• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Anubias anomália

albee

Tapasztalt kertész
Sziasztok,
Több éve csak anubiasokat tartok az akváriumaimban,, most kicst bővítettem a repertoárt. Vásároltam kicsi és nagyobb levelű fajtákat is.
Azt figyeltem meg, hogy egy kicsi szinte kerek levelű tő később nagyobb (akár 10-12 cm-es) hosszúkás alakú leveleket kezdett hozni. Szerintetek ez természetes?
Mellékelek egy képet, igazából nem tisztán látszik, az igazi bizonyítékokat már régebben szétvagtam új tövekké, ez az egy maradt meg.
Arra lennék kíváncsi, más is tapasztalta-e ezt az "elfajulást".
 
Úgy látom, hogy nem érdekel senkit a téma...
A fiam akváriumából visszakerült egy tő, amin jobban látszik az előző posztban leírtak.
Képek:
A méret kb. 25cm hosszú.
Szivesen elcserélném yellow garnélára vagy narancs színű sulawesi csigára.
Nem ismerem a növényeket, csak kétféle anubiosom van: kis levelű és nagy levelű. A kis levelűből 5 tövet vettem, a nagy levelűből 1 tövet kaptam. Az idő múlásával kis levelűek mérete kb. meg tízszereződött, a nagy levelű kb. 5x akkora lett. Nem a levél mérete nőtt meg 5-10 szeresére, hanem a levelek száma, a hajtások, a tövek)
De a kicsi kicsi, a nagy nagy. Elfajulást nem tapasztaltam.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok,
Több éve csak anubiasokat tartok az akváriumaimban,, most kicst bővítettem a repertoárt. Vásároltam kicsi és nagyobb levelű fajtákat is.
Azt figyeltem meg, hogy egy kicsi szinte kerek levelű tő később nagyobb (akár 10-12 cm-es) hosszúkás alakú leveleket kezdett hozni. Szerintetek ez természetes?
Mellékelek egy képet, igazából nem tisztán látszik, az igazi bizonyítékokat már régebben szétvagtam új tövekké, ez az egy maradt meg.
Arra lennék kíváncsi, más is tapasztalta-e ezt az "elfajulást".
Szia!
Szerintem a növény kondíciójától függ, mekkora leveleket hoz. Nekem háromféle Nana változat van (1-2, 4-5 és 8-10 cm levelű). Nemrég egy rosszul sikerült Carbós kezelés hatására az egyik nagy tövem elvesztette az összes (tenyérnyi méretű) levelét, csak a rizóma maradt meg. Néhány hét múlva egészen kis leveleket kezdett hajtani. Gondolom, egyre nagyobb levelek jönnek majd, ahogy a növény kezd rendbejönni. Persze ez csak az adott változat keretei között érvényes, egy petite soha nem fog nagy leveleket hozni :)
 
Szia!
Szerintem a növény kondíciójától függ, mekkora leveleket hoz. Nekem háromféle Nana változat van (1-2, 4-5 és 8-10 cm levelű). Nemrég egy rosszul sikerült Carbós kezelés hatására az egyik nagy tövem elvesztette az összes (tenyérnyi méretű) levelét, csak a rizóma maradt meg. Néhány hét múlva egészen kis leveleket kezdett hajtani. Gondolom, egyre nagyobb levelek jönnek majd, ahogy a növény kezd rendbejönni. Persze ez csak az adott változat keretei között érvényes, egy petite soha nem fog nagy leveleket hozni :)
Szia,
A beillesztett képen egy ugyanabból az akvariumból kivett tő látható. Igaz, hogy többfelé elagágazik, de a levelek mérete nem növekszik nagy mértékben.
Ebbe az akváriumba szeretnék yellow garnélákat telepíteni, ha valaki tudna egy debreceni forrást ajánlani.
 
Sziasztok. Mi okozhatja azt hogy nekem még egy anubias barteri sem maradt meg? Egy-két hét alatt elsárgul a levele, és több helyen kilyukad. A kereskedő tanácsára nem tápozom egyáltalán, és kevés fény éri. A szűrés túl van tervezve, nincs ammónia, illetve a rizómája szabadon van ahogy kell, rá van kötve egy fa ágára. Azért is furcsa, mert mindenki azt mondja hogy ez az egyik legigénytelenebb növény. Válaszotokat előre is köszönöm.
 
