• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Sügérparadicsom

Kálmán Dénes

Tapasztalt kertész
Sziasztok!
Újonnan csatlakoztam ehhez a közösséghez, így pár sor magamról:
Kálmán Dénes vagyok, jelenleg a XVI. kerületben lakom Budapesten. 34 éves vagyok, kb 10 évesen kaptam az első akváriumot, amiben guppikat, mollikat tartottam, és ahogy emlékszem, nagyon jól sikerült (sokáig éltek:).
10 literben laktak, de aztán jött egy kicsit nagyobb, és azóta is megmaradtam a max 40 literes akváriumoknál.
Eddig számos halfajtával volt dolgom, voltak red cherry garnéláim is, de annyira nagy koncepciót nem alkottam, inkább kinézetre mentem, elsősorban színes pontylazacokkal.

Innen most elhatároztam, hogy továbblépek, és egy régóta dédelgetett álmomat megvalósítom.
Ez pedig nem más, mint egy nagy méretű, sügéres akvárium, ahol a halak szépsége, egészsége, a "táj" kialakítása visszaad egy kis természetet. Egyszerűségre törekedve, de mégis beletéve valami egyénit.

Remélem, hamarosan sok konkrét dolgot tudok bemutatni itt, de a célhoz vezető út első lépése számomra egy elképzelés, egy ötlet, majd az elhatározás:)
ezek már megvannak, úgyhogy jöhet a többi:)
 
Mindenek előtt készítettem két képet arról a helyről, ahol majd kialakítom az akvit.
Látszólag a legkevésbé sincs jele annak, hogy ott mi készül, de pont ettől lesz izgalmas:)
IMG_1832_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

IMG_1832_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


/Remélem jól töltöttem fel, ha nem, akkor a következő hsz talán sikerül:) /

A szekrény mérete: 130x52 centi. fölötte 68 centi hely van a vitrin aljáig.
Vagyis a maximális méret 360 liter (120x50x60)


úgy látszik nem hagyja a képet, sebaj, lesz majd:)
 
Utoljára módosított moderátor által:
Szia Dénes!
Kíváncsian várom a fejleményeket jómagam is hasonló cipőben járok kerestem sügéres fórumot de az kihalt ezért én is ide regisztráltam.
Hamarosan én is elindítom a naplómat.
Sok sikert kitartást az akvárium építéshez!
 
Szia Dénes!
Kíváncsian várom a fejleményeket jómagam is hasonló cipőben járok kerestem sügéres fórumot de az kihalt ezért én is ide regisztráltam.
Hamarosan én is elindítom a naplómat.
Sok sikert kitartást az akvárium építéshez!
Köszi a biztatást:)
Remélem, hogy tudjuk egymást majd segíteni, sok sikert neked is!
 
Az egyik legnagyobb kérdés, hogy a szekrény mekkora terhelést bír el. Ez most a gondolkodás tárgya.
A tippem az, hogy mindennel kalkulálva kb 500 kg az akvi (üveg, talaj, kövek, víz)
 
Szia!
Én erre a bútorra ebben formában biztosan nem merném rátenni az említett méretű akváriumot.
Ha mindenképpen ragaszkodsz ehhez a bútorhoz, akkor a minimum az lenne, hogy a hátulját amennyiben a szokásos 3 mm vastag mdf lapból van, azt ki kéne cserélni minimum 18 mm vastag bútorlapra úgy, hogy az az alsó- a felső- és az oldalsó lapok közé kerüljön. Így egy kicsit merevítené az egészet az oldalirányú erőkkel szemben.
De igazából a legjobb megoldásnak azt tekinteném, ha készitenél/készíttettnél egy tartószerkezetet a bútoron belülre zártszelvényből, ami átvenné a teherviselő szerepet.
Mindenképpen át kéne gondolni, mert ekkora súly alatt a legkisebb oldalirányú behatás is úgy el tudja tekerni a szekrényt, hogy az végül össze is eshet. Ez a fajta csavarodás nálam már egy 120 literes akváriumnál is észrevehető volt, pedig az a bútor tudatosan erre a funkcióra lett tervezve.
Szóval csak óvatosan
 
Szia!
5 mázsa, (fél tonna) súly nem játékszer. Vagy zártszelvényből csinálj vázat és azt boríts be bútorlappal. (Nekem ilyen volt a sügeresem alatt és működött)
Vagy ha készítesz bútort 25mm-es lapokból legyen. Esetleg duplán 2x18mm-es laminált lapokból is csinálhatod. Nem megfeledkezni a színtezőlábakról sem.
Egy-két milliméter tekeredés, csavarodás az akváriumban és meg van a baj.
 
Szia!
5 mázsa, (fél tonna) súly nem játékszer. Vagy zártszelvényből csinálj vázat és azt boríts be bútorlappal. (Nekem ilyen volt a sügeresem alatt és működött)
Vagy ha készítesz bútort 25mm-es lapokból legyen. Esetleg duplán 2x18mm-es laminált lapokból is csinálhatod. Nem megfeledkezni a színtezőlábakról sem.
Egy-két milliméter tekeredés, csavarodás az akváriumban és meg van a baj.

Igen... pont ezen gondolkodom már pár napja, hogy azért az a tömeg nem szokványos. A képen látható szekrény 18-as lapokból áll, amelyből a 6 függőleges vezetné le a terhelést, egyenként kb 90kg-ot. A polcai rendesen merevítik, ott abban nem lenne gond. Az egész egy nagy ragasztott tömb:)
A felső és az alsó vízszintes lap 28-as, szépen eloszthatja az erőket.
 
