• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Ezt a növényt nem tudom beazonosítani. Echinodorus, de amikor megjött teljesen másmilyen volt, hosszú száron álló kereken levelekkel, amiken mind eldobott. Most meg ilyen törpe hosszúkásakat hozogat.
IMG_20160227_001006~2.jpg
 
Helló!

Látom nálad is kvarchomok talaj van. Jó látni hogy nem csak én szerencsétlenkedek ilyennel. :D
Plusz a különleges halak.... Azok valamilyen csík félék?
 
Botia lohachata (pakisztáni díszcsík). A botiák kvarchomok kompatibilisek és nagyon jópofa halak. A vitorlás plekóm viszont rendesen ki tud túrni bármit.
A kvarchomok nekem tetszik, olyan tőle a látvány, mit valami sekély tengerpart. Nálad is jól néz ki. :)
Nem táplálja a növények gyökerét magától, de ha kell, mert olyat ültetek, akkor nyomok le mellé JBL 7 Ball növény tápgolyót.
 
Botia lohachata (pakisztáni díszcsík). A botiák kvarchomok kompatibilisek és nagyon jópofa halak. A vitorlás plekóm viszont rendesen ki tud túrni bármit.
A kvarchomok nekem tetszik, olyan tőle a látvány, mit valami sekély tengerpart. Nálad is jól néz ki. :)
Nem táplálja a növények gyökerét magától, de ha kell, mert olyat ültetek, akkor nyomok le mellé JBL 7 Ball növény tápgolyót.

Szép kis halacska! Érdekes a mintája, alakja. Egyszer volt nekem az a másik fajta a sárga fekete csíkos. Sajnos idővel elhalálozott... :(
A harcsák nálam is kitúrják a növényeket ha még nem gyökereztek meg, de ha valami gyökeret ereszt onnantól az ott marad.
A Repens miatt én is gondoltam már ilyen tápgolyós megoldásra, mert nem tudom miben szenved hiányt (naplómban már írtam erről).
Most elkezdtem a profitó mellet adni GA-s micrót hátha valami nyomelem hiánya van. Ha ez sem válik be akkor kipróbálok én is valami talajba nyomható tápbigyót.
És ennek a tápgolyónak látványos a jelenléte? Hatása van a növényre? Volt ilyen hogy milyen volt előtte, milyen volt utána?
 
Szép kis halacska! Érdekes a mintája, alakja. Egyszer volt nekem az a másik fajta a sárga fekete csíkos. Sajnos idővel elhalálozott... :(
A harcsák nálam is kitúrják a növényeket ha még nem gyökereztek meg, de ha valami gyökeret ereszt onnantól az ott marad.
A Repens miatt én is gondoltam már ilyen tápgolyós megoldásra, mert nem tudom miben szenved hiányt (naplómban már írtam erről).
Most elkezdtem a profitó mellet adni GA-s micrót hátha valami nyomelem hiánya van. Ha ez sem válik be akkor kipróbálok én is valami talajba nyomható tápbigyót.
És ennek a tápgolyónak látványos a jelenléte? Hatása van a növényre? Volt ilyen hogy milyen volt előtte, milyen volt utána?
Nincs előtte utána fotóm sajnos. Az echinodorus és a cryptocoryne fajoknak, a nem stem növényeknek kell főleg.
 
Az Alternathea Reineckii 'mini' három hét alatt nem ment tönkre. Ezen felbuzdulva egy 'Rosaefolia'-t is ültettem mellé. A Polysperma nagyon nő, pár szálat már top-olnom kellett. Meglepetésként kiderült, hogy az egyik szál belőle 'Rosanervig' lehet mert szép fehér erezetet mutat és nagyon enyhén rózsaszínes is. Majd azt fogom főleg szaporítani. Még egy csokor Heteranthera Zosterifolia is került be, meglátjuk, mi lesz belőle. Mai 30%-os vízcsere után mindenki őrülten bubizik (low-tech-hez képest), de fogalmam sincs, hogy miért. Mit kaphattak a friss vízzel, ami eddig nem volt nekik?
Legutóbbi mérések szerint, vízcsere előtt:
  • NO3: 30-40 mg/l
  • PO4: 1 mg/l
  • K: 20 mg/l
  • Fe: 0,1 mg/l
A vasam elég hamar eltűnik adagolás után, ezért hetiről áttértem napi GA mikró adagolásra, ugyanis az a gyanúm, hogy a nagyon kemény, ezért 8 vagy a fölötti PH-jú vizemben hamarabb bomlanak a kelát kötések.

