• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Próbálkozunk V1.

Szóóóval, elmentem, és kértem gyorsan növő, igénytelen növényeket. Kaptam egy Cryptot, és kinézet alapján brazil mini kardfüvet. Most így nézünk ki:
2544827.jpg

(A képminőség reggelre se lett jobb.) Ami érdekes, hogy a fán voltak növénymaradványok, és amíg ázott, meg most az akváriumban elég gyors növekedésnek indultak. Legalább azok jól érzik magukat. :)
 
A Cryptok a kedvenceim,de nem gyors növekedésű növények. Lilaeopsis nekem is volt, csúnyán ecsetalgásodott,így kidobtam. Rebal által ajánlott növények bármelyike jó lehet. A GA oldalán név alapján be tudod őket azonosítani. Egeria v. Elodea Densa is gyors növekedésű, hínárféléket is lehet belerakni. Van választék bőven.

Pofás kis akvárium.:)
 
Az jó, szeretem az ilyen eladókat! Amiket kaptál, az minden, csak nem gyors, a Lilaeopsis pedig nem is annyira igénytelen. Valami stemet tegyél bele még: pl. rotala, hygrophila, ludwigia, limnophila, ill. vízen úszó növényeket.
Köszönöm a tippeket, holnap szerzek még a növényeket.

A Cryptok a kedvenceim,de nem gyors növekedésű növények. Lilaeopsis nekem is volt, csúnyán ecsetalgásodott,így kidobtam. Rebal által ajánlott növények bármelyike jó lehet. A GA oldalán név alapján be tudod őket azonosítani. Egeria v. Elodea Densa is gyors növekedésű, hínárféléket is lehet belerakni. Van választék bőven.

Pofás kis akvárium.:)
Bíztam benne, hogy én leszek a kivételes mázlista, és nem kezdenek halni a crypto levelek, de nem úsztam meg. Egyelőre csak az egyik elültetett tövön jelent meg a hártyásodás, remélem a kisebbek megússzák.
 
Köszönöm a tippeket, holnap szerzek még a növényeket.


Bíztam benne, hogy én leszek a kivételes mázlista, és nem kezdenek halni a crypto levelek, de nem úsztam meg. Egyelőre csak az egyik elültetett tövön jelent meg a hártyásodás, remélem a kisebbek megússzák.
Ezt igy szokták csinálni ezek a növények. No para. Levélváltás.Ha tudod akkor szedd le ami málik,ne a vízben bomoljon le.
 
Eltűntem. Nagyon. Nem szeretek kudarcokról beszámolni, ezért előbb megvártam, hogy mi történik. Most beszámolok erről is, arról is.
Szóóval ott tartottunk, hogy kaptam két baromira nem gyorsan szaporodó növénykét: Crypto és Lilaeopsis. Nekem már csak Lili, mert képtelen vagyok megjegyezni a középen toluló magánhangzók sorrendjét. :p Volt már Lilaepolis is. A Lili egyszerűbb.
Következő hétfőn, április 24-én beszereztem újabb két növénykét. Kinéztem szépen magamnak az átokhínárt, ha átkozottul gyorsan nő, akkor csak jó lehet alapon, és az Echinorus bleheri lett még szimpatikus kép és tulajdonságok alapján. Sajnos átokhínár nem volt, kaptam helyette Bacopa monierit.
Aznap este el is lettek ültetve, "ahol van hely, oda mennek" címszó alatt.
Ilyenek lettünk akkor:
2550382.jpg

Elég hülyén nézett ki, úgyhogy pár nap múlva költöztettem:
2551592.jpg
A képen gyakoroltam kicsit a Photoshopot, nem ilyen zöld. :D
A bacopa beköltözött a jobb sarokba, az echinorus egyik töve jobbra a crypto mellé, a másik a nagy salátaleveleivel hátra. Hát ezek a hatalmas levelek nagyon nem néztek ki jól ebben a pici akváriumban. Megpróbáltam elpasszolni egy ismerősnek, de ő meg nem győzi visszavágni a növényeit az aranyhalas akváriumában, szóval nem kérte. Így a két nagy saláta az ollóm áldozata lett. Sajnáltam, mert szép egészségesnek tűntek azok a levelek.

