• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Beginner's luck - 160l low tech

CloudWalk

Kertész szaki
Sziasztok!
Lassan indítanám első akváriumomat.Technikai adatai:
Akvárium: 100x40x40 használt Juwel 160l
Világítás: 99W (0,62W/l) Juwel tetőben házi tuninggal 2x30W T8 + 39W T5HO
Fénycsövek: Osram Daylight
Szűrők: Eheim 2228, Eheim 2215
Szűrőanyag: 2215-ben gyári Eheim (mech+substrat pro), a 2228-ban Ehfi mech + matrix trop
Fűtés: 125w Jager
Táptalaj: Tropica
Aljzat: ADA Amazonia 18l
CO2: nincs egyelőre
Tápozás : GA mikro+makro EasyCarbo
Dekoráció: Megkövesedett fa 7kg, 2 db M-es Red Moor fa

Tervezett növények (kb):
A háttérbe: Cabomba 1x , Limnophila sessiliflora 1x, Vallisneria 1x
Középre foltokban: Hygrophila polysperma 'Rosanervig' 2x, Staurogyne repens 2x, Cryptocoryne petchii Pink 1x
Előtérbe itt ott elszórtan: Sagittaria Subulata 2x
Fára kötözve: Taxiphyllum barbieri 2x

Tervezett élőlények: Izzófényű pontylazac ~16 példány, az algaevőket még nem döntöttem el
Először is, a tervezett scape-hez kérnék segítséget majd.
 
scape1.jpg
 
Nem lesz nagyon kevés a tervezett növénymennyiség?

Persze nem tudom mennyire akarsz "növényesedni"...
 
Sziasztok!

Nos, ma elindítottam az akváriumomat.(egyébként kb 2007 óta tervezgettem kb, de most jött össze)
Maga az ültetés egész simán ment, a feltöltés is, amit egy elfekvőben lévő sera külsőszűrővel oldottam meg. Viszont maradt majdnem minden növényből 1 doboznyi(adagnyi) (Staurogyne, Sagittaria, Limnophila, Taxyphyllum, Hygrophila).
A fákat áztattam kb olyan 7 hétig, le is merültek, de sajnos amikor a scape-t belőttem, nem számoltam a felhajtóerővel, szóval még le kell fixálnom őket rendesen. (mostmár értem miért tesznek sok követ a fák köré, nem csak az esztétika miatt, 'omg' erre miért nem gondoltam)

Az egésznek elég szedett vedett kinézete van, de nem is terveztem túl, mert ez egy abszolút kezdő tanuló akvárium. A kövek sem teljesen úgy vannak bent, ahogy szerettem volna, ezen még változtatok kicsit (1-2 kővel a fákat fixáltam, szóval most elég suta) A növények habitusát és kifejlett méretét sem igazán ismerem, csak képeket láttam, ezért nehéz lett volna előre jól tervezni (bevallom nem is vittem túlzásba)...csak annyit tartottam be hogy a magasabbra növőek a háttérbe kerültek, a közepesek kb középre, stb.A moha kötözés sem lett tökéletes, még igazítok rajta.Elég sok növény ültettem be, szerintem legalább 50 tövet, és kb.5 jött csak fel (azóta visszatéve), ezt egész jó aránynak érzem.

Sajnos az egyik szűrőm (használtan vett 2228) az szivárog, de csak kb néhány csepp/ 10 perc, ennek még utána kell nézzek, de remélem a szűrőtartály FBS-el vagy vmi hasonlóval szigetelhető.(mellesleg az összes tömítést, O-gyűrűt kicseréltem újra, szóval majdnem biztos, hogy magán a tartályon van szivárgás.)
Azt is értem már miért sokkal jobb egy 'lógatott' világítás a tetőnél! Ezzel a 'rácuppanós' tetővel nehéz dolgozni, levéve nincs elég fény, alig látni vmit ültetésnél, és álló helyzetből nem is lehet rendesen nézni az akváriumot, le kell hajolni..
Összességében azért nagyjából elégedett vagyok, sikerült a technikát is nagyobb malőr nélkül beüzemelni. Viszont a 2 szűrő így 1-2 óra menet után még igencsak erős flow-t hoz létre! Ugye ez majd a szűrők koszolódásával, telítődésével rövidesen normalizálódik ?!

