• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akváriumból terrárium ?

conrad1616

Kertész szaki
Sziasztok,

A jelenlegi akváriumom bontásra kerül, viszont elgondolkodtam, hogy áttérnék valamire víz nélkül, de egyelőre a fogalmak sem teljesen egyértelműek.

A terrárium lényegében az ahol növények vannak víz nélkül, a nevéből ítélve igaz? Csak itthon kevésbé népszerű, emiatt általában ha terráriumot említ valaki akkor egyből egy üres valami jut az ember eszébe homokkal meg egy gekkóval.

A Paludárium lényegében átmenet az akvárium és a terrárium között, a mocsarakhoz hasonlóan ha jól rémlik.

No a viváriumnál már kicsit elveszik a dolog, ez inkább egy gyűjtőnév az összes fentire ha jól gondolom.

_________________________________________________________________________________________________________________

A kérdésem az lenne, hogy többnyire "száraz" kivitelben mi áll legközelebb a növényes akváriumhoz, merre nézelődjek?
Másik kérdésem az lenne, hogy van minimum méret amiben érdemes gondolkodni?

Ami fontos kérdés lenne még, a jelenlegi akváriumos cuccaimból hasznosítható valami vajon?
Most így tippre egy 60x30x30-as akvám van.

Ehhez például egy Twinstar 600S LED lámpa van, ez alkalmas lehet ilyesmire, vagy a maga 3-4 ezer lumenjével kevés ilyesmihez?
Az akváriumi talaj hasznos lehet számomra még ilyen téren? Illetve más növény nagyon már nem maradt, de például karácsony moha akadt bőven,érdemes lehet megtartani, továbbvihető?

Mi a véleményetek?
 
Az elnevezések igen széles skálát takarnak. A terráriumban a póktól kezdve a kaméleonon át az aranyhörcsögig mindent tartanak. Lehet zárt, nyitott, leginkább a tartott álat igényeinek megfelelően működtetve.
Mi szeretjük viváriumnak nevezni azokat a zárt terráriumokat, amelyek magas páratartalmú növénnyel dúsan benőtt helyeket imitálnak. De ezeket ripariumnak is szokták hívni. Azt gondolom, a jelenlegi szetted erre tudnád a leginkább hasznosítani. A fényt és a talajt is hasznosíthatod. A mohát is, de azzal óvatosan, mert azt nehéz átszoktatni víz fölé.
A paludárium átmenet az akvárium és a terrárium közt, legtöbbször tartalmaz annyi vizet, amiben még lehet tartani halat, vagy valamilyen élőlényt. Ilyet is tudnál csinálni.
Nézegesd, hogy mik tetszenek és indulj el valamelyik irányába. Összességében bármelyiket választod, egy kevesebb odafigyelést és törődést igénylő rendszert kapsz, az akváriumhoz képest.

ui: a wabikusakat is nézd meg ;)
 
Üdv,

Köszönöm a válaszod a témában.

Akkor úgy gondolom, hogy első lépésként érdemes átgondolni, hogy mit szeretnék tartani benne, pontosabban, hogy szeretnék-e bármilyen állatot. Alapból úgy vagyok vele egyelőre, hogy inkább a növényekre helyezném a fő hangsúlyt, bár meg kell hagyni, hogy egy bioaktív rendszer eléggé kecsegtető lenne, mondjuk az nem nevezhető állattartásnak teljes mértékben.

Utánanézek a ripariumnak is, róla még nem hallottam.

Fény szempontjából egyébként mi szokott az általános lenni, pontosabban milyen mérethez mekkora teljesítményt szoktak társítani? Valamelyik témában itt ha jól rémlik ilyen 10+ ezer lumeneket is láttam, szóval emiatt is kérdezem.

Egyébként szokás nagyobb méretben is csinálni Wabi Kusa-t? Eddig amiket láttam itt a fórumon inkább kisebbek voltak, de annyira még nem ástam bele magam a témába.

Az In Vitro növények emers formában vannak ugye? Szóval azok közül simán lehet gondolom válogatni ha megfelelő páratartalmat tud biztosítani az ember neki nem? Mármint most csak a moháról ugrott be, de gondolom ott azért is írtad mert jó ideje az akváriumban van, tehát vélhetően ahhoz szokott.

Alapból hangulatra leginkább ilyen trópusi vagy erdei közegre gondolok, de nem tudom merre megy még az egész.

Köszönöm
 
A fényigény nagyban függ a növénytől amit beleteszel. Ezekbe a terkókba sokszor nem mocsári/vízinövény kerül, hanem trópusi párakedvelő, de szárazföldi. Páfrányok, orchideák, tillandsiák stb. Ezek kevesebb fénnyel is elvannak. De a sok fény tapsztalataim szerint nekik is jó.
Az in vitro valóban emers ahogy írtad. Könnyebb őket beszoktatni egy ilyen rendszerbe.
 
Back
Oldal tetejére