• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Mintor medencéje

mintor

VIP kertész
Üdv!

Majd húsz év szünet után újra kezdtem.
Sokáig csak a Pinterest-en gyönyörködtem, de besokalltam. Beruháztam egy nem túl nagy, 240 literes medencére. Az eredeti elképzelés 360 liter volt, de ehhez bútor is kellett volna. A meglévőt nem akartam szanálni, mármint szekrényt.

Sima sóder, virágföld (agyagosabb összetétel) az alap. Ez korább már bevált, kardfüvek, vízi kelyhek nőttek, szaporodtak.
Világítás LED, imádom az innovációt, egyenlőre 24 W, szalagos fajtából.
Szűrés, s itt megmutatkozott megalomániám, (amit itt a fórumon hamar letaglóztak), egy Tetra EX 1200 külső, és egy Aquael Turbo 500 belső. Ok, tudom, kevés. Majd meglátjuk.
Anno 200-as medi egy HYdor K10 és ragyogó volt, igaz gyakori vízcserével.

Az élesztős CO2-t élvezem. Egyenlőre. Persze, tervem, h beruházok egy CO2 rendszerre, hegesztős lesz az biztos. Sokan megeszik az akvaristáknak gyártott maszlagot, pedig... Mind ipari célra készül. Ki mire használja, milyen minőséget vesz, az más kérdés. Bocsánat, senkit nem szeretnék megbántani, megsérteni. Beszerzésben is dolgoztam, van tapasztalatom ("az erősebb csipeszt add! Melyiket? az erősebbet! Gyuszi bá, csak egy fajta van. Ne beszélj hülyeséget, az ERŐSEBBET add!).

Mit tervezek? Tetszenek a garnélák, bár Dél-amerikai fun vagyok. Ezért rendeltem egy alföldi kertészetből, gondosan odafigyelve, Dél-amerikai növénykéket.
Azt gondolom, a CO2 teszi a dolgát. Bár a pH-t nem mérem, minden tele van bubival. Levelek, üveg, minden. S, nem placebó, de a pénteken beültetett növénykék fejlődnek:

Hemianthus callitrichoide "Cuba" 5 db

Liliaopsis brasiliensis 1 db

Hydrocotyle leucaphala 6 db

Echinodorus ozelot 1 db

Alternanthera sessilis 1 db

Továbbá halakat is szeretnék, neon, Flameus, akár Tetra a fekete fajtából. ÉÉÉS Vitorlás. Tudom, garnéláknak annyi. De hátha. Rengeteg búvó hely lesz, mert kiástam az erdőben egy tuskót. Akác. Már ázik forró vízben. Három kisebb darabot fazékban főztem ki, s azonnal elsüllyedt. A nagyobb ázik. Tán holnap megpróbálom betenni, már nem annyira színezi a vizet, bár sárga, azaz fekete. Neonok szeretik.

Szóval, hajrá mintor, hajrá.
 
Estére bezavarosodott a vizem. Mivel késő volt, nem álltam neki cserélni, majd reggel. Reggelre kitisztult. Nem tudom mi történt. Talán csoda?!
 
Üdv!

Még elég friss a regem, ìgy nem tudok képet csatolni, egyenlőre. Igyekszem, bár nem vagyok fotó zseni, hmmm, sosem voltam.
 
Ugyan a vìz letisztult, valami azért csak van.
Ugyanis berháztam néhány Koi-vitorlásra (meg is bántam, de hát olyan szépek), akik eddig szépen úszkáltak, ettek is, de ma egész nap a szűrő szippantó csöve mögé bújtak, enni sem jöttek.
A Neonok továbbra is virgoncok. Boztos mágnes van bennük, mert nagyon összetartanak. Tényleg rajhalak.

Szerintem egy update ráfér a rendszerre tiszta vìz formájában.
 
Ismét szép napot!

Ma reggel 50 % vízcsere volt. Vitorlásaim regnálása nem változott. Vízkémia a "könyv szerinti értékekkel". Pár perce halásztam ki egy elhullott Anci-t. Sérülten érkezett, tán ez okozta vesztét. Vizem tiszta, növények fejlődnek, Neonok úsznak, virgoncak. A mai karbantartást is figyelmesen követték. Folyton azon cidriztem, nehogy a leszívó csőbe kerüljenek, mert érdekelte őket, hogy mi is történik birodalmukban.

Amit viszont nem tudok: a berakott fa dekoráción valami hernya jelent meg. Halvány, fehéres lepedék. Lekeféltem róla, de ilyet még nem láttam. Ki volt főzve, homokfúvóval tisztítva, nem tudom miért került rá. Valami élő lepedék.
 
Minden szépet Mindenkinek!

Ma egy internetes aukciós oldalon vásároltam néhány új növénkét. Kellett, elférnek.

