• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Cheetah elképzelése

cheetah

VIP kertész
Sziasztok

Előzmények:
Ezt a témát azért nyitottam, hogy megmutassam a saját újonnan születő növényes akváriumomat.
Előre leszögezem, hogy ez lesz az első komolyabb akim. Régen (réges régen) volt egy fémvázas akváriumom amiben halakat tartottam (guppit, szumit, stb). Az végül egy véletlen folytán megsemmisült. Vele a lelkem egy darabja is. Kb. 20 éven keresztül eszembe sem jutott, hogy új akváriumot készítsek. A növényes akváriumról meg még elképzelésem sem volt. Nem si láttam még olyat.
Azóta felnőttem, család, gyerek összejött…minden happy. Majd tavaly nyáron feleségemben felmerült a gondolat, hogy mi lenne, ha a gyereknek vennénk egy akváriumot. (úgy szereti őket)
Ekkor kezdtem utána nézni a dolgoknak, hogy mi mennyi? Hol és egyébként is. 
Ekkor találtam Nigro blogjára, és ahogy ott olvasgattam a kezdeti 50 ezer forintból 100 lett, majd a 100-ból 150. Itt jelentett csődöt a családi költségvetés. Akvárium szülinapra sztornó.
Persze ebből az is kiderül, hogy az akvárium nem a kisebbik, hanem a nagyobbik gyereknek lesz végül (nekem). Viszont a vásárlás bizonytalan időkre elhúzódott.
Viszont a vágy rögeszmévé vált. nem telte el úgy el nap tavaly nyár óta, hogy ne az akvakertész fórumot, vagy nigro és viktorlantos blogjait böngésztem volna.
160 literben gondolkodtam, többféle kalkulációm volt. Rengetegszer átgondolva, hol lehet egy két ezer forintot lecsípni, hogy a költségvetésbe újra előterjeszthessem. Nem sikerül 
Végül kb úgy egy hónappal ezelőtt változás történt, a költségvetés engedélyezett egy akváriumot de csak kisebb méretben (megváltozott az aki helye). Így most már 72 literben gondolkodom.
Erre is készült egy összeállítás.

Az összeállítás ez lenne:
Akvárium: 72 l (60x30x40) műanyagtetős.

Világítás: T8 15Watt a tetőben, tuning: a tetőbe építeni 2x24W T5 fénycsövet. (OSRAM FQ 24W/865 HO UNIV) Remélhetőleg be tudom építeni.

Szűrő: Tertatec EX 700. Ezzel a kb 10x forgatást tudnám biztosítani.

Táptalaj: JBL Aquabasic Plus 5 liter, ajzat: JBL Manado 10 liter (Remélem ennyi elég)

Tápozás: Green Aqua Micro és Macro-val szeretném megoldani.

CO2: palack hegesztési 10 kg-os tömzsi, hegesztési reduktor, Aqua Medic mágnesszelep, Tertatec CV4 visszafolyásgátló, ISTA bubiszámláló, és ISTA Max.Mix reaktor M, Ezen kívül GA üveg tartósteszt

Örülnék neki, ha véleményeznétek az összeállítást. Mi jó mi nem jó?

Alapjában véve a layoutra egy két szintes elképzelésem van, kizárólag kövekkel. Növényeknek. parvulát, pogo helferit és valisneria nana-t gondoltam. Lényekből pedig: villásfarú kalászhal rajt, esetleg egy kisebb neon rajt, Red Cherryket Amanokat és egy kis algaevőt.
A növényeket és az állatokat és véleményezzétek légyszives.

A megvalósítás kb 1-2 hónap még úgyhogy addig tudok még esetleg változtatni az részeken.
Köszönet és bocs a szófosás miatt.
 
Szia! Érdemes prémium minőségű szűrőanyagot használni, nagyon megéri, vagyis a Tetra anyagait cseréld, és a manado-t nagyon alaposan mosd át! Erősen poros szokott lenni, de utána nem lesz vele gond. Az Ista cuccaival legyél óvatos, nézd át őket rendszeresen! Különben OK :).

Sent from my Motorola.
 
Szia!

mi a gond a Tetra anyagaival és az ISTA cuccokkal?
A manadót átmosom ezerszer, ha végre oda kerülök :)
 
cheetah said:
Szia!

mi a gond a Tetra anyagaival és az ISTA cuccokkal?
A manadót átmosom ezerszer, ha végre oda kerülök :)

Az Ista cuccairól nyilatkozni nem tudok..de Tetra szűrőm van.A gyári szűrőanyagokat(kerámiagyűrű és 1-2 db szivacs,perlon)kivételével le kell cserélni valami neked szimpatikus(árban is :cool: )biológiai szűrőanyagra.A tökéletes szűrés érdekében és hogy a legkevesebb teret hagyjad az algáknak :twisted:
 
Szia!

