• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY akváriumszekrény - IKEA

Golibali

Kertész szaki
Sziasztok,

Gondolt már valaki arra hogy IKEA-ban beszerezhető bútorból csináljon Akvárium bútort?
80x35 körüli alapterületűt kerestem, és IKEA-ban a beépíthető konyhabútor felső szekrényét találtam, relatíve jó árban. Arra gondoltam hogy egy merevítéssel(plusz egy függőleges lap) és egy munkalappal a tetején már szinte kész a szekrény.
IKEA - FAKTUM faliszekrény

faktum-faliszekreny-v__32675_PE122695_S4.jpg

Viszont amiben nem vagyok biztos hogy egy ilyen szekrény kibír-e 120-140 kilót, amennyit átlagosan egy 80x35ös akvárium nyom, mindennel együtt.

Szerintetek?

ui: ha már lenne ilyen téma, akkor becsaphatjátok oda, de én hirtelen nem találtam ilyet.
 
ugyan nem ilyenből, de egy IKEA-ban vásárol szekrényen áll az akvárium. Pontosabban kettőn, mert bármennyire is stabilnak tűnik, meg fog hajlani a nagy teher alatt. Mi kettő 40 cm-es toltunk össze, szintbe hoztuk a tetejét kartonnal meg mindennel és arra került rá. Viszont: ami miatt nem ajánlom, hogy mivel nem olyan anyagból van ami víztaszító és élzásársok sem olyanak, pillanatok alatt fel fog ázni. Ez tapasztalat
 
ugyan nem ilyenből, de egy IKA-ban vásárol szekrényen áll az akvárium. Pontosabban kettőn, mert bármennyire is stabilnak tűnik, meg fog hajlani a nagy teher alatt. Mi kettő 40 cm-es toltunk össze, szintbe hoztuk a tetejét kartonnal meg mindennel és arra került rá. Viszont: ami miatt nem ajánlom, hogy mivel nem olyan anyagból van ami víztaszító és élzásársok sem olyanak, pillanatok alatt fel fog ázni. Ez tapasztalat
Hát én egy ilyen 25ös "konyhai" munkalapot gondoltam vágatni a tetejére, ami szerintem kevésbé tud meghajolni. Plusz az a vizet is bírja.
 
Igaza van Lórinak, úgy már egyszerűbb ha csináltatsz egyet, mert nem lesz olcsó és a teteje hiába lesz vízálló, az oldalt lecsurgó víz is fel tudja púposítani.
 
"Jellemzők:
...
- Melamin felület, nedvesség- és karcálló, könnyen tisztítható felület."
Ez csak ilyen marketing duma akkor, és nem bírja a vizet?
 
"Jellemzők:
...
- Melamin felület, nedvesség- és karcálló, könnyen tisztítható felület."
Ez csak ilyen marketing duma akkor, és nem bírja a vizet?
A felület bírja, azzal nincs gond, de az illesztések nem tökéletesek. Pár tized és a víz bebújik. Aztán gyönyörű púpos lesz a bútor az éleknél(saját tapasztalat):(
 
A felület bírja, azzal nincs gond, de az illesztések nem tökéletesek. Pár tized és a víz bebújik. Aztán gyönyörű púpos lesz a bútor az éleknél(saját tapasztalat):(
Értem. Viszont akkor ezt épített bútornál hogyan lehet elkerülni? Mert ugye nem tömör fából gondoltam megoldani, mivel az drága lenne. Vagy én vagyok eltévedve, és az akvárium bútort tömör fából kell csinálni?
 
2 mm-es ABS élzárással és/vagy impregnálással szokták csinálni az éleket, így szinte örök életűek. Sajnos ez csak az élekre vonatkozik, így bárhol máshol felmerülő sérülésnél már púposodni fog bármiből is készül a bútor. Valamint tudtommal nem sima bútorlapból, hanem valami extra préselt anyagból csinálják az akváriumbútorokat, legalábbis az Én bútorom lapjai a megszokottnál jóval nehezebbek voltak, és a furatoknál benézve is sokkal kompaktabb, homogénebb a szerkezete a megszokottnál.
 
Legjobb a tömör fa, 3 rétegű festéssel, az már eléggé vízálló. Persze csak addig, míg meg nem sérül valahol. Ennek viszont több mint kétszeres az ára.
Az ABS élfólia jobb, mert az mechanikailag ellenállóbb, de az sem tökéletes. Legalább is nekem az is púposodott. Talán az élfólia felhelyezésénél van a probléma elásva.
A legtöbb élfóliát tudtommal csak fel kell vasalni. Lehet, hogy egy jó minőségű vízálló ragasztóval felragasztva nincs ilyen gond, de a ragasztót biztosan nem szabad sajnálni. Ha egy pici foltban kimarad, akkor oda már be is tud férkőzni a víz.
 
