• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Nendo kēki- avagy agyag pogácsában Wabi-kusa

Dukenukem

Mágus
Régóta foglalkoztat a gondolat, vajon miből állhat, és hogyan készülhet a már jól ismert Wabi-kusa pogácsa Amano-bácsiéknál...
Jó pár kérdés megfogalmazódott már vele kapcsolatban:
Miből van?
Miért nem esik szét a vízben?
Mire jó? :ROFLMAO:
Kilapított Koke-dama lenne? vagy valami más?​

Kísérletezgessünk egy kicsit :):
Kézműves agyag az alap.

1. verzió:
1/16 kg kézműves agyagban eldolgoztam egy 120 milis tubifexes doboz kupaknyi porított Amazoniát.
Elnegyedeltem az így kapott masszát. A negyedébe belecsomagoltam egy teáskanálnyi Tropica PlantGrowth Substrate-ot- ez kerül a pogácsa közepébe. A maradékba belülről ismét némi Amazoniát -de egészben- nyomkodtam bele... amennyit elbírt.... majd a táptalajos mini pogit becsomagoltam az Amazoniásba.
Kozmetikázás után ment egy erre a célra kialakított tárolóba.

2. verzió
1/16 kg agyagba beleágyaztam 2 teáskanál Amazonia-val kevert 1 tk Tropica táptalajt.

3. verzió:
1/16 kg agyagba beledolgoztam a 2-es verzió tartalmát.

Egyenlőre erre a háromra volt erőm ma este.
a kérdéseim a következőek:
- Milyen kombinációkat egyéb anyagokat tennétek bele a pogácsákba (sajt és tepertő kizárva :D)?
-Milyen növénnyel kezdjem a próbaültetést?


Szeretnék a dologból egy hosszabb távú megfigyelést, mely valami pozitív eredményt is hoz. :)

Holnap teszek fel képet is :).
 
A reggeli tapasztalatok:
Párás környezetben nagyon kevés vízben kb 1 mm vastagon állta tálban a három pogi - az elkövetkezendőkben teljes elárasztással vizsgálom őket.

Állékonyság szempontjából az 1es vezet, a másik kettő a legkisebb mozgatásra törik, mállik.
Az 1es verzió enyhén megrepedt de egyben van.
A feltételezett ok a nedves agyag gyengeségéből adódóan a belenyomkodott Amazonia és Tropica golyócskák csak tovább rontották az állékonyságot.
Az agyag feltételezett gyengeségét még az is növelheti, hogy feldolgozás előtt nem gyúrtam megfelelően át...

A víz felvételre viszont nincsen panasz a pogácsa belsejét az éjszaka alatt elérte a víz.

Újabb keverékek kidolgozása folyamatban; Amasonia és Tropica darálva vagy porrá törve használható különben szétpereghet a pogácsa.

Bocs a képekért... fater elvitte megint a fényképezőt... maradt a telefon :yuck:

DSC02713.JPG

DSC02714.JPG

Balról jobbra 3-2-1-verzió

DSC02717.JPG
1. verzió
DSC02716.JPG
2. verzió
DSC02715.JPG
3. verzió

Az 1 es verzsön sem a legjobb a Tropicát bele kel dolgozni porítva a belső agyaggolyóba...

No én elmentem egyetemre... kora este folytatom! Addig erre az időre feladom a leckét!:
Milyen anyaggal keverjük az agyagot, hogy vízzel érintkezve nagyobb legyen a szilárdsága, de a porózusságát megtartsa?
Vagy milyen más módszereket alkalmaznátok a probléma megoldására?...

Uff én beszéltem. :p
 
Lehet hülye ötlet, de ha jól tudom ezeket előtéri növényekhez használják, vagyis kicsi apró hajtásokkal terjeszkednek. Ebben az esetben miért is nem lehet berakni az egészet egy apró lyukú hálóba? Mondjuk olyanba ami le is bomlik 1-2 hónap alatt? Én régen cérnával kötöztem mohát az első akváriumomban, és mikor szétszedtem, már nem volt sehol a cérna.
 
