• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes kerti tó tervezés, építés, karbantartás

Mi is csináltunk a barátnőméknél egy kerti tavat a nyáron. Régóta terveztük már, a tófóliát már vagy 3 évvel ezelőtt megvettem hozzá :p
A tavat egy vörösfülű ékszerteknősnek csináltuk mint nyári rezidencia. Egészen eddíg a nappaliban egy teknősös akiban tengette napjait, de nyár elején végre sikerült neki szerezni egy leányzót így lépni kellett...
A tó méretei kb: 1,8m x 2,5m, legnagyobb mélysége 1m.
Jöjjön egy kép: View attachment 49524
Az idei tervek: több növény, DIY szűrés befejezése, palackkerítés befejezése.
Csak lenne már olyan idő.... :)

Jó sok sört megittatok munka közben úgy látom:)
 
Köszi!

Úgy vagyok vele mindig, hogy fő az elővigyázatosság!! Azt a 2-3 talicska homokot kb 5 percbe telt elegyengetni a tómederben, a költsége meg szinte semmi. Ezért ezt az áldozatot legközelebb is bevállalom szerintem:) Annál bosszantóbb dolog nincs mikor kiderül, hogy ereszt a fólia:(
Jogos az elővigyázatosságod.
A 300g-os geotextíliának a szerkezete úgy van kialakítva, hogy egy gyökér sem tudjon átmenni rajta, ezért is találták ki, meg az élesebb tárgyakat eltudja tompítani. De amúgy a tófólia sem lyukad ki olyan könnyen.
 
Jó sok sört megittatok munka közben úgy látom:)
Az hagyján, de bort! :D Még vennünk is kellett üveget.
A mostani mennyiségben a teknős szökését kell meggátolnia amúgy (a háló nem tetszett), föntre meg azért kell idén raknunk, hogy ne guruljanak bele birskörték! Gyűjtés folyamatban... :p
Ha meglesz majd jön a kép!

Amúgy mi ha jól emlékszem 0,6-os gumit használtunk, aminek az alján gyárilag rajta van a geptextil. Ettől függetlenül került még alá régi szőnyeg és linóleum is, mert bár a talaj homokos, de pár erősebb gyökeret elgyepáltunk a gödör ásása közben :sneaky:
 
Üdv itt!

A gyakorlott kerti tavasoktol kerdeznem (@Micro, @Z1234, de jöhetnek masok is), itt a tavasz, es lassan ujra indul az elet a kerti toban. Ami nagy pozitivum, hogy a tavaly született kettö bebi hal attelelt a sekely kerti toban, mondjuk az 50 cm melyseg megvan...de azert ugye az nem olyan sok. Pedig mivel mar oktober ota semmit sem lattunk a toban, azt gondoltuk kifogta a szürke gem mindet, de a ket picur megmaradt, illetve meg nöttek is, mar 5 cm-esek.
A vizinövenyek kezdenek lassen beindulni, ezzel kapcsolatban kerdeznek: tavaly nyaron a to aljat beboritotta az atokhinar, ami meg most is ott van, de nem zöld, hanem elhaltnak, feher-sargasnak tünik a levele annak a növenymasszanak.
Mi azzal a teendö?
Hagyjam ott, szedjem ki? Ültessek bele ujat majd? Vizparameterelet most mertem, nitrit es ammonia rendben van, pH 8, annyi a csapvizünk pH-ja is.
Szoval a nejem szerint az összes atokhinart ki kellene szednem a meder aljarol, mert az csak belerohad majd...viszont ha kiszedem, felkeverem a kaviccsal lefedett toföldet, hogy fog akkor kinezni??
Szoval az atokhinar attelel a toban? Milyen tavaszi teendök vannak egy ilyen kismeretü toval?
A napokban le szeretnem fedni haloval a rablomadar miatt, aztan jönnenek bele uj halak, amiket majd nem tud mar kifogni, ezert kerdezem...
 
Üdv itt!

