• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes The Memory

... Bár az akvakertészethez, sok sok türelem kell, (ami nekem nem igazán van... 😬☺️) az elmúlt hét után végre mintha, kezdene látszódni a "fény az alagút végén"... 🙏 Újabb két vízcsere, fogkefézés, és az Apt Fix-el való napi kezelések stb. után, lassulni kezdett a fa penészedése, szőrösödése! Még egyáltalán nem jó, de javul!!!, akár csak a növények egészségi állapota. Anubiasok olvadása megállt, és sorra jelennek meg az új hajtások, a megmaradt töveken, de néhány új tő azért került bele, pótlásként. Illetve a törzs egy - két még üres, mégis frekventált részére ragasztottam egy kisebb adag Vesicularia sp. "mini christmas" mohát. A stemek színe jelenleg "pazar" 👍 már nyírva is voltak. Illetve, a Hygrophila pinnatifidia sem volt még soha ilyen piros. 👌Néhány képet hoztam, ezúttal közelről.
Köszönöm, még egyszer a tanácsokat mindenkinek!!!
PSX_20240204_175540.jpg
PSX_20240204_175522.jpg
PSX_20240204_175558.jpg
PSX_20240204_175613.jpg
PSX_20240204_175632.jpg
 
SOS!!! 😔
Sziasztok. Segítséget szertnék kérni!!! Valami nagyon nem jó ezzel a mostani berendezéssel. A növényzet jelenleg teljesen jó állapotban van. Alga mennyiség nem vészes egyáltalán. Az idítás óta igazán nagy algabumm nem is volt. Vízcsere után két-három napig, - pénteken volt 100 liter RO - minden gyönyörű, öröm ránézni csodállni, ahogy hétről hétre szebb lesz minden, (bubiznak a növények, cikáznak a halak rákok, söt a halak olyan éhesek, hogy megennének mindent napi két etetés melett is..) és jön a FEKETELEVES... 😡😡Harmadszor fordul már elő, heti rendszerességgel!!!, hogy egyszer csak elfogy az oxigén a vízből... Hat éve, amióta növényezek nem tapasztaltam ilyet. Szinte 100%-ban a fatőrzs okozza.... mert másra már nem tudok gondolni... Ammónia lenne? Szerintem akkor úsznék vastagon az algában, vagy rosszul gondolom... ? 🤔 Pucoltam szűrőt, kapott új szivacsot, perlont, indító baktériumot is, hátha. De semmit nem ér. 😢Visszavettem az évek óta jó mennyiségű CO2-ből is, de az sem segít. Nem Co2 túladagolás. De akkor mi?? Illetve bárki bármit, vagy bármilyen vízkezelőt, ötletet tud javasolni??? Próbáltam külföldi oldalakon is választ találni, de még hasonlót sem írnak... 🤔

Nem kevés munka és pénz van ebben a scape-ben, nem szeretném kicsivel több mint egy hónap után szétbontani! Sőt nagyon nem szeretném! De így, hogy a csapvíz nem "lágy", így nem tudok vízet cserélni 2-3 naponta, de ha az is lenne, könyörgöm bírjon már ki egy hetet, és én nem vagyok lusta, csinálom a szokásos protokoltt minden hétvégén, de ez így most katasztófa.... Levegőztető megy most jelenleg, mert hajnal 6 kor minden rák, hal a víztetőn pipált, levegőért kapkodott. Így az állat állomány úgy ahogy bírja, viszont a co2-adagolás így nem valósul meg, hisz a légbuborékok kihajtják azt a keveset is...

Miden infó tanács NAGYON DE NAGYON JÓL JÖNNE!🙏
KÖSZÖNÖM!
 
Utoljára módosított:
Én két dologra tudok gondolni:
- Nincs valami vékony film a felszínen, ami gátolja a gázcserét? Nem próbálsz egy skimmert beüzemelni? A lily mozgatja rendesen a felszínt?
- Nem tolsz túl valamilyen baktérium kultúra támogató cuccot?
 
Én két dologra tudok gondolni:
- Nincs valami vékony film a felszínen, ami gátolja a gázcserét? Nem próbálsz egy skimmert beüzemelni? A lily mozgatja rendesen a felszínt?
- Nem tolsz túl valamilyen baktérium kultúra támogató cuccot?
Skimmer van. Napi 1-2 alkalommal szoktam 5-10 percre beindítani, főleg ha látom, hogy tényleg igényli a vízfelszín. De semmi olyat nem látok, láttam, ami gátolná a gázcserét. Lily biztosan jó. Ezzel sosem volt bajom az évek alatt. Szűrő támogató baci, egy 250 Literhez való adag ment a 300 literhez a szűrőpuculás után. Tehát én arra sem gondolnék. Tényleg elképzelésem nincs... Esetleg azt megpróbálom éjaszkára, hogy a skimmert bekapcsolva hagyom, de szerintem túl sokat nem fog javítani, és max reggelre tele lesz rákkal. Jó esetben még élőkkel... A probléma ennél bonyolúltabb, de vajon mi lehet??? 🤔 Valahogy a víznek is van egy kicsit furibb szaga, amit szerintem a fatőrzs okozhat. És innen indul a probléma oka....
 
