtam is magamban, eddig BINGOOO!
Nos ö lenne a lelke az egész rendszernek,kicsit használt de mint ha új lenne,csak egy kis takaritást igényel...
null.jpg


null-1.jpg


Már mikor a kezembe vettem éreztem hogy nem sajnálták ki belöle az "anyagot", s a méretérül ne is beszéljünk,nem egy kis darab.

A következö lépés a szüröház megtervezése volt,gondoltam ezt sem koplikálom túl,figyelembe véve a szörüben átáramló viz sebességét,hogy a szüröbacik is jól érezzék azért magukat,próbáltam azonos vagy közel azonos belsö átméröjü szüröt épitettni mint amit a "nagyok" már hejettem megterveztek,kiszámolgattak,s leteszteltek...
Igy hát sikerült legyártatnom egy rozsdamentes acélcsöböl magát a szüröházat is,ami a küvetkezö méretekkel rendelkezik:
-Belsö átmérö: 250mm
-Legnagyobb külsö átmérö a felsö peremen szivatyú nélkül: 290mm
-Magasság szivatyú nélkül: 500mm

Szóval nem kis darabb lett, de sajnos az akvárium szekrényemnek a belsö magassága korlátot szab mindennek.De igy is ahogy számolgattam,s levontam az alján lévö ülepitö teret,s a tetején lévö leszoritó rács s a fedél közti helyet,még igy is feltölthetem úgy 20 liter hasznos szüröanyaggal.
Maga a szüröház úgy cirka 24,5 liter ha jól számolom,de a matek igy a hajnali órákban már nem az erösségem...

De jöjjön néhány kép hogy hogy is sikerült az egész...

null-3.jpg


null-2.jpg


null-4.jpg


Egy kis strapabiró DIY tömitö gyürü... :)

null-5.jpg


S egy kép összehasonlitás képp egy 1,5 literes vizes üveggel...

null-6.jpg


Ami még hátra van,az egy 220V-110V-os átalakitó trafó bekötése ami természetesen rendelekezik a CE szabvánnyal,a belszö rácsok amik alul s felül helyezkedenke el már talán holnap utánra elkészül,s bele a szüröanyag amit még nem tudom mi legyen, de nagyon hajlok a Seachem Matrix felé,mindig is nagy kedvencem volt.
S aztán csapathatom a vizet vele az akváriumba!!!! :)

A legbosszantóbb dolog az egészben hogy ugyanannyiba jött ki a végösszeg mint amenyiért vettem anno az Eheim 2078 3e szürömet, s nem is számolva a kis müanyagalkatrészek cseréit amik itt-ott a kezembe maradtak néha... :cautious:
Komoly kis szűrő lett én most fejezem be egy hasonló külső szűrő építését, a belső rácsokat megkérdezhetem hogyan sikerült kivitelezned?
 
Nekem is tetszik a szűrő. Egy kérdés ha a cső alján is lenne egy kivezetés akkor lehet hogy szét sem kéne szedni mert az első szűrő réteg előtti teret viszza lehetne öblíteni? Mint egy iszapolo kivezetés egy csappal? Amúgy nagyon érdekes, csak a mérete extrém.
 
Igen ezt említettem is. Minden tech kütyünek EU adaptereket és ballasztokat veszünk. Vagy ha így jobban tetszik minden ADA elektonikus termék kibelezve és trafó nélkül jön az EU-ba. Ez az Importőr feladata, hogy trafót stb-t adjon hozzá.
Szia! Ezt ki tudnád fejteni bővebben, ha lehet. Egy hasonló külső szűrő építését tervezem, sikerült is beszerezni egy Iwaki szivattyút (MD-30RZ- 18l/perc, 8m magasság, 1A, 78 watt), de 100 voltos. Mi kell hozzá, hogy biztonságosan működjön az itthoni hálózaton (természetesen villanyásszal csináltatom az elektromos részt)?
Előre is köszi!
 
Szia! Ezt ki tudnád fejteni bővebben, ha lehet. Egy hasonló külső szűrő építését tervezem, sikerült is beszerezni egy Iwaki szivattyút (MD-30RZ- 18l/perc, 8m magasság, 1A, 78 watt), de 100 voltos. Mi kell hozzá, hogy biztonságosan működjön az itthoni hálózaton (természetesen villanyásszal csináltatom az elektromos részt)?
Előre is köszi!

Kell egy 5 ropis konverter hozzá. A legtöbb boltban kapható. MediaM-ben pl a Home márka alatt szokott futni.
 
product_info.php
Kell egy 5 ropis konverter hozzá. A legtöbb boltban kapható. MediaM-ben pl a Home márka alatt szokott futni.
Nagyon köszi, a konvertereket én is néztem. Azt hittem ennél bonyolultabb, mert három hete "gondolkozik" rajta a villanyszerelő :). Akkor magát a szivattyút nem is kell "kibelezni" csak a konverter kivezetésébe kell bekötni a vezetékét (mert dugó nincs rajta), ugye?
A 78 wattos szivattyú folyamatos üzemeltetéséhez ezek szerint megfelel egy 100 wattos konverter?
product_info.php
 
Nagyon köszi, a konvertereket én is néztem. Azt hittem ennél bonyolultabb, mert három hete "gondolkozik" rajta a villanyszerelő :). Akkor magát a szivattyút nem is kell "kibelezni" csak a konverter kivezetésébe kell bekötni a vezetékét (mert dugó nincs rajta), ugye?
A 78 wattos szivattyú folyamatos üzemeltetéséhez ezek szerint megfelel egy 100 wattos konverter?

Nálunk USA/JAP dugvillával jönnek a szűrők. (Kivéve az új modellek mert azok simán 220 kompatibilisek).
Ezt a dugvillát használjuk a konverterben.
 
Back
Oldal tetejére