• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa Born to be wabi

Memphis

Főkertész
Sziasztok!

Őszintén szólva, ez a wabi dolog eleinte nagyon távol állt tőlem. Nem is nagyon érdekelt. Van itthon egy üveg tál, ovális, muterom potpourrit tart benne. (szárított színes termések némi illatanyaggal ellátva) Sokszor mondtam neki, hogy majd egyszer lenyúlom, és wabi tál lesz belőle, már csak poénból is.
Aztán valami bekattant és elkezdtem olvasgatni a naplókat. Elkezdtem tervezgetni a saját tálamat.
Továbbra is megmaradnék a lowtech vonalon, pénzügyi okok miatt. Viszont ami sokszor átok, most úgy tűnik előnyt jelent, a déli fekvésű panelszoba, amibe reggeltől estig besüt a nap. Így a világítással meg is lennék egyenlőre, aztán majd valami egyszerű lámpát szerválok, ha túllépek a kísérleti fázison.
Ami a tálat illeti, a talaja manado lesz, tudom, hogy nem a legalkalmasabb, de jelenleg ez az elérhető számomra Gézsé kolléga jóvoltából. (Még egyszer köszönöm a segítséget!! (y))
Van még pár táptablettám, tetraplant plant start. Eddig az akvákba használtam néha de nem sok eredménnyel, gondoltam ebben a műfajban is kipróbálom hátha.
Szeretnék valamilyen követ is a tálba, de még nincs semmi konkrét elképzelésem.
Ami a növényeket illeti, egyenlőre az akvákban nézelődtem, hátha van valami használható, a HM mennyire jó ötlet? Gondoltam teszek bele egy kis hc-t is, esetleg rotalát. De majd benézek a helyi állatkereskedésbe, hátha van valami növényük ami használható lenne.
Van jó pár dolog amiben még nem vagyok biztos.
Ami a "világítást" illeti, mennyi ideig érdemes az ablakban tartani a tálat, ha egy az egybe kapja a napfényt?
A tápozás a másik, nem hiszem, hogy mostanában tudok rendelni a GAból, így marad az itthoni micro macro combo. Hogy ebből hogy és mennyit lenne érdemes tápozni egy ilyen kicsi tál esetében szintén kérdéses.
A locsolásra akvárium vizet használnék, és sok helyen olvastam, hogy RO vízzel spriccelik a tálat, hogy ne legyen vízköves a növény és a tál. Én max ioncserélt vízzel tudnám, az mennyire lenne alkalmas erre?

Gondoltam dobok fel képet a tálról
16,5x13,5x5,5 a mérete

IMG_1342.JPG


IMG_1343.JPG


Nem volt kedvem kipakolni belőle, bocsi :D

Minden véleményt, tapasztalatot szívesen várok!!
 
Szia!
HM, HC jó lesz. A rotala nálam elég nehezen akart átállni, de most már vannak emers hajtásai, simán lehet, hogy neked nagyobb szerencséd lesz vele. Spriccelni szerintem jó az ioncserélt víz is, tényleg csak a vízkő miatt.
Én simán kitenném az ablakba a tálat állandóra. Lámpa meg lehet csak télre kell majd. De gondolom meleg is van, ahhoz nem tudom mit szólnak a növények.
A tál jópofa, de nem fog hiányozni Anyukádnak?:)
Sok sikert!
 
Köszi a válaszokat!
Már egy ideje elindult a "ez a tál kell nekem, majd ha mégse akkor vissza adom" dolog, szóval szerintem nem fogja hiányolni, sőt, ha hozzá teszem, hogy ez felér egy fél akváriummal, de mégse kerül szinte semmibe akkor még örülni is fognak itthon :D
A tápozásról esetleg tudnál még valamit mondani?
A hőmérséklet olyan 24-26 fok között van nálam, úgy h egész nap nyitva van az ablak, már az akvák vize is felkúszott 25fok fölé, ami egyre aggasztóbb...
 