A gyakorlott kerti tavasoktol kerdeznem (@Micro, @Z1234, de jöhetnek masok is), itt a tavasz, es lassan ujra indul az elet a kerti toban. Ami nagy pozitivum, hogy a tavaly született kettö bebi hal attelelt a sekely kerti toban, mondjuk az 50 cm melyseg megvan...de azert ugye az nem olyan sok. Pedig mivel mar oktober ota semmit sem lattunk a toban, azt gondoltuk kifogta a szürke gem mindet, de a ket picur megmaradt, illetve meg nöttek is, mar 5 cm-esek.
A vizinövenyek kezdenek lassen beindulni, ezzel kapcsolatban kerdeznek: tavaly nyaron a to aljat beboritotta az atokhinar, ami meg most is ott van, de nem zöld, hanem elhaltnak, feher-sargasnak tünik a levele annak a növenymasszanak.
Mi azzal a teendö?
Hagyjam ott, szedjem ki? Ültessek bele ujat majd? Vizparameterelet most mertem, nitrit es ammonia rendben van, pH 8, annyi a csapvizünk pH-ja is.
Szoval a nejem szerint az összes atokhinart ki kellene szednem a meder aljarol, mert az csak belerohad majd...viszont ha kiszedem, felkeverem a kaviccsal lefedett toföldet, hogy fog akkor kinezni??
Szoval az atokhinar attelel a toban? Milyen tavaszi teendök vannak egy ilyen kismeretü toval?
A napokban le szeretnem fedni haloval a rablomadar miatt, aztan jönnenek bele uj halak, amiket majd nem tud mar kifogni, ezert kerdezem...
Már egy ideje én is tervezem a újra rendberakást,de még nem jutottam odáig.:) Én minden tavasszal kiszoktam porszívózni az alját. Nálam nincs az alján semmi föld csak folyami kavics. Az oldalát le szoktam sikálni egy gyökér kefével. Aztán jön a víz leszívás, több mind a fele (3,5 m3).Aztán jön a többi növényültetés.

A rothadó nővényeket én kiszedném, óvatosan egy hálóval. Ahogyan melegszik egy kicsit a víz, a hínár be fog indulni. Ha megakarod mégis tartani, akkor csak ami látszólag, egészségesebb végeket hagyd meg.
 
Jé, van ilyen topic is :)

Nálunk is van otthon szüleimnél a nagy kertben tó, csak kicsit el van hanyagolva... Öcsémet megpróbálom rávenni hogy kiganézzuk :D a kövi hosszú hétvégén.

Méretet nem tudok pontosat, de tippre olyan...5-6 köbméter lehet :D Mikor a gázcsövet cserélték az udvarban akkor ásattuk ki markolóval.
Majd beszámolok ha sikerül valamit alakítani.
 
Jé, van ilyen topic is :)

Nálunk is van otthon szüleimnél a nagy kertben tó, csak kicsit el van hanyagolva... Öcsémet megpróbálom rávenni hogy kiganézzuk :D a kövi hosszú hétvégén.

Méretet nem tudok pontosat, de tippre olyan...5-6 köbméter lehet :D Mikor a gázcsövet cserélték az udvarban akkor ásattuk ki markolóval.
Majd beszámolok ha sikerül valamit alakítani.
bugyborékolva tör fel a gáz a tó közepén :)
 
Jé, van ilyen topic is :)

Nálunk is van otthon szüleimnél a nagy kertben tó, csak kicsit el van hanyagolva... Öcsémet megpróbálom rávenni hogy kiganézzuk :D a kövi hosszú hétvégén.

Méretet nem tudok pontosat, de tippre olyan...5-6 köbméter lehet :D Mikor a gázcsövet cserélték az udvarban akkor ásattuk ki markolóval.
Majd beszámolok ha sikerül valamit alakítani.
Haj rá!!! aztán jöjjenek a képek.
De van egy ilyen topic is: https://akvakertesz.hu/threads/kerti-to-csobogoval-valaki.5367/#post-369591
 