A várttal ellentétben a cryptok úgy nőnek, mint a bolondgomba. Még volt egy-két levélfoszlás az első napokban, de naponta veszek észre új hajtásokat, és volt olyan nap, hogy úgy léptem be az ajtón, hogy "Úristen, mi történt", annyira más volt, mint mikor reggel itt hagytam. Szóval nekik nagyon örülök. :giggle: Lilike nem nagyon mocorog. Van. Az egyik sarokban mintha látnék egy új hajtást, de az is lehet, hogy csak sikerült elásnom egy levélkét valamelyik takarításnál.
Múlt csütörtökön kapott a fa jávai mohát, (ami amúgy cukin penészedik azóta is) Lilike mellé pedig megpróbáltam HC-t rakni. Amikor az eladótól kértem, azt mondta, hogy ő egyszer próbálta ültetni, soha többet, és gratulál, ha nekem lesz türelmem. Nem értettem miért. Hát, szivacsos növényeket árulnak, és mire levakartam a mini gyökereiről azt a vackot, beleőszültem. Soha többé. Csak zselés növényeket fogok venni....
Ami viszont nagyon zavar, és megijeszt, hogy a bacopa elkezdett kinyiffan...gatni. Foszlanak szét a levelei, 1-2 tövet is ki kellett vennem, mert rohadtak. Viszont közben hoz új hajtásokat és leveleket is. Ez lehetséges a melegtől? 25-26 fokos a víz, és szegényem pont a melegítő mellett kapott helyet. És igen, csak később néztem meg, hogy annyira nincs oda a trópusi hőmérsékletért. Ha legközelebb növényt megyek venni, kinézek 2-3 alternatívát is. :confused:
Elkezdtem tápozni. Na nem durván, csak olyan visszafogottan, Easy Life Profito-val. Hátha megindulnak azok, akik eddig stagnáltak.
Most így nézünk ki:
2570759.jpg

És egy kis végszó, hogy megmutassam mennyire szófogadatlan és makacs ember vagyok. Kapott garnélákat játszótársnak a betta. A tapasztalatok vegyesek. Első körben pár hete beköltözött 4 db red cherry. Az első 2 nap kritikus volt, kergette őket, utánuk ment még a szűrő tetejére is (bár oda alapból is szeret felfeküdni), kilőttek és felcuppantak az akvárium falára. Kis cápaként viselkedett, azok kint dolgoztak volna, ő meg lopakodott, kivárt, támadott. Mintha macskám lenne. (Kajánál kutya, kinézi a szánkból a vacsorát...Esküszöm.) Aztán lenyugodott, nem piszkálta őket. Két levedlett páncélt találtam utána, viszont garnélából csak 3-mat. Hogy mi lett a negyedik sorsa, sose fogjuk megtudni. Még azt is el tudom képzelni, hogy meg van az, csak elbújt.
Múlt csütörtökön, mondván kell a csapat nekik, hogy bátrabbak legyenek, vettem még hozzájuk hetet. Úgyhogy tízes csapatban ment a parti egy darabig. Tegnap és tegnap előtt viszont találtam 1-1 elhullott példányt. Egyiküket a szűrőben, a szivacs tetején. Azt nem tudom hogy sikerült megoldania.
Most viszont a csapat egyik fele a kövek alatt bujkál, a másik kint dolgozik. És éppen nem érdeklik a bettát. Remélem a többiek is felbátorodnak. :( A sok hülye helyen lévő kő a bújóka szerepét hivatott betölteni. Jobb oldalon azt a lapos kavicsot imádják (én is, az a kedvenc kövem), meg kaptak egy garnéla bújónak kinevezett kerámia alkotmányt. Hát első pár nap hozzá se szagoltak. Most vannak alatta. Kapott a tetejére az is mohát.
Aminek viszont nagyon-nagyon örültem (bár valószínűleg feleslegesen), ma reggel etetésnél, és most este vízcserénél láttam icipici garnéla babát. :happy: Remélem nem csak egy van, aki átvándorolt estére a másik helyre. És azt is remélem, hogy megélik a felnőtt kort.

