• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Boooooo 43 literes növényese

Boooooo

Kertész szaki
Sziasztok!

Úgy gondoltam, hogy elérkezett az idő a saját napló megnyitásához. Eddig csak az infókat szívtam magamba.
Pár hónapja beruháztam egy 126 literes akvárium szettre (bútor, aki, tető), amit eredetileg azért vettem, hogy a jelenlegi két akiból (54l, 43l) csinálok egyet. De aztán rátaláltam nigro blogjára és az akvakertész fórumra….

Első körben úgy gondoltam, hogy a 126 literes akiban kezdem el az első növényes próbálkozásomat, aztán osztottam-szoroztam, és úgy döntöttem, hogy a már jelenleg is működő 43 literesem szétszedem, és inkább ezen tanulok (a beruházás kicsivel olcsóbb). A nagy aki meg csak akkor fog életre kelni, ha már ezen a kicsin "mindent" kitapasztaltam.

Technika:
Akvárium: 48x28x32 (43 liter)
Szűrés: Tetratec EX400 (Jelenleg gyári töltettel: kerámia gyűrű, aktív szén. De tervbe van a szén cseréje Substrat Pro-ra)
Világítás: Heto AL-061XZ reflektor, gyárilag 24W-os power kompakt fénycsővel, de ezt még a legelején kicseréltem (mert az algák imádták a fényét) egy 18W (sajnos 10000K-es) kétszínű csőre, de ez már úgyis kukás. Bár nekem úgy tűnik, hogy még a 36W-os fénycső is bele fér (megoldjuk). :p
CO2: élesztős
Talaj: JBL Aqua Basis Plus, JBL Manado
Dekoráció: ADA Red Moor fa, megkövesedett fa
Tápozás: Green Aqua Micro+Macro, Easy Carbo

Tervezett növények:
Echinodorus ozelot
Microsorum pteropus narrow
Rotala rotundifolia
Anubias barteri var. Nana
Cryptocoryne beckettii
Cryptocoryne wendtii ''brown''
Cryptocoryne wendtii " tropica "
Pogostemon helferi
Hemianthus callitrichoide "Cuba"
Taxiphyllum barbieri

Próbáltam olyan növényeket válogatni, amik nem a legigényesebbek. Úgy gondolom, hogy kezdőként könnyebben elboldogulok velük.

Tervezett élőlények:
Danio Choprae (Színpompás dánió)
Hyphessobrycon amandae (Amanda lazac)
Otocinclus affinis (Törpe szívóharcsa)
+ a jelenlegi dániók és egy cory

És íme itt egy kép az elrendezésre (bocs a háttérért):



Várom a véleményeket és észrevételeket.
 
Ami a nem igényes növényt illeti a HC-t és a Pogo-t ki is lőheted a többi nagyjából okés HC helyett ajánlom a Parvulát az sokkal igénytelenebb nállam 0,5w/l el szépen növöget pedig még Co2-t se nyomok be nekik.
Az elrendezés egész jónak tűnik nekem de majd úgyis jönnek nállam okosabbak :)
 
Sztem annyit tegyél meg még idejébe, hogy elmész inkább egy kerti-kövész hez :) (most találtam ki a szót :D) és onnan veszel köveket, mint pl Tibicuk asszem. Vannak zsírok. kulcsszavak: kertépítés - természetes kövek. Ilyen helyeken vannak szép kövek (de ne mészkövet, hanem ilyet, hogy ... pl moonstone) és olcsóak ilyen kicsi akváriumban. Közelebb állnak a ADA kövekhez, mint a bazalt.
Tök jó lenne minden, de sztem a kövek.. ööizé csúnyák.. (!sorry!)
 
Boooooo said:
Sziasztok!

Úgy gondoltam, hogy elérkezett az idő a saját napló megnyitásához. Eddig csak az infókat szívtam magamba.
Pár hónapja beruháztam egy 126 literes akvárium szettre (bútor, aki, tető), amit eredetileg azért vettem, hogy a jelenlegi két akiból (54l, 43l) csinálok egyet. De aztán rátaláltam nigro blogjára és az akvakertész fórumra….

Nagyon jó ötlet! :thumbup:

Boooooo said:
Első körben úgy gondoltam, hogy a 126 literes akiban kezdem el az első növényes próbálkozásomat, aztán osztottam-szoroztam, és úgy döntöttem, hogy a már jelenleg is működő 43 literesem szétszedem, és inkább ezen tanulok (a beruházás kicsivel olcsóbb). A nagy aki meg csak akkor fog életre kelni, ha már ezen a kicsin mindent kitapasztaltam.