Még röviden az ütemtervről: első héten napi vízcsere, majd még 2 hétig 2 naponta.Táp nem megy bele az első 3 héten. A világítás napi 6 óra lesz. Vízparamétereket mérem holnaptól. (pH, keménység, NH3 stb) Az algáktól félek kicsit, de úgyis lesz :D
Szívesen várom a kritikákat, észrevételeket! :)
 
Nagyon jó lett! Én csak az előtérbe nyúló ágak hosszán változtatnék.
Köszi! Hát most lesz vagy 15 vízcsere még decemberben, a jobb oldali fán lévő 2 kis ágat lehet, hogy visszametszem, eléggé elvonják a figyelmet. Mohakötözés meg megy újból a két metszett helyre.
Először azt gondoltam, hogy ezzel is lehet növelni a térhatást / akvárium 'mélységét' de tényleg furcsa kicsit.
 
Azt is értem már miért sokkal jobb egy 'lógatott' világítás a tetőnél! Ezzel a 'rácuppanós' tetővel nehéz dolgozni, levéve nincs elég fény, alig látni vmit ültetésnél, és álló helyzetből nem is lehet rendesen nézni az akváriumot, le kell hajolni..

Igen, ezek az egybe műanyag tetők ezért macerásabbak, a két kis ablakon benyúlva nem lehet normálisan csinálni semmit, ha meg leveszed a tetőt, nem látsz lófüttyöt se. :(

Az akvárium magassága meg azért olyan, amilyen, mert - ahogy az enyém, úgy a tiéd is, meg szinte mindegyik gyári cucc - ülő akvárium bútor. :) A gyári bútor gondolom olyan 70 centi magasság körüli, ez a normál ember ülőmagasságához van belőve.
Azok a bútorok, amik arra vannak tervezve hogy állva nézegesse az ember az akváriumot, ennél jóval magasabbak.
 
Szia!
Nekem is tetszenek a fák, bárcsak itt tartanék.
Azt hozzá se teszem, hogy megrendeltem a gyári tető miatt egy másik akváriumot. Igaz kicsit kisebb lett. Amire nagyon kíváncsi lennék, a tetőbe hogy tettél be plusz 39w t5-öt. Megköszönném, ha egy képet is dobnál róla.
Az előtét gondolom belefér a tetőbe, ahol a gyári is van, de a cső felfogatására kiváncsi lennék.
Köszi
 
Szia!
Nekem is tetszenek a fák, bárcsak itt tartanék.
Azt hozzá se teszem, hogy megrendeltem a gyári tető miatt egy másik akváriumot. Igaz kicsit kisebb lett. Amire nagyon kíváncsi lennék, a tetőbe hogy tettél be plusz 39w t5-öt. Megköszönném, ha egy képet is dobnál róla.
Az előtét gondolom belefér a tetőbe, ahol a gyári is van, de a cső felfogatására kiváncsi lennék.
Köszi

Szia! Készítettem képeket szerelés közben. Ezeknél a Juwel tetőknél tudtommal nem lehet sérülésmentesen felnyitni a gyári előtétek helyét, ezért nem oda tettem az újat.
kép1: tükörfólia mindenhová, +reflektorok(sajnos kissé rövidek), +T5 foglalatok. Az új foglalatok függőleges irányban vannak csavarral rögzítve.
kép2: a tető 'tetején' van egy kábelcsatorna, és ide helyeztem az elektronikus előtétet
kép3: vezetékezés, itt egy gumi+fém darabbal fogattam meg magát a villásdugós kábelt, hogy nehogy kitépjem véletlen
kép4: így néz ki készen, a kábelcsatornát lefújtam feketével
kép5: elég neccesen, de befért. Hát nem a világ legszebb tetője, de nekem megfelel egyelőre.
tet_2.jpg

tet_3.jpg

tet_4.jpg

tet_5.jpg

tet_6.jpg
 
Ha megengedsz egy észrevételt: előbb-utóbb valószínűleg "lógatott" lámpát fogsz használni. Amikor én lógatott lámpára váltottam, akkor csináltattam kb. 5 ezer forintból egy üzletberendezésekkel foglalkozó boltban (Edi-Fer (Edifer) Üzletberendezés állványt hozzá, kb. 10 percet alatt megoldotta nekem a srác:
http://kepfeltoltes.hu/141212/20141212_200631_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/141212/20141212_200706_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/141212/20141212_200723_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Ha megengedsz egy észrevételt: előbb-utóbb valószínűleg "lógatott" lámpát fogsz használni. Amikor én lógatott lámpára váltottam, akkor csináltattam kb. 5 ezer forintból egy üzletberendezésekkel foglalkozó boltban (Edi-Fer (Edifer) Üzletberendezés állványt hozzá, kb. 10 percet alatt megoldotta nekem a srác
Biztos hogy a jövőben lógatott lámpám lesz, ez nem is kérdés :)
 
