• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Oasis of the Jungle

C

Chromis

Vendég

HAC01 by Chromis001, on Flickr
Üdv mindenkinek, többen ajánlottátok, hogy nyissak, egy naplót.
Így megosztom veletek én is, első, növényes akváriumom történetét, paramétereit. bénázásait.
Több mint 10 éves sügéres pályafutás után, nem rég tértem át, a növényes akvarisztikára.
Így van még mit tanulni rendesen. Szóval offfoljatok szét!:D:D:D Köszi



Akvárium indításának időpontja: Aug 28, 2012

Akvárium méretei: 78x43x53 HxSZxM 180 Literes

Szűrés: Atman cf 1200 - 1550L/H 2x100ml Seachem Purigen,Eheim substrat pro, Seachem Matrix, Perlon, Finom, Durva szivacs Motsmár+ egy Atman cf1200, egyenlőre üzemen kívül.

Világítás típusa: Kb 1 watt/ liter 4x18watt t8 = 3x6500K+1x4700k, 1x24w t5 = 4700k , 1x80 watt Osram Power Compact = 8000k, 8x = 6x6 ventilátor hűtés

CO2 tápozás: Nagynyomású CO2, Mágnesszelep, GA üveg diffuzór V Atomizer

Vízcsere gyakorisága: Heti 50%

Tápozás:
GA Mikró 9ml, GA makró 9 ml,Easy Carbo 5 ml

Hardscape (kövek, fák, aljzat):
Black rocks, Szőlő tőke,Vasfa, 1-1,5mm Márvány,JBL Aquabasis +

Növények:
Hemianthus micranthemoides
Hydrocotyle sibthorpioides
Lithorella uniflora
Echinodorus magdalensis (quadricostatus)
Microsorum pteropus 'Narrow
Lilaeopsis brasiliensis
Sagittaria subulata var. pusilla
Anubias barteri var. Nana
Glossostigma elatinoides

Taxyphillum barbieri
Vesicularia dubyana 'Christmas'
Cladophora aegagropila


Hygrophyla guyanensis
Bacopa monnieri
Vallisneria spiralis
Bacopa amplexicalis
Cabomba caroliniana
Hydrocotyle leucocephala

Halak, garnélák:
Halak: Henacogrammus interruptus 6db
Nematobrycon palmeri 6db
Otocinclus affinis 6db
Yelow Gyrinocheilus aymonieri 1db


Garnélák: 5db Neocaridina denticulata sinensis
5db Caridina multidentata
 
8194335080_a5b76052fd_z.jpg
 
Megosztottam flickr ről, az URL-t, de társítatlan maradt az ikon.:( De köszi, a gyors választ.:)
Látom mi a hiba, szóval olvasd el a második linket :) Le van írva benne pontosan, hogy csináld.
 
Sziasztok,a segítségetek szeretném kérni.

Idáig a külső szűrő bejövő ága a front üvegen jobb oldalon volt, lefelé hajlítva front üveg alsó baloldala felé, gyári lily pipe szerű befújó ággal.A hátsó üvegen jobb oldalon a kimenő ág.
A hátsó üvegen legalul első ízben, hydor coralia, ez gyengének bizonyult, helyette beraktam egy 500 l/h
s power headet. Mely tovább vitte az áramlást a kimenő ág felé.(koncentráltabb volt,az áramlás)
A co2 pont a lily pipe szerű dolog alatt volt, azért volt lehajlítva, termésesen, hogy lent tartsa az áramlat.

A látvány nem volt túl rossz, mert elég hatékony volt így a beoldás.(nem voltak, nagy részecskék amire az üveg közepe felé ért.)

Az elrendezés, U alakú. Illetve középen, van egy fa karácsony mohával.
Kb 6 hete megjelent, vagy ecset vagy fonal alga, szerintem inkább fonal. A hátsó üvegen baloldalon a víz felszínétől visszamenőlegesen, kb 10 15 centi hosszan.Az U alak baloldalán a hátsó növényeken.Jelent meg.Illetve az U alak belső részein egy két helyen.Nem változott semmit, nem terjeszkedett s nem nőtt.
Szerintem ez egyértelműen fonal alga.És az áramlás hiányának tudható be.

