• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Nano Power Led világítás

Bán Ferenc

Kertész szaki
Azért nyitom ezt a naplót,hogy bemutassam lépésről lépésre a Power ledes világításomat.
Maga a test 40x10-es alu profilból lesz,palásttal körbe vonva,hogy oldalra ne szűrődjön a fény.
5db ledet rendeltem,egyenként 10W-osak és darabonként 900 lumen a fényáramuk.
Egyenlőre 3 db-ot tervezek a világításba,de ha kevés lesz akkor jöhet mind az öt.
12v/60W áramgenerátor fogja meghajtani,remélem nem fog nagyon melegedni,mert végül is jócskán túlméreteztem a ledekhez képest.
Itt van pár kép,ami eddig van
20598653_e9f2ddcf74c85a43ad28fe67c2d5e988_xl.jpg

A külsejét lefogom festeni,hogy szép mutatós legyen
20598635_d0614f76927c589e413a46ec0773c0cb_xl.jpg
 
Megint előrébb jutottam egy kicsivel.
Most ott tartok,hogy kifurkáltam a ledeknek a csavarokat,amikkel rögzíteni fogom,illetve lefújtam 2 rétegben a külsejét,a belsejét nem is fogom.
20615895_f831b34a37503b55aa587332bf2d9329_xl.jpg
 
Megint előrébb jutottam egy kicsivel.
Most ott tartok,hogy kifurkáltam a ledeknek a csavarokat,amikkel rögzíteni fogom,illetve lefújtam 2 rétegben a külsejét,a belsejét nem is fogom.
Hővezető pasztát nem árt tenni a LED-ek alá. Valószínűleg rendesen fog melegedni, nekem ebben lehalt a ventilátor,
DIY LED nano akváriumra | Magyar Akvakertész Fórum és délutánra igencsak meleg volt , pedig ebben csak 3db 3 wattos van.
Másik dolog, hogy milyen festékkel fújtad? Mert alumíniumra nem lehet csak úgy direktben festeni, előbb le kell alapozni valamilyen rozsdagátló alapozóval, enélkül ledobja a festéket.
 
Végül elkészültem a világítással.
Mind az 5 ledet felhasználtam,meglátjuk nem lesz-e sok,max felemelem a pilácsot.
Szombaton indul a tesztelés,hogy mennyire melegszik meg az armatúra illetve az áramgenerátor,és hogy valójában mennyit is fogyaszt.
Pár kép a végére
20650547_b130e1aee278f8098bae018aec5ddfc8_xl.jpg

20650543_ef17926839b18f049a6dee811ce45c69_xl.jpg

20650539_07903c00a883ea5a8b1a9454da51ebde_xl.jpg

20650511_bc655766bfd6bb8fcb155d5fbbca0819_xl.jpg
 
Egész jó fényerőd lett!
Ha nem haragszol akkor némi útmutatást írnék a Power LED-ekkel kapcsolatban, mert ahogy látom kicsit neccesre sikerült a projekt. Power LED-eket azért kell áramgenerátoros táppal hajtani, mert ahogy melegszenek úgy egyre több áramot szeretnének felvenni, amitől még jobban melegszenek, és így meg tovább míg a táp teljesítménye gátat nem szab, vagy szét nem égnek, de ha elég jó a hűtés akkor van esély a túlélésre, de akkor sem egészséges. Ezért kell olyan táp, ami fix a kimenő áramerőssége (amper) viszont a feszültség(volt) bizonyos tartományok között változik, de ezt a táp belső elektronikája automatikusan beállítja. Fontos még tudni, hogy az áramgenerátoros tápnál, lényeges tényező maga a fix kimenő áram erőssége is, mivel ez határozza meg, hogy milyen fényesen világítson a LED . Elterjed dolog, hogy olyan tápot használunk ami nem is hajtja meg max-on a LED-et, így kímélve azokat, mivel nagyban befolyásolja az élettartamot.
Te esetedben így jobb is, hogy mind az 5 LED-et felhasználtad, mert párhuzamosan kötött fogyasztóknál osztódik az áramerősség. Ha jó típust néztem, akkor a LED-jeid 9-12 voltosak és 1,05Ampert bírnak, vagyis szinte max-on hajtod őket. A tápod ellen szól az is, hogy ez szerintem nem áramgenerátor, csak valami LED szalag táp, ha jól olvastam ott sima táp is jó.
Áramgenerátoroson viszont ez olvasható:
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...2915_40463233fc7e6d0a0be79db4526e1fbd_xxl.jpg
Mint láthatod, a feszültség itt változó, viszont az áramerősség fix, (leszámítva a +-5%-ot)
Ez történetesen jól lenne, 1db olyan LED-hez mint a tied, én viszont a 3db 3wattos CREE-jeimhez vettem, amik max 1A-el , és 3,3-3,6 volttal hajthatóak, ezért egyszerűen sorba van kötve a három, feszültség osztódik, áram nem.
Bocsi ha ismét lehangoló hozzászólást produkáltam, de ezek fontos infók.
 