Amúgy ez az akváriumos tervezgetés, álmodozás iszonyatosan beette magát a mindennapokba. Ültem a trolin, elment az állatkert előtt, megláttam a sziklahegyet, és azon kezdtem gondolkodni, hogy milyen szépen mutatna rajta valami moha. :X3: És már a munkahelyi akváriumot is berendeztem képzeletben. Kis kitekintés: tegnap jött az akvárium tisztító, tisztítani és algát ölni. Nem vette észre, hogy az egyik ancink a kövön maradt, és megfürdette hipóban. Úgyhogy ma kaptunk egy újat. Élet és halál körforgása ez, mert éjjel elpusztult az egyik sügérünk is, valószínűleg nem tolerálta a hypo + algaölő kombót. Viszont kiköpte a piciket az aranysügérünk, úgyhogy ott is vannak babák. :joyful:
 
Felütötte a fejét a minigarnéla invázió. Nincs is jobb szórakozás, mint 5 liternyi halkaki-kajamaradék-növényhulladék kombóban keresni valamit, ami 3 mm-es és átlátszó. :D 2 naponta takarítom, az első adagban csak egyet, a másodikban már öt kicsit halásztam ki. Ma van a következő.
Viszont átfutott az agyamon egy gondolat. A betta szerencsére már magasról tesz a felnőttek fejére, vagy éppen melléjük fekszik, és nézi őket, amikor azok kint kotorásznak. Viszont tegnap lebukott, amikor megpróbálta elkapni az egyik kicsit, aki már halványan emlékeztet egy red cherry-re. Szerencsére csak az üveget sikerült lefejelni. Gondoltam, meg ti is mondtátok korábban, hogy nem túl valószínű, hogy életben maradnak a picik, de adnék nekik egy esélyt. Van nekem 2db 1,5-2 l-es műanyag átlátszó dobozom, pár éve páramentesítőként vettük őket.
Ilyesmi:
2572147.jpg

A kérdés az lenne, hogy ha az egyiket berendezem (van még aljzat, köveim, kapnak bele mohát), van esélyük abban kifejlődni? A két fő probléma a hőmérséklet, és a szűrés. Az akvárium fűtve van, 25-26 fokra van belőve. Viszont a dobozokat nem tudnám melegíteni. Elég lehet nekik a szoba hőmérsékletű víz? A lakásban 22 fok körüli hőmérséklet uralkodik, a galérián 23-24 is megvan. Csak nem tudom, hogy ezt a víz mennyire tudja átvenni. Illetve plusz szűrő sincs. Esetleg ha naponta kicserélem alattuk a víz egy részét, az elég lehet?
Ha nem, akkor csak a drukk marad, hogy gyorsabbak legyenek, mint a hal.

A bacopa kezdi befejezni a pusztulást, úgy néz ki csak a régi leveleit dobta le az is. Az újak szépen fejlődnek. Viszont most úgy néz ki az a sarok, mint egy elcseszett bambuszerdő. :D
 
Felütötte a fejét a minigarnéla invázió. Nincs is jobb szórakozás, mint 5 liternyi halkaki-kajamaradék-növényhulladék kombóban keresni valamit, ami 3 mm-es és átlátszó. :D 2 naponta takarítom, az első adagban csak egyet, a másodikban már öt kicsit halásztam ki. Ma van a következő.
Viszont átfutott az agyamon egy gondolat. A betta szerencsére már magasról tesz a felnőttek fejére, vagy éppen melléjük fekszik, és nézi őket, amikor azok kint kotorásznak. Viszont tegnap lebukott, amikor megpróbálta elkapni az egyik kicsit, aki már halványan emlékeztet egy red cherry-re. Szerencsére csak az üveget sikerült lefejelni. Gondoltam, meg ti is mondtátok korábban, hogy nem túl valószínű, hogy életben maradnak a picik, de adnék nekik egy esélyt. Van nekem 2db 1,5-2 l-es műanyag átlátszó dobozom, pár éve páramentesítőként vettük őket.
Ilyesmi:
View attachment 31101

A kérdés az lenne, hogy ha az egyiket berendezem (van még aljzat, köveim, kapnak bele mohát), van esélyük abban kifejlődni? A két fő probléma a hőmérséklet, és a szűrés. Az akvárium fűtve van, 25-26 fokra van belőve. Viszont a dobozokat nem tudnám melegíteni. Elég lehet nekik a szoba hőmérsékletű víz? A lakásban 22 fok körüli hőmérséklet uralkodik, a galérián 23-24 is megvan. Csak nem tudom, hogy ezt a víz mennyire tudja átvenni. Illetve plusz szűrő sincs. Esetleg ha naponta kicserélem alattuk a víz egy részét, az elég lehet?
Ha nem, akkor csak a drukk marad, hogy gyorsabbak legyenek, mint a hal.