A barátnőmmel a hétvége jelentős részét a kerti tó karbantartásával, takarításával töltöttük. Rengeteg volt a teendő a sok be nem fejezett részlet miatt így sok tapasztalatot is szerzhettünk :confused:
Az első a tó körüli fák áldása, levél és szilva formájában. Ezek kerültek a tó széli kavicsosba szép számmal, illetve a tó alsó kb. 40cm-ét! is belepték :eek: Plusz ráadás volt a "kompótba" az a pár tucat birskörte, ami a tó feletti lejőn lebucslázva belecsobbant a vízbe. Be KELL fejezni a palack-kerítést! Az imént említett fák belógó ágainak azóta a nagy része le lett vágva, illetve ahol szükségesnek látjuk, lehet ősszel hálót feszítünk majd ki.
A másik része, hogy tavaly a szűrés nem lett befejezve, így elég posvány szaga lett a víznek tavaszra. A halak túlélték szerencsére, sőt még gyarapodtak is :)
Mindezeknek a hozománya, hogy mind a nagyjából 0,6m3 kavicsot ki kellett szedni, átmosni, leveleket és gyümi maradványokat csipkerózsika módjára kiszemezgetni, halakat kiszedni, és csontra ki kellett merni a vizet azzal a temérdek biomasszával együtt ami a tó aljára került!
A tavi növények a pincében teletek, ők újra lettek ültetve és így kerültek vissza a helyükre. Szerencsére a szűrést is sikerült 90%-ra hozni. A tóból a földbe nyúló szűrőtest kapott egy 1000l/h szivattyút, amihez most kb 18l szűrőszivacson és 4l lávakövön át jut el a víz, illetve a csobogó felső kádja, amibe a szivattyú nyomja a már előszűrt vizet, további kb.20l lávakővel lett megtámogatva. Ha jól számoltam, ebben a rekeszben kb. megvan a 10cm/perc ideális vízáramlási sebesség is!
A mai napon így beköltözhett a tó ura, a vörösfülű teknős is, akinél szemmel láthatóan csak a halak örültek jobban az új környezetnek :LOL:
Végeredményben úgy tűnik megúsztam a megfázást csak egy "enyhe" izomláz lett a jutalmam, ami rögtön elmúlik a tópartra ülve....
Hajrá többiek ;)
 
Sziasztok!
MI is most kezdtük a tó újraépítését :)
Kb 6m3 lépcsős, sok növényes és kevés halas verzió. Talaj nincs, csak cserepes növények, illetve tavirózsa.

A problémám az hogy ami eddig szűrő üzemelt, nem akarom elhinni, hogy elég. Csak az akváriumi szűrőteljesítményekből kiindulva.
Úgy gondolom, hogy nálunk nincs talaj, tehát rengeteg növénnyel kellene kompenzálni az ammóniát, illetve egy kis szűrőtuninggal.
Jelenleg egy Pontec PondoPress 10000 üzemel gyári "töltettel" ami 4 kerek (nem tudom milyen ppi) szivacs, és pár műanyag rácsos "labda", olyan mint a régi haletetők a horgászatnál. A szivacsok eléggé gyérek méretre, egy tóhoz. Tudom, hogy nem egy túlhajtott növényes akvárium, de még is érdekes számomra :)

upload_2018-4-17_20-55-5.png

Valakinek van ezzel tapasztalata? vagy töltsem fel lávakővel a vödröt? Nekem ez nagyon fura, hogy gyárilag csak ennyit ajánl. Míg a OASE Biomaster teletömi a vödröt szűrővel. Köszi a segítséget ;)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
MI is most kezdtük a tó újraépítését :)
Kb 6m3 lépcsős, sok növényes és kevés halas verzió. Talaj nincs, csak cserepes növények, illetve tavirózsa.

A problémám az hogy ami eddig szűrő üzemelt, nem akarom elhinni, hogy elég. Csak az akváriumi szűrőteljesítményekből kiindulva.
Úgy gondolom, hogy nálunk nincs talaj, tehát rengeteg növénnyel kellene kompenzálni az ammóniát, illetve egy kis szűrőtuninggal.
Jelenleg egy Pontec PondoPress 10000 üzemel gyári "töltettel" ami 4 kerek (nem tudom milyen ppi) szivacs, és pár műanyag rácsos "labda", olyan mint a régi haletetők a horgászatnál. A szivacsok eléggé gyérek méretre, egy tóhoz. Tudom, hogy nem egy túlhajtott növényes akvárium, de még is érdekes számomra :)

View attachment 53764

Valakinek van ezzel tapasztalata? vagy töltsem fel lávakővel a vödröt? Nekem ez nagyon fura, hogy gyárilag csak ennyit ajánl. Míg a OASE Biomaster teletömi a vödröt szűrővel. Köszi a segítséget ;)
Szia! Igaz semmi tapasztalatom nincsen ezzel a "szűrőanyaggal", nekem van két marék tetra bioball az mechanikai szűrőrészen, de nem vagyok tőle elájulva. A lávakőnek biztosan sokkal nagyobb az egységnyi felülete, és párszáz forint kilója. Ha be tudod szerezni, én mindenképen azt raknám biológiai szűrőközegnek a műanyag bigyók helyett!
 