Egész jó fényerőd lett!
Ha nem haragszol akkor némi útmutatást írnék a Power LED-ekkel kapcsolatban, mert ahogy látom kicsit neccesre sikerült a projekt. Power LED-eket azért kell áramgenerátoros táppal hajtani, mert ahogy melegszenek úgy egyre több áramot szeretnének felvenni, amitől még jobban melegszenek, és így meg tovább míg a táp teljesítménye gátat nem szab, vagy szét nem égnek, de ha elég jó a hűtés akkor van esély a túlélésre, de akkor sem egészséges.

Biztosan így van de akkor az én esetemben erről a kis kínai mérnökbrigád nem tudott. Ugyanis a refiben amit en használok ehhez hasonló táp van mint amit o is linkelt. Tény hogy nagyon fényesen világít de egy 50W ledtol ezt el is varom főként hogy hidegfehér. Most akkor kezdhetek aggódni a led élettartamáért ? Napi 16 orat megy az igert 40k ora igy egesz szep ideig kitartana.
 
Nem azért gyártják a Kínaiak, hogy örök életű legyen ;), sőt semmit nem így készítenek. El kell fogadni, hogy a LED sem örök életű.
Lehet használni sima,pl ipari tápot is, mert láttam youtube-ra feltett rendszereket amiket ipari táppal hajtanak, de ott úgy variálták a LED-ek bekötéseit (soros,párhuzamos), hogy megfelelően lecsökkenjen a táp feszültsége, áramereje.
Sőt amennyiben fényerőszabályzást szeretnél pl PWM vezérléssel ,úgy ott is sima tápot kell használni, mert az áramgenerátorost nem szakíthatod meg a kimenő oldalon. Annyira viszont nem vagyok villamossági szaki, hogy megmondjam ilyenkor mi a célérték feszültségben áramerősségben annak érdekében, hogy a tápot se terheljük túl mert pl. az ipari ilyenkor le is kapcsol.
Itt elkészült ipari tápos megoldásoknál azt láttam, hogy a finombeállító potival, kicsit levesznek a feszültségből.
De lehet kapni áramkorlátozó elektronikát is, sőt olyant is ami ezt az emlőbb említett PWM funkciót támogatja. Minden csak pénz kérdése ;)
 
Utoljára módosított:
Nagyrészt csatlakozom Victor véleményéhez. A LED valóban nem örök életű, de nagyon lehet kímélni,
vagy úgy hogy nem hajtja az ember maximumon vagy irtózatosan hűti, vagy mindkettő. Az áramgereátor nagyon hasznos dolog ha maxon vannak használva a ledek.
Én használok CREE ledeket és COB ledeket vegyesen az akvárium fölött,
több van felszerelve mint kéne fényerőben de nincsenek kihajtva maximumra és az egész egy hatalmas bordán van amiről egy ventilátor szívja el a meleget.
A táp nem áramgenerátoros hanem fix 24 voltos csak vissza van szabályozva a megfelelő feszültségre,
védelemként pedig egy hőkapcsoló van sorba kötve a ledekkel ami 50 ( vagy 60, nem emlékszem pontosan) foknál bontja az áramkört.
Így gond nélkül működik már egy éve.
 
Sziasztok! Még új vagyok a fórumon, de már lelkesen bújom a jobbnál jobb cikkeket, naplókat. Nagyon tetszik az ötlet a világításodra, én is szívesebben barkácsolgatok össze mindig valamit, ha mód van rá. Csak én vettem észre, vagy tényleg a led-es alatt nem erőlködik úgy az alga, vagy csak alapból gyenge lehetett nálam a gyári nano világítása (10l-hez 1,5 W)?
 
Sziasztok! Még új vagyok a fórumon, de már lelkesen bújom a jobbnál jobb cikkeket, naplókat. Nagyon tetszik az ötlet a világításodra, én is szívesebben barkácsolgatok össze mindig valamit, ha mód van rá. Csak én vettem észre, vagy tényleg a led-es alatt nem erőlködik úgy az alga, vagy csak alapból gyenge lehetett nálam a gyári nano világítása (10l-hez 1,5 W)?
Ledeknél a nagyon eltérő technológiák miatt lumen/litert szoktunk nézni, tehát nem a wattot. Mindenesetre elég kevésnek tűnik...
 
Agyalgatok a leendő növényesemen. Én is power ledben gondolkozok.
Két fő kérdésem lenne:
- egy low tech akksihoz mennyi az a lumen/liter érték, ami már elfogadhatóan működhet? Opcionális bővítés lehetőségét bele akarom tervezni a rendszerbe, hogy később kevesebb fejtörést okozzon?
- milyen színhőmérsékletű ledet nézzek? (alapból két különböző színhőmérsékletben gondolkozok: egy 3000K körüliben, meg egy 5000-7000K körüliben, de bizonytalan vagyok mennyire jó az elképzelés)?
 
