• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 110L családi

Tetszik ez a nagy ültetőtál. Most már semmi sem gátolja majd a stemek növekedését, lesz mit nyírni :) Mértél esetleg foszfát szintet? Bevált az áztatás?
Az előkészítő vízbe csak úgy érzésre locsoltam fosfot. Nagy baj nem lehetett mert éltek benne a csigák. Amióta bekerült ide, nem mértem még.
De következő vízcsere előtt fogok. Most a cserevíz is változott a központi vízszűrő miatt, úgyhogy van lesz mérni. Amúgy ha semmi aggasztó nincs, nem mérek :)
Próbáltam ragasztani a mohát, nem vált be. Legutóbb fekete cérnával tekertem körbe. Lehet, hogy nem szakszerű megoldás, de tart. Nem mindenki scaper alkat, én sem vagyok :)
Az új mohák sikerültek szerencsére. A régi sima jávai moha meg most nem... szerintem lenyírom az egészet, aztán ahol megtapadt már, ott lesz, a többi részen meg nem :)
Jó ötlet. A hínárok is szeretik a tápanyagot, megpróbálhatnál olyat is tenni az ültetőtálba.
A Myriophyllum tuberculatum most a tálban van, de annak talán felesleges, szépen fejlődött eddig a kavicsban is. Inkább amit szedtem (Myriophyllum spicatum talán) az megy majd bele, mert elég gyenge most.
 
Tegnap sikerült Fenbendanint vennem a helyi állatgyógyszertárban. Nem találtam planáriát azóta, de a kezelés mellett döntöttem. Ugyanis a befogott planáriából mára kettő lett (nem segítettem rá :D )
Az üvegbe 2 grammot raktam előre elkeverve, 10 percig leállított szűrő mellett.
A befogott planáriák kaptak a kezelt akvárium vízből. Ettől megindult a nagyobb aztán magába fordult. majd később kivizsgálom, hogy él-e még.

A művelet előtt kimentettem néhány csigát, minden fajból vegyesen, biztos ami biztos. Nem akartam az aljzatot megtúrni, nehogy planáriát is kimentsek. Csak a könnyen kivehetőeket.
A legkönnyebben az egyetlen megmaradt versenycsigámat kaptam el. ugyanis a bútor alatt volt. :D úgy tűnik megúszta.

A kis akváriumokban planária csapdázni fogok, ha sikerül valahol végre vennem... aztán majd meglátjuk.
 
A kezelés jól sikerült, planária és minden egyéb nem káros féreg is eltűnt az összes üvegből. A Fenbendanin adag végül 4g/100l lett.
Senkinek nem lett baja a kezeléstől. Viszont a kezelés elől "kimentéstől" igen. Valószínűleg utolsó versenycsigámnak hosszú volt a kintlét és feldobta a talpát a vödörben, magával rántott 2 nagy spixit meg néhány kicsit is, mert dögszagú lett a víz.
A velük lévő tornyos és postakürt csigáknak nem lett baja. Azt hittem a süncsigának sem, de miután visszaraktam az is elpusztult. Aztán a másik süncsiga is aki nem volt "kimentve". Hogy miért...
Szóval nem maradt már porceláncsigám, csak "szaporodós".
 
Lehetnél Planáriagyilkos :) Az online identitás kérdése mindig problémás. Én sem vagyok kibékülve a választott nevemmel :)
Akkor majd egyszer tartunk egy csoportos átkeresztelőt :) így legalább egyszerre zavarunk össze mindenkit :) amúgy annyira nemritka nevem van, hogy esélyem sincs normális felhasználónevet találni. főleg olyan helyen ahol már sokezer tag van.
 
Egy gyors kérdés: Ez ciano?
IMG_20211216_182458.jpg
Nyilván nem 2 nap alatt lett ilyen, de hétvégén figyeltem fel rá. Általában csak zöld alga szokott ott lenni, azt lekaparom...
Ezt most befecskendőztem carboval. Valószínűleg még a héten leszívom a kavicsot elől és átmosom.