IMG_20160311_180424.jpg IMG_20160311_180443.jpg
 
Az Alternathea Reineckii 'mini' három hét alatt nem ment tönkre. Ezen felbuzdulva egy 'Rosaefolia'-t is ültettem mellé. A Polysperma nagyon nő, pár szálat már top-olnom kellett. Meglepetésként kiderült, hogy az egyik szál belőle 'Rosanervig' lehet mert szép fehér erezetet mutat és nagyon enyhén rózsaszínes is. Majd azt fogom főleg szaporítani. Még egy csokor Heteranthera Zosterifolia is került be, meglátjuk, mi lesz belőle. Mai 30%-os vízcsere után mindenki őrülten bubizik (low-tech-hez képest), de fogalmam sincs, hogy miért. Mit kaphattak a friss vízzel, ami eddig nem volt nekik?
Legutóbbi mérések szerint, vízcsere előtt:
  • NO3: 30-40 mg/l
  • PO4: 1 mg/l
  • K: 20 mg/l
  • Fe: 0,1 mg/l
A vasam elég hamar eltűnik adagolás után, ezért hetiről áttértem napi GA mikró adagolásra, ugyanis az a gyanúm, hogy a nagyon kemény, ezért 8 vagy a fölötti PH-jú vizemben hamarabb bomlanak a kelát kötések.

View attachment 6607 View attachment 6608

A nem pihentetett csapvíznek magas az oldott CO2 tartalma, ezért látható vízcsere után bubizás. Eleinte én is örülten neki, de aztán rájöttem, hogy ez a hirtelen CO2 emelkedés az algának is kedvez, ezért mostanában a világítási idő végén cserélek vizet.
 
A nem pihentetett csapvíznek magas az oldott CO2 tartalma, ezért látható vízcsere után bubizás. Eleinte én is örülten neki, de aztán rájöttem, hogy ez a hirtelen CO2 emelkedés az algának is kedvez, ezért mostanában a világítási idő végén cserélek vizet.
Igen, friss csapvíz volt. Akkor értem, köszi. Remélem a növények elzabálták hamarabb az algák elől. :)
 
Megérkezett Kínából a HW-602 típusszámú szűrőcsoda, amit a külső szűrő előszűrőjeként fogok használni. Mivel 16 mm-es csövei vannak, míg a külső szűrőmnek csak 12-es, ezért kellett két szűkítő idom a helyi mezőgazdasági boltból, meg némi cső is. A gyári szivacsainak műanyag szaga van, remélem nem irtja ki valami belőle kioldódó anyag a halakat majd. Motorja nincsen, a főszűrő dolga lesz átszívni ezen is a vizet.

Benne hagytam két szivacsát, és még tettem bele kerámia gyűrűt, műanyag golyót meg vattát, hogy a főszűrőbe már tisztább víz menjen a biológiai szűrésre.
A cél az, hogy a főszűrőt ritkábban kelljen szétszedni, csak ezt a kicsit kelljen, ha csökken az áramlás eltömődés miatt.

IMG_20160317_204055.jpg IMG_20160318_192414.jpg
 
A nitrátom egy hét alatt 30-ról 1-re esett makró tápozás és vízcsere nélkül. Mikró és carbo ment. A kálium viszont közben egyáltalán nem fogyott. ezt nem tudom mire vélni. Próbálom belőni, hogy mennyi nitrát fogy el egy nap alatt, a fenti mérésből 4 mg/l jön ki, ezt most visszatesztelem úgy, hogy ennyit fognak kapni naponta. A várt hatás, hogy a nitrát szint nemigen fog nőni. Meglátjuk.

Az Reinickii-k egész jól vannak, kezdenek beállni, jönnek új levelek. a Zosterifolia is lassan levedli régi leveleit és jönnek már az újak.
Telepítettem 5 otocinust és 11 neon-t, így már elég színes a látvány halilag is. Nagyon szorgalmasak az otók, ha külön-külön bóklásznak, de ha bandába állnak akkor nem az alga érdekli őket. A neonok iszonyat jól néznek ki a fénycsövek alatt, olyan a csapat, ha egyben van, mint egy nagyobb hal.
 
Megérkezett Kínából a HW-602 típusszámú szűrőcsoda, amit a külső szűrő előszűrőjeként fogok használni...