Szia!
Fából valóban oldódhat ki bármi, de miért csak most és nem az elejétől?
Hogyan és mivel kezelted, mielőtt beraktad?
 
gyakoribb vízcseréket csinálnék, szerintem a skimmert is érdemes folyamatosan használni, nem csak napi 5-10 percre és érdemes lehet purigent és aktív szenet is küldeni a szűrőbe…
sok sikert, remélem nem lesz nagyobb gond!
Köszi szépen! Skimmert beállítom akkor egyenlőre folyamatos üzemmódba. Az aktív szén jó javaslatnak tűnik. Ma rendelek, hátha tényleg elegendő lesz arra, hogy lekösse azokat a talán toxikus anyagokat, amivel a szűrő nem bír el, viszont a fából meg csak oldódik még mindig... mert én erre gyanakszom, de várom még a javaslatokat ha valakinek akad még. 🙏
 
Szia!
Fából valóban oldódhat ki bármi, de miért csak most és nem az elejétől?
Hogyan és mivel kezelted, mielőtt beraktad?
Szerintem jön ez belőle az elejétől fogva. Csak ugye a gyakori vízcseréknél az eljén nem volt ennyire észrevehető, vagy erős. A fát szinte csontra szárítottam, aztán áztattam két - három hónapig, majd kifőztem, lepucoltam és úgy ment be.
 
Köszi szépen! Skimmert beállítom akkor egyenlőre folyamatos üzemmódba. Az aktív szén jó javaslatnak tűnik. Ma rendelek, hátha tényleg elegendő lesz arra, hogy lekösse azokat a talán toxikus anyagokat, amivel a szűrő nem bír el, viszont a fából meg csak oldódik még mindig... mert én erre gyanakszom, de várom még a javaslatokat ha valakinek akad még. 🙏
Oxidator? Garnisok sokan használják. Ha nappal nincs gond, csak reggelre, akkor esetleg a plusz oxigén segíthetne.
 
Én egy üveg vagy műanyag skimmeres befolyót javasolnék. Feltéve, hogy a felszín okozza a problémát, de ártani semmiképpen sem árt. Átmenetileg a jelenlegi skimmer szakaszos üzemeltetése is jobb lehet a semminél. Óránként 5 perc például. Éjszakára a kifolyót felemelve lehetne mozgatni kicsit a vízfelszínt. Seachem Purigen és aktív szén is jót jöhet, feltéve hogy méreganyag többlet van. Ha tényleg az, akkor a napi vízcsere segít a legtöbbet. Ha csak 10%, az is több a semminél, de olyan 30% kellene minimum. Egy nagyméretű Oxidator az oxigén pótlásban sokat segít és akkor mehet a CO2 is. Illetve ha van még egy szűrőd, akkor azt is rá lehetne rakni az akváriumra ebben a remélhetőleg átmeneti időszakban.
 
Én egy üveg vagy műanyag skimmeres befolyót javasolnék. Feltéve, hogy a felszín okozza a problémát, de ártani semmiképpen sem árt. Átmenetileg a jelenlegi skimmer szakaszos üzemeltetése is jobb lehet a semminél. Óránként 5 perc például. Éjszakára a kifolyót felemelve lehetne mozgatni kicsit a vízfelszínt. Seachem Purigen és aktív szén is jót jöhet, feltéve hogy méreganyag többlet van. Ha tényleg az, akkor a napi vízcsere segít a legtöbbet. Ha csak 10%, az is több a semminél, de olyan 30% kellene minimum. Egy nagyméretű Oxidator az oxigén pótlásban sokat segít és akkor mehet a CO2 is. Illetve ha van még egy szűrőd, akkor azt is rá lehetne rakni az akváriumra ebben a remélhetőleg átmeneti időszakban.
Köszönöm a tippet. 🙏 Skimmer éjszaka menni fog. Kifolyót kiemelem éjjelre. Reggel elrohanok egy adag aktív szénért. Találtam Nigro blogjában is róla pár hasznos dolgot, így most attól várom egyenlőre a segítséget... A vízcsere egyértelműen a legjobb dolog, csak hát az elmúlt egy hónapban azért a heti 2x100 liter után most már örülnék a heti egyszerinek, de ez a fatörzs nagyon nem akarja egyenlőre.... 😬 Ezeket most a napokban kipróbálom, aztán ha nincs változás akkor egy Oxidatort is be kell szereznem. Jelentkezem, hogy hogyan alakulnak a dolgok. Köszi szépen mindenkinek!!! 🤗
 
Skimmer van. Napi 1-2 alkalommal szoktam 5-10 percre beindítani, főleg ha látom, hogy tényleg igényli a vízfelszín. De semmi olyat nem látok, láttam, ami gátolná a gázcserét. Lily biztosan jó. Ezzel sosem volt bajom az évek alatt. Szűrő támogató baci, egy 250 Literhez való adag ment a 300 literhez a szűrőpuculás után. Tehát én arra sem gondolnék. Tényleg elképzelésem nincs... Esetleg azt megpróbálom éjaszkára, hogy a skimmert bekapcsolva hagyom, de szerintem túl sokat nem fog javítani, és max reggelre tele lesz rákkal. Jó esetben még élőkkel... A probléma ennél bonyolúltabb, de vajon mi lehet??? 🤔 Valahogy a víznek is van egy kicsit furibb szaga, amit szerintem a fatőrzs okozhat. És innen indul a probléma oka....