Paraméterek: N03: 5..15, PO4: 0,8, Fe: 0 . A vas meglepett, vagy rossz a teszt vagy nem tudom... 2x teszteltem egymás után, már alig van belőle, úgyhogy majd úgyis venni kell.
A táp napi 2ml Green Aqua Micro 1ml Seachem Iron + saját macro. Nem gondolnám, hogy emelni kellene a microt. de amíg nem veszek új tesztet addig 3ml micro megy...

Itt egy teljes kép is, nagy változások nincsenek. ez egy félbehagyott metszés éppen :) a zosterifolia megtáltosodott.
IMG_20211216_194700.jpg
 
Szerintem nem. Ne fecskendezzetek carbót a talajba, nem jó az. Van több gyártónak is talajbaci kúltúrája.(ADA,Dennerle, stb) A ciano igazából baci. Az ellen meg legjobb egy másik baci. 🙂
Köszönöm erre nem gondoltam. A talajbaci jó ötlet, egy nagyon kevés van is még itthon. Azért azt a kavicsot lehet hogy átmosom :)
Azt nem írtam, de a frontüvegen sem a szokásos zöld volt. ahogy kapartam sötét volt az is. de nem tudom megmondani, hogy fekete-e mert elég vékony réteg volt csak.
Nem aggódgatok itt, csak jobb tudni mivel állunk szemben. Lehet hogy a napsütés okozza? Kapja a nyugvó napot egy pár hete, amióta ilyen alacsonyan megy le...
 
Köszönöm erre nem gondoltam. A talajbaci jó ötlet, egy nagyon kevés van is még itthon. Azért azt a kavicsot lehet hogy átmosom :)
Azt nem írtam, de a frontüvegen sem a szokásos zöld volt. ahogy kapartam sötét volt az is. de nem tudom megmondani, hogy fekete-e mert elég vékony réteg volt csak.
Nem aggódgatok itt, csak jobb tudni mivel állunk szemben. Lehet hogy a napsütés okozza? Kapja a nyugvó napot egy pár hete, amióta ilyen alacsonyan megy le...
A cianobktériumnak jellegzetes mocsárszaga van. Ha egy kis talajt kiveszel, talán szag alapján meg lehet állapítani a diagnózist. Az ellen baktériumok bevetése jó ötlet szerintem is.
Persze az is lehet, hogy a természetes fény miatt algásodik az a terület.
 
A cianobktériumnak jellegzetes mocsárszaga van. Ha egy kis talajt kiveszel, talán szag alapján meg lehet állapítani a diagnózist.
Köszi a tippet, majd szaglok egyet :)
Az ellen baktériumok bevetése jó ötlet szerintem is.
Persze az is lehet, hogy a természetes fény miatt algásodik az a terület.
Eddig is algás volt, de nem fekete. Én csak a fekete miatt érdeklődök.
 
Szerintem nem. Ne fecskendezzetek carbót a talajba, nem jó az. Van több gyártónak is talajbaci kúltúrája.(ADA,Dennerle, stb) A ciano igazából baci. Az ellen meg legjobb egy másik baci. 🙂
Hyperol, jo hig siman mehet. Ha jol latom ez kavics. Ha nem agyagos talaj akkor abban nem tesz kart. Jol felbuborekosodik, de szepen lebomlik. Kozben rendberakja ezt a csunya reszt, ha cyano, ha nem.
 
