• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

A Fejlődés útja

avasig

Főkertész
Január első napjai kemény kertészkedéssel teltek otthonunkban. A Jobbára ártalmatlan bontásából hatalmas biomassza került elő, és az év végén bennragadt szabinapok alatt igyekeztünk ezt a legokosabban felhasználni.

A fejlődés útja igen hosszú volt. Először egy szigetet formázó layout-ot szerettem volna kialakítani Amano doki egyik alkotásától ihletve.

December végén nekikezdtem, de rengeteg kövezés után elfogyott a türelem, jött a Karácsony, és én elhamarkodottan növényesíteni kezdtem.

Az eredmény egészen feltöltésig szorongató harctéri optimizmusra adott okot, utána már csak kicsit lett rosszabb. Három napig néztük a kemény munkával megalkotott design-t, ami a legkevésbé sem hasonlított semmire, ami természetes, viszont annál inkább hajazott egy elfuserált vízalatti sírkertre. Az RO-ban úszó disszonancia szigetének koronájaként bekerült az ADA colorado, ami sivatagi scape-ek tökéletes kísérője lenne... de itt nagyon nem működött vöröses árnyalatával.

IMG_3993_s_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Levontam három fontos tanulságot:

1. Amano munkáiban az a csodálatos, hogy olyan könnyedséggel mintázza a természetet, hogy észre sem veszed, milyen pokolian nehéz természetesen ható környezetet mesterségesen létrehozni. Egész addig, míg Te meg nem próbálod.

2. Nagyon sok munkával és szorgalommal is lehet sz..rt alkotni. Sok pénzből is. Nem egyszerű, de lehet.

3. Egy akvárium pontosan annyi idő alatt készül el, amennyi idő van rá.

Rövidre fogva, összenéztünk egy éjjel párommal, és eldöntöttük: Van még két nap a szabiból hátra, hát holnap robbantjuk a négy napos sírkertet.

Így született meg a Fejlődés útja.

A geekeknek címszavakban a paraméterekről:

Vajling: 75 liter opti
Fáklya: Aquasky 601
Szűrés: EX700 és egy JBL Crystal 900 szűrő, bennük matrix és rio, Seachem Purigen
Gáz: in-line difis nagynyomású co2
Közeg: full RO
Kaja: Green Aqua Macro+Micro, 2 ml carbo per nap, 7 ml Easy ferro/hét, 2 ml Easy Phospho/hét
Vízcsere: 2X50% hetente

Növényesítés:

Előtér
Hemianthus callitrichoides
Cryptocoryne Petchii Pink
Hydrocotyle verticillata

Középtér
Staurogyne repens (Tropica)
Bolbitis heudelotii (ez közben kikerült)
Hemianthus micranthemoides
Anubias barteri petite

Háttér
Myriophyllum mattogrossense green
Hygrophila pinnatifida
Rotala sp green és indica

A meztelen valóság:

net3_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Start-up:

net1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


t0 + 3 hét, nyírás előtt, white balance beállítást elvitte a kiscica, bocs:

285751962IMG_0276_copy_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Eltelt három hét, és folyamatosan fejlődik, gyarapszik a scape, ahogyan egy újszülötthöz illik. Még nem végleges, de én így szeretek kertészkedni. Valami apróság mindig bekerül vagy kikerül, és így formálódik az életútja a növénytársulásnak.

Mivel lassan egy éve járnak a szűrők, a barna alga elkerült. Helyette küzdök egy kis GDA-val, amit egy alapos takarítással majd 3/4-es vízcserével talán sikerült megfogni, de még jelen van a seiryu-n.

Kicsit visszavettem a fényágyúból is, mert a korábbi, érett setup 8 órás időzítését használtam az első naptól, s a növények nem tudtak a gyökerezési fázisban mit kezdeni ennyi fénnyel. Ez látszott abból is, hogy nem bubiztak, és abból is, hogy a tápot inkább az algák vették fel. Most egy visszafogott 6 órás ciklusban kapnak direkt fényt, mivel kevés ambiens fény sajnos éri az akvárium frontüvegjét az elhelyezése miatt. Rendkívül bosszantó, hogy a stemmek ettől előre dőlnek, de ennél nagyobb bajunk sose legyen.

Időközben beindult a Myriuphyllum, és ezért három hét alatt már kétszer kellett vágni. Fene gondolta, hogy ez egy ilyen szukszesszív jószág. Egyébként viszont gyönyörű, és úgyis az én ollóm az erősebb, tehát semmi para.

TBC, úgy mint to be continued...
 
Utoljára módosított:
Azért a sírkert kísértetei megjelentek ebben a scape-ben is. (A fehér keresztet formáló ragasztócsíkokra gondolok az aljzat elválasztó kartonon.) :D
Egyébként szerintem jó lesz (y). A másik is jó lett volna keskenyebb ágakkal szerintem.

szerk.: Amano profizmusa sok helyen könnyen tetten érhető. Nem machinálja dekorokat..pl.: nem szögel össze fákat, hogy azok természetesen hassanak, egyszerűen csak keres egy olyan fát amit a természet dédelgetett és azt megfelelő környezetbe illeszti, bár még nem beszéltem vele, hogy ezt miként is csinálja. :D
 
Azért a sírkert kísértetei megjelentek ebben a scape-ben is. (A fehér keresztet formáló ragasztócsíkokra gondolok az aljzat elválasztó kartonon.) :D
Egyébként szerintem jó lesz (y). A másik is jó lett volna keskenyebb ágakkal szerintem.

