• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 30 literes iskolai kocka

Sziasztok!
Indítok egy új naplót. Nyáron. 😉💪
Kis feleségem nem akarja a 10 literest visszavinni szeptemberben a tanári szobába, helyette akarja ezt halakkal. Igen-igen nagyok az elvárások, az előzőt felül kell múlni, ez neki úgy tűnik komoly presztízskérdés. Enyém a kellemes feladat, építek. ☺️

-30literes Dennerle Cube, optiwhite verzió.
-Chihiros WRGB II 30cm
-egy török akasztós szűrő
-használt aktív talaj (@Kovács Zsolt hagyatéka a bontott üvegéből)
-fakő valaki bontásából kiegészítve GA-ból.
-sodastream, reduktor, miegymás(ami nem biztos, hogy lesz a suliban is, a gazok ennek fényében vannak kigondolva)
Növénylista később.
Egyelőre nem tettem az üvegre fóliát, hezitálok a gyári feketén. Lehet, hogy inkább fehér kéne... IMG_20230718_155653.jpgIMG_20230718_155827.jpgIMG_20230718_155857.jpg
 
Szuper lesz! Azt jól látom hogy a felső kő oda lett ragasztva az üveghez? Nagyon jól néz ki!
Jól látod a ragasztást. 👍 Purhab. A kilógó részt elfelejtettem lepengézni. Kapóra jött, hogy most a nappali szétbombázása miatt purhab-hatalom lettem. Nemcsak a felső kő, az alatta lévő is. Majd lefotózom a nem látszó részt. 😉
Egy ilyen setup-nál a világítás hány százalékon fog üzemelni?
Majd amit kér. Az elején biztos visszább veszem, mint a földes kavicsos verziókat. Kb. 50% lesz a teteje, persze ha bírja, tolható feljebb is. 🙂
 
Revideálom magam. Nem jött be a purhab. Elvált az üvegtől. Szerencsére ez még víz nélkül történt. Előkerült a jó öreg FBS ragasztó. Ki kellett porszívózni a magasépítés közül a talajt. Nem biztos, hogy ugyanúgy tudom összerakni... Holnap betonozom a nappalit, utána van egy pár nap szünet, amíg köt a beton... 🤷
 
Tegnap este feltöltöttem. A kövek nem ugyanúgy állnak, mivel nem tudok kétszer ugyanolyant kreálni.
Gazok:
-Eleocharis acicularis (a kerti tóból vettem ki, 2 telet kibírt már)
-Eleocharis pusilla
-Marsilea hirsuta
-Bucephalandra micrantha "needle leaf"
-Cryptocoryne parva(bár efelől kétségeim vannak, hogy parva, régóta nálam van és nagyobbnak tűnik)
-Anubias nana bonsai és pangolino
A tetejére megy még Salvinia natans. A feleségem nem akart piros növényt, a kövek épp elég színesek.
IMG_20230730_205221.jpgIMG_20230730_205237.jpgIMG_20230730_205437.jpg
 
Milyen akasztós szűrőt használsz?
Török. A csehek forgalmazzák. Ez a legjobb megoldás a 10 literes üvegeimre. Az egyik ilyen üvegről akasztottam le. Az kapott egy szűzet. 1 liter körüli ADA Bio Rio van benne a régi fajtából. Nem hiszek a borzasztó nagy áramlásban. Nincs is ecsetem.
IMG_20230731_203244.jpg
Amúgy a DC sárga lett elsőre, elég nehéz finomhangolni ebben az üveg méretben. Sodastream egy átalakítóval és egy CO2 Art mágnesszelepes készlettel, a diffúzort, meg láthatod a fotón, hogy Aquario.
 

Attachments

  • IMG_20230731_203244.jpg
    IMG_20230731_203244.jpg
    252.3 KB · Megtekintések: 5
Én is akasztós szűrőben gondolkodom 20 literre. Korábban volt kínaim, elég jól üzemelt, csak átlátszó volt… Egyenlőre Atmant és Eheim-et találtam. Bocs az offért!
 
Kicsit megkésve de leírom a heti vízcsere dolgait. Hétfőn cseréltem vizet először, azt is a 200 literesből, mint az indításkor. Mértem is, meglepő eredmények születtek. 🙈
Csere előtt Gh15, csere után13,5, a cserevíz 12,5 volt(kicsit fel van most keményedve a vízcserék hanyagolása miatt) viszont a kiinduláskor tuti nem 15 volt az érték, kár, hogy azt nem mértem meg. Emelte a GH-t? 🤷
Csere előtt Kh3 utána 4, a cserevíz 5 volt. Ez azért meglepett. @Kovács Zsolt használta ezt a talajt, és megetette tengeris Kh növelővel is. Még mindig eszi a Kh-t. Sebaj, át fogok térni a RO vízzel cserére, már nem annyira nyers az egész.
NO3 : 5ppm
PO4 : 0ppm(a Kh fényében ezen már nincs mit csodálkozni)
NH4 : 1ppm
N02 : 0ppm
Az ammóniára nem számítottam, tekintve az érett szűrőt és a használt talajt. Nem vészes, rá fogok figyelni és lenullázzuk előbb utóbb. A család nyomásának egyelőre ellen kell állni telepítésügyileg. Az üveg zöldül, megindultak a gazok és az alga is, egyelőre az alga leszívogatható, nem nagyon kapaszkodó képleteket alkot. Kicsit be fogom borítani a tetejét úszó gazzal. (Salvinia natans) A hirsuta nyargalászik. IMG_20230808_082622.jpgIMG_20230808_082658.jpgIMG_20230808_090416.jpg
 
Helyzetjelentés. 2. vízcsere pipa. Az üveg elkezdett zöldülni rendesen, kellett a fogkefe a köveknek. A csere előtt a 2 kritikus paraméter a következő volt:
NH4= 0
NO2= 0
Jöhetnek az állatok. Mindössze 2 hét volt csak.
Ennyit tesz egy használt aktív talaj kiszitálva, kiszárítva. És egy érett szűrő. Konklúzió az, hogy azt az aktív talajt, ami nem porlik szét, érdemes megmenteni. 🙂
Vízcsere után már Gh7-Kh3 volt a keménység, ez is rendben lesz. Letisztulunk és kaptok képet. 😉
 
Ismét itt vagyok. Volt egy-két váratlan esemény. A víz a halak telepítése után ködös zöld lett. Tettem a tetejére pistiát. Nem segített. Kimostam a szűrőt. Nem segített. (elég zöld volt a szivacs is) 1 hét várakozás után minden mindegy alapon tettem bele a kerti tavamba szánt iszapfaló bacikúltúrából. Másfél nap alatt letisztult. 😃
Közben a gyerekem kórházba került, egy hétig kezelték, úgyhogy azóta sem volt vízcsere. A pistia kicsit nagy lett... Lassan ki kell vennem, marad a salvinia.
Apropó, halak. 6db Sundadanio axelrodi lett, hozzá 10 Boraras urophthalmoides. Egy kis csapat (talán blue dream) Neocaridina, pár süncsiga. Kicsit talán kisebb terhelése is lehetne, meglátjuk. 🙂 IMG_20230825_130639.jpgIMG_20230825_130651.jpg
A gyep szépen beindult.
IMG_20230825_130731.jpg
 
Back
Oldal tetejére