Mindent??!! Hány életen keresztül szeretnéd még a kicsit járatni? A "minden" szó egy kicsit túlzás, szerintem még maga Amano Úr sem tapasztalt ki mindent a növényes akvarisztikával kapcsolatban. Biztos érik még meglepetések ma is. :roll:

Boooooo said:
Akkor lássuk azokat a dolgokat, amik már megvannak:
Akvárium: 48x28x32 (43 liter)
Szűrés: Tetratec EX400 (gyári töltettel)
Világítás: Heto AL-061XZ reflektor, gyárilag 24W-os power kompakt fénycsővel, de ezt még a legelején kicseréltem (mert az algák imádták a fényét) egy 18W (sajnos 10000K-es) kétszínű csőre, de ez már úgyis kukás. Bár nekem úgy tűnik, hogy még a 36W-os fénycső is bele férne (majd a lámpával a kezemben megyek vásárolni). :p

Szerintem is beleférne (teljesítményileg nézve) sőt még több is. Hogy maga a fénycső fizikailag belefér-e azt csak Te tudhatod. :D

Boooooo said:
CO2: élesztős
Táptalaj: JBL Aqua Basis Plus
Dekoráció: ADA Red Moor fa, bazalt kövek (egy Balaton-felvidéki Nemzeti Parkból :roll: )

Ejnye-ejnye! Nemzeti parkból még egy fűszálat se szabad elhozni!!! :evil: :D Viszont nem értek egyet someday-jel! A bazalt is szép akváriumi kő lehet. Nagyon természetes hatása van csak próbáld úgy berendezni növényekkel az akit, hogy a hangsúly a red moor-on legyen, ne a köveken. De ez csak az én véleményem :oops: , várd meg a többieket is!

Boooooo said:
Tápozás: Green Aqua Micro+Macro, Easy Carbo

Tervezett növények:
Echinodorus ozelot
Microsorum pteropus narrow
Anubias barteri var. Nana
Cryptocoryne beckettii
Cryptocoryne wendtii ''brown''
Cryptocoryne wendtii " tropica "
Pogostemon helferi
Hemianthus callitrichoide "Cuba"

Próbáltam olyan növényeket válogatni, amik nem túlságosan igényesek. Úgy gondolom, hogy kezdőkényt könnyebben elboldogulok velük.

És íme itt egy kép az elrendezésre (bocs a háttérért):



Várom a véleményeket és észrevételeket.

A növények tekintetében egyetértek Siddel. Az elrendezéshez pedig annyit, hogy nem tudom milyen magas aljzatot tervezel, de a red moor vágási felületét valahogyan el kéne takarni. Vagy az aljzat alá süllyeszteni vagy ránöveszteni valamilyen mohát esetleg magán a felületen változtatni. Meg lehetne próbálni a sima felületet szilánkosra hasítani. De ez veszélyes lehet a halakra. Részemről ennyi egyenlőre.
Sok sikert hozzá és várjuk a berendezés dokumentálásait (fényképek formájában!)! :thumbup: :D
 
Eqinox said:
Boooooo said:
Első körben úgy gondoltam, hogy a 126 literes akiban kezdem el az első növényes próbálkozásomat, aztán osztottam-szoroztam, és úgy döntöttem, hogy a már jelenleg is működő 43 literesem szétszedem, és inkább ezen tanulok (a beruházás kicsivel olcsóbb). A nagy aki meg csak akkor fog életre kelni, ha már ezen a kicsin mindent kitapasztaltam.

Mindent??!! Hány életen keresztül szeretnéd még a kicsit járatni? A "minden" szó egy kicsit túlzás, szerintem még maga Amano Úr sem tapasztalt ki mindent a növényes akvarisztikával kapcsolatban. Biztos érik még meglepetések ma is. :roll:

Na jó nem úgy értettem a mindent. :roll: Helyesbítek: ha már belejöttem a kertészkedésbe, és a saját tapasztalataimra is tudok építeni.


Köszönöm a növényekkel kapcsolatos tanácsokat. Igaz a HC-t egyik ismerősömtől kapom.
A 36 W-os fénycsövet mindenképpen beletuszkoljuk, kicsit megbarkácsoljuk házilag. :) Így 3,3 wpg lesz a fénymennyiség, ami azért nem számít olyan rossznak, ahogy a fórumon olvastam.

Növényekkel kapcsolatban kíváncsi lennék még a véleményetekre, hogy milyen növények (amiket viszonylag könnyű tartani) mutatnának jól ekkora akiba. Sajnos nem vagyok egy született botanikus, eddig csak bementem a boltba és ráböktem egyre, hogy azt kérem. :D
 
Riccia fluitans (úszó májmoha)
Vesicularia sp. (Jávai moha)
Rotala rotundifolia
Hemiantus micramoides (HM)
Gömbmoha
Más vízimohafélék.

