• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Balatonalmádi vörös kő

Lenne még egy kérdésem (privátot nem enged írni a rendszer)
Bemutattad régebben az Ultramax 2000 szűrődet, megkérdezhetem mennyi a teljes magassága, mindennel együtt? Gyárilag 45cm-t írnak, de nem vagyok meggyőződve hogy ebbe bele vannak számolva a csőcsatlakozások is, vagy ez csak maga a szűrő test mérete.
Sejtésed igaz. A csőcsati még 7,5cm,erre még a 45fokos cső kanyarítása biztosan kíván annyit, hogy +12cm-t gondolj. Tehát legalább 56cm-t kell neki hagyni, a kényelmesebb kezelés megkíván 60cm belső szekrény magasságot. Aki 70cm magas szekrényt szeretne, az szerintem csináljon kisebb akváriumot. Abba kisebb szűrő kell. Ez a kanna bőven 200liter fölötti üvegre való. Nem vagyok égimeszelő, úgyhogy egy 50cm magas, 50cm mély üveg egészséges karbantartásához 80-85cm magas szekrény kell kb. Azt még tudom kezelni. 🙂
 
Ritkák a bejegyzéseim. Semmi újdonság nincs. Talán annyi, hogy erre az üvegre kifinomítottam a tápozást az APT zero-val. Napi 6ml+0,5ml foszfát a TF-ből(az van most idehaza) a nitrát stabilan 3ppm és a foszfáthiányos anubiasok kezdenek szép egészséges levelet hozni, illetve a microsorumoknak is jobb a kedve. Az első eresztés Galaxy (20db) már itt úszkál a saját nevelésből, a hímek már kezdik hajtani a nőstényeket is. Csak fotózni képtelenség őket telefonnal.

Szokás szerint kaszálni kéne, amit soká halogattam, mert olyan szép piros...
 

Attachments

  • IMG_20230318_191852.jpg
    IMG_20230318_191852.jpg
    401.4 KB · Megtekintések: 49
Ritkák a bejegyzéseim. Semmi újdonság nincs. Talán annyi, hogy erre az üvegre kifinomítottam a tápozást az APT zero-val. Napi 6ml+0,5ml foszfát a TF-ből(az van most idehaza) a nitrát stabilan 3ppm és a foszfáthiányos anubiasok kezdenek szép egészséges levelet hozni, illetve a microsorumoknak is jobb a kedve. Az első eresztés Galaxy (20db) már itt úszkál a saját nevelésből, a hímek már kezdik hajtani a nőstényeket is. Csak fotózni képtelenség őket telefonnal.

Szokás szerint kaszálni kéne, amit soká halogattam, mert olyan szép piros...
Nehéz volt a galaxykat szaporítani? Nekem is van pár, de hamar kopnak.
 
Nehéz volt a galaxykat szaporítani? Nekem is van pár, de hamar kopnak.
Nem igazán. A Gh-Kh 10/5, 8/4 bőven megfelel nekik. Még a napfény se nagyon kellett nekik. A macera az, hogy napi max. 10-15 ikra volt, amit pipettával szedtem össze a mohából. Csapatban érdemes próbálkozni, illetve mohapad, ami lehetőleg a vízfelszín alatt legyen pár centivel. Akkor műkszik a pipettás szedegetéssel, illetve ne legyen máshol moha, mert akkor nem biztos hogy könnyű helyre dolgoznak. A spéci DIY előszűrő is összekapart már vagy 20db-ot. Etetésük kezdetben papucsállatka, infuzória, de hamar jöhet a frissen kelt sórák, illetve a műeleséget is hamar beveszik. 🙂
 
Kicsit féligre sikeredett a karbantartásom. Majd látjátok. Az apropó inkább a ritka alkalom. Virágzik az Aponogeton madagascariensis. Megjegyzem, nem igazán találok neki jó helyet, mivel a középen húzódó völgyet totál eltűntette. A leendő üvegből sem hagyható ki, mert a szebbik felem közölte, hogy annak lenni kell és kész....IMG_20230507_131254.jpgIMG_20230507_131402.jpgIMG_20230507_131448.jpg
 
Történt egy kis csere. H'ra ment a levesbe. (Bocsi Mary. El naturálban amúgy sem szeretett maradni. 😘) Helyette @scarp jóvoltából lett Rotala blood red. Ez az egyetlen Rotala, amelyik magasabb nitráttal és CO2 nélkül is piros. Pechjére, mert nálam nincs magas nitrát egyik üvegemben sem. Egyelőre még kevés van belőle, de nagyon ígéretes színe van, a fotón is látszik, hogy majdnem egy árnyalat, mint a Ludvigia super red. Ja, az Aponogeton már 2 száron virágzik. Nem tudom megnézni a sűrűség és a törékeny levelei végett, de szerintem már 2 tő van... IMG_20230521_194637.jpgIMG_20230521_194724.jpg
 