Szerintem nincs az az élfóliázott bútor ami vízálló lenne. Ha jól tudom az ADA bútorok összeállítás után festve vannak, így ott kizárt hogy megszívja magát a bútorlap.
Nálam soha nem volt olyan elázás amit az akváriumból kifolyó víz okozott volna, persze takarításkor folyt ki víz, de egyből letöröltem, igaz nekem felső lap 2mm-es élfóliával volt lezárva.
Olyan viszont volt hogy eresztett a szűrő, szerencsére csak az ajtó alja sínylette meg. De pont az ilyen IKEA-soknál ezen lehet segíteni, hiszen lapra szerelten kaphatóak, összeállítás előtt az összeillesztendő éleket le kell festeni, és az sem árt ha belül, alul kiszilózza az ember. Viszont én óvakodnék az olyan bútortól aminek sima 5mm-es furnért a hátulja, az ezzel foglakozó fórumokban mindig elmondják, hogy a hátfalnak is bútorlapból kell lennie amit az alsó és felső lapok közé kell illeszteni, így a bútor nem tud oldalra elnyekleni.
 
Sokkal jobban jársz ha egy szakemberhez fordulsz és vagy vele csináltatod meg vagy csak tanácsot kérsz tőle. De ha magad csinálod nem biztos hogy olyan tartos lesz mintha szakember csinálná.

Tapatalk 2-vel küldve az én LT22i-ről
 
Én magam csináltam, a 240-esem alá, nem egyszerű az összeállítás. Ha az ember szépre szeretné megcsinálni akkor facsapokat használ. De manapság a lapgyártók spórlolnak az anyaggal alig van benne ragasztó, és a forgács sem olyan apróra van darálva mint korábban, emiatt nagyon nehéz volt pontosan fúrnom a lyukakat folyton el akart mászni a fúró
 
Ha valaki érez magában barkácsolási kedvet, az vágjon bele. A 180L-es akváriumom alá én is magam készítettem a bútort. Íme néhány kép róla, majdnem 2 éve működik, eddig jól. A felső rész élzárása nekem is 2 mm.es ABS-el történ (biztos ami biztos) eddig még ugyanolyan szép mint "új korában", pedig időnként cseppen rá víz, igaz igyekszem gyorsan letörölni, de ez természetes, a nappaliban is parketta van, azt sem szoktam fellocsolni, de a véletlen kifröccsent és gyorsan feltörölt vizet még kibírja. A legnagyobb probléma egyébként nem a VÍZ, hanem a megfelelő szilárdság. Nagy akváriumnál több száz kiló a teljes súly, na ezt kell stabilan kibírnia. Mint a belső képen is látszik az én szekrényem "alapja" is 25x25-ös zárt szelvényből készült "váz", amit karosszéria lakatossal hegesztettem össze mm pontossággal, aztán az van "becsomagolva" bútorlappal. Nem nagy ügy, kis odafigyeléssel precizitással a pontos mérés és a bútorlapok rendelkezésre állása után egy délután össze lehet állítani.


DSC_2105_filtered.jpg
DSC_1184.jpg
DSC_7572_filtered.jpg
 
Csak halkan csendben az IKEA-s bútorral kapcsolatban annyi a véleményem, hogy a fenti fehérhez hasonló szekrényeket jobb arra használni amire árulják. Szerintem nem érdemes kockáztatni. Egy 10 literes nano alá még jók lehetnek ezek az IKEA-s cuccok, de egy 85 cm szélességnél, és a rá nehezedő súlynál már szinte tuti, hogy egy ilyen szekrény hasasodni fog, és az akvárium előbb utóbb tönkremegy. Érdemesebb csináltatni, ABS élzárazással, pl ugyanilyet, csak még középpen megvan felezve egy elválasztó résszel, ami alátámasztja, így nem fog hasasodni. Egy nagyobb akváriumnál már javasolt a B ferikéjéhez hasonló vázat megcsinálni először és arra építkezni. Nekem is tervbe van véve egy szekrény, igaz csak 40 liter az akva, de lesz benne egy csomó kő, tehát nekem is osztott szekrény lesz már tuti. ;)
 
A bútor összeállítása nem alkalmas akvárium tárolására. Ha megnézed az alsó lapra nem ültetve van hanem mellé van állítva. Ezzel az a baj, hogy az akvárium súlya lefelé nyomja az oldalsó lapokat meg kifelé. És igazából így kihúzza a stifteket és össze is dőlt.
 
Ennyi pénzért lapszabászatban össze is rakják és tényleg célirányos erősítéssel készül...
 
Én anno azt hiszem 40e-t fizettem egy 80X45 alapterületű 70magas szekrényért. Hátulja is 18mm-es lapból van, középen is van merevítés. Az ajtók zsanérjába beépített becsapódás védő és minden élen 2mm-es élzárás.
 
Back
Oldal tetejére