Lehet hülye ötlet, de ha jól tudom ezeket előtéri növényekhez használják, vagyis kicsi apró hajtásokkal terjeszkednek. Ebben az esetben miért is nem lehet berakni az egészet egy apró lyukú hálóba? Mondjuk olyanba ami le is bomlik 1-2 hónap alatt? Én régen cérnával kötöztem mohát az első akváriumomban, és mikor szétszedtem, már nem volt sehol a cérna.
Arif Hamasa cimborám így csinálja. Apró lyukú hálóba rakja a sima agyagos aljzatot+táptalajt, és ebbe ülteti/rákötözi a növényt. Ha kész, akkor bárhová pakolható.
A gyakorlati hasznára még nem jöttem rá, de vannak helyzetek, amikor jól jöhet.
 
A gyakorlati haszna az, hogy nem kell csipesszel ültetheted, és előkészítheted egy párás helyen, vagy tálban. Így mikor kész a layout, akkor csak rápakolod a talaj tetejére szorosan egymás mellé. Szerintem jelentősen csökken a telepítési idő :) De ezt egy Ada videóban már biztosan láttad.
 
A gyakorlati haszna az, hogy nem kell csipesszel ültetheted, és előkészítheted egy párás helyen, vagy tálban. Így mikor kész a layout, akkor csak rápakolod a talaj tetejére szorosan egymás mellé. Szerintem jelentősen csökken a telepítési idő :) De ezt egy Ada videóban már biztosan láttad.
Hát ezt értem, de előtte meg sokkal többet szöszmötölsz vele, mire megcsinálod a kis wabikusa golyókat, meg beleszurkálod, rákötözöd a növényeket, aztán párásítod, srpicnized, és akkor amikor beülteted, még mindig várni kell egy átalakulást. Ha meg csak simán beülteted (nyilván akkor nincsen előkészítve), akkor utána már csak nyírni kell, nem kell inkubálni, stb...
De ettől függetlenül szerintem fogom alkalmazni, már csak azért is, hogy kipróbáljam a dolgot.
Meg lesz olyan hely a tervemben, ahol jól fog jönni.
 
Hát ezt értem, de előtte meg sokkal többet szöszmötölsz vele, mire megcsinálod a kis wabikusa golyókat, meg beleszurkálod, rákötözöd a növényeket, aztán párásítod, srpicnized, és akkor amikor beülteted, még mindig várni kell egy átalakulást. Ha meg csak simán beülteted (nyilván akkor nincsen előkészítve), akkor utána már csak nyírni kell, nem kell inkubálni, stb...
De ettől függetlenül szerintem fogom alkalmazni, már csak azért is, hogy kipróbáljam a dolgot.
Meg lesz olyan hely a tervemben, ahol jól fog jönni.
A titok: a módszer egészét kell adoptálni. Nem TE szöszmötölsz, hanem néhány tucatnyi segéded. Ültetéskor fogod a lézer pointert és dirigálsz. Majd ha ezt meguntad, te is fogsz egy csipeszt. :D
 
Mai eredmények:
a már megrepedezett pogácsákat elárasztottam vízzel...
a 2es számú a repedések és hiányosságok ellenére is sértetlennek tűnik az 1es verzió a nagy reményeket nem váltotta be...szétmállott. a 3as szintén.

Következő adagot azonnali teljes elárasztásnál vizsgálom...
+ az agyag keményítése érdekében több variáció is készül majd.

Apró lyukú hálóba rakja a sima agyagos aljzatot+táptalajt, és ebbe ülteti/rákötözi a növényt.
Erre meg annyit tudok mondani, hogy igen.. én is csináltam... de nem tetszik :D. japán módszert próbálom itthon megcsinálni :):cool:
 
hali
nemsokra mentem.. a kézműves agyag nemigen állja meg a próbát 5 másodperc alatt elmállik víz alatt.
Ehéten végzek az egyetemen, szóval jövőhéttől folytatom a projektet :) különféle egyéb agyagtípusokkal fogok kísérletezni :)
 
ma este egy hónapokkal ezelőtt összegyúrt golyót tesztelek... az előző próbadarabok összes anyaga egyben...
mállani nem kezdett.. kiderül mit hoz majd a reggel :)
802442.jpg
ami alul kosz, az az edény faláról jött le...
 
A föntebb említett golyóból kokedama lett... na de lássuk a medvét: :bear:

Első DIY Ada Pogácsa: Rotala rotundifolia-val ültetve kész! Lányos zavaromba nem cérnával hanem damillal kötöztem... :confused:
Egy napot volt víz alatt, nem eresztett magából ki egyenlőre semmit.
 
Back
Oldal tetejére