Én ugyanezt megcsináltam mint te tavaly, nézd meg a Tetra 1200 topikot. Nálam az lett a vége, hogy beraktam még plusz egy pumpát a rendszerbe a SunSun elé.
 
Káliumom nem fogy a vízből. Nitrát fogy rendesen, de a kálium nem. Minden van a vízben pedig, mikró, makró tápanyagok. Az a gyanúm, hogy az extra kemény (30°nk-s), magas kémhatású víz miatt lehet, ezért megpróbálom majd lágyítani felére fokozatosan.

Sok benne a Mg (52mg/l) és Ca (126mg/l), amik akadályozhatják a kálium felszívását, lehet ilyen?
Ilyen arányt mértem ma tápozás előtt: NO3=3mg/l, K=23mg/l
Mivel KNO3-mal tápozok, nem tudok úgy adni nitrátot, hogy káliumot ne adjak. :(

Igazából nincsenek durva káliumhiányra utaló jelek, de a Rotala Rotundifolia elég kicsi leveleket hoz, sőt a Creatofylum is lehetne nagyobb.

Van négy új növényem.
  • Bacopa Caroliniana
  • Lobelia Cardinalis
  • Lysimachia Nummularia Gold
  • Micromeria Brownei
Még nincs mit mondanom róluk, mert előbb észre kell vegyék, hogy itt mások a körülmények, mint a fóliasátorban voltak, ahol nevelték őket az InterAquaFlora-nál. Alternathea-k vedlik le az emmers leveleiket, és hoznak újakat, elég lassúak ebben a tekintetben. Blyxák nagyon kicsik lettek, de megvannak. Polysperma nő iszonyatosan és pirosodik szépen a felszínhez közel, meg a másik Hygrophyla is árnyékot vet már.

Vitorlás Plekómmal nem bírok. Reggelre mindig felhoz valamit a felszínre. Új módszereket tesztelek ellene a növények talajban tartására. Amelyik beválik arról majd beszámolok. :)
 
Utoljára módosított:
Én ugyanezt megcsináltam mint te tavaly, nézd meg a Tetra 1200 topikot. Nálam az lett a vége, hogy beraktam még plusz egy pumpát a rendszerbe a SunSun elé.
Köszi. Lassú az áramlásom, de nincs semmi tünete egyenlőre. Kivárok még, de ha kell az lesz nálam is. Nem is igazán értem egyébként, hogy miért számít annyira az áramlás mértéke, mert így is úgy is ugyanannyi időt tölt egységnyi idő alatt a szűrőben (a Matrix között) a víz.
 
Szerintem a magas kálium szint általában akkor jelentkezik, ha alul van telepítve az aki, de a Liebig féle minimum elv kimondja, hogy mindig a legkisebb jelenlévő tápanyag határozza meg a tápozást! Szerintem a Nitrát és foszfátot kellene emelned, annak ellenére is, hogy a teszt alapján jónak gondolod! Figyelnék a vasra is, hogy nehogy megemelkedjen a szintje, mert az is okozhat algásodást mivel nem használódik fel! Esetleg még az lehet-bár nem olvastam végig a naplódat, hogyha az optimális szinten lévő akváriumodat megemeled pl: fényt emeltél, vagy CO2-t indítottál, vagy emeltél) akkor relatív alacsony nitrát és foszforszinted lehet! Én érdemesnek tartanám megnézni a növényeidet, hogy melyik az ami tudottan nagyobb tápanyagigényű, mert nem a beteg növényekhez, hanem az egészségesnek látszó növények tövébe tolnák pár növénytápot.Így ezek nem vennék el a beteg elől az amúgyis kevés tápanyagot! A fent leírtak alapján jónak gondolom az új növények betelepítését, de ne felejtsd el, hogy ezek ugyan úgy igénylik a nitrát-foszfát felhasználást és ha relatíve kevés a halad, garnélád, melyek nitrát és foszfátképzése alultáplálttá teszik a megnövekedett tápanyagigényt, akkor muszáj lesz , vagy mesterségesen macro elemekkel fentebb tornászni a nitrát és foszfát értékeidet és elgondolkodnék még pár hal betelepítésén is ezzel párhuzamba! Remélem érthetően fogalmaztam, mert csak keveset aludtam és most keltem fel a gyerekeimmel!
 