Nos, ma nekiálltunk a tónak. Le nem eresztettük mert egyrészt hatalmas munka lett volna, másrészt nincs is szivattyúnk hozzá, harmadrészt kút híján vezetékes vízből kellett volna feltölteni.

Szóval bemászás, pár vödörnyi átokhínár guberálás következett. Utána az úszó, összenőtt, méteres gyökerekkel rendelkező tavirózsa-kmplexumot tettük rendbe. Három nagyobb tő került végül nagy dézsába (tőföld, tetjén gyöngykavics), a maradékot kicsit szétszedtük kezelhető darabokra, megnyírtuk a gyökerét és egyelőre visszaúsztattuk a tóba. további 9 nagyobb és talán 12-13 kisebb tő van még - elég komoly mennyiség (lásd a képeken) szóval akinek kell és eljön érte Törökszentmiklósra, viheti. Öcsém itthon van még jövő hét végéig, utána valószínű a komposztra kerül a felesleg. Cserébe úszó (Pistia jöhet kb. bármennyi) illetve nagyobb méretú submers növényeket elfogadunk.

Egyéb vízparti növényeket is kiszedtük és átültettük - gyékény, csetkáka, nőiszirom, miegyéb. Holnap reggelre maradt még némi munka szóval egyelőre csak az "előtte" és "közben" képekkel tudok szolgálni. A képeken öcsém látható (amúgy a szegedi arborétum kertésze, szóval most "hazahozta a munkát" :) )

Ja, igen, lakók: compók (le is ívtak!, egy egynyaras sajnos beleragadt a kiszedett növényzetbe és nem vettük észre időben), egy szép nagy vízisikló, és mindenféle énekesmadár aki ide jár inni :)

P1010543.JPG P1010545.JPG P1010547.JPG P1010548.JPG P1010550.JPG P1010551.JPG P1010553.JPG P1010559.JPG P1010561.JPG P1010563.JPG
 
Sziasztok! Ha valaki ritkít, vagy tud adni vizililiomot ill. egyéb vizen úszó tavi növényt nagyon megköszönném. Természetesen nem kérném ingyen :) Budapest és mondjuk 20km-es körzetén belül lenne érdekes nekem. Tudom hogy van növényt keresek topic, de ezt azért elég perifériának érzem :D
 
Kicsit "idepiszkítok". Korábban már felmerült, hogy építek egy kerti tavat, de erős az emberi ellenállás. Viszont volt egy esővízgyűjtő tartályom, ami a fészerben porosodott, vasárnap este gyorsan kiástam neki a gödröt, és letettem. Két napot vártam szárazon, aztán múlt hét kedden engedély nélkül beüzemeltem.:D
Pár adat a teknőről: 200 literes, 80 cm magas, ebből kb. 60 cm le van süllyesztve a földbe, felső átmérő kb. 75cm, alsó kb. 50 cm. Gondoltam megpróbálom Walstad módszerrel üzemeltetni, kapott az aljára 3-4 cm földet (virágföld + kerti homokos talaj keveréke), majd 10 cm mosott 0-4-es kavicsot. Feltöltöttem kútvízzel*... került bele egy sárga tavirózsa, Limnophila sessiliflora, Myriophillum matogrossense, tripartita, és Hm, illetve egy marék Najas guadalupensis, a tetejére pedig pár tő Limnobium laevigatum, és egy adag Phyllanthus fluitans.
*Aztán este motoszkált a fejemben, hogy korábban én ezt a kútvizet bemérettem, gyorsan előpiszkáltam a papírt, nitrát 222 mg/l... reggel rámértem csíkteszttel: nitrát valahol 250 mg/l környékén, GH 20 felett, KH 20 felett, a többi rendben volt:ROFLMAO: Gyorsan leeresztettem a víz 80%-át, majd szépen lassan pótoltam RO vízzel, ma reggelre - hála az égnek - tele is lett. Ma este kontroll, még lehet, hogy keményíteni is kell egy kicsit.
Körülötte tereprendezés volt még és kész a "vízgyűjtő":p:whistle: Indul a tesztüzem. Főleg a vízhőmérsékletre leszek kíváncsi a nyári melegben. Aztán valami halat is kellene bele tenni, amit jó lenne télen nem kivenni, aranyhal és koi nem jön szóba. Szivárványos csellén gondolkozok, más opció nem nagyon van, vagy ősszel építek egy rendes tavat.:LOL:
Majd csinálok képet is.;)
 