Ezeknél a Juwel tetőknél tudtommal nem lehet sérülésmentesen felnyitni a gyári előtétek helyét, ezért nem oda tettem az újat.
Korábban nekem is ilyen tetőm volt, amit én is bővítettem.
Az előtét helye a külső/felső oldalon lévő szemcsésebb lappal van elzárva. Ez egy sima lap kétoldali ragsztószalaggal odafogatva. finoman fel lehet feszegetni. (nekem az idők során részben elengedett a ragasztó, elmálott, így könnyű volt belnézni és bátrabban tovább feszegettem. Én két kinai T8-as elektronikus előtétet is bele tudtam rakni, annyi hely volt benne. Elég zsúfolt lett, melegedett is rendesen. A fedőlap kifurkálásán gondolkoztam... de ez elmaradt, hamarabb eladtam az akváriumot...
Ettől függetlenül a T5-ös és a festett csatorna megoldásod tetszik, gratulálok!
 
Korábban nekem is ilyen tetőm volt, amit én is bővítettem.
Az előtét helye a külső/felső oldalon lévő szemcsésebb lappal van elzárva. Ez egy sima lap kétoldali ragsztószalaggal odafogatva. finoman fel lehet feszegetni. (nekem az idők során részben elengedett a ragasztó, elmálott, így könnyű volt belnézni és bátrabban tovább feszegettem. Én két kinai T8-as elektronikus előtétet is bele tudtam rakni, annyi hely volt benne. Elég zsúfolt lett, melegedett is rendesen. A fedőlap kifurkálásán gondolkoztam... de ez elmaradt, hamarabb eladtam az akváriumot...
Ettől függetlenül a T5-ös és a festett csatorna megoldásod tetszik, gratulálok!

Köszi szépen, most már legalább tudni fogom hogyan nyissam fel, ha véletlen a gyári előtétek elhaláloznak ! Egyébként nagyon keményen melegszik és párásodik az egész, szóval ez egy újabb hátránya az ilyen tetőknek.
Nem bírom 22 fokon tartani a vizet, mindig melegedni akar !
 
Gyors helyzetjelentés:Az első vízcsere megtörtént.
Megmértem a vízparamétereket (egyrészt mert lassan lejár a tesztek szavatossága, másrészt meg ki akartam próbálni őket)
GH:13, kH:8 (ezt megpróbálom majd orvosolni esővízzel, csak még utána kell néznem) , hőmérséklet: 22-t szeretnék, de inkább 23,5 és 24°C körül van, majd cserénél óvatosan belövöm holnap.
nitrát és nitrit 0. Ammónia az vhol 0,6-1 ppm között, ez részben gondolom az amazonia miatt. Rendes pH tesztem nincs, ezt pótolni fogom feltétlen.
A szűrőim jól vannak, nem szivárognak, nem hangoskodnak annyira mint az első napon. Először azt hittem túl erős a flow, de most egész jónak tűnik (csak megérzés szintjén, mert amúgy nem tudom mekkora a jó)
Növények: jól vannak, az elfekvő hajtások 'kiegyenesedtek', köztük a Staurogyne is, aminek eléggé örülök. 2 növény elengedte a talajt < vagy fordítva ? :) > azokat visszatettem csipesszel.
Dekor: a fákat, köveket nem igazán akartam bolygatni egyelőre, maradt minden a helyén.
 
Szia !
Üdv a naplózók táborában ;)
Egy két hónap és szép kis dzsungel lesz majd,háttérnövénynek esetleg még tudnál pár fajta növényt berakni ami jól mutat és bírja a körülményeket.
A talajt majd elöl próbált kiegyenesíteni,és ha van még köved azt kisebb darabokra törve még rakhatsz az előtérbe,hogy egy kis átmenet legyen hátrafelé.
A képeddel kapcsolatban ennyit tudtam segíteni :

meh4.jpg
 
Szia ! Üdv a naplózók táborában ;)
Szia ! Köszi szépen :) A jobb oldali nagyobb fa mögött van 5 tő Cabomba, csak még elég picik, olyan 5 cm-esek, szóval az a rész még be fog dúsulni.
Sajnos a kövem elfogyott, de tervezek rendelni még (GA : megkövesedett fa, csak ajánlani tudom, nagyon szépek, 'warm' színük van, ilyen narancs-barna-vörös jellegű, szerintem a fához jól passzol) ebből még elférne pár kiló, mert a fák megtámasztásához is kellene még.
Elöl két helyen is megsüllyedt a talaj, (egyébként a feltöltés során a bénázásomból) ezt is javítom majd, csak egyelőre féltem matatni amíg nem gyökeresedtek be a növények
Külön köszönet a képért ! Fotózásból abszolút 0 vagyok, eddig csak 'nyomtam a gombot'. De ideje lenne ebbe is beletanulni kicsit.
 
Back
Oldal tetejére