A bacopa kezdi befejezni a pusztulást, úgy néz ki csak a régi leveleit dobta le az is. Az újak szépen fejlődnek. Viszont most úgy néz ki az a sarok, mint egy elcseszett bambuszerdő. :D
Ez elég kicsi doboz. Én a helyedben vennék egy nagyobbat (15-20 literest), vagy vennék/rakatnék össze egy üveget ekkora méretben (árban nem sok különség van a műanyag doboz és üveg között), és abba tenném a garnikat egy egyszerű belső szűrővel, plusz valami ammóniazabáló növénnyel (vízen úszók, tüskéshínár, igénytelen stemek..). (Talaj nem feltétlen szükséges, ha igen, akkor kavics, vagy manado) Így akár már "friss" (működő akvából legyen a víz legalább fele) vízbe is mehetnek a garnélák, ha visszafogottan etetsz. Fűtés nem kell nekik.
 
Hogy áll az aki? :)
Ha tápozás van, és át tudsz sétálni a Pannónia-Radnóti sarokra, akkor írj rám, adok szívesen egy növénycsomagot, könnyen tartható növényekkel. :)
Limnophila Sessiliflora, Hemianthus Micranthemoides, Pistia Stratiotes. :)
 
Hogy áll az aki? :)
Ha tápozás van, és át tudsz sétálni a Pannónia-Radnóti sarokra, akkor írj rám, adok szívesen egy növénycsomagot, könnyen tartható növényekkel. :)
Limnophila Sessiliflora, Hemianthus Micranthemoides, Pistia Stratiotes. :)
Ó, köszönöm az érdeklődést. :) Végre növekedésnek indult az is, ami eddig csak pihegett.
Kikerült a fűtő, lazán hozza a 24 fokot, lehet, hogy nyárra majd hűtőt kell szereznem. :D Tápom csak a fent említett Easy Life Profito van, de úgy látom tetszik nekik. A moha barna volt, de már kezdi visszanyerni a színét, és látszanak a pici világos növések is.
A HC nem érzi magát túl jól, valószínűleg kevés neki a fény. A fura, hogy az a csokor, amit a fa alá sikerült ültetnem, nő. Felfelé. Amiket meg normálisan ér a fény, sárgulnak, barnulnak. Egy-két bokrocskát leszámítva.
Hmm, mi van még... Lilike is beindult, elég durván. :D Sajna tegnap elvesztettem egy petés garnélát. :( Vedlési gond volt valószínűleg, megnyílt a páncélja. Pedig nem lágy a vizem, és a kajájukban is elvileg van plusz ásványi anyag. Szóval nem tudom mi lehetett a valódi gond. :(
A betta lehet, hogy beteg. A nyaki részen szürkés-ezüstös a pikkely, és nem tudom, hogy ilyen volt-e, vagy terjed. Mivel a saját magam diagnózisa is általában az, hogy rákos vagyok, nem akarom túlaggódni a dolgot. Holnap rendes fényben megvizslatom. Amióta megbokrosodtak a növények bújkál alattuk, megpihen rajtuk. Mintha játszana. De ma, ahogy néztem, felmerült bennem, hogy mi van, ha vakarózik? Bár akkor nem a növényeken kéne, hanem a kemény tárgyakon. Úgyhogy mostantól jobban figyelem, hogy mit is csinál pontosan.
Amúgy sokszor lefekszik a garnélák búvóhelye mellé, vagy épp a dolgozó garnélák mellé, kicsit olyan érzésem van, mint mikor a rút kiskacsa kereste a helyét. Lehetnek a betták magányosak? :D
A növény felajánlást köszönöm, holnap meglesem, hogy merre is van ez a hely. :D

Köszönöm a garnis tanácsot is, de még egy akváriumot nem engedélyeztek. Nem igazán van már helyünk. De szépen növögetnek a picik, talán nem kapja el őket. :) Legalábbis reménykedek.

