• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Crypto

Equinox

Tapasztalt kertész
Bő 5 év szünet után már erős lett a vágy, hogy legyen megint akváriumom. Elkezdtem gondolkodni, hogy mégis hova férne el egyáltalán, mik a lehetőségek.
Hálószoba lett az elmélkedés eredménye, ami azonnal behatárolta a medence méretét és még inkább az alatta lévő bútort, aminek tökéletesen illeszkedni kell a többi bútorhoz minden szempontból.
Elkezdődött a vadászat a használt piacon, mivel a szükséges színt az IKEA évek óta nem gyártja.

09.10.
Sikerült találni egy megfelelő példányt és elmentem érte.


01.jpg
 
09.16.
Világítás nem lehetett más, mint egy korábban kitalált és nagy örömmel használt megoldás: IKEA lámpa.
Azon felül, hogy szimplán imádom a design-t az akvárium fölött, a minden irányba állítható lámpa hasznos az ideális világítási magasság és irány belövésénél.
Az izzó azonban már csak relatív választható szabadon.
Amíg a korábbi változat 40W-ig bármit "meghajtott" E27 foglalattal, a szuper zöld IKEA 13W-ra redukálta az aktuális változatot, nehogy LED-en kívül bármivel is próbálkozzon a kedves vevő.
Rövid kutatás után egy Osram LED került bele, 13W 6500K 1521lm paraméterekkel.
Viszont rendelni kellett. OBI, Praktiker... hatalmas választék az van, de leginkább 2700K vagy 4000K és leginkább 1000lm alatti változatok.
A valódi hideg fehér már nem is könnyen hozzáférhető...


02.jpg

02_2.jpg
 
A valódi hideg fehér már nem is könnyen hozzáférhető...
Persze, mert az EU már ebbe is a saját megszokott módján köp bele. Legújabb kutatások szerint az éjszakai fényszennyezés fő károkozója a kék fény. Már gyártja is az EU a szokásos szőnyegbombázós hülyeségét: be kívánják tiltani a hidegfehér ledek forgalmazását. 🤯
 
Utoljára módosított:
09.16.
Világítás nem lehetett más, mint egy korábban kitalált és nagy örömmel használt megoldás: IKEA lámpa.
Azon felül, hogy szimplán imádom a design-t az akvárium fölött, a minden irányba állítható lámpa hasznos az ideális világítási magasság és irány belövésénél.
Az izzó azonban már csak relatív választható szabadon.
Amíg a korábbi változat 40W-ig bármit "meghajtott" E27 foglalattal, a szuper zöld IKEA 13W-ra redukálta az aktuális változatot, nehogy LED-en kívül bármivel is próbálkozzon a kedves vevő.
Rövid kutatás után egy Osram LED került bele, 13W 6500K 1521lm paraméterekkel.
Viszont rendelni kellett. OBI, Praktiker... hatalmas választék az van, de leginkább 2700K vagy 4000K és leginkább 1000lm alatti változatok.
A valódi hideg fehér már nem is könnyen hozzáférhető...


View attachment 170103

View attachment 170104
Érdekes koncepció. Hasonlóan oldottam meg a wabim világítását: asztali lápa+led izzó. A hagyományos, gömbölyű izzó nem vált be, mert a fél szobát bevilágította, a célterületre kevés fény jutott (a 180 fokos sugárzási szög túl sok). Kicseréltem egy led spot izzóra, így már megfelelő. Ehhez kellett egy G10 átalakító, emiatt az izzó vége már egy kicsit kilóg a lámpából :)
A hidegfehér, 6500K szép fényt ad. Nekem tetszik a természetes fehér, 4000-4500K megvilágítás is, bár az egy kicsit sárgás.
 
09.19.
Megérkezett a szűrő. A lámpához hasonlóan ez is egy ismerős megoldás.
A bútor típusa (fiókok, amiket használni is fogok), elhelyezkedése a külső, a leendő medence mérete a belső szűrő használatát teszi... az ideálisnál jóval kevésbé praktikussá.
Akasztani való helyzet.
Jó emlékeim voltak ezzel a konkrét termékkel. Ha jobban belegondolok... hálószobában sose használtam.
Na mindegy.
Iker kamrás, állítható teljesítmény, 600L/h névleges teljesítmény, igény szerint még skimmer is, kb. az IKEA lámpával megegyező áron (+ posta).
Célzottan kerestem és már rendeltem is.
Érkezés után pedig mérés jött, mert a beszívó cső mérete erősen befolyásolja a medence minimális magasságát.
Medencét is megrendeltem.