A vízforgatás
Köszi. Lassú az áramlásom, de nincs semmi tünete egyenlőre. Kivárok még, de ha kell az lesz nálam is. Nem is igazán értem egyébként, hogy miért számít annyira az áramlás mértéke, mert így is úgy is ugyanannyi időt tölt egységnyi idő alatt a szűrőben (a Matrix között) a víz.

Hm ezt most nem értem, bár nem vagyok éppen friss és üde. :)

Nagyobb vízforgatásnál nyilván mondjuk egy óra alatt több egységnyi víz halad át a szűrődben = több időt tölt több víz a szűrődben, mint a szűrőn kívül...
Szóval mondjuk ha 10x a vízforgatásod, akkor egy óra alatt a te akvádban 1300 liter víz halad át egy óra alatt a szűrőn - tehát azonos idő alatt többször/több vizet szűrsz meg. :)

A vízforgatásnak ezen kívül még az áramlásban is szerepe van - jó áramlással kevesebb helyen alakul ki pangó víz az akvában.
 
A vízforgatás
Hm ezt most nem értem, bár nem vagyok éppen friss és üde. :)

Nagyobb vízforgatásnál nyilván mondjuk egy óra alatt több egységnyi víz halad át a szűrődben = több időt tölt több víz a szűrődben, mint a szűrőn kívül...
Szóval mondjuk ha 10x a vízforgatásod, akkor egy óra alatt a te akvádban 1300 liter víz halad át egy óra alatt a szűrőn - tehát azonos idő alatt többször/több vizet szűrsz meg. :)

A vízforgatásnak ezen kívül még az áramlásban is szerepe van - jó áramlással kevesebb helyen alakul ki pangó víz az akvában.
Minél gyorsabb az áramlás, annál többször megy át a szűrőn a víz, de annál kevesebb időt tölt benne. Lassabb áramlásnál kevésszer tölt több időt benne. Valakinek itt az volt a hasonlata, hogy olyan, mint ha futnál a 400 méteres kör futópályán, ahol mindegy, hogy milyen gyorsan futsz, adott idő alatt akkor is ugyanannyi időt töltesz el összességében a 0-100 méteres szakaszon. Mindegy, hogy 5 m/s-al átfutsz rajta 10 alkalommal 20 s alatt vagy 10 m/s-al 20 alkalommal 10 s alatt. Mindkét esetben 20 s × 10 = 10 s × 20 = 200 másodpercet töltesz el rajta.
 
Szerintem a magas kálium szint általában akkor jelentkezik, ha alul van telepítve az aki, de a Liebig féle minimum elv kimondja, hogy mindig a legkisebb jelenlévő tápanyag határozza meg a tápozást! Szerintem a Nitrát és foszfátot kellene emelned, annak ellenére is, hogy a teszt alapján jónak gondolod! Figyelnék a vasra is, hogy nehogy megemelkedjen a szintje, mert az is okozhat algásodást mivel nem használódik fel! Esetleg még az lehet-bár nem olvastam végig a naplódat, hogyha az optimális szinten lévő akváriumodat megemeled pl: fényt emeltél, vagy CO2-t indítottál, vagy emeltél) akkor relatív alacsony nitrát és foszforszinted lehet! Én érdemesnek tartanám megnézni a növényeidet, hogy melyik az ami tudottan nagyobb tápanyagigényű, mert nem a beteg növényekhez, hanem az egészségesnek látszó növények tövébe tolnák pár növénytápot.Így ezek nem vennék el a beteg elől az amúgyis kevés tápanyagot! A fent leírtak alapján jónak gondolom az új növények betelepítését, de ne felejtsd el, hogy ezek ugyan úgy igénylik a nitrát-foszfát felhasználást és ha relatíve kevés a halad, garnélád, melyek nitrát és foszfátképzése alultáplálttá teszik a megnövekedett tápanyagigényt, akkor muszáj lesz , vagy mesterségesen macro elemekkel fentebb tornászni a nitrát és foszfát értékeidet és elgondolkodnék még pár hal betelepítésén is ezzel párhuzamba! Remélem érthetően fogalmaztam, mert csak keveset aludtam és most keltem fel a gyerekeimmel!
Vasamra napi 1 ml micróval 0,1 mg/l-t mérek. Nem volt semmi változtatás, nem tudom mettől számít alul telepítettnek, Annyira nincs benne kevés növény, meg akkor a nitrát se fogyna el, amit adagolok. A foszfátom 1 mg/l folyamatosan, igazából az se fogy rendesen. CO2 nincs, csak EasyCarbo.
 
Back
Oldal tetejére