• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

"Visszakapcsoltam a szűrőt?"

rio

Kertész tanonc
Mivel etetés közben nem szeretem ha a flow(ez olyan szép szó) szana-szét fújja az eleséget,szeretem lekapcsolni a szivattyút. De ezt a kérdést nem akaratam többet feltenni magamnak,vagy a páromnak órákkal azután hogy az akvárium lakok már rég jól laktak,a szűrőben a bacik pedig éhen haltak feledékenységségem miatt. Szerintem rajtam kivül már más is járt igy,ezért osztom meg ezt a megoldást veletek.

Szóval a dugaszolóaljzatot amiről a szűrőm műküdik megszakítom egy multifunkciós időrelével,amit gomb nyomással tudok aktíválni(én csak etető gombnak hívom :) ). Ez leállítja a szűrőt,aztán a beállított idő után visszakapcsolja.
9758101_c77d9aaec414c722f1f2e44ae97c69a8_m.jpg


Anyagszükséglet: -nyomógomb
-dugaszolóaljzat(konektor :lol: )
-Finder 80.01 multifunkciós időrelé http://www.findernet.com/comuni/pdf_instructions/8001.pdf

Bekötése röviden és tömören:elöször is adott ugye 1 elosztószekrény áramvédőrelével és kismegszakítóval. Ezeken átvezetett fázis vezetőről megtápláljuk az A1-es működtetést, a 15-ös pontot és a nyomógomb tetszőleges pontját. A nyomó másik bekötési pontját a relé B1-ére. A 16-os relé pontról a dug.alj. egyik polúsát kötjük össze. Ezt a szálat egyébként megszakíthatjuk 1 másik kapcsolóval,így lehetőségünk van a szivattyú teljes lekapcsolásra is(pl.:takarításnál).
Majd természetesen a nulla vezetőt a relé A2,és a dug.alj. következő pontjára.

A relé beállítása : az alsó potmétert "DE" állásba fordítjuk. A felsőt "2h"-ra(ezzel 0,1 - 2 óráig válazthatunk időt), majd a középső kék forgató gombbal beállítjuk az "etetési" időt. (Esetemben 5-ön van,ez fél órát jelent.)

Egyébként ebben a szekrényben kapott helyet az egész vezérlésem.

9758097_ea35ab13c97b2a68ba1865b73903093b_m.jpg
 
Nagyon frappáns ötlet, és szép kivitelezés.
Érdekelne az egész vezérlés felépítése. ;)
 
Scar said:
Nagyon frappáns ötlet, és szép kivitelezés.
Érdekelne az egész vezérlés felépítése. ;)
Csatlakozom. Nálam elosztók és időkapcsolók tömkelege dolgozik közel sem ilyen szép kivitelezésben. A címet illetően pedig épp a közelmúltban volt hasonló problémám, csak én meló előtt hagytam kikapcsolva a szűrőt, majd mikor hazaértem akkor vettem észre. Kb. 9 órát állt a szűrő. Még jó hogy volt itthon bacter ball. Szerintem nélküle algabumm lett volna.
 
Ez nagyon jó,ha én kihúzom a szűrőt az úgy is marad!Ezt mennyiből lehet összedobni?
 
jelzin said:
Ez nagyon jó,ha én kihúzom a szűrőt az úgy is marad!Ezt mennyiből lehet összedobni?

DIY megoldás:
A vezérlő panel párszáz forintból megvan +relé (2-4-600 Ft) ami kapcsolgatja a 230V-t.
Egyik ismerősnek múltkor csináltam fürdőszobába szellőzőhöz időzítőt. Gombot megnyomod egy pillanatra, akkor bekapcsol a szellőzés és 3 perc múlva kikapcsol. Ezt egy 12V-os adapterrel működtetem.

Ha mindent beleveszünk: adapter, konnektor, dugvilla, dobozolás akkor fentebb kúszik az ára, de gyanítom 2-3ezernél megáll.
Ha van rá igény, szívesen csinálok ilyet. Hamarosan úgyis akarok magamnak :)
 
Köszönöm! Örülük,hogy tetszik!