Én csak simán akváriumvízzel locsolom őket, de gondolkodom én is, hogy talán kéne egy kis plusz táp, mert amúgy nincs nagy burjánzás. Hátha erre jár egy tapasztaltabb wabi mester és segít :)
 
Hello!

Páromnak kb fél éve van "kuszája" :)

Én nagyon ajánlom bele a HC-t, a Hydrocotyle sp japan-t, a littorellát, és a crypto is jól érzi magát átállás után. Kíváncsiságból raktam bele rotala csúcshajtásokat is, és kb 3 hét duzzogás után most már szép új emmers leveleket hoz.

Tápozás. Ebben még nincs abszolút igazság és egyetértés. Vannak méregdrága Kusa tápok, de szerintem nem sok értelmük van. Mindenki megy a maga útján, ezért én sem akarok ajánlást tenni, csak leírom, hogy nekem mi működik: egy derakas férfitenyérnyi kuszába benyomtam egy JBL gyökértáp golyót, rögtön a crypto tövébe, és minden reggel átforgatom a talavizet, hogy egyenletesen szétáramoljon a tápanyag.

Talajvíznek én RO-t használok, mégpedig önkényesen 0,5 liter vízbe 0,5 ml Green Aqua Macro-t és 0,5 ml Micro-t adagolok, ezt cserélem kb 3 naponta alatta.

Reggel-este RO-val spriccelem, éjszakára pedig még mind a mai napig lefedem.

Ha ablakba akarod rakni, arra nagyon vigyázz, hogy az üveg mögött rettentően fel tud melegedni tűző napsütésen, ez pedig nem a hosszú élet titka ezeknél az érzékeny növényeknél.

Akvárium vízzel szerintem semmiképpen ne spricceld, mert abban rengeteg oldott ásványi anyag, só van, ha tápozott víz, talán még több, mint a síma csapvízben. Ha nincs RO vízhez hozzáférésed, akkor inkább forralj és hűts le nekik egy kis csapvizet szerintem.

Nekünk ez a tapasztalatunk.

Sok sikert!

G.
 
Köszi a sok infót!(y)
A tápozással akkor majd még kísérletezek, az ablakban tartással meg szerintem hasonlóan fogok eljárni mint a bonsai fámmal. Kb másfél éve megvan, egyszerű és olcsó tömeggyártmány volt de nagyon hálás, őt is hol az ablakban hol ahhoz közel, szűrt fényben tartom, úgy talán menni fog.
Még egy kérdésem lenne.
Ha utólag teszek bele növényt akkor még vissza lehet állni a beszoktatás időszakra, vagy akkor már árt vele az ember? Pl. ha valamilyen növényt nem tudok beszerezni a többivel együtt, csak 1-2, esetleg 3 héttel később, akkor lehet-e még variálni a takarással, átszoktatással?
 
Én is szeretnék belekezdeni egy wabi tálba mostanában, úgyhogy különösen örülök, hogy Te is így döntöttél, így legalább friss tapasztalatok állnak majd a rendelkezésemre;)
Sok sikert kívánok hozzá! Ha errefelé jársz egyszer, akkor tudom támogatni a projectedet egy kis ammania sp. bonsai-val, ha érdekel!
 
Köszi, megpróbálok majd akkor sűrűbben irogatnia naplómba. (y)
A növényfelajánlást is köszönöm szépen, ha arra fele járok akkor majd szólok. :)
 
Ha utólag teszek bele növényt akkor még vissza lehet állni a beszoktatás időszakra, vagy akkor már árt vele az ember? Pl. ha valamilyen növényt nem tudok beszerezni a többivel együtt, csak 1-2, esetleg 3 héttel később, akkor lehet-e még variálni a takarással, átszoktatással?