Ezt nem is vettem észre eddig. Még jó, hogy kivettem a kartont. :)
 
tök kellemes ez az akvárium, viszont szerintem ez a kép a jobb -- nem olyan, mintha műanyagból lenne az egész :)

A white balance-ra gondolsz?

Az az igazság, hogy én imádom az Aquasky-t, gyönyörű, és hosszú távon meg is térül remélhetőleg, de egy dologra nem jó: fotózni.

Ezek a LED-ek úgy vannak kialakítva, hogy rendkívül kemény fókuszált fényt adnak, kb mint a vakufény. Gyakorlatilag nincs szóródás, ezért nincs derítőfény és ezáltal plasztikusság sem a képben. Ami merőleges a beeső fényre, az jó eséllyel kiég (pl hydro)... vagy pedig alulexponálsz és Photoshoppal húzod fel. Az meg már nem ugyanaz. Tehát mindig kell egy kicsit softboxolni, deríteni, mókolni, ha az Aquasky alatt fotózok, és most ez is elmaradt, és a WB is automatán maradt, ezért melegebbnek érzékelte a képet. Pedig még egy 81-es hideg szűrőt is ráhúztam PS-ben.
 
Az elcsépelt "Nomen est omen" eme akvárium életében nagyon is igaz. Az elmúlt hetekben ismét átváltozáson ment át a layout. Aki ismer, már csak mosolyog. Nem tehetek róla, sokkal jobban szeretem az építős-ültetős részét a hobbinak...

Nézzük, mi maradt a régi? Pl. a koncepció, mely szerint rendezői balon gyökér, középen vízmosás, seiyru kővel szegélyezve. Meg aztán néhány növény is a helyén maradt :)

A redmoor drasztikusan változott, az új ágforma végre lehetőséget ad egy kis emmers sziget kialakítására, ami régi álmom volt. A HC mellé bekerült egy kis montecarlo by @eMZé, hogy vadregényesebb legyen a talaj. Az átrendezés miatt újra kellett ültetni a domboldalt, ezért most a HC egy kicsit kopáros. Türelem, türelem...

A rendezői jobbot felkínáltam egy doboz Tropica echinodorus tenellusnak garázdálkodásra. A rotala helyét átvette a háttérben a HM, ami egy kicsit finomabb mintázatú, a levél méretaránya jobban passzol ide szerintem. A képen még az ültetési sokkban van, de már optimista :)

Kaptam @BBálint -tól egy gyönyörű trident tövet, ez most a kedvencem, illetve @porsolyka -tól egy szép csokor Fontialis sp willow-t, ami a bal előtér dísze kezd lenni. Ezúton is köszi mindenkinek!

Kaptam @viktorlantos -éktól egy tő Eleocharia viviparat kipróbálásra a GA-ban, ami egy szuper gesztus volt, és nagyon köszönöm. De bevallom őszintén, én még ilyen hülye növényt nem láttam :) Gyakorlatilag genetikailag beépített önkócoló mechanizmus van benne, ha végre kifésülöd, növeszt a levélvégre egy kis gyökérzetet, ami újra belekapaszkodik a többi levélbe. A boxkesztyűben hangyát szedni tipikus esete... Ha meg visszavágod egy jól megalapozott idegroham okán, akkor megsértődik és megdöglik. Így egyelőre még hangolódunk egymásra, a vivipara és én. Talán ha lesz egy iwagumim, majd ott egymásra találunk.

A technika is változott, bekerült egy hydor in-line fűtő, és a teljes élettér hőmérsékletét felvittem 20 fokról 26 fokra. Ez határozottan, érezhetően segített a szűrés hatékonyságán. Csatarendbe állt egy Eheim skimmer is.

A tápozás a heti adagolású EasyLife Fosfo helyett napi rendszerességű foszfátporos lett.

IMG_0492_2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Romantikára hangolt akvakertészeknek(?) :

IMG_0483_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


És kiegészítésként, tegnap a kimaradt növényzettel befurakodtam párom bettás konyhai low-tech-jébe :) ...

IMG_0444_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Üdv.
Nagyon tetszik az akváriumod. Leszeretném cserélni a nanom egy kicsit nagyobbra és hasonló elrendezésben gondolkodom. Gyűjtögetem az infókat és ötleteket. Nagyon jó ez a kis low-tech-is. És az külön jó, hogy a párod is benne van az akvarisztikában.:)
 
Régen töltöttem fel fotót erről az akváriumról. Egy kis update a scape alakulásáról:

IMG_0480_copy_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


IMG_0489_copy_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


És a nyírásból "kénytelen" voltam összerakni egy kusa-t:

IMG_0500_copy_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Ebben az akiban sikerült egyébként először emmers HC Japan-t kinövesztenem végre. Egy nagy adag karácsonymohával tekertem körbe a kiálló red more ágat. A moha már elegendő vizet zár be magába ahhoz, hogy ne száradjon ki a HC a gyökéren - feltéve, hogy a sötét periódusokban egy fóliával betekerve párában tartom a kiálló farészt.
 
húhú, de jól néz ki. Inspiráló!
Lassan nekem is el kellene gondolkodni az új scape-en...(lehet ilyen lesz? )
 
Ez a tál a HAC2014 győztes ugye?
Az aki sem rossz;)
Tolhatnál az arcunk elé sűrűbben is ilyen képeket. Én bírnám:)
 
Back
Oldal tetejére