03.jpg
 
09.21.
Amíg a medencére vártam...
Csak most szembesültem vele, hogy létezik grafit porral színezett "hungarocell" tábla, nyilván nem esztétikai okokból.
Számomra mondjuk pont igen. Nagyon jól passzol a bútorhoz is és a hasonlóan matt sötét szürke lámpához is.
A felső fiók "halas" cuccoknak lesz szentelve. Ebben a sarokban nincs hálózati csatlakozó a szobában, egy hosszabbítóval kell ide terelni a wattokat.
A fiókba került a hosszabbító vége is a 3 szükséges aljzattal.
Az időkapcsoló már rég megvolt. Talán túl rég, mert működött ugyan, de hangosan. Szétkaptam és szakálvágóhoz kapott olajjal kezeltem a fogaskerekeket.
Néma csend, hullaszag nélkül.
A véletlen műve, hogy ennyi minden a szürke különböző árnyalata, de jól illenek a dolgok egymáshoz.

04.jpg



04_2.jpg
 
10.03.
Idő közben a Jófogáson, meglepő módon, tényleg jó fogást csináltam egy bőséges mennyiségű ADA Amazonia v1 adag formájában, ami sosem látott vizet.
Első nekifutásra Tamást (AquaFauna) kértem meg a medence legyártására, de nem vállalta.
Ez picit elszomorított, mert teljes "halas karrierrem" alatt 7 medencét csináltattam vele, 100% elégedettség ráta mellett.
Kaptam tőle egy tippet esetleges alternatívára és megkockáztattam.
Ezen a napon történt az átvétel és megnyugodtam. Nekem tökéletesen megfelel.
Az elmúlt 5-6 év azért szépen odatett az áraknak... :oops:


05.jpg

05_2.jpg
 
Érdekes koncepció. Hasonlóan oldottam meg a wabim világítását: asztali lápa+led izzó. A hagyományos, gömbölyű izzó nem vált be, mert a fél szobát bevilágította, a célterületre kevés fény jutott (a 180 fokos sugárzási szög túl sok). Kicseréltem egy led spot izzóra, így már megfelelő. Ehhez kellett egy G10 átalakító, emiatt az izzó vége már egy kicsit kilóg a lámpából :)
A hidegfehér, 6500K szép fényt ad. Nekem tetszik a természetes fehér, 4000-4500K megvilágítás is, bár az egy kicsit sárgás.

Itt az "izzó" kb. 1-2cm-el mélyebben van a lámpa búra pereménél, de azért jut fény mindenhova... talán a világos falfelületek miatt. Engem nem zavar.
Bennem még úgy maradt meg, hogy növényeknek hideg fehér kell a kék fény miatt. A "spéci" akvarisztikai csövek (jó öreg T8 időszak) is inkább felfelé mentek a Kelvinekkel.
 
Utoljára módosított:
Itt az "izzó" kb. 1-2cm-el mélyebben van a lámpa búra pereménél, de azért jut fény mindenhova... talán a világos falfelületek miatt. Engem nem zavar.
Arra próbáltam célozni, hogy egy hagyományos égő túl nagy területet világít be. Emiatt kevés fény fog jutni az akváriumra. Ezt csak úgy tudod kiküszöbölni, ha olyan izzót használsz, aminek kisebb a sugárzási szöge. Majd meglátod a gyakorlatban, mennyire tetszik így, elég fényt kap-e az akvárium. A lámpán túllógó izzó csak esztétikai probléma. Gyakorlati jelentősége nem sok van, mert a búra belső felülete kevés fényt ver vissza.

Bennem még úgy maradt meg, hogy növényeknek hideg fehér kell a kék fény miatt. A "spéci" akvarisztikai csövek (jó öreg T8 időszak) is inkább felfelé mentek a Kelvinekkel.
A növények a vörös fénytartományt is hasznosítják, amit a hidegfehér led nem biztosít. Ez nem olyan nagy baj, kevésbé igényes növények így is szépen fejlődnek. Az ideális megoldás egy teljes spektrumú lámpa lenne, de az már egy teljesen más kategória. Ízlés kérdése, hogy kinek milyen színhőmérsékletű fény tetszik. 6500K-nál szépek a zöld növények, de a piros színeket barnásnak látjuk. Alacsonyabb színhőmérséklet mellett szebbek a vörös árnyalatok, a zöld viszont sápadtnak látszik. A fénycsőnek szebb színe van, mint a led-nek, de ez technológia egyre jobban kiszorul az akvarisztikából.
 
10.04.
Felkerült a háttér. Maradtam a klasszikus feketénél.
A friss kezdőknek: az Aqua Nova háttér posztert nem tudom jó szívvel ajánlani. Túl merev anyag és kitartóan ragaszkodik a felgöngyölt állapotban elsajátított ívekhez.
Lehet melegíteni is kellett volna?
Azért csak sikerült elfogadható módon feltenni.

06.jpg
 
10.05.
Haladni kell, mert Pénteken elvileg érkeznek a növények.
Hardscape-nek én csak fát akartam, sziklát nem.
A fa viszont úszik, erősen kérdéses mikor fog végleg felhagyni vele és kövek nélkül nincs mihez ragasztani.
És itt jött az ötlet, hogy megmaradt kőlapra lesznek ragasztva.
Kerámia, lapos és elég nehéz is, főleg, hogy a rajta lévő talaj is lefele nyomja majd.
Red moor fákat a közelben lévő boltban vadásztam. A két kőlap elégnek bizonyult, a fákat nem kellett egymáshoz ragasztani.
Némi forgatással megoldottam, hogy a bal oldali gyakorlatilag belekarol a jobb oldaliba.
Nekem kifejezetten teszik az eredmény és ez számít igazán.

07.jpg
 
10.05.
Haladni kell, mert Pénteken elvileg érkeznek a növények.
Hardscape-nek én csak fát akartam, sziklát nem.
A fa viszont úszik, erősen kérdéses mikor fog végleg felhagyni vele és kövek nélkül nincs mihez ragasztani.
És itt jött az ötlet, hogy megmaradt kőlapra lesznek ragasztva.
Kerámia, lapos és elég nehéz is, főleg, hogy a rajta lévő talaj is lefele nyomja majd.
Red moor fákat a közelben lévő boltban vadásztam. A két kőlap elégnek bizonyult, a fákat nem kellett egymáshoz ragasztani.
Némi forgatással megoldottam, hogy a bal oldali gyakorlatilag belekarol a jobb oldaliba.
Nekem kifejezetten teszik az eredmény és ez számít igazán.

View attachment 170149

Szia!

Az elrendezés kifejezetten tetszik, de nekem anno ilyenkor az egyik sarokban megállt a víz(külső szűrő mellett), nem volt áramlás és elkezdtem algásodni. Lehet eltolnám a belső sarokba a fákat, így hagyva egy nagy kiúszót a halaknak, illetve segítve a szűrőt is, hogy minden vizet megforgasson. Esetleg csinálj egy tesztet ültetés előtt.
Csak egy tipp. Amúgy tetszik :)
 
10.05.
Haladni kell, mert Pénteken elvileg érkeznek a növények.
Hardscape-nek én csak fát akartam, sziklát nem.
A fa viszont úszik, erősen kérdéses mikor fog végleg felhagyni vele és kövek nélkül nincs mihez ragasztani.
És itt jött az ötlet, hogy megmaradt kőlapra lesznek ragasztva.
Kerámia, lapos és elég nehéz is, főleg, hogy a rajta lévő talaj is lefele nyomja majd.
Red moor fákat a közelben lévő boltban vadásztam. A két kőlap elégnek bizonyult, a fákat nem kellett egymáshoz ragasztani.
Némi forgatással megoldottam, hogy a bal oldali gyakorlatilag belekarol a jobb oldaliba.
Nekem kifejezetten teszik az eredmény és ez számít igazán.

View attachment 170149
Nagyon adja! Tetszik 😊
 
10.05.
Haladni kell, mert Pénteken elvileg érkeznek a növények.
Hardscape-nek én csak fát akartam, sziklát nem.
A fa viszont úszik, erősen kérdéses mikor fog végleg felhagyni vele és kövek nélkül nincs mihez ragasztani.
És itt jött az ötlet, hogy megmaradt kőlapra lesznek ragasztva.
Kerámia, lapos és elég nehéz is, főleg, hogy a rajta lévő talaj is lefele nyomja majd.
Red moor fákat a közelben lévő boltban vadásztam. A két kőlap elégnek bizonyult, a fákat nem kellett egymáshoz ragasztani.
Némi forgatással megoldottam, hogy a bal oldali gyakorlatilag belekarol a jobb oldaliba.
Nekem kifejezetten teszik az eredmény és ez számít igazán.

View attachment 170149
Nagyon szép fákat találtál. A két csempe hátoldalán azt a fehér kötéssegítő adalékot azért egy csiszolóvászonnal leszedném. Nem biztos, hogy akváriumbarát anyag. Amúgy a csempe, vagy greslap szerintem nagy ötlet. 👍🙂
 
Back
Oldal tetejére