Tapatalkkal küldve az én LG-H420 eszközömről
 
Kitartás, ha egyszer beindul a dolog, akkor megállíthatatlan lesz!
Idővel, ha nem is külső, de legalább egy akasztós szűrőre válthatnál, mert sok helyed felszabadulna a sarokban, meg nyáron nem fűti majd pluszban a vized a belső szűrő motorja!;)
A kövekhez/kavicsokhoz feltétlenül ragaszkodsz?
 
Kinéztem már egy külsőt, csak sajnos vannak egyéb kiadások is, úgyhogy az még várat magára.
A kövekhez én egyáltalán nem ragaszkodok, a fa, és a garnélák viszont igen. :D Mivel a gyepem még nem az igazi, kellenek apró búvóhelyek a piciknek. Minden kavics alatt lakik valaki, öröm nézni. :LOL: És fa még mindig mozgolódik a legapróbb mozdulatra is, úgyhogy azokkal van lesúlyozva. Bár belegondolva lehet, hogy csak baromi rossz helyen van a súlypontja... Akarok egy kisebb átalakítást, csak közben nem nagyon akartam bolygatni se, olyan szépen elkezdtek nőni.
De a terv, hogy a sarokban felszabadult helyre megy a bacopa mellé valami másik magas és sűrű, a crypto bokrokat meg megpróbálom átültetni valahova középre-hátra. Bal oldalon elöl meg lenne valami síkságszerűség. Remélhetőleg egyszer be is zöldül. Valahogy majd megpróbálom elforgatni, elfektetni a fát, csak van egy hosszú gyökere, ami miatt eléggé meg vagyok lőve. Viszont levágni nem akarom, tetszik az a kiálló rész.

@Greg Filth nem nagyon tudok rád írni, nem vagyok valami szószátyár, ezzel együtt még csak 18 hozzászólásnál tartok. :rolleyes: Inkább csak nézelődök és csorgatom a nyálam a többiek akváriumaira. Viszont a növénycsomagot elfogadom, köszönöm. Legalábbis, ha elég nekik a Profito táp, mert kinyírni azért nem akarom őket.

Tegnap szemtanúja voltam egy öngyilkosságnak. A hallal éppen bámultuk egymást, amikor a semmiből odareppent egy pici garnéla a hal elé az üvegre, és a másodperc töredéke alatt bekapta. :dead: Remélem nem kap rá az ízére.
 
Akkor írok én. :)
A Sessiliflora biztosan megmarad, a Pistia is, a Myrio-t majd megpróbálod. :) Kicsit majd lehet emelni kell a tápmennyiségen. :)
 
Akkor írok én. :)
A Sessiliflora biztosan megmarad, a Pistia is, a Myrio-t majd megpróbálod. :) Kicsit majd lehet emelni kell a tápmennyiségen. :)
Érdekes ez a Sessiliflora, nálam időszakosan rosszul érzi magát. Van, hogy elkezd satnyulni, levágom, átültetem, majd szépen hajt, aztán megint kezdi (főleg metszés után), közben a másik tő meg burjánzik, terjeszkedik alulról.
 
Akkor nem kezdek el feltétlenül pánikolni, ha pusztulásnak indul. :) Bár mindig pánikolok, szóval mindegy. :LOL: Nagyon kíváncsi vagyok mi lesz belőlük. Főleg most, hogy rájöttem elszámoltam a növénytáp adagolását. Még jó, hogy nem kémikus vagyok. Vagy gyógyszerész. :oops:
 
