• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Ti merre indulnátok?

avasig

Főkertész
Van egy elgondolásom, mely szerint jóval nagyobb kihívás nano méretű ökoszisztémákban felállítani a biológia egyensúlyt, mint a nagyobb rendszerekben.

Többek között ezért is kezdtem az akvakertészetet több nanovajlingban, mint egy nagyban. Gyorsabban pörögnek az események, érzékenyebbek ezek a 10-20 literes rendszerek a legapróbb változásra is, sokat lehet tanulni belőle szerintem.

Minap a következő feladvánnyal szembesültem:

Mindössze 13 literes minimál iwagumim barna algásodásra adta a fejét. Néhány nap alatt egyértelmű lett, hogy be kell avatkozni, mert a HC fotoszintézisét is kezdi gátolni a nyavajatörés.

Néhány alap adat támpontként:

- Szűrés: az akvárium méretéhez képest elfogadható térfogatú akasztós, kb öklömnyi mennyiségű siporax-al+szivaccsal
- Világítás: 13 W kompakt/8 óra
- CO2: atomizer 20 bpm, mire bekapcsol a világítás, lime a DC
- Kemikáliák: 0,5 ml Green Aqua Macro+Micro + 0,3 ml Carbo, hetente 1X Sera biofilterstarter bacikultúra
- Vízcsere: minden másnap 50 %
- Levegő: éjszaka pár órás szellőztetés nagyon jót tett eddig

Néhány érdekesség, amit érdemes figyelembe venni:
- Az akvárium űrméretéhez képest igen nagy mennyiségű, összesen 3 liter friss, 2 hónapos Amazonia ment bele. (ezért is a gyakori vízcsere)
- A elhelyezkedése miatt az akvárium egész nap kap valamennyi természetes fényt
- Az algásodást megelőzően az eleocharis istennek sem akart dúsulni, ezért ültetés után 1 hónappal kb 2 centire vissza lett nyírva. Most dúsabb, de nőni nem akar.
- Az algásodást megelőzően kb két héttel indult el a tápozás
- A két sziklán jól látható az algásodás, mivel a baloldalit könnyen ki lehet emelni, és könnyen tisztítható, a jobb oldali be van süllyesztve a talajba, ezért macerás takarítani

Ti merre indulnátok?

Cél egyrészt az eleocharia növekedésének megindítása, másrészt a barna alga elűzése lenne.

Opciók:

- Tápozást visszavenni vagy éppen fokozni
- Megvilágítás idejét/fényerőt növelni
- Visszatérni napi vízcserére (jajj, ne)
- Algaevők ráuszítása (most 3 amano, 3 oto, pár Endler van benne)
- ... és még ki tudja...

http://www.safeflyer.hu/images/stories/akvárium/IMG_0087.JPG

http://www.safeflyer.hu/images/stories/akvárium/IMG_0089.JPG
 
Van egy elgondolásom, mely szerint jóval nagyobb kihívás nano méretű ökoszisztémákban felállítani a biológia egyensúlyt, mint a nagyobb rendszerekben. Többek között ezért is kezdtem az akvakertészetet több nanovajlingban, mint egy nagyban. Gyorsabban pörögnek az események, érzékenyebbek ezek a 10-20 literes rendszerek a legapróbb változásra is, sokat lehet tanulni belőle szerintem. Minap a következő feladvánnyal szembesültem: Mindössze 13 literes minimál iwagumim barna algásodásra adta a fejét. Néhány nap alatt egyértelmű lett, hogy be kell avatkozni, mert a HC fotoszintézisét is kezdi gátolni a nyavajatörés.

Igen bátran kezdtél, hiszen pont a nano igényel "tapasztaltabb" akvakertészt. Itt nagyon fontos az állandóság, mert nagyon könnyen borulhat a már beállt egyensúly.
A barna alga induló akváriumoknál jellemző jelenség. Amint beáll a szűrőd, és a talajod, ez eltűnik. Ha gyorsítani szeretnéd a folyamatot, akkor a 2 naponkénti vízcserekor is adagolj bacikultúrát.
A világítást újonnan induló akváriumoknál fokozatosan szoktuk emelni. Itt a fórumon megtalálod, hogy miként tedd ezt.
A tápozást napi szinten adagold, mivel a vízcserékkel ezt is csökkented.
Az akasztós szűrőt célszerű lenne a jobboldalra átrakni, mert úgy egyenletesen eljutna mindenhova az áramlás, és a vele szemben lévő CO2-t is jobban bekeverné.
Ebben a szűrőben a sipot nagynak érzem. Én cserélném a helyedben valami kisebb szeműre. A sera-nek van direkt a belső és akasztós szűrő tuningolására alkalmas szűrőanyaga, vagy egy marok Substrat Pro-t. Próbáld a szűrődön a teljesítményt feljebb csavarni, mert a képeken úgy tűnik csak csordogál.
A vízcserét nem írtad, hogy milyen vízzel csinálod, ha csapvizet használsz célszerű szellőztetni, és vízkezelőt használni.
 
Back
Oldal tetejére