Igen... pont ezen gondolkodom már pár napja, hogy azért az a tömeg nem szokványos. A képen látható szekrény 18-as lapokból áll, amelyből a 6 függőleges vezetné le a terhelést, egyenként kb 90kg-ot. A polcai rendesen merevítik, ott abban nem lenne gond. Az egész egy nagy ragasztott tömb:)
A felső és az alsó vízszintes lap 28-as, szépen eloszthatja az erőket.
Nem a függőleges terhelés a gond, azt elbírná valószínűleg a jelenlegi állapot is (bár azért nem bíznám a véletlenre) hanem az, hogy a vízszintes polcok nem merevítenek, a bútor csavarodását nem gátolják meg. Ahogy írtam, az a minimum, hogy a bútor hátlapja is bútorlapból készüljön, ha jelenleg csak sima hátlap van, és az is úgy, hogy a jelenlegi vízszintes és függőleges lapok teljesen körülzárják.
Enélkül a jelenlegi állapotban szerencsés esetben csak annyit csavarodna/ferdülne a bútor, hogy az ajtók megszorulnak, szerencsétlenebb esetben pedig összecsuklik.
A legmegbízhatóbb megoldás tényleg az lenne, ha az alapoktól, egy zártszelvény vázzal kezdenéd.
Nem akarok semmit ráderőltetni amit nem szeretnél, csak külső szemlélőként nekem ez a szekrény így, ebben a formában nem tűnik túl biztonságosnak egy ilyen méretű akváriumhoz.
 
Nem a függőleges terhelés a gond, azt elbírná valószínűleg a jelenlegi állapot is (bár azért nem bíznám a véletlenre) hanem az, hogy a vízszintes polcok nem merevítenek, a bútor csavarodását nem gátolják meg. Ahogy írtam, az a minimum, hogy a bútor hátlapja is bútorlapból készüljön, ha jelenleg csak sima hátlap van, és az is úgy, hogy a jelenlegi vízszintes és függőleges lapok teljesen körülzárják.
Enélkül a jelenlegi állapotban szerencsés esetben csak annyit csavarodna/ferdülne a bútor, hogy az ajtók megszorulnak, szerencsétlenebb esetben pedig összecsuklik.
A legmegbízhatóbb megoldás tényleg az lenne, ha az alapoktól, egy zártszelvény vázzal kezdenéd.
Nem akarok semmit ráderőltetni amit nem szeretnél, csak külső szemlélőként nekem ez a szekrény így, ebben a formában nem tűnik túl biztonságosnak egy ilyen méretű akváriumhoz.

Örülök, hogy segítesz!
a szekrény hátulja nem a 3 mm-es lemez, ennek a hátulja is ugyanolyan 18-as, mint a belső váz. Úgy tudom leírni, hogy két oldalt vannak a 18-as lapokból álló egyajtós szekrények, amely alul-felül egy-egy darab vastag bútorlappal vannak összefogva, középen is merevítve a fiókokkal.

A belsejébe amúgy négyszöglécekből álló merevítést tervezek, jobban elosztva a terhelést. megerősítem az egészet
 
Ezen a képen mindez talán jobban látszik.
Ha a szekrény belsejét nem félted akkor akár az összes derékszög találkozást megerősítheted mindenféle vassal, akár hosszabb, polctartó L vasakkal is, mindenesetre - bár nem hangzik túl szépen - azt kipróbálhatod, hogy ráállsz a szekrényre a szomszédokkal/családdal együtt, lenyomtok egy rockNroll-t és ha a szám végén is áll a szekrény, Ti meg a tetején vagytok akkor vílószínűleg bírja majd az akváriumot is:) Ha nincsenek ott a szomszédok/család akkor egyedül is kipróbálhatod, de akkor keményíts és próbálkozz egy fél órás "ki nem ugrál, nem akvarista..." előadással. Ha az ugrálást is bírja akkor nem lesz gond.
 
Megérkezett a külső szűrő is, ami majd a bal oldali ajtó mögött lesz.

Azt a ragasztott polcot dekopir fűrésszel ki kell hozzá vágni, es a hátulján is kell majd lyukat alkotni.

Atman CF1200
 
Megérkezett a külső szűrő is, ami majd a bal oldali ajtó mögött lesz.

Azt a ragasztott polcot dekopir fűrésszel ki kell hozzá vágni, es a hátulján is kell majd lyukat alkotni.

Atman CF1200
Az Atman CF1200 egyedül nagyon kevés lesz egy ekkora akváriumhoz szerintem.
 
Hossza s gondolkodás es méretezés után ma végül arra jutottam, hogy az eredetileg tervezett 120x50x60-as akvi helyett eggyel kisebb méretben valósítom meg a sügérparadicsomot.360 liter helyett 300-as lesz, ami több szempontból is előnyösebb.
Persze a szekrényt ettől még meg kell erősíteni, de így már nem lesz szükség a szétfűrészelésre, lyuk kivágására, a szűrő majd egy kis dobozba fog kerülni az akvi mellé.

Lehet tervezni:)

Ja és a szűrő is valamelyest hatékonyabb lesz. 5x tud majd forgatni

Természetesen ha van valakinek jó ötlete, várom:)
 
Ha tervezel levegőztető használatát akkor arra köthetsz egy jókora szivacsszűrőt. Pár kővel/sziklával el is takarhatod, ha a szivacs látványa zavarna. Azzal lehetne még javítani a szűrésedet.
szivacs.jpg
 
Szia!

Persze nem a pénztárcádban kutakodva, de én még egy CF1200 hadrendbe állítanék, szűrőanyag tuninggal. Mi lesz végül az akvárium mérete, 120x50x50 vagy 100x50x60?

Kíváncsi vagyok a projektre, követni fogom.:)
 
Back
Oldal tetejére