Viszont ami érdekes, hogy a powerhead nyomta az aljzaton lévő növényeket rendesen, tehát mulmot is felkavarhatta volna. De ahol telibe nyomta, a külső szűrő kimenő ágánál lévő Hydrocotyle sibthorpioides-t.Úgy nőtt mint a bolondgomba, sehol, semmilyen alga nem jelent meg.
A vízfelszínt sajátkészítésű 8X- 6x6 os ventilátorok hűtik mozgatják, folyamatosan.A gyári zárt armatúrában.De a co2 őt nem engedik, ki még is elég o2 -vel látják el, a vizet.


Sajnos most már 5 hete küzdök, az állandó olajos, taknyos filmréteggel.Amin fennakadtak a co2, és a fotoszintézisből származó o2 részecskék.Vízcsere után, egy napig minden rendben, majd megint kialakul villanyoltásra, ez a réteg.A víz mindig kristály tiszta.
A vízfelszínt DIY 8X- 6x6 os ventilátorok hűtik mozgatják, folyamatosan.A gyári zárt armatúrában.De a co2 őt nem engedik, ki még is elég o2 -vel látják el, a vizet.
Szóval nem volt indokolt, hogy nem mozog a víz felszín, és azért alakul ki.(bár körbe körbe forgatja, mind a 8 helyen, szóval lehet még is.

Próbáltam éjszakára, a bejövő ágat felemelni, éjszakára mozgassa a vízfelszínt. Ez sem bizonyult a legmegfelelőbbnek.A takonyréteg ott maradt.

Az éjszakai levegőztetés, bizonyult idáig, a leghatékonyabbnak. De ennek se a hangját nem szeretném, hallgatni, se nem tartom valami biztosnak.Mert se idegem, se időm nincsen, minden nap, a co2 őt hozzáállítgatni, a felborult instabil ph szinthez.(Tudom ph controller) Ez nem is esztétikus, és a jelenlegi 220 as mágnesszelep, is mehetne.Meg az ára sem a legkedvezőbb.Főleg az embernek, sok más hobbija is van, példáúl modell repülő reptetés.:D

Így kipróbáltam több skimmert is, ezek a kimenő flowt vagy letépik, vagy levegősítik a külső szűrőt.
Kipróbáltam jó párat.De korlátozottak a lehetőségek a zárt armatúra végett.és bárhogy lehet állítgatni, használhatatlan 1550l/h ra.

Ezután következett az, hogy vettem , még egy Atman cf1200 at.
Az akvárium 78x43x53 Így hátulra beraktam, egy 70 centis esőztetőt, 2 könyökkel.Ha a régiről megy nem nyomja le az előtéri növényekhez a co2 őt.

Ha az újról, az brutálba megy.Gondolom, még nincs telepakolva, substrat pro val, meg matrixal, meg egy rahedli szivaccsal.S nincs is beállva még.
De akkor is túl nagy volt a különbség, aztán rájöttem, hogy az eltelt idők alatt., összenyomódott a kimenő cső.
Mivel hátsó üvegfal 5 centire van, a faltól.Az armatúrán, meg van 2 darab 5 centis lyuk hátoldalon 2 oldalon.(erre jó megoldás lesz az Eheimnek, a Zöld GA s, 90 fokos cső merevítője.) Viszont még így is elég erős a flow.
A gyári szűrő csövekből lehet még vágni legalább 30 centit, de soha nem vágtam, a gyári méretből.Így nagyobb lenne a flow? Vagy tökmindegy? (Elvben csak az akvárium legfelsőbb pontja után kell emelnie.)Ha vágok belőle, erősebb lesz?

