• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Új otthon, új szomszédok

trebooo

Nézelődő
Kedves Fórumozók!

Új otthonom fő díszének egy új akváriumot szánok. Az "építkezést" úgy egy hónap múlva tervezem elkezdeni, addig tájékozódom és tanulok. Van egy kis tapasztalatom basic társas akváriumban, évekig gondoztam ilyet gyerekként, de most valami más az elképzelés és a megvalósításban szeretném szakértő segítségeteket kérni.
Az elképzelésem egy 65 literes akvárium (mindkét oldalról nyitott fali fülkébe kerül).
A lakói elsősorban sakura garnélák lesznek és ha berendezkedtek akkor vagy törperazbórát vagy endler guppit szeretnék melléjük költöztetni. Jó ideje olvasgatom a fórumot és úgy látom ez a párosítás megfelelő, egyetértetek?
Az akvárium berendezésének az aljzatból kialakított kis dombot, ágakat és főleg mohaféleségeket szánok a halaknak bújkálásra való nagyobb növénnyel kiegészítve.
Nem látom át viszont az aljzat kiválasztásának mikéntjét, illetve a gépesítésben is szeretnék tanácsot kérni Tőletek.
Milyen szűrőt-levegőztetőt válasszak és milyen világítás dukál a leendő lakóknak?

Köszönöm a segítségeteket!
 
Üdv,

Én a fauna részhez szólok hozzá, a többit meghagyom a hozzáértőknek :)
Nálam teljesen jól elvannak a garnélák az endler guppikkal (bár még nem láttam, de valószínűsíthetően a szaporulatot erősen leszelektálják, de ha van elég dzsungel mindig lesz elég túlélő). Arra viszont felhívnám a figyelmed hogy baromi szapora halak, mindent el fognak árasztani ha mindkét nemből tartani akarsz. A lányok szokásos lányguppi kinézetűek, meglepően nagyok annak ellenére hogy endlerek. Lehet jobb döntés ha csak fiúkat veszel.
Nálam voltak kubotai-k, most neonrazbórák, ők nálam egyáltalán nem voltak veszélyesek a garnélákra. Szép csapathalak.
Esetleg tarthatsz kisebb csapat razbórát és mellette néhány fiú endlert is egyszerre, nálam teljesen jól elvannak az endlerek és a zöld neonok. Mígy a neonjaim középtájon úszkálnak általában bandázva, az endlerek leginkább fent kergetőznek, de mivel nem csapathalak ezért mindenfele elcikáznak az akváriumban.
 
Szia!
A neonról azt olvastam valahol itt a fórumon, hogy nem eszi meg de szekálja a garnélákat. Erről van tapasztalatod?
Az 1cm hal/1 l víz oké, de a garnéla létszámot hogy lőjem be?
 
nálam zöld neonok vannak, ők a legkisebbek és nálam teljesen békések.
http://www.greenaqua.hu/hu/paracheirodon-simulans.html
ezt a cm/literes dolgot nemtom, igazából mindig kevesebb halat írnak mint amit én tartok... de hát heti vízcserével, oxydatorral, sok növénnyel nem érzem úgy hogy túl lenne telepítve az akvárium. Ha úgy érzem hogy sok ami benne van (túl sok mulm, dzsuvás a felszín...) akkor már sokan vannak.
Garnéla létszámra azt mondanám, hogy vegyél 10-20garnélát kezdetnek aztán úgyis elszaporodnak :) Garnélából nem lehet belőni a létszámot (max amanoból mert nem maradnak meg az utódok édes vízben) mert folyamatosan szaporodnak.
Viszont ha növényesítesz akkor nézegess algaevőket is akik rendben tartják az algákat :) amano garnéla, oto-k, algázó géb, ha extrábbra vágysz palacsintaalgázó (személyes kedvenceim), pandacsík.
 
Algaevőm volt korábban, beveszem akkor őt is a lakóközösségbe. Ez a palacsintaalgázó tetszetős lény! Ketten gondolom elegen lesznek? Garnélából 10-12 darabra gondoltam indítónak aztán majd meglátják mire mennek egymással. :) Ami a guppikat illeti, kifejezetten csak fiúkra gondoltam, nem cél a szaporítás, azt meghagyom a hozzáértőknek.. ekkora akváriumba 10-15-en bőven elférnek aztán majd alakul. Kezdésnek úgyis a növények jönnek mert nincs a víz alatti flóra gondozásával kapcsolatban tapasztalatom, adok neki pár hetet míg beáll, aztán a garnélák és csak a végén a halak.
 
én lowtech-ben utazok, úgyhogy a növényes és technikai tanácsokat meghagyom a szakiknak.
65 literben lehet elveszik majd 15 endler szerintem, de majd meglátod. Hát elevenszülő halaknál szerintem az a szakértés ha elintézed hogy ne szaporodjanak :D
Tudod már milyen endlereket szeretnél?
Legalább kettesével vedd a palacsintázókat, mert nagyon viccesen bandáznak, meg egyébként is társas lények. Nálam kettesével vannak (igaz van mellettük még oto is rendesen) és imádom ahogy kergetőznek.
 
A halakat illetően még nézelődöm, picit jobban beleásom magam a lehetőségekbe. Valami apró méretű rajhalat szeretnék. Illetve sokat :) a 10-15 az induló aztán alakul.. az is felmerült bennem, hogy két rajt költöztetek be, egy középtájt úszkáló és egy felszínközelt preferáló fajtát.
 
nálam az endlerek fent úszkálnak, neonok középtájon:
33223254083_cb9ce13d85_c.jpgP1270595 by Zsolt, on Flickr
(nem éles kép de az elhelyezkedés látszódik.

