• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa Born to be wabi

Sziasztok!

5 napos a tál. Az első 2 napban elég borult idő volt, nem sok nap érte de szerintem ez nem okozott neki gondot. Már kialakult a napi rutin. Amikor felkelek, megszellőztetem, spriccelem, általában olyan 8 körül. Ilyenkor kezdi érni a fény is. Délben megint spricc, délután 5 fele szellőztetés és spricc. Nem nagyon párolog a tálból a víz, mert spriccel pótolom, ezért 2-3 naopnta le szoktam szívni 20-30ml vizet, amit megkap a bonsai, majd akva vízzel pótolom.
A HM, talán még a hydro is elkezdett átalakulni, a rotala szerintem megpurcant, lehet még egyszer nekifutok.
Ma raktam egy kis HC-t a tálba, az akvába úgyis csak kínlódott, és bekerült egy érdekes moha fajta. A 10les galaxys akvámnál már teszteltem, mennyire bírja a vizet, elég jól elvolt, most kíváncsi leszek mihez kezd a tálban.
Pár kép:
IMG_1408.JPG


moha és a lassan átalakuló HM (szerintem)
IMG_1409.JPG



szenvedő rotala, lehet h túl hosszú hajtásokat használtam...
IMG_1413.JPG


Vélemény? :)
 
Szia!
(y)
Arra figyelj majd, hogy az elfonnyadt submers leveleket távolítsd el, mert bepenészedhetnek! Az új levelek már emersek lesznek, de az összes régit le kell majd szedned.
Drukkolok a rotaládnak, rám pikkel ez a növény, se az akváriumban, se azon kívül nem akar szépen növekedni.
A moha nagyon szép!
 
Szia!
(y)
Arra figyelj majd, hogy az elfonnyadt submers leveleket távolítsd el, mert bepenészedhetnek! Az új levelek már emersek lesznek, de az összes régit le kell majd szedned.
Drukkolok a rotaládnak, rám pikkel ez a növény, se az akváriumban, se azon kívül nem akar szépen növekedni.
A moha nagyon szép!

Köszi!:)
Rendben, az esti szellőztetésnél megszabadulok a száraz levelektől.
És ha tudnád honnan hoztam ezt a mohát.... :D
Mamámnál vagy egy disznóól, ami már vagy 15 éve nincs használva. A régi vályúban össze gyűlik az esővíz, és körülötte rengeteg moha fajta van. Egy hete jártam arra akkor kerestem ezt a mohát de nem volt sehol, kiszáradt, de a napokban lehullott csapadéknak köszönhetően megint kihajtott, így bekerült a tálba :)
 
És ha tudnád honnan hoztam ezt a mohát.... Mamámnál vagy egy disznóól, ami már vagy 15 éve nincs használva. A régi vályúban össze gyűlik az esővíz, és körülötte rengeteg moha fajta van. Egy hete jártam arra akkor kerestem ezt a mohát de nem volt sehol, kiszáradt, de a napokban lehullott csapadéknak köszönhetően megint kihajtott, így bekerült a tálba

:)
Ez tetszik a mohákban, bárhol megtelepszenek, ha nincs víz kiszáradnak, azt hiszed meghaltak, de jön egy kis eső és újra virulnak.
 
Köszi!:)
Rendben, az esti szellőztetésnél megszabadulok a száraz levelektől.
És ha tudnád honnan hoztam ezt a mohát.... :D
Mamámnál vagy egy disznóól, ami már vagy 15 éve nincs használva. A régi vályúban össze gyűlik az esővíz, és körülötte rengeteg moha fajta van. Egy hete jártam arra akkor kerestem ezt a mohát de nem volt sehol, kiszáradt, de a napokban lehullott csapadéknak köszönhetően megint kihajtott, így bekerült a tálba :)
Szia! Egész jól alakul a dolog, nagyon kíváncsi leszek milyen lesz pár hét múlva!;)
Valahol azt olvastam, hogy ha be akarunk mohásítani egy tárgyat, vagy földet vagy akármit, akkor szerezzünk olyan mohát a természetből, ami ki van száradva, de tele van spórákkal. Ezt a mohát őröljük meg, és vizesen kenjük rá a kiszemelt tárgyra, majd locsolgassuk. A képek alapján eszméletlenül szép, összefüggő moharéteg tud így kialakulni.Hangsúlyozom, hogy alapvetően a szárazföldön (is) megélő mohákról olvastam mindezt! Egyébként kb 2000 Ft-ért lehet is venni "instant mohát", amihez adnak valami elég misztikus hálót is, amitől a mohának még jobb lesz (bár nem hiszem, hogy ezt a moha mondta volna:))
No mindezt csak azért írtam, mert ezek szerint a vályú mellett az éppen kiszáradt moha is hasznodra lehet még(y)
További sok sikert a wabihoz!
 