Megint csak saját tapasztalat, én rendszeresen pakolok át akvárium metszés után hontalanná vált növényeket még a mai napig is a kusa-ba. Olyankor visszamegyünk egy kicsit több spriccre, kicsit több letakart időre, és semmi probléma nincs belőle.

Ne felejtsük el, hogy a legtöbb akváriumnövényt víz felett termesztik, nemesítik, tehát nem olyan szokatlan környezet ez nekik.
 
Sikerült össze szedni a kezdéshez szükséges cuccost.
Tálat kipakoltam, Gézsé kollégától kaptam talajt, táptalajt és egy adag növényt, még egyszer köszönöm szépen. (y) ( most láttam először táptalajt "élőben" :))
Összességében komolyabb talajokkal dolgozom mint az akváimban :D
Dobok pár képet

Wabi kusa instant 3in1

IMG_1355.JPG


A talajban van dekor kavics, most épp azt válogatom csipesszel szét :wideyed::ROFLMAO:
IMG_1357.JPG


Kb itt tartunk, holnap dobok növénylistát, indulásit legalább is, aztán ha minden jól megy vasárnap már be is tudom ültetni
 
Mai nap kicsit zsúfolt volt, ballagás, eszem iszom elfáradásig :), szóval kicsit csúszik a kavics válogatós dolog.
Sajnos nem tudom teljesen kiválogatni az amazoniából az apróbb kavicsokat, 1 mmnél kisebb darabokat már elég nehéz csipesszel elkapni. Talán még egy szitálást megejtek, hátha. Nem tudom mennyire fogják díjazni a növények gyökerei a kis kavicsokat, amik esetleg eltömítik a talajt, majd kiderül.
Eddig a következő növényeket sikerült beszerezni:
Hemianthus micranthemoides
Rotala rotundifolia
Hydrocityle Tripartita Japan
Cryptocoryne parva
Ha találok kevésbé ecsetalgás hajtást, akkor lesz egy kevés bacopa is.
És van még egy fajta háttérnövény, aminek a nevét nem tudom, de majd dobok fel képet róla holnap, hátha valaki felismeri.
Kedden elvileg megjön a HC is.
Továbbá szeretnék megpróbálkozni a ricciaval, nem tudom, hogy ez mennyire életképes ötlet.
Holnap dobok fel képeket a növényekről, és ha minden jól megy akkor a tálról is.
 
Szerintem felesleges ennyire szétválogatni a kavicsot az amazoniától. :D
A természetbe se amazoniába vannak a növények gyökerei, mégis elég jól megvannak.
Néha kicsit úgy érzem túl nagy jelentőséget tulajdonítunk a talajnak.. Nem ellene vagyok, nagyon jó dolog, de nem kell ennyire túlspilázni ezt a talaj dolgot. :)
 
Én úgy vagyok vele, ha már kaptam egy adag amazoniát, eddig még élőbe is csak messziről láttam, (manado talajom van az akváimba) akkor gondoltam kiválogatom. Így is marad benne apróbb kavics, ami esetleg csak az üvegtál oldalán lesz esetleg zavaró (nekem biztos nem :)) . Amúgy meg ha valamit elkezdek akkor azt általában be szoktam fejezni, még akkor is ha ilyen "felesleges" szöszmötölős dolog. :)
 
Beültettem a tálat. A lefedése elég "egyedi", remélem megfelel majd a célnak. A parva lehet kikerül, az üres helyen elől HC lesz. Aztán majd még alakúl.
pár kép

táptalaj
IMG_1367.JPG


Tetra Plant táp tabletta
IMG_1371.JPG


IMG_1375.JPG


Beültetve, "fóliasátorban" :D
IMG_1378.JPG


IMG_1379.JPG


Egyenlőre ennyi.
Megvolt a spiccelés, ma még késő este spricceljem meg ion cserélt vízzel?
Bárkinek van valami tapasztalata vagy a naplójába le van írva, kérem szóljon, úgy érzem minden infóra szűkségem van! :)
 
Sziasztok!
Első napja a tálnak, ma reggel ment is ki az ablakba. Olvastam, hogy a világítás napi 10-12 órát mehet felette, ez napfény esetében hogy van? Gondolom a közvetlen napfény nem előnyös, szűrt, de erős fényben azért elvan nem? Lámpa mint írtam egyenlőre nincs, szeretném kihasználni a déli fekvésű panellakás előnyét.
Kell vizet cserélni a talajban?
Előre is köszi a segítséget!