Amikor a kettőt bekapcsoltam direktbe. hááááát:D:D:D A braziliánis olyan amplituddal rezgett, hogy lassított kamera kellett volna hozzá, hogy nyomon lehessen követni, a mozgását.A többi növényt majdnem tőből kitépte.:))
A co2+a fotoszintézisből származó o2 bubik.Brutális felrázott ásványvizes effektust generáltak, mint jó pár embernek már.:(
A látvány természetesen, élvezhetetlen.
A baloldali új szűrőnek, letekertem, a benyomó ágán lévő csapot. A kérdésem az lenne, hogy ha folytom, ez nem teszi tönkre a motort, hosszútávon?
A co2 őt hátra raktam,az esőztető alá, ez innen nem zavart.De az o2 bubikat összevissza betekeri. Szóval tényleg nem a legjobb megoldás. nagy akváriumban.

2 külön álló esőztetőt, nem szeretnék a hátfalra, mert ronda.Lehet ez lenne a jó megoldás?

Majd, következett Amivel Viktor használja sikerrel az aksiját.Baloldalt egy be egy ki.Úgy szint másik oldal.A gyári "lily pipe" szerű, áramoltatókkal. Hiába nem oltották egymást a bejövők.Szépen , lágyan mozgatta vízfelszínt, örvényt is csináltak. DE....
Ez a megoldás, egy ilyen hosszú aksiban, összevissza teker mindent.Egy 120 asba vagy nagyobba.Ez a nyerő.:)

Sajnos 1 oldalra 2 bejövő másik oldalra 2 kimenő.Egy nem a legmegfelelőbb megoldás, hidrodinamikai szempontból.

Másrészről egy sarokban lévő, hajlított sarkú akváriumban.Ami a bal, a front üveg felől, és a kettő kombinációjából adja.A legjobb összhatást ez kivitelezhetetlen.
Az armatúra miatt, üveg lilypipe úgy szint.

The next step az volt, az lett volna, hogy jobb oldalra megy 2 esőztető Mögé a jobb falon 2 oldalra a 2 kimenő ág.
Hát igen, egy 17/22 csőből 4 et bepréselni egy 5cm átmerőjű jobb oldali lyukba kivitelezhetetlen.Úgy meg végképp, hogy egy rahedli 0,5 ös kábel megy ki a lámpákból, a szekrény alá az előtétekhez.Meg egy halom neontól nem is fér el. Ha csinálok mellé egy ugyan olyan lyukat akkor sem.
Talán a legmegfelelőbb megoldás plexi 16/20 asból egyedi kivezetés a lyukon? De az meg lötyögni fog, a csövekben.Vagy teflon szalag, bilincs?Még egy plusz veszéj a szivárgásra.

Itt kikészültem, vissza az alapokhoz. Nigro style. Egy esőztető jobb oldalon, hátsó üvegen jobb oldalon kimenő.
Az atomízert bal üvegre pont a hajlításhoz, jó ronda ott, és nem is jó az áramlás.Elvben 11 lyuk van, és kb 3 mm esek.Vagy 2 ő.Gyári. Majd megérem tolómérővel.
De felül nézetből, a hátsó jobb sarok felől a front üveg felé kanyarodik mindegyik sugár, az esőztetőből.50% leengedve pont , a közepéig nyomja be, elég erősen a sugarat.De mivel nagyon magas az akvárium, szerintem gyenge a flow. Illetve az U alakból jó pár növény meg is bontja az áramlást.
Alul visszamegy a feléig a co2 , de onnan tovább nem. Szóval a körforgás ezzel a konfigal nincs meg.:(

Bármelyik opcióba, a co2 nem a legszebb.Üveg diffuser, atomizer, hatékonyabb.
Külső atomizer, telenyomja a k szűrőt co2 vel. Szóval nem a legjobb.
Sera reaktor szimpatikus, de sokadik embernek törik a csatlakozója már a kábel ráhúzásánál,
Aqua medicet inkább hagyjuk.......Zörög, meg szúnyoghálót sem fogok tömdösni.
Ha valakinek van valami ötlete, hogy mi lenne a legjobb, aminél, nem romlik az összkép, azt szívesen meghallgatnám.

Nos, tudom, elég tömörre sikeredett, de szerintem mindent le kell írni, ahhoz, hogy tanácsot tudjak kapni, s átlássátok a helyzetet.