Köszi, én is kíváncsi vagyok, szerintem dúsítani fogom a HM-et, lehet kerül majd még bele egy kevés HC. Hosszú átszoktatást tervezek, szóval szerintem nem fog gondot okozni, ha indítás után 1-2 héttel is kerülnek bele új növény.
Erről a mohás dologról már én is hallottam, vannak ilyen "grafitik" is, és van ilyen DSM is, amikor mohás lötyivel kenik be a dekorokat. Ezzel csak az a baj, hogy a tálban nem nagyon van olyan tárgy amire tudnám kenni, így maradt az "ültetés" módszer, hátha megkapaszkodik majd az amazoniába. Ha nem akkor max könnyebb lesz vágni, kiveszi az ember megformázza aztán mehet is vissza.
Durva ez a wabi dolog, már muteromat is kezdi elkapni, mondta, hogy majd neki is kell egy a napaliba:D
Ferreros doboz is van már, hátha abba is kerül valami... kezd kialakulni a függőség :)
 
Sziasztok!

Egy hetes lett a tál. Elképesztő, hogy a növények milyen gyorsan tudnak fejlődni. A rotala egy nap alatt meghozta az első emers hajtásait. Azóta minden nap újabb és újabb leveleket hoz. A Hc is kezd magára találni, a HMről nem is beszélve. Ebből még biztos kerül majd be egy adag, HC-t is várok a héten, talán még rotalát is tudok ültetni.
Kezdem kitalálni a végleges elrendezést, a parva ki fog kerülni valószínűleg.
Holnaptól kicsit hosszabb ideig fogok szellőztetni, kb 30 percre gondoltam, de ha bekerülnek a friss növények akkor majd még kitalálom.

IMG_1435.JPG


IMG_1439.JPG


IMG_1440.JPG


képek telósak, megvilágítás gyatra, minőségért elnézést.
 
Sziasztok!

A tál egy komolyabb fazonigazításon esett át. A rotalákat vissza nyírtam, lehet nem kellett volna ilyen korán. Túl hosszú szárral ültettem el, így elég csúnya volt, ahogy azt az utolsó képen látni. Így sikerült kicsit bedúsítani. A parva kikerült, nem illett a képbe, szerintem legalább is. A HM-et átrendeztem. Az egyke bacopat is kiszedtem, elvágtam, majd vissza ültettem. 5cmnél is hosszabb gyökerei voltak.
Ma össze futottam Higherrr kollégával, kaptam tőle egy szép adag növényt. Ezúton szeretném még egyszer megköszönni!!! (y)
Így került még a tálba bonsai, Alternanthera reineckii "mini", és egy adag HC előre az üres helyre.
A tál tele van:), már csak a nővényeken múlik, hogy az lesz-e belőle amit kitaláltam, vagy sem.
Képet majd hétvégén lövök, újra kellett kezdeni a beszoktatás rész.
 
Sziasztok!

A tál egy komolyabb fazonigazításon esett át. A rotalákat vissza nyírtam, lehet nem kellett volna ilyen korán. Túl hosszú szárral ültettem el, így elég csúnya volt, ahogy azt az utolsó képen látni. Így sikerült kicsit bedúsítani. A parva kikerült, nem illett a képbe, szerintem legalább is. A HM-et átrendeztem. Az egyke bacopat is kiszedtem, elvágtam, majd vissza ültettem. 5cmnél is hosszabb gyökerei voltak.
Ma össze futottam Higherrr kollégával, kaptam tőle egy szép adag növényt. Ezúton szeretném még egyszer megköszönni!!! (y)
Így került még a tálba bonsai, Alternanthera reineckii "mini", és egy adag HC előre az üres helyre.
A tál tele van:), már csak a nővényeken múlik, hogy az lesz-e belőle amit kitaláltam, vagy sem.
Képet majd hétvégén lövök, újra kellett kezdeni a beszoktatás rész.
Szívesen, és én is köszönöm a Fissi-t! Majd este ragasztgatok;)
Remélem jól beilleszkednek az új növények a tálba, és szépen beindulnak!
 