Kb. másfél éve üzemeltetem a 140 literes akim manado-val. Anno alaposan átmostam, de ha ültetés vagy átalakítás van ma, mindig jön a porfelhő. Ha még egyszer választanom kellene, inkább gyűjtenék valami jó kis ADA talajra. :)
Ista cuccait szintén tesztelgettem, az első reduktorom is az volt, amiben pár hónap alatt a kijelzőknél megrepedt az üveg, valamint a hozzá épített tűszelep miatt majdnem kinyírtam a legyező garniállományt. Mai napig porosodik dobozában, leváltotta egy Papillon reduktorra meg egy Aqua Medic mágnesszelepre.
Ha költségcsökkentést szeretnél még, ajánlom a külső reaktor építését, nálam sajnos nem jöhetett szóba egy több tízezer forintos jószág, így esett a választásom a DIY-re. Nem olyan szép, mint a gyári, de olykor hatékonyabban működik.
 
Necro: A külső reaktor 4400 forint lesz. Azon már nem nagyon tudnék spórolni ha DIY csinálnám se. Illetve max csak elcseszném és úsztatném a 72 liter akvavizet. Azt inkább nem szeretném. Nincs akkora nyereség, hogy megérje. Reduktorom nem ista lesz azt inkább kihagyom akkor. A Manadoról elég sok jót hallottam, nem hiszem, hogy lecserélem. Átalakítást nem tervezek, bár biztos lesz idővel. Megfontolom a tanácsodat.

svarci2: Abból amit írtál azt kell kiolvasnom, hogy a Tetratec® Bio Filter Ball-t kellene cserélnem, meg az aktív szenet? bár aktív szenet csak módjval vagy egyáltalán nem tervezek használni. Legalábbis eleinte. Féllek tőle, mint a tűztől.
egyébként mi a baj a Tetratec® Bio Filter Ball-al?

Köszi a válaszokat
 
Szia!
Ha az akváriumot nem vetted még meg, akkor azt javallanám, hogy ne vegyél rá műanyag tetőt, mert:
1. a későbbi takarításoknál, esetleg minimális korrekcióknál le kell venned a tetőt és nem látsz semmit
2. a tetővel + az átalakításhoz szükséges anyagok költségeivel (+ idő!) már kb ugyanott vagy mintha vennél egy kétcsöves armatúrát. pl. ezt (http://www.greenaqua.hu/quad-t5-2-24-watt.html), de lehet, hogy vannak olcsóbbak is nemtudom, szét kell nézni.
3. legalább nem lesz otthon száraz a levegő :D

Ezt azért tudom, mert én beleestem ebbe a hibába, ez tűnt olcsóbbnak, átépítettem a tetőmet 4x24w-ra, de ma már nem tenném. ;)

Ja, és még annyi, ha a "kis algaevő" alatt az oto-t (viewtopic.php?f=21&t=17) érted akkor inkább ne egyet.
 
Sstubi said:
Szia!
Ha az akváriumot nem vetted még meg, akkor azt javallanám, hogy ne vegyél rá műanyag tetőt, mert:
1. a későbbi takarításoknál, esetleg minimális korrekcióknál le kell venned a tetőt és nem látsz semmit
2. a tetővel + az átalakításhoz szükséges anyagok költségeivel (+ idő!) már kb ugyanott vagy mintha vennél egy kétcsöves armatúrát. pl. ezt (http://www.greenaqua.hu/quad-t5-2-24-watt.html), de lehet, hogy vannak olcsóbbak is nemtudom, szét kell nézni.
3. legalább nem lesz otthon száraz a levegő :D

Ezt azért tudom, mert én beleestem ebbe a hibába, ez tűnt olcsóbbnak, átépítettem a tetőmet 4x24w-ra, de ma már nem tenném. ;)

Szia!

Köszi az infót. Ez is egy alternatíva volt. Sokat gondolkodtam és számolgattam. De sajnos akárhogy számoltam nem jöttem ki olcsóbban. A kétcsöves armaturát, amit ajánlottál néztem már. De keveslem a 2x24w-ot a 72 literhez. Nincs meg az 1W/liter arány. Viszont mindennel együtt 13e forintra számoltam ki a 2x24 watt bővítést a 1x15 watt mellé. Szóval olcsóbbnak tünik így. ráadásul tudom majd kapcsolni a T8-at és a T5-ösöket külön. A levegő nem száraz a lakásban. Viszont az 1. pontnál igazad van. Arra keresek megoldást.
 
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy egy 60x30x40-es akiba mennyi táptalaj és aljzat kell kb.

Én 5 liter JBL aquabasic plusra és 10 liter JBL Manadora gondoltam, de ez összesen 15 liter, ami kimondva egy kicsit soknak tünik nekem a 72 literhez képest.

köszi
 
cheetah said:
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy egy 60x30x40-es akiba mennyi táptalaj és aljzat kell kb.