Hirtelen ennyi jut eszembe! Ha valaminek elírtam a latin nevét, akkor javítsatok ki! Az idegen nyelvek nem az erősségeim. :oops:
 
Eqinox said:
Riccia fluitans (úszó májmoha)
Vesicularia sp. (Jávai moha)
Rotala rotundifolia
Hemiantus micramoides (HM)
Gömbmoha
Más vízimohafélék.

Hirtelen ennyi jut eszembe! Ha valaminek elírtam a latin nevét, akkor javítsatok ki! Az idegen nyelvek nem az erősségeim. :oops:

A Rotalán én is sokat gondolkodtam, nem is tudom, hogy miért maradt ki a listámból.
A moha is teljesen kiment a fejemből, ahogy belemerültem a tervezésbe, pedig a fára kellene valamit kötni. :roll:

Ma beáztatom a Red Moor-t, remélem nem ártok neki. :? Eddig csak vasfáim voltak (vannak), de azokat rendesen áztattam. Az egyik vasfám már kb. 3 éve az akiban van és még mindig színezi a vizet.
 
Boooooo said:
Ma beáztatom a Red Moor-t, remélem nem ártok neki. :? Eddig csak vasfáim voltak (vannak), de azokat rendesen áztattam. Az egyik vasfám már kb. 3 éve az akiban van és még mindig színezi a vizet.
A Red Moornál nem annyira a színezés a jelentős - bár előfordulhat - hanem azért kell áztatni, mert könnyebb fa, így csak áztatás után marad lent.
 
oRphEus said:
A Red Moornál nem annyira a színezés a jelentős - bár előfordulhat - hanem azért kell áztatni, mert könnyebb fa, így csak áztatás után marad lent.

Beáztattam a fát. Tényleg nem maradt a víz alatt, ezért ráraktam egy követ, és a színét is engedi, bár nem jelentősen.

Továbbra is a növénylistát tervezem, amiről csináltam egy képet, hogy szemléletesebb legyen. ;)
A jávai mohát nem rajzoltam bele (azt ágakra és esetleg a kisebb kövekre gondoltam).



Várom a véleményeket, mi az, ami jó, mi az amit máshogy kellene.

Bár lehet nem ültetem be a teljes előtért HC-vel, hanem csinálok egy kvarchomos kis előteret. :?
 
Kicsit elkanyarodtam a világítás irányába (Előbb ez legyen meg, csak utána a növények :) ). Rengeteget olvastam az erre vonatkozó topic-ot, és arra az eredményre jutottam, hogy egy ilyen fénycsövet veszek az aki fölé:
http://webshop link moderálva/tungs...lux_L_36W_865_Daylight_6500K_24x44x411mm_2G11

Remélem nem lőttem mellé és ez megfelelő lesz a növényeknek. ;)
 
ha nemszereted a túl sárgás fényt,akkor vegyél inkább 8000kelvinest (ugyan itt van ilyen is) én most vettem egy hete,és sokkal szebb mint a 6500-as
 
Nagyon sokat agyaltam a világítás kérdésén, de úgy döntöttem marad ez a power kompakt 36W-os.
Sajnos nem lennék előrébb, ha átbarkácsolnám (persze nem én, hanem szakember) a lámpatestet T5-ös csövekhez, mivel a lámpatest max hossza 55 cm, T5-ben pedig ilyen hosszúságba tizenpár wattosat tudnék belerakni max 2 db-ot.
Meg aztán az aki is csak 48 cm hosszú a lámpa így is túllóg rajta. :)

Talán ma lesz időm és meg is veszem a fent említett csövet. :D

A véleményetekre lennék kíváncsi:
A manadohoz illenek a bazalt sziklák (színben)? :roll:
Most kezdtem el töprengeni ezen (bár még nem láttam a manadot csak képen).
 
Boooooo said:
A véleményetekre lennék kíváncsi:
A manadohoz illenek a bazalt sziklák (színben)? :roll:
Most kezdtem el töprengeni ezen (bár még nem láttam a manadot csak képen).
Nem biztos, hogy lényeges lesz ez, ha a lila és rózsaszínnel festett területet befuttatod HCvel / kvarchomok előtéret csinálsz. De szerintem amúgysem olyan veszélyes.. a buborékos foliához illiK!(ha az) :D :D
 
A talajhoz nem igazán illenek. Nagyon "mű" hangulata lesz tőle. Persze idővel ahogy recon is mondja benőhetik a növények annyira hogy ne látszódjon, de ilyen talajokhoz meleg tónusú vöröses-sárgás-barnás köveket szoktunk ajánlani.
 