Sziasztok!

Az utolsó képes beszámoló óta eltelt egy hét, történtek változtatások. Minden este meglepődök, hogy milyen sokat tud egy nap alatt nőni egy növény, de így a képeket vissza nézve még szembetűnőbb. A napsütötte órák számának köszönhetően szépen fejlődik. Még csak napi kétszeri szellőztetés van, 20-25 perc. A hét közepétől lehet elkezdek rést nyitni a fólián, vélemény?
És akkor néhány kép

Egy kép a jelenlegi helyzetről

IMG_1526.JPG


Pár részlet

IMG_1513.JPG


IMG_1514.JPG


IMG_1523.JPG


IMG_1524.JPG


két kép a végére egy kis csavarral
IMG_1551.JPG


IMG_1512.JPG


A képek szokásos telefonos képek, ennyit tudtam kihozni most belőle...
Köszi hogy benéztél!
 
Szerintetek elkezdhetem a rés nyitását a fólián? Utoljára szerdán került bele növény, bonsai, reineckii is elkezdett emers hajtásokat hozni. A többi növény már szépen beindult. Arra gondoltam, hogy egy 1 cm átmérőjű csövet rágumizok a "fólia sátor" csúcsára.
Ha valakinek van jobb ötlete, hogyan lehetne rést nyitni, amit tudok szabályozni is, szívesen várom! :)
 
Szerintetek elkezdhetem a rés nyitását a fólián? Utoljára szerdán került bele növény, bonsai, reineckii is elkezdett emers hajtásokat hozni. A többi növény már szépen beindult. Arra gondoltam, hogy egy 1 cm átmérőjű csövet rágumizok a "fólia sátor" csúcsára.
Ha valakinek van jobb ötlete, hogyan lehetne rést nyitni, amit tudok szabályozni is, szívesen várom! :)
Esetleg valami olyan megoldás, mint a régi tornazsákokon, vagy a szemeteszsákokon, hogy összehúzható lenne a teteje? Egyéb hülye ötletek még vannak a fejemben, de csak elméletek, nem kipróbált praktikák...szóval azokat le sem írom, mert nem akarom más f****val a csalánt verni:)
Durván bepirosodott a szára a bonsai-nak:eek: Jól néz ki az egész!
Ahogy nézem a Te tálad, egyre inkább belelkesedek, hogy én is elkezdhessem a saját wabimat! Sajnos el kell utaznom pár napra, úgyhogy csak utána tudok nekilátni...
 
Na még egy ötlet:
Csak papír-írószer boltban beszerezhető átlátszó vékony műanyag lap (amit az iratok eleljére szoktak tenni, ha lefűzik őket) kell hozzá, meg hurkapálcika és egy jancsiszeg (ha jól emlékszem a nevére).
Szóval kivágsz két egyforma méretű kört a műanyagból, és mindkettőből kivágsz egy körcikket (nem a közepéig). Középen pedig átlyukasztod őket és átdogod a lyukon a jancsiszeget. Így az egyiket elforgatva a másikon állítható lenne a nyílás mérete, nem lenne nagy súlya és a fényt is áteresztené. HurkaA hurkapálcák meg megtartanák az egészet a kellő magasságban, és köréjük mehet a fólia.
 
Esetleg valami olyan megoldás, mint a régi tornazsákokon, vagy a szemeteszsákokon, hogy összehúzható lenne a teteje? Egyéb hülye ötletek még vannak a fejemben, de csak elméletek, nem kipróbált praktikák...szóval azokat le sem írom, mert nem akarom más f****val a csalánt verni:)
Durván bepirosodott a szára a bonsai-nak:eek: Jól néz ki az egész!
Ahogy nézem a Te tálad, egyre inkább belelkesedek, hogy én is elkezdhessem a saját wabimat! Sajnos el kell utaznom pár napra, úgyhogy csak utána tudok nekilátni...

Szerintem ugyan arra gondoltunk, csak nem voltam elég egyértelmű.
Itt egy kép az mostani fóliás megoldásról:
wabi%2520f%25C3%25B3lia.png


A gémkapcsok helyére kerülne a rövid gumicső, amire rágumiznám a fóliát.