Kicsit "idepiszkítok". Korábban már felmerült, hogy építek egy kerti tavat, de erős az emberi ellenállás. Viszont volt egy esővízgyűjtő tartályom, ami a fészerben porosodott, vasárnap este gyorsan kiástam neki a gödröt, és letettem. Két napot vártam szárazon, aztán múlt hét kedden engedély nélkül beüzemeltem.:D
Pár adat a teknőről: 200 literes, 80 cm magas, ebből kb. 60 cm le van süllyesztve a földbe, felső átmérő kb. 75cm, alsó kb. 50 cm. Gondoltam megpróbálom Walstad módszerrel üzemeltetni, kapott az aljára 3-4 cm földet (virágföld + kerti homokos talaj keveréke), majd 10 cm mosott 0-4-es kavicsot. Feltöltöttem kútvízzel*... került bele egy sárga tavirózsa, Limnophila sessiliflora, Myriophillum matogrossense, tripartita, és Hm, illetve egy marék Najas guadalupensis, a tetejére pedig pár tő Limnobium laevigatum, és egy adag Phyllanthus fluitans.
*Aztán este motoszkált a fejemben, hogy korábban én ezt a kútvizet bemérettem, gyorsan előpiszkáltam a papírt, nitrát 222 mg/l... reggel rámértem csíkteszttel: nitrát valahol 250 mg/l környékén, GH 20 felett, KH 20 felett, a többi rendben volt:ROFLMAO: Gyorsan leeresztettem a víz 80%-át, majd szépen lassan pótoltam RO vízzel, ma reggelre - hála az égnek - tele is lett. Ma este kontroll, még lehet, hogy keményíteni is kell egy kicsit.
Körülötte tereprendezés volt még és kész a "vízgyűjtő":p:whistle: Indul a tesztüzem. Főleg a vízhőmérsékletre leszek kíváncsi a nyári melegben. Aztán valami halat is kellene bele tenni, amit jó lenne télen nem kivenni, aranyhal és koi nem jön szóba. Szivárványos csellén gondolkozok, más opció nem nagyon van, vagy ősszel építek egy rendes tavat.:LOL:
Majd csinálok képet is.;)
Nagy meglepetés nincs, egy kör alakú pocsolya a kertben:)
DSC_1827.jpg DSC_1828.jpg
 
Dobok be én is egy fotót a tavacskánkról.
Minden rendben van, a növények szebbek, jobban is fejlődnek, mint tavaly, a telepítés évében.
Egy aranyhal eltűnt szőrén szálán ( cica vagy madár a gyanúsított), de a többiek megvannak, sőt a két tavaly született ivadék már vagy 7 cm, egyre többet úsznak együtt a nagyokkal.
Le van hálózva is már, hogy a rablómadarak ne itt ebédeljenek..., mint tavaly....:cautious:
Úgyhogy öröm és boldogság van!
AA529803-99A2-4A53-A754-3F5D292216FA.jpeg
 
Dobok be én is egy fotót a tavacskánkról.
Minden rendben van, a növények szebbek, jobban is fejlődnek, mint tavaly, a telepítés évében.
Egy aranyhal eltűnt szőrén szálán ( cica vagy madár a gyanúsított), de a többiek megvannak, sőt a két tavaly született ivadék már vagy 7 cm, egyre többet úsznak együtt a nagyokkal.
Le van hálózva is már, hogy a rablómadarak ne itt ebédeljenek..., mint tavaly....:cautious:
Úgyhogy öröm és boldogság van!
View attachment 56471
Én a szürke gémre gyannakodnék.:)
 
Back
Oldal tetejére