Köszi a gyors válaszokat! Én is ilyesmire gondoltam.
Persze, ha benyögöm páromnak, hogy még követ is szeretnék venni, akkor tutira leveszi a fejem, mivel ő pénzeli a dolgot. :D Pedig a dragon kő a gyengém. ;)

- A red moor meg önmagában szerintem nagyon kevés lenne. De az is lehet, hogy csak a kisebb bazaltokat rakom bele, és azokat is bemohásítom.
- Vagy a red moor mellé berakok egy kisebb vasfát? (vagy ez nagyon gáz lenne, ne keverjem a fákat) :?

Persze akkor lesz szemléletesebb a dolog, ha végre megérkezik a bútor, amit az aki alá rendeltem. Mert akkor már nekiállhatok kiüríteni az akit, és abban tervezgetni, nem a pufi fólián. :D
 
Fákat köveket nem keverünk ;)
A pepita aki nem szép. Lehet kő, lehet fa, lehet ennek az ötvözete, de kőből és fából is csak 1 fajta legyen.

A dragonon kívül is sok más követ el tudnék képzelni. Amitől egyedi és izgalmas hatása lenne az akváriumnak.
http://www.greenaqua.hu/dekoraciok/deko ... kovek.html

Én pl bepróbálkoznék a megkövesedett fával, vagy light pagodával, mert ezeket ritkábban látni viszont nagyon jó texturája és színe van a köveknek.
Talán a light pagoda inkább: http://www.greenaqua.hu/light-pagoda-ko.html

A terméklapra elég sok fotót feltettünk böngészd át őket ha gondolod.

A red moor önmagában sem rossz. A bazaltot nehezen lehet bemohásítani max behálózod akkor. valamit tennék a fa tövébe ami lehet növény is nem kell feltétlenül kő. De a fa megfelelő ültetéssel nagyon hangulatos tudna lenni.
Bazaltot meg tedd el később még jó lehet. ;)
 
viktorlantos said:
Fákat köveket nem keverünk ;)
A pepita aki nem szép. Lehet kő, lehet fa, lehet ennek az ötvözete, de kőből és fából is csak 1 fajta legyen.

A dragonon kívül is sok más követ el tudnék képzelni. Amitől egyedi és izgalmas hatása lenne az akváriumnak.
http://www.greenaqua.hu/dekoraciok/deko ... kovek.html

Én pl bepróbálkoznék a megkövesedett fával, vagy light pagodával, mert ezeket ritkábban látni viszont nagyon jó texturája és színe van a köveknek.
Talán a light pagoda inkább: http://www.greenaqua.hu/light-pagoda-ko.html

A terméklapra elég sok fotót feltettünk böngészd át őket ha gondolod.

A red moor önmagában sem rossz. A bazaltot nehezen lehet bemohásítani max behálózod akkor. valamit tennék a fa tövébe ami lehet növény is nem kell feltétlenül kő. De a fa megfelelő ültetéssel nagyon hangulatos tudna lenni.
Bazaltot meg tedd el később még jó lehet. ;)

Sokat agyaltam a fent említett köveken, és arra a végeredményre jutottam, hogy valamilyen kő kell a red moor mellé (korábbi fotón látható), mert a formájából és méretéből adódóan szerintem egymagában kevés lenne.
Jelenleg az indiai és a "sima" megkövesedett fán gondolkozom. Talán a "sima" jobb lenne a formáját nézve.
Várom a véleményeteket, mert addig nem szeretném megrendelni. ;)
 
Jó régen írtam a a naplómba, ennek a legfőbb oka, hogy beüzemeltem a 126 literes akimat, és most ezzel foglalatoskodom. Ez nem igazán növényes, de próbálom kitapasztalni rajta a tápozást, vízcseréket stb. Eddig egész szépen haladok, de ezt talán majd egy másik naplóban.

A 43 literes növényes tervezetemben jó pár dolog változott. A bazaltkövek helyett megkövesedett fa fog kerülni a red moor mellé. Szám szerint 3 kisebb kőre gondoltam (ezt egyenlőre még nem rendeltem meg). Ellenben a fénycsövet már 3 hete megrendeltem, de még mindig nem érkezett meg az üzletbe. :evil:

Most úgy tervezem, hogy a növényeket a TerraPlázán fogom megvenni, mivel két növényes is kint lesz. Persze ez nagyban függ az ott lévő kínálattól, ha minden tervezett növényt megkapok, csak akkor, mert a növényeket szeretném egyszerre megvenni és nem több részletben.

A növénylistám hosszas töprengés után szintén változott, mégpedig a következő összeállításra (talán ez már a végleges lesz):
Microsorum pteropus 'Narrow'
Rotala rotundifolia
Anubias barteri "coffeefolia"
Hemianthus callitrichoide "Cuba"
Cryptocoryne parva
Riccia fluitans

Elnézést a sok bénázásért, hogy ennyi mindet változtatgatok, de hát erre való a tervezés. :roll:
 
Back
Oldal tetejére