Tegnap este bekerültek a Gregtől kapott növénykék. Fél 11-re végeztem az egésszel. Az utolsó kötözésnél már sírhatnékom volt, pedig annyiszor elolvastam már, hogy előbb felkötözni kéne, és csak utána berakni a helyére a tárgyat. Vagy a lámpától nem fértem hozzá, ha elhajtottam, akkor meg nem láttam semmit, vagy a fa mozdult ki a helyéről. Na igen, a fa még mindig úszkál, úgyhogy 1-1 kővel a két végén le van súlyozva. Szerintem ezek így is maradnak, majd kötözök rájuk mohát, és akkor nem virítanak annyira csupaszon a sok zöld között.
Mivel tele van az akvárium most növényekkel, és a fa is el lett fektetve, nem maradt hely a garnéla bújónak, úgyhogy az kikerült. Meg a rajta lévő moha is.
A legkönnyebben a halat sikerült áttelepíteni a móka idejére. Beleúszott a pohárba. Aztán meglepődött. :D Utána kiemeltem mindent, ami mozdítható volt. A fát és a garnéla bújót beraktam a csapba az akváriumból közben leszívott vízbe, utólag meg is dicsértem magam, ugyanis minden rázogatás, lemosás ellenére is még 3 picit találtam a vízben a végén. Utána kihalásztam a nagyokat. Az utolsó nagyon makacs volt, sehogy se tudtam rávenni, hogy jó irányba ugorjon, és elfáradni se akart. Úgyhogy ő bent maradt az ültetés során is. A kicsik egy részét sikerült leszívni, mentek a nagyok mellé egy tejfölös pohárkába. Kaptak bele félik cafatos levelet, nem unatkoztak. :p 10 darabot így is sikerült megszámolni a bent maradtak közül, és ki tudja mennyien bujkáltak erre arra.
Kicsit megszívattam magam, ugyanis nem gondoltam arra, hogy célszerű lenne egy nagyobb vödör, amiben tudom tárolni az akváriumi vizet, és vissza is tudom önteni legalább egy részét. És mivel teljesen tiszta vödröm nincs, bent kellett hagynom a víz harmadát. Nem mertem teljes vízcserét csinálni. És még mindig nem mókás vízben ültetni. :oops: Főleg, ha kicsi az ember és nem ér bele kényelmesen az akváriumba. Mondjuk felállhattam volna egy sámlira...:ROFLMAO:
A mozdítható méretű cryptokat beraktam hátra, de volt két tő, amik akkora gyökeret eresztettek, hogy nem mertem kihúzni. Jött volna vele tenyérnyi területen minden más is. Meggyőztek, hogy szeretnének ott maradni. :rolleyes:
A lili és a HC maradt a helyén, elszórva itt-ott. Előbbi azért, mert végre nő, a HC-nek meg alig maradt ép szála, azok viszont szép zöldek, és ha nem csal a szemem, akkor kúszik is. Erősödjön meg, ha szeretne, majd utána piszkálom.
Nagyon kíváncsi vagyok mi lesz ebből. Reménykedek. :shame:
2574801.jpg
(Kár, hogy ilyen pocsék a fényképező a telefonon. Már átálltam arra, hogy videóból vágom ki a képet, jobb minőségű, de mégsem az igazi.)
 
Hajaj, közben zöld utat kaptam egy külső szűrőre. :D
Kettő között megy a vacila, Eheim 2211 Eheim Classic 150, a másik a Tetratec EX 600. Az Eheim-hez azért húz a szívem, mert most is az van, na meg olcsóbb, és az árkülönbséget költhetem másra. A Tetratec -et viszont láttam és hallottam már akció közben. Vagyis nem hallottam, és pont ez ad neki plusz pontot.
Illetve, ha van valami egyéb ötlete valakinek, akkor az is jöhet. A 25k-s összeget ne lépje túl, legyen nagyon csöndes (vele fogunk aludni), és szivacson kívül lehessen bele mást is pakolni. Vannak ám igényeim... :D
 
Hajaj, közben zöld utat kaptam egy külső szűrőre. :D
Kettő között megy a vacila, Eheim 2211 Eheim Classic 150, a másik a Tetratec EX 600. Az Eheim-hez azért húz a szívem, mert most is az van, na meg olcsóbb, és az árkülönbséget költhetem másra. A Tetratec -et viszont láttam és hallottam már akció közben. Vagyis nem hallottam, és pont ez ad neki plusz pontot.
Illetve, ha van valami egyéb ötlete valakinek, akkor az is jöhet. A 25k-s összeget ne lépje túl, legyen nagyon csöndes (vele fogunk aludni), és szivacson kívül lehessen bele mást is pakolni. Vannak ám igényeim... :D
Egyertelmu hogy 2211. Ha jol van osszerakva jol megtomve jo minosegu biologiai szuroanyaggal akkor a flow is jo lesz, visszafojtas nelkul. Ugye ilyenkor nem sokan olvasnak vissza de 30 literes akvariumrol beszelunk.
 
Back
Oldal tetejére