A második megoldásod nagyon ötletes, talán még van is itthon ilyen fedő lapom, lehet kipróbálom később. De szerintem első körben egy a kicsi rés is elég lesz.
Ami a tál indítását illeti, hajrá (y) De naplózzad is ha lesz!! :)
 
Eltelt egy hét az utolsó képes bejegyzés óta. Ilyenkor látszik, hogy mennyit fejlődik a tál, amikor az előző képeket átfutom.
Végre eljutottam oda, hogy van egybefüggő gyepem, igaz csak emers, de akkor is nagy élmény:D
Szerda óta már nyitott fóliával vagyogat a tál, hiba nélkül, 2x1 órás szellőzéssel.
A napokban elég borult az idő, így a megvilágítás sem az igazi. Egyre többet agyalok, hogy tudnám megoldani ezt a problémát. Van egy 60cm 25 wattos 8000K T5 Aquael fénycsövem, zsír új. Ezt kéne valahogy felszereljem a tál fölé.
Mai elvetemült ötletem, hogy a TV állványba beszerelve lenne egy wabis polcom. Itt semmi fény nem érné, csak amit a lámpa produkál, egyszerre kapcsolna fel az akva világítással, így menne 8 órát. Az gondolom nem valami sok wabi viszonylatban. Mivel a polc jelenleg fix, így a lámpa magassága se lenne a legideálisabb, 12-14cm. Így ez a projekt jelenleg szünetel. 16cmes tálat úgyis pazarlás lenne 60cm hosszan világítani, így a lámpával valószínűleg minimum még egy tál (talán egy kis emers kert) lesz indítva :D
 
Ma beújítottam egy wabis polcot. Már nincs kitéve a wabi az időjárásnak, kapott egy lámpát. Tegnap sikerült kicsit megpárolni a növényeket, nagyon felmelegedett a tál az ablakban, pár növényen meg is látszik...:confused: Meguntam, hogy sokszor napokig nem süt a nap, így a wabi is hol megindul hol megtorpan.
Egy aquael ecolight 25w 8000Kes T5ös csövet csavaroztam fel a tv állványra. Most van egy 60cmes polc ami jelenleg eléggé kihasználatlan.
A napsütéses dolgot nem vetettem el, ha lesz rá alkalom akkor az ablakban is lesz a tál.

Tvben rajtam kívűl a 90es lowtech és a 10es jelenleg csak garnélák aki is látszik.
IMG_1604.JPG


Az ultramodern hightech hátteret video kazik és egy kis cellux tartja a helyén:cool:

IMG_1603.JPG


Ami az átszoktatás illeti, már egy ásvizes palack szájánál tartunk, jövő héten egy 5les ioncserélt vizes palackot hegesztek a fóliára. Ezután lehet meg is szűnik a sátor.
 
Tegnap lett négy hetes a tál, ma lőttem pár képet.
Jót tett a tálnak az új lámpa, átszoktatás is egész jól halad. Hét közepén növelem a rést, de lehet h hét végére el is fogom hagyni a fóliát. Vélemény? Szerintem egész jól átálltak már a növények.
Mohával még kezdek valamit, valószínűleg kikerül majd az bebarnult része. Talán ráért volna most berakni, miután a növények átálltak.

szokásos felülnézet
IMG_1636.JPG






IMG_1618.JPG


IMG_1615.JPG


IMG_1672.JPG


még azért van hova fejlődnie, de szerintem jó úton halad :)
 
Tegnap lett négy hetes a tál, ma lőttem pár képet.
Jót tett a tálnak az új lámpa, átszoktatás is egész jól halad. Hét közepén növelem a rést, de lehet h hét végére el is fogom hagyni a fóliát. Vélemény? Szerintem egész jól átálltak már a növények.
Mohával még kezdek valamit, valószínűleg kikerül majd az bebarnult része. Talán ráért volna most berakni, miután a növények átálltak.

szokásos felülnézet











még azért van hova fejlődnie, de szerintem jó úton halad :)
Nem udvarlásból mondom (meg az eleve elég hülyén is venné ki magát két férfiember közt), de ez nagyon f@szán néz ki!
Én egy ilyen tállal első nekifutásra, de még sokadikra is elégedett lennék! Gratula hozzá!
 
Nem udvarlásból mondom (meg az eleve elég hülyén is venné ki magát két férfiember közt), de ez nagyon f@szán néz ki!
Én egy ilyen tállal első nekifutásra, de még sokadikra is elégedett lennék! Gratula hozzá!


Köszi! (y)
 
Back
Oldal tetejére