Köszönöm szépen a tanácsokat. Első körben vegyszer nélkül megpróbáltam. Kiszívtam jobb elől-középen a kavicsot (és a tornyos csigákat), átöblítettem a kavicsot akvárium vízben párszor (csigák nélkül).
Az üveget szivaccsal tisztítottam, majd visszaszórtam a kavicsot (és a csigákat).
Jó mocsár szaga volt. :D A feketeség nem csak az üveg mentén volt természetesen. Hogy mitől lett azt pontosan nem tudom, de van pár tippem:
1. Egyszerűen csak mostanra rohadt meg elég cucc ahhoz hogy ilyen ronda legyen. Kellett már egy talaj takarítás.
2. A planária írtásra bevetett fenbendanin elpusztított sok férget és azok berohadtak.
3. A sok új tornyoscsigám megmozgatott valamit a tajban ami így bomlott le.
Akármi is volt reméljük megoldódott. A csigáknak meg semmi bajuk nem volt a talajban, szóval nagyon rossz dolog nem lehetett.

Ez volt az idei utolsó karbantartás, jövőre folyt. köv. :)
IMG_20211221_173740.jpg
 
Rég írtam, de sok változás nincs is :)
Annyi gond volt mindössze, hogy karácsonykor darakórosak lettek megint. Most nem 32fokon kezeltem, mert az öregecske halakat féltettem tőle (főleg a tetrát, aki nagy kedvenc és hát valjuk be nem egy suhanc így ránézésre sem :D )
Lehet, hogy hülyeség, de épp így gondoltam. Voogle halvitamint adagoltam, 5 napig napi 25ml-t. 28fokra azért felcsavartam a fűtést. Ettől el is múlt, pont szilveszterre. azóta sem láttam jelét. A korábbi planária, és a kevésbé korábbi talaj feketeség sem jött vissza. Takarítanom és metszenem is sikerül néha, alga sincs nagyon.
Szóval röviden: mindent ok :)
IMG_20220117_132330.jpg
 
Rég írtam, de sok változás nincs is :)
Annyi gond volt mindössze, hogy karácsonykor darakórosak lettek megint. Most nem 32fokon kezeltem, mert az öregecske halakat féltettem tőle (főleg a tetrát, aki nagy kedvenc és hát valjuk be nem egy suhanc így ránézésre sem :D )
Lehet, hogy hülyeség, de épp így gondoltam. Voogle halvitamint adagoltam, 5 napig napi 25ml-t. 28fokra azért felcsavartam a fűtést. Ettől el is múlt, pont szilveszterre. azóta sem láttam jelét. A korábbi planária, és a kevésbé korábbi talaj feketeség sem jött vissza. Takarítanom és metszenem is sikerül néha, alga sincs nagyon.
Szóval röviden: mindent ok :)
View attachment 161943
Ami nem szép az akváriumodban, hogy a túl sokféle növényed, össze-vissza, rendezetlenül van ültetve, és nő, ahogy akar.
Ami szép az akváriumodban, hogy a túl sokféle növényed, össze-vissza, rendezetlenül van ültetve, és nő, ahogy akar.

Pont úgy, mint nálam. ;)
 
Ami nem szép az akváriumodban, hogy a túl sokféle növényed, össze-vissza, rendezetlenül van ültetve, és nő, ahogy akar.
Ami szép az akváriumodban, hogy a túl sokféle növényed, össze-vissza, rendezetlenül van ültetve, és nő, ahogy akar.

Pont úgy, mint nálam. ;)
Holland freestyle stílus. ;)
Igazatok van, én is pont így látom :D Mindig jólesik ránéznem, de van hogy zavar a káosz, főleg a sok rendezettebb üveget látok előtte.
Az a baj, hogy nem akarok megvállni egyik növénytől sem. Így egy választásom maradt hosszútávon: nagyobb üveg. Fogalmam sincs mikor jön majd össze, de tervezem egy kb 3x ekkorára cserélését.
Növények állatok tekintetében nem gondolok nagy változásra, mert nagyjából ezek a kedvenceink. Viszont ha valamiféle hardscapet sikerül majd úgy beleraknom, hogy ízléses legyen akkor azt nem fogom kihagyni.
 
Back
Oldal tetejére