• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Az első akva!

Akvabetyár

Kertész szaki
Üdv mindenkinek!

Régebben volt egy akvám, de idő hiány miatt felszámoltam. De most újból neki fogtam. 2022 Jan. 3. indult az akvám.
Mindig is szeretem ezt a fajta hobbit csak féltem mindig elkezdeni, amikor olvasgattam, hogy milyen sok mindenre kell oda figyelni elment a kedvem.
De most a párom is mondta, hogy legyen és ennek nagyon örültem. Most már van motivációm..... :)
Elkezdtem olvasgatni itt és azt látom, hogy itt minden segítséget meg fogok kapni, szuper egy kis "csapat" van. :)
A célom mint sokan másoknak, hogy egy szép pontja legyen a lakásnak. Szeretem a növényeket is meg a halakat. Szóval a kettő közé szeretném belőni az akvát.
Na ennyit a hátér sztoriról...

Adatok:
akva méretei 63L 60x30x35
JBL Aquabasis táptalaj 2,5 L
Kavics - F2 fehér 10 kg
SOBO AL-550p LED 55cm
EHEIM PickUp 160

Amiket használok :
Aqua Line TF Planter : Heti 6ml
Neptun LIQUI CARBO Napi: 1ml
SERA Bio nitrivec
SERA Aquatan


Élőlények:
Gyémánt Neon 7db
Király Lazac 3db
Anci 2db
Amano garnéla 5db
sisak csiga 4db

Eddig nem volt semmi gond, de most bezöldült a víz, és tanácstalan vagyok... Adtam hozzá még baktériumot hát ha segít és most várok.
 
Üdv a fórumon :)
Macro tápot nem látok a listádban. Így lehet micro felhalmozódás, foszfát és kálium hiány is. A talajrended szokatlan, de én azt mondom működhet, ha jó a rétegvastagság (van hasonló táptalaj + homokosom).
Dobj fel egy képet (még csak megosztóval tudsz, pl google drive, imgur), az sok kérdésre válaszol. Hátha tud valaki segíteni :)
 
Szia! Víztesztjeid vannak? Jó lenne azt is tudni. NO3, PO4, Fe. Csapvízzel? Ezek is fontos szempontok. Szegeden úgy tudom elég szikes a víz.
csapvizes igen, egy napot állni hagyom majd megy bele a víz előkészítő.

Sajnos víztesztem nincs...
 
Utoljára módosított:
Múlt héten volt az első nagyobb víz cserém, ami azt jelenti, hogy kb a félét leengedtem. Lehet, hogy az miatt van.
 
Üdv a fórumon :)
Macro tápot nem látok a listádban. Így lehet micro felhalmozódás, foszfát és kálium hiány is. A talajrended szokatlan, de én azt mondom működhet, ha jó a rétegvastagság (van hasonló táptalaj + homokosom).
Dobj fel egy képet (még csak megosztóval tudsz, pl google drive, imgur), az sok kérdésre válaszol. Hátha tud valaki segíteni :)
Aqua Line TF Planter ez nem Macro?
 
Aqua Line TF Planter ez nem Macro?
Szia! Üdv a fórumon! A legjobb helyre kerültél :)

A TF Planter micro táp. Ehhez kellene még adagolni TF Macrot is. Ebben van a növények fejlődéséhez nélkülözhetetlen kálium, foszfát, nitrát. Az adagolásukat ki kell tapasztalni. A gyári adagolás csak ajánlás, minden akvárium más, ezért a tápozást a helyi sajátosságokhoz kell igazítani. Kezdetnek javasolnám a gyári adag felét, mivel most nincs túl sok növényed. Később, ha lesz vízteszted, lehet növelni a táp mennyiségét. Micro táp használata macro nélkül nem szerencsés, mert a növények által fel nem vett tápanyagok feldúsulnak a vízben.
Még egy észrevételem lenne, ha nem veszed rossz néven :) Nagyon korán telepítetted a halakat. Nagyjából most lenne érdemes őket betenni (kb. 4 héttel az indítás után), mikor már beállt az akvárium szűrése. Ezen most már nem lehet változtatni. Ha jól vannak a halak, akkor remélhetőleg nem lesz ebből probléma. A pontylazacok kisebb rajban érzik jól magukat, érdemes lenne a későbbiekben bővíteni a létszámot.
Szerintem rendben lesz az akváriumod, sok sikert hozzá! :)
 
Szia! Üdv a fórumon! A legjobb helyre kerültél :)

A TF Planter micro táp. Ehhez kellene még adagolni TF Macrot is. Ebben van a növények fejlődéséhez nélkülözhetetlen kálium, foszfát, nitrát. Az adagolásukat ki kell tapasztalni. A gyári adagolás csak ajánlás, minden akvárium más, ezért a tápozást a helyi sajátosságokhoz kell igazítani. Kezdetnek javasolnám a gyári adag felét, mivel most nincs túl sok növényed. Később, ha lesz vízteszted, lehet növelni a táp mennyiségét. Micro táp használata macro nélkül nem szerencsés, mert a növények által fel nem vett tápanyagok feldúsulnak a vízben.
Még egy észrevételem lenne, ha nem veszed rossz néven :) Nagyon korán telepítetted a halakat. Nagyjából most lenne érdemes őket betenni (kb. 4 héttel az indítás után), mikor már beállt az akvárium szűrése. Ezen most már nem lehet változtatni. Ha jól vannak a halak, akkor remélhetőleg nem lesz ebből probléma. A pontylazacok kisebb rajban érzik jól magukat, érdemes lenne a későbbiekben bővíteni a létszámot.
Szerintem rendben lesz az akváriumod, sok sikert hozzá! :)
Nagyon köszönöm az infokat! Ha holnap cserélek egy 15% vizet az nem árt most a problémán? egyre zöldül a víz azért gondoltam.
Megpróbálok beszerezni holnap TF Macro tápot.
 