Sziasztok. Mi okozhatja azt hogy nekem még egy anubias barteri sem maradt meg? Egy-két hét alatt elsárgul a levele, és több helyen kilyukad. A kereskedő tanácsára nem tápozom egyáltalán, és kevés fény éri. A szűrés túl van tervezve, nincs ammónia, illetve a rizómája szabadon van ahogy kell, rá van kötve egy fa ágára. Azért is furcsa, mert mindenki azt mondja hogy ez az egyik legigénytelenebb növény. Válaszotokat előre is köszönöm.
Hááát, kérdés az, hogy mi van még mellette. A lyukadás kálium hiányos tünet, a sárgulás lehet vas... Állatok, más növény, vízparaméterek? Az amit a kereskedő mondott, legtöbb esetben igaz lehet, és mégsem. Üres vízoszlopban tartott akármilyen gaz előbb utóbb leromlik. Több infó? 🙂
 
Sügeres akvárium, ezért más növény már nincs is benne. Csak 10 db kb 7-10 cm méretű halacska. Ők teljesen egészségesek, szépen fejlődnek. Víz paramétereket nem szoktam mérni. A víz illatát szoktam figyelni. Kellemes föld illata van. Heti 50-60 % vízcsere, pihentett vízzel, biotopol vízkezelővel, sera nitrivec baktériumkultúrával.
 
Sziasztok. Mi okozhatja azt hogy nekem még egy anubias barteri sem maradt meg? Egy-két hét alatt elsárgul a levele, és több helyen kilyukad. A kereskedő tanácsára nem tápozom egyáltalán, és kevés fény éri. A szűrés túl van tervezve, nincs ammónia, illetve a rizómája szabadon van ahogy kell, rá van kötve egy fa ágára. Azért is furcsa, mert mindenki azt mondja hogy ez az egyik legigénytelenebb növény. Válaszotokat előre is köszönöm.
Szerintem adj még neki időt. Ha új beszerzésű növényről van szó, akkor lehet, hogy a változás miatt pusztulnak a levelei. Ha a rizóma ép, ki fog majd hajtani. Létezik egy anubias rothadás betegség is, de ott a rizóma is elhal.
 
Szerintem adj még neki időt. Ha új beszerzésű növényről van szó, akkor lehet, hogy a változás miatt pusztulnak a levelei. Ha a rizóma ép, ki fog majd hajtani. Létezik egy anubias rothadás betegség is, de ott a rizóma is elhal.
Próbáltam ezt is. Az egyiknek levágtam az elpusztult leveleit, (gyakorlatilag az összeset) és csak a rizóma maradt. Elkezdett hajtani egy két pici levelet, ami szintén elsárgult és elpusztult.
 
Próbáltam ezt is. Az egyiknek levágtam az elpusztult leveleit, (gyakorlatilag az összeset) és csak a rizóma maradt. Elkezdett hajtani egy két pici levelet, ami szintén elsárgult és elpusztult.
1. Kereskedő és kereskedő között is van külömbség, mint minden szakmában. Lehet, hogy ő a halakhoz ért jobban, és növényt csak azért tart, mert szokás azt is tenni az akváriumba, egyébként köze nincs a növényezéshez (Ez csak feltételezés.)
2. Hiába az egyik legegyszerűbb növény az Anubias, valami táp, akkor is kell neki. Pláne a heti vízcserék miatt... Ha ritkán cserélnél vizet 1-2-3 havonta, akkor a halak ürülékéből (alapjában a haleledelből) jutna a vízbe annyi táp, ami elég lehet neki plusz tápozás nélkül is. De ilyen "tiszta" vízben, amit rendszeresen cserélsz, nem gyűlik össze a kellő mennyiségű "növénytáp".
3. Ha nem mérsz semmilyen vízparamétert, akkor csupán találgatás, hogy mi lehet a probléma. Vannak profik, akik 10-20 éves gyakorlat alapján, ránézésre megmondják, hogy mi a baj, de ők kevesen vannak. ;)
 
Utoljára módosított:
Próbáltam ezt is. Az egyiknek levágtam az elpusztult leveleit, (gyakorlatilag az összeset) és csak a rizóma maradt. Elkezdett hajtani egy két pici levelet, ami szintén elsárgult és elpusztult.
Régebben értekeztünk a nitrátszint csökkentéséről, de már nem emlékszem a részletekre. Lehet, hogy túl kevés marad belőle a vízben. Ez tényleg csak egy ötlet, lehet, hogy nincs köze a pusztuláshoz.
Az biztos, hogy az Anubias barteri az egyik legszívósabb növény, amivel találkoztam. Nálam tápozás nélküli akváriumban is fejlődött - elég lassan.
 
Régebben értekeztünk a nitrátszint csökkentéséről, de már nem emlékszem a részletekre. Lehet, hogy túl kevés marad belőle a vízben. Ez tényleg csak egy ötlet, lehet, hogy nincs köze a pusztuláshoz.
Az biztos, hogy az Anubias barteri az egyik legszívósabb növény, amivel találkoztam. Nálam tápozás nélküli akváriumban is fejlődött - elég lassan.
Tudom. Ezért is hihetetlen számomra. Nekem gyakorlatilag szétrohadnak 1-2 hét alatt.
 
Tudom. Ezért is hihetetlen számomra. Nekem gyakorlatilag szétrohadnak 1-2 hét alatt.
Ha 1-2 hét alatt pusztulnak el, akkor szerintem nem a tápozás miatt van. Ennyit bőven kibír egy növény a belső tartalékaiból, tápozás nélkül. Azt sem hiszem, hogy a növények számára toxikus lenne a vized, mert akkor a halak sem bírnák ki. Nem lehet, hogy valamilyen vegyszerrel kezelted az anubiast, mielőtt az akváriumba került? Más ötletem már nincs, de talán mások is hozzászólnak a témához.
 
Ha 1-2 hét alatt pusztulnak el, akkor szerintem nem a tápozás miatt van. Ennyit bőven kibír egy növény a belső tartalékaiból, tápozás nélkül. Azt sem hiszem, hogy a növények számára toxikus lenne a vized, mert akkor a halak sem bírnák ki. Nem lehet, hogy valamilyen vegyszerrel kezelted az anubiast, mielőtt az akváriumba került? Más ötletem már nincs, de talán mások is hozzászólnak a témához.
Semmivel nem kezelem :) csapvíz alá sem tartom, mert a klóros víz biztos nem tesz jót neki.
 
Ha a sügérek miatt vannak az akváriumban mésztartalmú kövek, melyek szikes vizhez vezethetnek, akkor az esetleg lehet az anubias probléma kiváltója.
Amiota elköltoztem, kissé szikes a viz, és a kezdetekben a több éves anubiasok "nyafogtak", értem ez alatt, hogy jó pár levelük elsárgult.
Miután beállt a viz, és a gh & kh aránya valamennyire normalizálódott, az anubiasok is elkezdtek növekedni.
Érdemes lenne a vizparamétereket megmérni... Egy bö saccolásra még egy csikteszt is megfelelne.

Nem tudom, mekkora sügéreket tartasz, de ha nem túl nagyokat, akkor megpróbálhatnál betenni pár úszónövényt. Azok még az anubiasnál is szivósabbak...

Kellemes föld illata van
Én a szürö tisztitásakor szoktam föld szagot érezni, "halas szagot" (vagy inkább halas pocsolya szagot) pedig akkor éreztem, amikor cynamos volt az akváriumom..

Mint ahogy már korábban emlitésre került, vizparaméterek nélkül nagyon nehéz megsaccolni, hogy mi lehet a növényeid baja.
 
Tudom. Ezért is hihetetlen számomra. Nekem gyakorlatilag szétrohadnak 1-2 hét alatt.
Július utolsó hete óta vannak egy 30 literes hordóban Anubias minik és bucék, természetesen szűréssel és RO vízzel. Csak a természetes fény érte őket a hordó áttetsző falán keresztül, ami nyilván nem túl sok. Táp 0, és még a vizet sem sóztam vissza. Ennek ellenére tökéletes állapotban vannak. Ezért én is a vizedre gyanakszom.
 
Nincs a vízben mészkő. Így is elég kemény a pesti csapvíz :) picit lúgos kémhatású a víz a siporax-tól, de ez a két jellemző pont kedvező a sügereknek. A víz egyéb paramétereit nem mértem, mert az illata kellemes, kristálytiszta, mert a szűrés elég bőséges. A víz szaga nem szúrós, nem büdös, nem savanyú. Ezért is hihetetlen ami az anubias-okkal történt.
 
Back
Oldal tetejére