• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa Relief passing by...

avasig

Főkertész
A történet előbb-utóbb minden családos akvakertész életében lepörög: az akváriumnak való hasznos négyzetméterszám egyszer csak elfogy a lakásban, ám a villanyóra egyre csak pörgeti azokat a fránya kis elektronokat, amelyek lenyugtatásából végül ügyesen ATP-t fabrikálnak növénykéink a GA táp segítségével. Az ATP-től meg nőni fog ember, állat, növény, mert az ATP már csak ilyen, erre találta ki a természet.

Kidobni nincs szívünk, az aquascape-et szétnyomják az újraültetett stemmek, de az utolsó másodpercben találunk még egy polcot a nappaliban, ahova pont felfér egy ikeás üveg. Amazonia meg úgyis maradt, mert az meg olyan.

No így született a Relief passing by...

Igazából fotó-naplónak szánom ezt a kísérletet, mert mindig is érdekeltek a vízalatti világból már egészen jól megismert növényeink emmers formái, amik bizony még a sokat látott kertészt is próbára tudják tenni. Lenin is megmondta, tanulni, tanulni, tanulni...

Íme a születés utáni első pillanat:

relief01_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
kis csinos salátás :)
Csak két pálcika kell mellé:D
Nekem nincs üres polcom:(
igaz az ikeában árulnak azt is.
 
Trygg üveg edény. :D Nekem is van ilyenem, de még nem jött meg az elhatározás a wabi indításához. :)
 
Nagyon ígéretes kis tál. Most már csak Tyler Wabi-kusa lámpáját kellene hozzá elkészíteni :) (y)

Még az sem kizárt, hogy belevágok. Rémálom, hogy mennyire nem lehet búrát kapni kis kompaktokhoz. Mindegyik alól kilóg a kompakt, ha lefekszel, kisüti a retinádat, szórja a fényt este a szobában, stb, stb. Az a baj, hogy gyár megoldást nem látok 30 alatt, az pedig egy wabihoz kicsit fáj.
 
Nekem most ilyen van fölötte. Nem szép, de működik és nem lóg ki belőle az izzó. (Hirtelen nem találtam nagyobb képet.)
6-326955.jpg

Én is örülnék, ha valaki találna valami kevésbé extrém megoldást, mint pl. ez ;):
4667966_101cb6d6dd41c196004844335594afa3_wm.jpg
 
IKEA-ban egész pofás kis lámpák vannak led izzóhoz is. Ma este megnézem és referálok róla.
 
IKEA-ban egész pofás kis lámpák vannak led izzóhoz is. Ma este megnézem és referálok róla.
Az IKEA-ban ez volt a leghasználhatóbb a célra, amit látsz. De jártam Kikaban is. Jysk-ben van még egy hasonló, abból is van itthon egy darab. Annak hosszabb a búrája, viszont fémszínű, nekem meg fekete kellett. A LED-es megoldások nagyon gyengék és szinte mind 2700K-s, ami tönkrevágja a növények színét. OBI-t kár megnézni, ott még drágán is adják a nincset.

Ha kéred, 1500-ért tied a jyskes, nálam csak kallódik.
 
Sajna a gyári led,spot izzók elég gyengék. Nálam egy 500 lumenes (kb. 3500-4000ft) van a tál felett, de elég gyengén nőnek alatta a növények.
 
Eltel közben három hét. A fóliát egy átlátszó nylon búra váltotta fel, és már kétszer fél órát levegőzik a tál, igaz, levegőztetés előtt kap egy adat spriccet.

Érdekes módon a zselésnek vett glosso bírja a leggyengébben a strapát. Sietek hozzátenni, ez nem GA zselés, hanem a szegedi boltban találtam egy másik labor glosso-jából, az tettem bele.
Meglepetés volt, hogy a Myriophyllum matogrossense kísérleti szándékkal beszúrt hajtása nem halt el, különleges levélzetével egy érdekes fókuszpontja lett a tálnak.
A ludwigia már nagyon él, és igazából napról napra élednek az új hajtások a növénykéken.
Ezek a wabizás legélvezetesebb pillanatai, amikor rábukkansz egy-egy új hajtásra, amelynek még nyoma sem volt tegnap.


IMG_0311_copy_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


IMG_0312_copy_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Időközben konzultáltam Tylerrel, aki nagyon segítőkészen elárulta a kusa lámpa részleteit. A ledszalag, táp, profil már itt figyel, és a következő hétre a plexi is le lesz vágva.

A plexis cégnél vicces helyzet állt elő. Kinyomtattam Tyler fotóját, tervrajzát, és azzal állítottam be a céghez. A srác meglátta, és csak annyit mondott: - Jajjj!!! Emlékszem, hogyne emlékeznék... ritkán cseszünk el valamit, de erről fogalmunk sem volt, hogy mi a szösz lesz belőle..."
Nem gondolták volna, hogy még egyszer valaha az életben ezt még le kell gyártaniuk, az biztos :)
 
Szívem szakad meg, amint a fotókat visszanézem. Imádtam ezt a tálat, de kb két hete a ludwigia szárakon, illetve a levélnyeleken kb egy miliméteres apró levéltetvek jelentek meg. Egy hétig próbáltam kézzel megszabadítani nap mint nap a növényt a "támadóktól", de egy hét után feladtam, mert a lakásban másik 3 wabi tálunk van még, és számtalan szobanövényünk is, így nagy volt a kockázat. Megpróbálkoztam egy szobanövény spray-vel, ami kifejezetten levéltetvek elleni szer, ez hatott is a rovarokra, de ezekre a delikát növényekre az ásványi olajban oldott vegyszer brutális hatással van. Sajnos néhány szálat visszanyírva, átmentve új tálat kellett indítanom.

Mindegy, talán azért ebből is tud tanulni valaki, hiszen hasonlóval még nem találkoztam a fórumon.
 
Én többek között ezért hagytam abba az emers kertészkedést, pedig 2 éven keresztül kitartóan próbálkoztam:(
Sajnálom, hogy nálatok is támadnak ezek a kis vérszívók.
Amit ajánlani tudok, hogy minden gyanús növénykét dobj ki és szerezz be úgynevezett felszívódó permetszert. Az nem olyan erős, mint a hagyományos gyorsan ölő permetszerek. A növényeknek nem lesz tőle baja, persze a megfelelő adagolás mellett, de a rovarok, ahogy szívják a növények nedveit jóllakottság érzésével távoznak, ami nem mellesleg örökre tart náluk. Így gyakorlatilag éhen halnak. Én a helyedben lekezelném az összes növényt, ami a lakásban található. Ha kell tudok is ilyen permetszert adni, maradt bőven.
 
Esetleg nem lehet egy ilyen tetves tálat pár napra elsüllyeszteni egy akváriumba? A halak szépen lecsípkedhetnék a kártevőket...
 
Back
Oldal tetejére