Szívesen fogadok, minden tanácsot, kritikát, bármit.

Köszönöm, ha volt erőtök végig olvasni.
Ez az első kertészes aksim,azóta indítottam többet is,inkább kisebbet, és szeretnék nemsokára, ebben teljesen új világot létrehozni.

Ahhoz, meg az áramlás co2 minőségi beoldását szükséges megoldani.
Mindenkinek, előre is, Nagyon Köszönöm!
 
Én nem olvastam el, de még kérdést sem találtam benne. Tedd fel inkább őket és könnyebben tudunk segíteni.
Közben egyet találtam. AM reaktor nagyon, jó és nem értem miért nem akarsz bele szúnyoghálót belerakni. Ha zavar, hogy zörög akkor valamit lépni kell ezügyben, a legolcsóbb megoldás pedig a sz.háló.
Az atomizer miért nyomja tele a szűrőt? Olyan picire kéne porlasztani, hogy nem is kéne látnod ahogy kijön a csőből.
Egy szép üveg difi pedig jól mutat az akiban, még a GA japán difik is jól porlasztanak, de nem egy ADA vagy Do!Aqua
 
Köszönöm Viktor. Tudom, igazatok van.Számítottam is erre.
De lépésekben egy komplex problémát, nem lehet értelmeztetni.
Így gondoltam leírom egyben.:D
Köszönöm, ha végig olvasod és segítesz, a tudásoddal.:D
Üdv
 
[
Sok kérdés van pedig benne,:) De köszi a választ.Az AM reaktort, több ismerősöm is használta, már nem használja.Pontosan a zörgés miatt, ha teletömködöd meg a flow, igen csak lecsökken.
Az atomizer, s a Japán difi is GA-s.Egy ideje már mindent ott veszek.
Roncsolja az összképet, bárhogy cifrázzuk, nekem.az 53 centis aksiban ha flow-tol távol rakom, simán felszáll, teljesen. nagyon nem tűnik el, úgy ahogy 30 centin bellül oldódnia kellene elvben. A GAs Japán difi még aránylag jó, de az sem a legszebb megoldás.Tehát közel sem 100%.Szeretnék, jobb hatékonyabb, megoldást kivitelezni.

Viszont szeretek is barkácsolni, meg tudok is.Csak sokszor rá időm nincs.Így tegnap találtam Nigro blogján DIY külső reaktort.Itt a fórumon is.Szerintem az előbbi lesz kivitelezve, az a konstrukció, tetszik.:D
Ha NO DIY, akkor sera lenne a legjobb, de nem igazán halk, sem tartós darab, főleg a felszerelésnél pattan a csatlakozó csöve.De javíts ki ha tévedek.:D

Köszönöm, válaszod, üdv:)
 
Nem kell teletömködni szúnyoghálóval, még kevesebb kell belőle, mint a bioballból, a flowt jobban lefogja a reaktor tetején a kicsi csonk amire ráhúzod, fűrészeld le, hogy akkora legyen a mérete mint a csőé.
 
Ezt ismerem ezt a megoldást köszönöm, de nem nekem van AM reaktorom, ahogy írtam, de több helyen láttam, halottam.Egytől egyig, mindenki lekötötte, az összes végig próbált lehetőség után. Van akinek működik, de ahogy írták is függ a szűrőtől,a csövétől, és a töltettől is.
Olyan megoldást szeretnék, ami hatékony, hangtalan, vagy minimálisan ad hangot.Tartós, s kevés karbantartást igényel.:))
Így idáig a DIY tűnik a legjobbnak. Vagy valami olyan szerkezet amit még nem ismerek!:D

Köszi, üdv:D
 
Ezt ismerem ezt a megoldást köszönöm, de nem nekem van AM reaktorom, ahogy írtam, de több helyen láttam, halottam.Egytől egyig, mindenki lekötötte, az összes végig próbált lehetőség után. Van akinek működik, de ahogy írták is függ a szűrőtől,a csövétől, és a töltettől is.
Olyan megoldást szeretnék, ami hatékony, hangtalan, vagy minimálisan ad hangot.Tartós, s kevés karbantartást igényel.:))
Így idáig a DIY tűnik a legjobbnak. Vagy valami olyan szerkezet amit még nem ismerek!:D

Köszi, üdv:D

Nekem itthon AM1000 megy. A boltban kettőt használunk két éve és két hasonlót a növénytankokon. Eszembe nem jutna lekötni. A leghatékonyabb CO2 beoldás. A boltiak teljesen hangtalanok hálóval. Itthon meghagytam az eredeti töltetet. Pöpec!