A filmréteg a víz tetején nem feltétlen mindig látható. Az eheim skimmer nekem is csak napközben üzemelt 4-5x 3 percekre, annyi bőven elég volt, éjjel nem ment mert utáltam a kerregő hangját, nem tudtam aludni tőle. Igaz hasonló problémám sosem volt hogy oxigén hiány, viszont a Drop checkeren tisztán lehetett látni, hogy miután betettem az üveg skimmert (ugye ez 0-24 szívja a felszínt) szépen visszaszíneződik reggelre kékre. Ameddig éjjel nem ment addig max sötétzöldig állt vissza a co2 szint, magyarán a gázcsere valamilyen szinte akadályoztatva volt a felszínen, még ha makulátlannak is láttam azt szabad szemmel.
Szóval valóban lehet érdemes erre is figyelned, főleg hogy a fás berendezéseknél a felszíni hártya még gyakoribb jelenség is a fákból kioldódó dolgok miatt.
 
A filmréteg a víz tetején nem feltétlen mindig látható. Az eheim skimmer nekem is csak napközben üzemelt 4-5x 3 percekre, annyi bőven elég volt, éjjel nem ment mert utáltam a kerregő hangját, nem tudtam aludni tőle. Igaz hasonló problémám sosem volt hogy oxigén hiány, viszont a Drop checkeren tisztán lehetett látni, hogy miután betettem az üveg skimmert (ugye ez 0-24 szívja a felszínt) szépen visszaszíneződik reggelre kékre. Ameddig éjjel nem ment addig max sötétzöldig állt vissza a co2 szint, magyarán a gázcsere valamilyen szinte akadályoztatva volt a felszínen, még ha makulátlannak is láttam azt szabad szemmel.
Szóval valóban lehet érdemes erre is figyelned, főleg hogy a fás berendezéseknél a felszíni hártya még gyakoribb jelenség is a fákból kioldódó dolgok miatt.
Köszönöm, 👍 ma már este tesztelem, kivi vagyok mi lesz reggel.
 
Na srácok. Következő történt cirka 24 óra alatt. Este a skimmert a leggyengébb erősségre állítottam és ment egész éjjel. (reggelre három rák volt bent, de éltek 🙏 így mehettek vissza algázni☝️) Üveg kifolyó is feljebb került éjszakára, tehát volt rendesen felszíni vízmozgás. Reggel, nem volt oxigén hiány, halak rákok jól érezték magukat. 👌🙏 Az egyik szaküzletben, - itt helyben - 9 kor már a kasszánál álltam egy 1kg os Sera szuper Carbonnal a kezembe. Amint hazaértem kb. 150g-ot kimértem belőle, és ment is be a hálóba, amit csak úgy belógattam. Így este 8-ra látványosan tisztább lett a víz, valamint a "szaga" is amit tuti a fa okoz, jelentősen csökkent, épp hogy érezhető!!!! 🙏👌Holnap kora reggel gyorsan csinálok egy 70-80 literes vízcserét, és a szén még marad majd estig. Tovább nem hagyhatom, mert ha jól olvastam, sok tápanyagot, főleg vasat is megköt, így csak időszakosan 24-48 óráig javasolt növényes!! akiban használni. Egyenlőre most meglátom mit hoznak a következő napok ezzel a felállással. (éjszaka vízfelszini mozgatás, és heti 24, max 48 órás aktív szén áztatás, amíg a fa meg nem szelidül teljesen... ) Remélem ő is ezt akarja.. 😅
 
Sziasztok.
Egy hétvégén készült fotó. Lassan, de biztosan, azért végre jó irányban haladnak a dolgok. A "Blood Vomit" - Centrolepis Drummondiana, amit az előtérbe "füvesítésre" szántam, nagyon nehezen kapta magát össze, de végre kezd szépen zöldülni és hozza az új hajtásokat, a régi beteg, elhalt szálakat pedig próbálom lassacskán eltávolítani. A fa penészedése, szőrösödése nagyon szépen belassult, talán még egy két hét és csak megszokja, hogy nem kint van a természetben.... 🙏 Vízcsere 5-6 naponta van, lassan elérem talán a csak vasárnap - 7 naponta vízcserét is.
Köszi.
PSX_20240220_150925.jpg
 
Back
Oldal tetejére