A vezérlésem a következőket tartalmazza(balról kezdve):
-FI relé
-kismegszakító
-1 állandó üzemű dug.alj. a fűtésnek
-("etető") nyomógomb
-finder relé
-a relé kapcsolta dugalj a szűrőnek
-szűrő kapcsoló
-CO2 kapcsoló
-2 üres hely(ide egy időkapcsolót v. relét akarok majd az előfénynek)
-kapcsoló + erről működő dug.alj. a PC ventinek
-2 csatornás időkapcsoló. Egyik csatorna a világítás(aminek a két előtétje is szépen elfért a szekrényben),másik pedig a CO2 mágnesszelep dug.alj.(képen az elosztó mellett jobbra.)

Árban nem olcsó( szerintem ez az egész hobbi nem az). Kb.: 30-33.000-ből lehet kihozni az egészet(bár nekem sok minden volt hozzá elfekvőben :p ).
De hálából nincsenek össze-vissza logó elosztók,elállítódó időkapcsolók halmaza,itt 1 doboz ott 1 másik,stb. Egyben az egész és kész.


Tényleg nem sok a fél óra szünet? :roll:


Egyébként ha van rá igény én is csinálok szívesen. :)
 
rio said:
Tényleg nem sok a fél óra szünet? :roll: )

...de egy kicsit sok, de nekünk megérte, mert megismerhettük a "vezérlő rendszeredet" :lol:

...aki holtig tanul

off egyre inkább arra gondolok, hogy egy XXI sz.-i akvarista könyvet kellene szerkeszteni. Figyelemmel az itt és (esetleg más fórumokon is) összegyűlt sokrétű tudásra. A fekete - fehér magyar nyelvű "bibliát" (Horn-Zsilinszky) a technika terén talán belepte már egy kicsit a dér.
 
jó papp said:
off egyre inkább arra gondolok, hogy egy XXI sz.-i akvarista könyvet kellene szerkeszteni. Figyelemmel az itt és (esetleg más fórumokon is) összegyűlt sokrétű tudásra. A fekete - fehér magyar nyelvű "bibliát" (Horn-Zsilinszky) a technika terén talán belepte már egy kicsit a dér.

Nem igazán értem mire céloztál.
Nem akartam semmi újat villantani,egyszerüen csak 1 alternatívát szerettem volna mutatni.
 
30 perc szerintem sok. 5-10 perc elég egy kajáláshoz. A nagy részét ennyi idő alatt bőven összeszedik.
Így a lebontóbacikat sem tizedeljük. :)

Egyébként szépen néz ki, gratula! :clap:
 
rio said:
jó papp said:
off egyre inkább arra gondolok, hogy egy XXI sz.-i akvarista könyvet kellene szerkeszteni. Figyelemmel az itt és (esetleg más fórumokon is) összegyűlt sokrétű tudásra. A fekete - fehér magyar nyelvű "bibliát" (Horn-Zsilinszky) a technika terén talán belepte már egy kicsit a dér.
Nem igazán értem mire céloztál.
Nem akartam semmi újat villantani,egyszerűen csak 1 alternatívát szerettem volna mutatni.

Amit a magam részéről megköszöntem. Egyebekben még sok új "villantást" "csak" 1 alternatívát szeretnék látni e fórum oldalai között akár tőled akár mástól hiszen ebből lehet tanulni. ;) - nyilván saját technikai hiányosságaimat is pótlandó.

Az off általánosságban szólt a fórum egészéről, tartalmával kapcsolatban és csak a te "szösszenetednél" bukott ki. Vélhetőleg az általam utalt könyv "deres" (= sok tekintetben nem időszerű, kivitel fekete - fehér rajz stb.) tartalmára és az e és más témakörökben (pl. terrarisztika) kapható könyvekre .

...aki holtig tanul
 
Proci said:
30 perc szerintem sok. 5-10 perc elég egy kajáláshoz. A nagy részét ennyi idő alatt bőven összeszedik.
Így a lebontóbacikat sem tizedeljük. :)

Éppen kérdezni szeretem volna...
De kösz,átáltam 10 percre.
 
jó papp said:
Amit a magam részéről megköszöntem. Egyebekben még sok új "villantást" "csak" 1 alternatívát szeretnék látni e fórum oldalai között akár tőled akár mástól hiszen ebből lehet tanulni. ;) - nyilván saját technikai hiányosságaimat is pótlandó.