De ha szerelni szeretnél hajrá. :)
 
Nekem itthon AM1000 megy. A boltban kettőt használunk két éve és két hasonlót a növénytankokon. Eszembe nem jutna lekötni. A leghatékonyabb CO2 beoldás. A boltiak teljesen hangtalanok hálóval. Itthon meghagytam az eredeti töltetet. Pöpec!

De ha szerelni szeretnél hajrá. :)
Nekem két ismerősöm is lekötötte, előtte fűrészelték. Végig csináltak vele mindent.De csak zörgött, vagy néha levegősödött.Magam láttam halottam.
De akkor valamit rosszul csináltak, mert ha nálatok evvel megy bent 2 akvárium is, akkor tutti működik. Én csak a porlasztósokat látom mindig. :D:D
Szeretek szerelni, csak időm nincs rá sajnos.
Ha azt mondod , hogy az AM a leghatékonyabb.Akkor megveszem.Csak nem szeretnék vele szívni.Szóval viszek szúnyoghalót is, a vásárláshoz.:D:D:D hehe
 
Nekem itthon AM1000 megy. A boltban kettőt használunk két éve és két hasonlót a növénytankokon. Eszembe nem jutna lekötni. A leghatékonyabb CO2 beoldás. A boltiak teljesen hangtalanok hálóval. Itthon meghagytam az eredeti töltetet. Pöpec!

De ha szerelni szeretnél hajrá. :)
Az akvárium alatt szekrény belső mérete kb 65 centi a szűrő teteje csatik cső nélkül kb 50 centi. Oda belehet rakni, úgy hogy a reaktor majdnem egy szintbe lesz a szűrővel? Nem kéne feljebb lennie? Cagy a cső nyugodtan a szűrő teteje alábukhat kb 20 centit és visszakanyarítva, a reaktorra?
Bár még mindig a legnagyobb kérdés az áramlás ,ezen setup-al, ami nekem van.:(

Köszönöm, a válaszod.:D
 
A reaktor lehet egy szintben is a szűrővel. Beteszed a szűrő mögé. Lekanyarítod a csövet és rábilincseled alul a reaktor csonkjára. Fontos hogy a reaktor teljesen függőlegesen legyen.
 
Persze az egyértelmű, hogy függőben fog állni. Illetve vízszintben a teteje.A többi az egyértelmű.:D A szintkülönbségben nem voltam biztos. Bár a jobb oldalin is egy szintben van az UVC, és halvány flow visszaesés van.Köszönöm, a segítséget, így már ez minus..:D
Szúnyoghálót tényleg hozok! . )
Viszont a legfontosabb kérdések, mg mindig a tömör írásomban vannak.Oda is kell pár dolog, azt le is írtam.
Egyszerre szeretném megint kivitelezni, a beszerző körutat.Így ha lesz majd rá időd, akkor tényleg, kíváncsian várom, egy ilyennel baltázott setup-ba mit lehet,optimálisra kihozni.
Köszönöm, még egyszer,addig is.:D
 
Végre az ünnepek alkalmával volt egy kis időm, forgatni.Így gondoltam megosztom veletek is az akvárium állapotát.Óriási változások történtek.:D Szívesen fogadom a tanácsokat, véleményeket.
 
És nyírás után , kicsit másképp.Persze van még rajta bőven mit alakítani, hogy elérjem az optimális összképet.(Még mindig a bacopa amplexicalis életéért küzdök)

 
Back
Oldal tetejére