Kissé törékeny és érzékeny nanorajhal a neonrazbóra... ellenben nagyon szép:
33673678384_6182c12aa1_c.jpgP1290234 by Zsolt, on Flickr

A fogalmam sincs milyen palacsintaalgázó:
34385702931_f52dd0b5a1_c.jpgP1290287 by Zsolt, on Flickr

Kínai palacsintaalgázó:
33673696164_5d6760b50b_c.jpgP1290048 by Zsolt, on Flickr
33650430230_861440e616_c.jpgP1270699 by Zsolt, on Flickr
(ő nagyon domináns is tud lenni és picivel nagyobb mint a többi palacsinta, úgyhogy annyira nem ajánlom közös akváriumba. Kettőből egy nagyon hisztis volt a másik békés)

Tigrismintás palacsintaalgázó (leginkább a segge):
32571290533_1a1da9c574_c.jpgP1250898 by Zsolt, on Flickr
Ő kicsi nagyon mókás hal (kedvenc palacsintám).

Oto-ból a zebra oto a kedvenc:
fenti képen is láthatóak :)
34385732181_47cd8df795_c.jpgP1290051 by Zsolt, on Flickr
 
Fantasztikusak :)) ez a tigrismintás palacsinta igen mutatós! Eddig az összes halból amiről olvastam a fórumon és amiket Te is emlegették kb 20-at ismerek... azokban a kereskedésekben ahol eddig jártam, a kínálat csúcsa volt ha gurámiból kétfélét tartottak...:bored:
Hogy hívják a növényt ami az ágakon nő fölül? Nagyon tetszik! Ez úgy kerül rá, hogy damillal rögzítetted majd idővel magától is ragaszkodni kezdett?
 
Nagyon szép a neonrazbóra is de nem merek túl érzékeny halat választani. Az oké hogy sikerült hosszútávon mollyt meg xifot életben tartani minimál technikával de túl nagy fába nem akarom vágni a fejszémet. Pláne hogy relatíve low tech akváriumot tervezek, a méretét is részben a stabilitása miatt választottam. Majd ha nagy leszek, keresek nagyobb kihívást :)
 
guppival nem lehet melléfogni az biztos. Razbórából is van sok fajta. Döntsd el milyen színt szeretnél, azt akkor már szűkül a kör.
Garnélából is nem csak a piros sakura-k vannak, hanem kb. minden színben van neocaridina ami nem túl kényes teremtés.
Reménykedj hogy valami növényfej, hozzászól a többi kérdésedhez is mert most csak mi értekezünk a halakról. Ha mégsem, akkor konkrétabb kérdésekkel bombázd őket a külön szűrő, világítás meg hasonló topic-okban. ;)
 
Igen, közben növény fronton tájékozódom a többi topicban, de még kérdezni nem merek. Egyelőre emésztgetem a horrorisztikus szűrőkapacitásokat és dekára kimért világítást amit itt-ott írnak, extrém bonyolultnak tűnik... :p
Nálad milyen szűrés, vilàgítás, miegymás van?
 
hehe... én lowtech-et üzemelek. Leginkább a garnélák miatt vannak akváriumok, úgyhogy semmi extra.
Belső szűrők, akasztós kínai csodaszűrők (többesszám csak mert több akváriumom van). Világítás kimondott DIY ledszalagos. Innen kezdve be van korlátozva hogy milyen növényeket tartok, meg hogy azok is másképp néznek ki mint a hightech-ben.
Viszont békés, nem kell hetente nyírni, alga is kevésbé üti fel a fejét. Ezért nem is tudok tanácsot adni a témában.
 
Szia :) Ne félj kérdezni, engem se ettek meg, pedig jó sok hülyeséget csináltam, és csinálok még most is. Majd megtanulom saját káron. :D
Én is teljesen kezdő vagyok, ezért csak tippet tudok adni. Néz szűrőket és világítást neked megfelelő árban, és az akváriumod méretéhez illőt, gyűjts össze párat, és ezekre kérdezz rá a megfelelő toppikokban. A hozzáértők segítenek majd dönteni. :)
És a zebra oto egyre szimpatikusabb... :D

Tapatalkkal küldve az én LG-H420 eszközömről
 
annyit még hozzáteszek, hogy kérdezz, tanulj és közben meglesz a hozzászólás mennyiség meg időkorlát (asszem két hét) és látod az eladó topic-ot. Itt azért hozzá lehet jó cuccokhoz jutni elég korrekt áron.
De az igaz hogy bármilyen hülyeségnek is gondolod, itt lehet kérdezni, max nem szabad semmin sértődni amit mondanak, nem kioktatásként ír senki semmit, csak segítségként ;)
 
Szia Treboo!
A többiek máris egészen jól leírták a dolgokat. Nézelődj, sok információt találsz itt a fórumon.
Elöljáróban: az akva elhelyezésekor figyelj arra, hogy mivel falban lesz, ne érje esetleg közvetlen napfény, mert meggyűlhet a bajod az algával.
65 literes akváriumhoz külső szűrőt javasolnék, például egy Tetra EX 600, vagy egy JBL 701 vagy Eheim 2213 vagy ecco pro modellek. Túlszűrt akvárium nincsen. A szűrőket tudod fojtani ne aggódj az áramlás miatt.
Ha low tech akvát akarsz nem muszáj CO2, és akkor erősebb világítás sem kell.
Ha viszont igényesebb növényeket tartasz,
kell a fény és CO2 + tápozás.
Green Aqua-nál nézd meg a világításokat. Egy Quad 2x24 W akár jó is lehet neked.
Halakból a különféle razbórafajokat nézd meg, nagyon szépek.
Van itt mindennek topikja, ott nézegess, olvasgass először. Kérdezz bátran, valaki mindíg segít.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére