• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

"Cree LED" világításom

toto28

Nézelődő
Sziasztok!

Elkészültem az akvárium világításával és ezt szeretném veletek megosztani.
Korábban egy 35wattos xenon fényforrásom volt ami 2 hónapig nagyon is jól működött.
De elég sok akváriumom van és a villanyszámlám sem kevés így arra az elhatározásra jutottam,hogy megpróbálkozom egy led világítás összebarkácsolásával.Csináltattam egy rozsdamentes armatúrát (ami szerencsére nem került semmibe) majd interneten bogarászva megkerestem erre a célra legmegfelelőbb égőket.Így jutottam el a (3*1wattos) Cree led-hez ami egy hűtőbordára van szerelve és 3,7watt teljesítmény mellett 270 lument produkál.Gondoltam kezdetnek 3db elég is lesz...Összeszerelés,beüzemelés követően bámulatos szinte fényáradatot ontott magából.Pár óra várakozás...bubik sehol.ekkor kezdtem el parázni.
Na most 5db-nál járok és már elegendőnek bizonyul.Max még 1db-ot veszek a biztonság kedvéért.
18,5 watt össz fogyasztás,1350lumen és 26000 forintomba került.
A képek elkészültekor még csak élesztős CO2 üzemelt.Ez a mai napon változott egy 5kg-os nagynyomású rendszerre.
Az akvárium jellemzöi:45cm x 28cm x 30cm 38 literes
Növények:Anubias barterivar. nana,Hemianthus callitrichoides "Cuba",Vesicularia dubyana "christmas"
LAKÓK: 10db Paracheirodon axelrodi - Vörös neonhal ,5db Red cherry garnéla
DSC_0205.jpg
DSC_0643.JPG
3x1W_CREE_XR-E_modul_hutobordaval.jpg
3x1W_modul_szerelesi_rajz.jpg
 
Üdv a LED klubban! ;)
A te lámpád nem csak jól világít, de még kifejezetten szép is. :thumbup:
Gratula! :clap:

Felmerült bennem pár kérdés:
Használtál extra hűtőfelületet vagy elég volt a képen látható gyári borda?
Tudnál feltenni képet a lámpa belsejéről?
Ez a búra nagyon tetszik. Szerinted le tudnak gyártani egy 80cm hosszú darabot is?
 
Pár képet csináltam még a lámpa belsejéről.
Nincs külön hűtőborda,elég ami a LED-en van.Nem melegszenek.
Biztos tudnak nagyobb méretben hajtani is csak akkor súlyosabb lesz.
DSC_0346.jpg
DSC_0344.jpg
DSC_0348.jpg
DSC_0349.jpg
DSC_0350.jpg
DSC_0351.jpg
DSC_0353.jpg
a képek minőségéért elnézést...telóval csináltam. :oops:
 
Jani 614 said:
Nagyon jónak igérkezik!Ügyes vagy!
1350lumen az hány kelvin?

Ez a két külön fogalom. A lumen a fényerősséget, intenzitást jelenti. A kelvin pedig a színhőmérsékletet.
 
Jani 614 said:
1350lumen az hány kelvin?

A lumen a fény erősségét mutatja, míg a kelvin fok az adott fény színhőmérsékletét más néven spektrumát adja meg. A kettőnek nincsen köze egymáshoz.
Ha jól látom akkor erről a ledről van szó: 521-barkacs-csomag-1db-3*1w-os-hidegfeher-cree-xr-e-led-modullal
tehát 5000-6000K közötti tartományban világít.
 
Szép fénye van. Gratu a szereléshez. Remélem megosztod majd a tapasztalatokat a következő hetekben hónapokban. Alga vs növények fejlődése stb. Ígéretes kezdet mindenesetre. :thumbup:
 
istvan.fazekas said:
Jani 614 said:
1350lumen az hány kelvin?

1 km az hány Celsius fok...? Hmmm.
Ez a Föld forgásának és a Hold Vénusz aktuális állásából kiszámított hányados szorzatának az eredménye adja meg. :D
 
toto28 said:
Nincs külön hűtőborda,elég ami a LED-en van.Nem melegszenek.
Azért a 3*1W tud melegedni 8 órás üzemben ekkora hűtőbordán. Gondolom nálad szorosan hozzá van fogatva a burkolathoz, ami plusz hűtőfelület.
A LED-ek élettartama miatt megéri az jobb hűtés. (Később kezd csökkenni a LED-ek fényereje.) Esetleg tegyél hővezető pasztát a borda és a bura közé.
Tanulságos leírás, mennyiből lehet kihozni a LED-es világítást, ha nem tudjuk mennyi fényre van szükségünk.
Ha eleve 15-18 db 1W-os LED-el kalkulálsz, nem kellett volna megvenni 3 LED-enként a meghajtókat, hanem vehettél volna olyat, ami 12-18*1W-ot tud vezérelni (+LED, +hűtőborda) . Így mondjuk tudod 3W-onként fel és lekapcsolni a világítást.
 
A búra nem de a benne lévő Led-ek hûtőbordái nagyon is melegedtek.Ma beszereltem 4cm-es ventit....működik.
 
5.napja van 5*3 db Led az armatúrában.A bubizás beindult... :D :D
A növényeim lassan kezdenek helyrejönni az algaírtó okozta sérüléseikből.
 
Sziasztok!

Pár hete üzemel a Led világításom és az ezzel kapcsolatos tapasztalataimat osztanám meg veletek.
A növények szépen fejlődnek a bubizás estefelé már nagyon intenzív.Napi 9h világítás megy.
A barna és a pont algáim kezdenek eltünni.Időközben barkácsoltam egy külső Co2 reaktort is ami nagyban növelte a gáz megfelelő beoldását a vízben.Pár képet készítettem a jelenlegi állapotról.
DSC_0850.JPG
DSC_0852.JPG
DSC_0847.JPG
 
Klassz lett! Gratulálok. En épp ma csináltam egy ugyanilyen akvariumra egy teszt összeállítást. :) nekem 2X10W-ős refi lett beépítve. Hamarosan kiderül hogy jó lesz-e.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Back
Oldal tetejére