Ártani nem fog, de 15% vízcserétől nem lesz kevésbé zöld a vized. Amíg nincs macro táp, a TF Plantert sem jó adagolni.
Egyetértek. szerintem egy 50% vízcsere még hasznosabb is lenne, hogy ha felgyűlt valami anyag, akkor azt felezze legalább.

Egyébként ahogy nézem egy kivétellel az összes növényed a táptalajba gyökerezik. így ellesznek folyékony táp nélkül is egy darabig. Ahogy nézem, szépen fejlődnek is. Nekem tetszik :)
A talaj vastagsága is jó. Az Aquabasis milyen vastag alatta? 2,5l kb jó mennyiségnek tűnik amúgy.

Ha gyanús a szikes víz, ahogy @Zsoltiabéka mondta, egy Neptun GH-KH teszt nem egy nagy összeg. Ha folyékony tápozol, akkor a NO3, PO4, esetleg Fe, K teszt sem árt. NO3-t már csak azért is érdemes nézni, mert tápozás nélkül is tud jó magas lenni.
 
Egyetértek. szerintem egy 50% vízcsere még hasznosabb is lenne, hogy ha felgyűlt valami anyag, akkor azt felezze legalább.

Egyébként ahogy nézem egy kivétellel az összes növényed a táptalajba gyökerezik. így ellesznek folyékony táp nélkül is egy darabig. Ahogy nézem, szépen fejlődnek is. Nekem tetszik :)
A talaj vastagsága is jó. Az Aquabasis milyen vastag alatta? 2,5l kb jó mennyiségnek tűnik amúgy.

Ha gyanús a szikes víz, ahogy @Zsoltiabéka mondta, egy Neptun GH-KH teszt nem egy nagy összeg. Ha folyékony tápozol, akkor a NO3, PO4, esetleg Fe, K teszt sem árt. NO3-t már csak azért is érdemes nézni, mert tápozás nélkül is tud jó magas lenni.
oké, megcsinálom a teszteket és akkor többet fogunk tudni. Tudtok abban segíteni, hogy milyen gyártótól vegyek teszteket vagy nincs nagy különbség köztük?
 
Szia! Üdv a fórumon! A legjobb helyre kerültél :)

A TF Planter micro táp. Ehhez kellene még adagolni TF Macrot is. Ebben van a növények fejlődéséhez nélkülözhetetlen kálium, foszfát, nitrát. Az adagolásukat ki kell tapasztalni. A gyári adagolás csak ajánlás, minden akvárium más, ezért a tápozást a helyi sajátosságokhoz kell igazítani. Kezdetnek javasolnám a gyári adag felét, mivel most nincs túl sok növényed. Később, ha lesz vízteszted, lehet növelni a táp mennyiségét. Micro táp használata macro nélkül nem szerencsés, mert a növények által fel nem vett tápanyagok feldúsulnak a vízben.
Még egy észrevételem lenne, ha nem veszed rossz néven :) Nagyon korán telepítetted a halakat. Nagyjából most lenne érdemes őket betenni (kb. 4 héttel az indítás után), mikor már beállt az akvárium szűrése. Ezen most már nem lehet változtatni. Ha jól vannak a halak, akkor remélhetőleg nem lesz ebből probléma. A pontylazacok kisebb rajban érzik jól magukat, érdemes lenne a későbbiekben bővíteni a létszámot.
Szerintem rendben lesz az akváriumod, sok sikert hozzá!
Miért üldözi állandóan a lazac a neont? Amúgy egyel több lazac volt de sajnos kiugrót az akvából. :(
Ja még egy kérdés, eredetileg Guppikat szeretünk volna vagy hasonló színes halakat. De a boltban azt javasolták, hogy ha van benne amano, akkor ne rakjunk mellé guppikat mert csipkedni fogja őket. szóval lettek a neonok meg a lazacok.... tényleg bántották volna őket? Most, hogy ők vannak benne milyen halakat rakhatnánk még bele? Persze csak akkor ha rendbe jön a víz!
 
Most, hogy ők vannak benne milyen halakat rakhatnánk még bele? Persze csak akkor ha rendbe jön a víz!
Mondjuk még királylazacot. Rajhal. Azért is aggresszorkodik, mert kevesen vannak, nem érzi magát biztonságban. Rajból a min. létszám 6, de inkább több. Ha feltornázod a csapatot 10-re,akkor már másfajta halat 63 literben nem tennék azokon kívül, amik benne voltak eddig is.
Azt ne. Csíkteszt. Nagyon pontatlanok. 😉
Szerk. : eddig mindenki csak szívott vele.
 
Back
Oldal tetejére