IMG_1382.JPG


IMG_1383.JPG

1.5 éves bonsaiom, (azóta van nálam) , és A tál :D
 
Két napos a tálam, eddig úgy tűnik h minden rendben van. Mondjuk nincs viszonyítási alapom... A rotala talán egy kicsit elszáradt, azok a szálak pedig amik a talajon fekszenek még elvannak. A parva, hm elég jól elvan. Ha minden igaz ma meglesz a HC, így viszonylag meg is lesz amit elterveztem.
A fólia sátrat megfordítottam, így a tetején van az illesztési pont, így az egész tálat ki tudom csomagolni amikor szellőztetek. Naponta kétszer 15 percet szoktam szellőztetni, általában délelőtt, (amikor felkelek :cool:) és délután 5 óra körül. Napi 3 spricc van, reggeli szellőztetés után, délben, és a délutáni szellőztetés után. Elég vicces az időjárás, az elmúlt 3 hétben egy felhős nap nem volt, most mióta megvan a tál szinte alig süt a nap... Lehet el kell kezdjek lámpát, vagy legalábbis egy normális izzót keresni.
A tápozással vagyok még bajba, micro macro van itthon, nem tudom, hogy spriccel kéne bejuttatni, vagy a talaj víz cseréjével....Egyenlőre a víz stagnál, amennyi elpárolog azt spricceléssel pótolom, nincs annyi növény ami elszívná, így elég nehéz tápozni...
Bárkinek bármi ötlete, véleménye van tessék leírni!:)
 
Kicsit utánaolvashattál volna alaposabban a Wabi témának mielőtt nekilátsz. Schruz mester már mindent leírt.
Spriccelni csak RO vízzel.
Vizet nem cserélünk Wabiban, csak utánatöltjük akváriumvízzel.
 
Elolvastam Schruz mester írásait, más naplóját is átnéztem, nem is egyszer... De mint mondtam nem áll módomban kifejezetten wabi tápot vásárolni, így azzal kéne megoldanom a dolgot ami van. RO készülékem sincs, de mivel ion cserélt vizet használok gondoltam ezzel lehet spriccelni is. Valahol olvastam, hogy azért kell az RO hogy ne legyen vízköves se a tál se a növény.
Ami kérdést feltettem azért kérdeztem, mert nem találtam konkrét adatot róla. Ablakban hány órát lehet napon, esetleg szürt napfényben.

"K: Milyen kelvin, lumen és watt értékű fényforrást használjak? Milyen messzire tegyem az izzót a táltól? Mennyit időt világítsak? Nap érheti a tálat?(ezeken felül kérdezzetek nyugodtan világítással kapcs)
V: 6500K; 800lm-Xlm tál mérettől függően; 15watt-Xwatt; 10-15cm-Xcm fényerőtől és melegtől függően, 10-12 órát. Napfény természetesen érheti mivel itt nincs alga, sőt ez a legjobb fényforrás."

Köszönöm a hozzá szólást!
 
Nem "kötelező" tápozni a tálat. Elég ha RO vízzel spricceled és az elpárolgott a vizet a talajról az aki már eleve tápozott vizével pótolod.

Én csak ablakban tartom. Amikortól felkel a nap és lenyugszik, éri fény. Persze ne süljön meg, tehát alapból az a jó, ha a fény éri, de a hőhatásnak nincsen túlzottan kitéve.
 
Back
Oldal tetejére