Ígértem egy reaktor fejlesztést. Vagyis egy kompaktabb verziót. Nem teljesen ugyanolyan, de kevésbé széles. Ez fog üzemelni majd a leendő üvegen, az Aquael Ultramax 2000 mellett. 🙂 IMG_20230528_105311.jpg
A cső 20-as átmérőjű nyomó-szívó cső, a külső felülete spirál erősítésű, kutaknál használnak ilyet a szivattyúkhoz. Azért ez, mert ez a belül sima felületű cső erősebb kanyarítás esetén is megőrzi kör alakú keresztmetszetét, ezáltal az áramlási veszteség kevesebb. 🙂
 
Utoljára módosított:
Ígértem egy reaktor fejlesztést. Vagyis egy kompaktabb verziót. Nem teljesen ugyanolyan, de kevésbé széles. Ez fog üzemelni majd a leendő üvegen, az Aquael Ultramax 2000 mellett. 🙂 View attachment 176172
A cső 20-as átmérőjű nyomó-szívó cső, a külső felülete spirál erősítésű, kutaknál használnak ilyet a szivattyúkhoz. Azért ez, mert ez a belül sima felületű cső erősebb kanyarítás esetén is megőrzi kör alakú keresztmetszetét, ezáltal az áramlási veszteség kevesebb. 🙂
Nagyon komoly. 👍
 
Köszönjük!
Rendkívül szellemes megoldás. Jól működik? Úgy vélem, a pontos beállításához egy –legalább három ismeretlenes– egyenletet kell megoldani:
X1 = beáramló víz mennyisége
X2 = visszakeverő bevezető cső pontos helye
X3 = beinjektált CO2 mennyisége
A többi paramétert tekintsük konstansnak... :)
 
Jól veszem ki a rajzon, hogy fent valami Bernoulli-elvű csatlakozót csináltál a CO2-es víz visszaforgatására, kb. mint ahogy az aquario skimmere működik?
Erről tudnál infót írni még? Esetleg csak ezt a részt szétvágni flexel hogy lássuk 😇
Illetve bypasst nem terveztél bele? Kell egyáltalán?
 
Jól veszem ki a rajzon, hogy fent valami Bernoulli-elvű csatlakozót csináltál a CO2-es víz visszaforgatására, kb. mint ahogy az aquario skimmere működik?
Erről tudnál infót írni még? Esetleg csak ezt a részt szétvágni flexel hogy lássuk 😇
Illetve bypasst nem terveztél bele? Kell egyáltalán?
Bernoulli és igen, az Aquario skimmertől vettem az ötletet, pusztán el van forgatva 180fokkal. A 3/4' T idom alsó szárába bepréseltem egy ferdén elvágott szilikon csövet, magasabb oldalával az áramláshoz igazítva. Azért kell, hogy a dryviton megakadó bubik áramló vízben legyenek. Nincs pangás=jobb beoldódás.
És nem kell bypass. A spirálisan körbefutó cső 20mm belső átmérővel rendelkezik, ennél kisebb ilyen bordázott cső nem létezik. Véleményem szerint minden 16/20 csövezésű szűrővel működnie kell, tekintve az első verziót, ahol a spirális helyett csak függőleges csővezeték volt, aminek nagyobb volt a belső átmérője, mint 20mm. (igaz, hogy 1500L/h a szűrőm, de az előszűrőmön csak 12/16-os csati van bővítve, vagyis jelentősen fékezve van.
Köszönjük!
Rendkívül szellemes megoldás. Jól működik? Úgy vélem, a pontos beállításához egy –legalább három ismeretlenes– egyenletet kell megoldani:
X1 = beáramló víz mennyisége
Pont annyi, amivel egy Aquario skimmeres befolyó tud menni.
X2 = visszakeverő bevezető cső pontos helye
Lényegtelen. Valahol a légtelenítő kupak után, ahol legegyszerűbb bevezetni. Talán a ház a legegyszerűbb. Lényeg, hogy a másodlagos keringésbe bele tudjon kerülni.
X3 = beinjektált CO2 mennyisége
Hosszú a cső, emiatt az útközben keringő bubik nem nagyon tudnak összeállni. Mértékegység szerint: jó sok😃
A többi paramétert tekintsük konstansnak... :)
12/16-os csövezésű szűrőknél sem tartom kivitelezhetetlennek. Viszont ott már lehetne jóval kisebb egy 3D nyomtatóval patentre tervezve. Ebben az esetben a spirális cső belső keresztmetszete 15-16mm és maga a cső egyben lenne nyomtatva a testtel. 🙂
 
Back
Oldal tetejére