Én 5 liter JBL aquabasic plusra és 10 liter JBL Manadora gondoltam, de ez összesen 15 liter, ami kimondva egy kicsit soknak tünik nekem a 72 literhez képest.

köszi

Üdv!

MENNYI ÁLTALÁNOS NÖVÉNYTALAJT VÁSÁROLJAK? Azt, hogy egy akváriumba körülbelül milyen mennyiségű általános növénytalajt vásároljunk, könnyű kiszámolni: szorozzuk össze az akvárium alapterületét a kívánt aljzatmagassággal (minimum 4-5 cm) és osszuk el 1000-el. Az eredmény megadja literben a kívánt mennyiséget. A képlet tehát: Vásárolandó mennyiség literben = Szélesség * Mélység * Kívánt talajmagasság/1000 Letölthető Microsoft Excel számológép. Példa: egy 60x35-ös alapterületű akváriumba minumum 60*35*4/1000=8.4 liter aljzatot javasolunk, tehát 1 db. 9 literes zacskót kell vásárolnunk.
 
DarlaX said:
cheetah said:
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy egy 60x30x40-es akiba mennyi táptalaj és aljzat kell kb.

Én 5 liter JBL aquabasic plusra és 10 liter JBL Manadora gondoltam, de ez összesen 15 liter, ami kimondva egy kicsit soknak tünik nekem a 72 literhez képest.

köszi
Itt egy jó számológép hozzá:
http://www.greenaqua.hu/download/noveny ... ologep.xls

Köszönöm a válaszokat.
Akkor csak kell az 5 liter aquabasic és a 10 liter manado.
 
cheetah said:
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy egy 60x30x40-es akiba mennyi táptalaj és aljzat kell kb.

Én 5 liter JBL aquabasic plusra és 10 liter JBL Manadora gondoltam, de ez összesen 15 liter, ami kimondva egy kicsit soknak tünik nekem a 72 literhez képest.

köszi
Ez a talaj dolog nagyon függ attól milyen elrendezést akarsz, tehát ha nagyon fel akarod emelni a hátfalnál a talajt akkor értelem szerűen több kell, de ha csak egy vízszintes alapot szeretnél akkor ugye kevesebb. JBL aquabasic-ből elég a 2,5 liter (de akkor mind belemegy), ha akarsz tartalékolni akkor kell az 5 liter. Manado-bol ha 10literset választod akkor kb. 8cm-es háttérmagasságot tudsz elérni, előre 4 cm megy. A táptalajt és az általános talajt sosem vonjuk össze a talaj magassághoz, mert a táptalaj azzal az 1cm-ével elhanyagolható. ;)
 
Cecska said:
cheetah said:
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy egy 60x30x40-es akiba mennyi táptalaj és aljzat kell kb.

Én 5 liter JBL aquabasic plusra és 10 liter JBL Manadora gondoltam, de ez összesen 15 liter, ami kimondva egy kicsit soknak tünik nekem a 72 literhez képest.

köszi
Ez a talaj dolog nagyon függ attól milyen elrendezést akarsz, tehát ha nagyon fel akarod emelni a hátfalnál a talajt akkor értelem szerűen több kell, de ha csak egy vízszintes alapot szeretnél akkor ugye kevesebb. JBL aquabasic-ből elég a 2,5 liter (de akkor mind belemegy), ha akarsz tartalékolni akkor kell az 5 liter. Manado-bol ha 10literset választod akkor kb. 8cm-es háttérmagasságot tudsz elérni, előre 4 cm megy. A táptalajt és az általános talajt sosem vonjuk össze a talaj magassághoz, mert a táptalaj azzal az 1cm-ével elhanyagolható. ;)


Köszi a választ!
Az JBL-nél az ajánlás az aquabasichoz 2-4 cm, a manadohoz meg 5-8 cm. Ha 3 cm nek veszem a táptalajst, akkor kell belőle a 5 liter a korábbi számítások szerint. Azt hiszem nem spórolok rajta. Így talán szabadabban tudom majd csinálni a layoutot. Ami még nem állt össze teljesen. van egy elképzelésem: viewtopic.php?f=12&t=1910 . Nem tudom, hogy ehhez hasonlót meg tudok-e valósítani 72 literben. Nem vagyok benne biztos. vizuális típus vagyok, amíg nincs meg az aki, addig lehet 1000 féle elképzelésem, úgy is a berendezéskor fog minden kialakulni. :)

Egyébként meg ha keveslem, akkor lehet hungarocellel alápakolok, ott ahol a teraszt szeretném :)

Még egyszer köszi a választ.
 
Kedves Cheetah!
Tudom, hogy nem túl etikus, de másik topicban láttam hogy árulsz növényeket.
Mindenféleképpen érdekelne egy adag Hydrocotyle Tripartita Japan és 3 tő Pogostemon.
Amennyiben megoldható kérlek írj, én is Nagytarcsai vagyok.
tiby01@freemail.hu
 
Back
Oldal tetejére