@Beni : már lecseréltem azt a gyári kis nano led "gyertyát", mert én is úgy éreztem, nemsoksemmi, amit lead...

@Pecás : még én is csak olvasgatok, és apró lépésről lépésre alakítgatom a világításomat, de találtam egy másik cikket egy honlapon anno, nem tudom, mennyire szabad ide belinkelni a nem hazai dolgokat. Még az is lehet, hogy egy itteni tag összefoglalója, de nekem nagyon elnyerte a tetszésemet. Ott nagyon szépen leírja, hogy kb. "Ajánlott megvilágítási szint: 20-60 lumen/ liter megvilágítás (kb. 2-4 Watt fény 4,5 liter vízre), 8-12 óra / nap időtartamban. Általánosan igaz, ha a növény fényigénye nagy, akkor 1 Watt / liter világítás ajánlott, ha csak közepes, akkor a 0,5 Watt / liter is elég. Egy 0,75 Watt / liter fény körülbelül otpimális...
A fotoszintézisben a kék és a piros színű fény játszik legnagyobb szerepet, ezért fontos hogy a kiválasztott égőtest milyen hullámhosszon milyen intenzitással sugároz, azaz milyen a "színspektruma".

A fehér fény teljes spektrumából, a piros és a kék fény a leghatásosabb szín a növények fotoszintéziséhez.
A 460 és 600 nm közötti zöld fény nem igazán szívódik fel, de a növényeket mi ennek fényében látjuk zöldnek.
380 - 400 nm-en (lilás fény) indul a látható fény spektruma és a folyamata a klorofill felszívódásának.
400 - 520 nm a (kékes fény) krorofill felszívódik, és fotoszintézis elindul. Elősegíti a vegetatív növekedést. (Daylight 6500 K)
520 - 610 nm tartomány magában foglalja a zöld, sárga, narancssárga színeket, és nagyon kevés felszívódást jelent a pigmentek felé.
610 - 720 nm (piros terület) a legjelentősebb hatással bír a fotoszintézisre, főleg a virágzás beindításában. 670 mn a csúcs, itt a legjelentősebb a virágzás. Ha főleg a 700nm-es rezgések érvényesülnek akkor a fény pirosasnak tűnik az emberi szem számára. (Warm White 2700K-3000K)
720 - 1000 nm kevés a felszívódás. Egy növényekhez hasznos lámpának jeletős kibocsátásnak kell lennie a 4-500 nm de leginkább a 6-700 nm közötti tartományban. És szüksége lenne 400 nm alatti sugárzásra."
Ha ebből indulunk ki, akkor érdemes ezek alapján összeválogatni a ledeket szerintem (az én gyárimban is van 3 kék led a cool white ledek között), és abból összerakni a spektrumokat- nem is inkább a színhőmérsékletet. Csak felmerült bennem a kérdés, hogy amit néhol látni lehet, kék ledes éjszakai világítás - az nem kavar be éjjel a növényeknek? Másik, ami megfordult a fejemben: a virágzáshoz szükséges tartomány fontos nekünk az akvarisztikában? Remélem nem baj, hogy ezeket itt és ilyen hosszasan soroltam fel, azaz idéztem arról a honlapról...
 
BalPet köszönöm az írásodat.
Ezek szerint nagy marhaságot talán nem írtam. Az a gondom, hogy általában a színhőmérséklettől sokkal több infót nem nagyon adnak meg. Majd ha leszűkítem a lehetséges ledeket, akkor megpróbálok keresni olyan grafikont, ami a fénycsövek csomagolásán is van. Ezekből nagyon szépen látszik az egyes tartományok aránya/hangsúlyossága.
Mindenesetre ezek szerint 2700-3000K-es, illetve 6000-7000K-es ledek között keresgetek.
A virágzás lehet fontos, mert néhány növény tuti megajándékoz virággal is.
 
BalPet köszönöm az írásodat.
Ezek szerint nagy marhaságot talán nem írtam. Az a gondom, hogy általában a színhőmérséklettől sokkal több infót nem nagyon adnak meg. Majd ha leszűkítem a lehetséges ledeket, akkor megpróbálok keresni olyan grafikont, ami a fénycsövek csomagolásán is van. Ezekből nagyon szépen látszik az egyes tartományok aránya/hangsúlyossága.
Mindenesetre ezek szerint 2700-3000K-es, illetve 6000-7000K-es ledek között keresgetek.
A virágzás lehet fontos, mert néhány növény tuti megajándékoz virággal is.

Úgy érzem valami valahol félresiklott... 6500 Kelvin a szentírás, ettől ne nagyon térj el, tehát MINDENKÉPPEN a 6-7000K-s ledeket nézzed. 3000 kelvinnél gusztustalan sárga fény van, és az nekünk nagyon nem jó, ha növényeket akarunk, és nem algákat nevelgetni alatta!
 
Back
Oldal tetejére