Az off általánosságban szólt a fórum egészéről, tartalmával kapcsolatban és csak a te "szösszenetednél" bukott ki. Vélhetőleg az általam utalt könyv "deres" (= sok tekintetben nem időszerű, kivitel fekete - fehér rajz stb.) tartalmára és az e és más témakörökben (pl. terrarisztika) kapható könyvekre .

Igen,egyébként én is hiányolom a "modern" akvarisztikai könyveket.
 
sajnos vannak modern akvarisztikai/terrarisztikai könyvek,bár nagy részüket inkább a vicc könyv kategóriába sorolnám.régebben sokat jártam német és francia országba.még egy kertészeti vagy barkács áruházban is volt legalább 15-20 könyv,folyóirat ezekben a témákban.részletesek,sok jó,használható képpel.ha már nincs aki írna egy normálisat (pedig hát lennének páran) akkor miért nem lehet egy jó német/angol könyvet lefordítani?(tudom,mert kis példányban drága sokra meg nem lenne vevő.így volt ez az afrikai sügéres könyv 3. kiadásával is,ezért húzódott.ezért lett az AM eredetileg évi 6 számából is csak 4.)
 
Üdv!
Hány modulos szekrényt használsz?
rio said:
Köszönöm! Örülük,hogy tetszik!

A vezérlésem a következőket tartalmazza(balról kezdve):
-FI relé
-kismegszakító
-1 állandó üzemű dug.alj. a fűtésnek
-("etető") nyomógomb
-finder relé
-a relé kapcsolta dugalj a szűrőnek
-szűrő kapcsoló
-CO2 kapcsoló
-2 üres hely(ide egy időkapcsolót v. relét akarok majd az előfénynek)
-kapcsoló + erről működő dug.alj. a PC ventinek
-2 csatornás időkapcsoló. Egyik csatorna a világítás(aminek a két előtétje is szépen elfért a szekrényben),másik pedig a CO2 mágnesszelep dug.alj.(képen az elosztó mellett jobbra.)

Árban nem olcsó( szerintem ez az egész hobbi nem az). Kb.: 30-33.000-ből lehet kihozni az egészet(bár nekem sok minden volt hozzá elfekvőben :p ).
De hálából nincsenek össze-vissza logó elosztók,elállítódó időkapcsolók halmaza,itt 1 doboz ott 1 másik,stb. Egyben az egész és kész.


Tényleg nem sok a fél óra szünet? :roll:


Egyébként ha van rá igény én is csinálok szívesen. :)
 
Köszönöm!
Még lenne egy kérdésem a nyomógomb típusát megmondnád mert az látom hogy legrand, de azon belű nem igazán leltem ilyesmit.
Feri!
 
Tipp-topp kis rendszer,bár nekem sajnos sohasem lesz ilyenem leginkább a pénz miatt,szóval minden elismerésem!

Bár az én leállító masinám kész van de még nincs beszerelve,időhiány miatt de azért megosztom veletek hátha megcsinálja vki.
A legelején tisztázni szeretném hogy műszaki analfabéta vok ugyhogy nem pontosak a megnevezések!
Egy jóbarátom ellenben profi kis műszerész,ugyhogy neki köszönhetem a ketyerémet!
Adott egy lépcsőházi autómata az a kis ketyere ami a lépcsőházakban autómatán lekapcsolja a villanyt(én személyszerint régebben ezt sem tudtam) szóval ezt 1-10 percig lehet szabályozni csupán annyi a szépséghibája dolognak hogy azt a relét ami benne van kikell cserélni nyitó vagy záró nemtudom relére és már kész is.

Amit írtam elég zagyva mivel nem értek hozzá,de itt tuti van olyan aki igen,ugyhogy írjátok le szaknyelvibben!
Remélem azért vkinek tudtam segíteni

Köszönöm!
 
Back
Oldal tetejére