Egyik vitorlásom megfeküdt. Sztem éhen halt. Miért??
Azt vettem észre, hogy a száraz eledelre ugyan ráúsznak, eszik, kiköpik, de az élő kajára rá se hederitenek. Nem ismerik? Az egyik megkóstolta a tubit, tán véletlen, s utána még evett is belőle, de a másik úgy hagyta lehullani, mintha nem is látná. Ìgy már csak ketten küzdenek. Neonok virgoncak, továbbra is.
Ozelot kardfüvem a harmadik levelét hozza.
 
Rég ìrtam ide.
Pedig történt ez-az.
A vitorlásaim egymás után elmentek. Nem jövök rá sose mi nem tetszett nekik. Neonok, Fekete fantomok vìgak.
Ami nagyobb gond, h a behelyezett rönköm igen szépen lepenészedett.

Re-install lett a vége.
Halak vödörbe, sóder kuka. JBL Manado 35 liter helyette. 5-6 mosás után szépen letisztult, de a növényeket nehezen tartja. Az áramlás kiszedi. Rönk letisztìtva, ismét kifőzve. Terhelés még szükséges, de már nem sok kell.

A terrakota talaj nem igazán jön be, de a sódertől sokkal szebb. Majd nézek valami fekete borìtást.
 
Manado sokkal jobb a járdára, ha jeges, mint akiba. Reggelre az össze növényem felúszott.
Most egy kicsit elment a kedvem.
 
Üdv!

Gondolom itt a kulcs szó a "volt". Nálam 240 l, bruttó, ami 210-220 netto. Százalékosan 20x-os gond a 10l-hez képest. Bár én is csak ilydt vettem volna...:grumpy:
Ültetés ment rendben, de reggelre a flow mindent kiszedett, ráadásnak a tegnap még/már tiszta felszìn ismét tele úszó szemcsékkel. Gondolom, a gyökefek kihozták. Eddig úgy 2 dl-t szedtem le.

Most lazìtok, aztán neki fogok.
 
Üdv!

Gondolom itt a kulcs szó a "volt". Nálam 240 l, bruttó, ami 210-220 netto. Százalékosan 20x-os gond a 10l-hez képest. Bár én is csak ilydt vettem volna...:grumpy:
Ültetés ment rendben, de reggelre a flow mindent kiszedett, ráadásnak a tegnap még/már tiszta felszìn ismét tele úszó szemcsékkel. Gondolom, a gyökefek kihozták. Eddig úgy 2 dl-t szedtem le.

Most lazìtok, aztán neki fogok.
Csak azért volt mert most 30 literes van :) és nem volt elég manadom hozzá.
 
Arra én is rájöttem, hogy a kezdésnek, újrakezdésnek sok a 240 l, legalábbis nekem.
Türelmetlenségem is rátesz
 
Arra én is rájöttem, hogy a kezdésnek, újrakezdésnek sok a 240 l, legalábbis nekem.
Türelmetlenségem is rátesz
Igen az sok. Maximum 60 litert mondanék kezdésnek.
Nekem a 10 liter pont elég volt, a 30 literes most teljesen elég, a következő lépes a 60 liter lesz. Most low tech ben üzemel, de így is teljesen meg vagyok elégedve vele.

a8cea7c4617f94d5af88ea4d01f2e420.jpg
 
Szép a medencéd.
Anno nekem volt már 240-es, s sokkal egyszerűbb volt a fenttartása, mint a kicsinek. Nyolc évesen 30 literrel kezdtem, hamar lett 60-120-150 liter. A múlt árnya hatott tán a mostani újrakezdésnek is.
Mivel alapvetően fás dekorban gondolkoztam, kézenfekvő volt ez a méret.
Hát, lehet kidobom, s hozok egy 60-100 literest.
 
Szép a medencéd.
Anno nekem volt már 240-es, s sokkal egyszerűbb volt a fenttartása, mint a kicsinek. Nyolc évesen 30 literrel kezdtem, hamar lett 60-120-150 liter. A múlt árnya hatott tán a mostani újrakezdésnek is.
Mivel alapvetően fás dekorban gondolkoztam, kézenfekvő volt ez a méret.
Hát, lehet kidobom, s hozok egy 60-100 literest.
Köszi.

60 liter ideális lesz. Olcsóbb is meg kevesebb időt kell foglalkozni vele. Az egyensúlyt megtalálod akkor nem lesz probléma
 
Neki rugaszkodtam, visszaültettem mindent. Hemiantusok harmada megsemmisült. Hiába, nagy ez a medence nekem. Hogyan csatolhatok képet?
 
Hogyan csatolhatok képet?

Van erre egy külön topik. Itt.
Amúgy én pl. flickr-t használok.
Az upload-dal feltöltöd a képet (tudod egyből albumba is rakni), aztán a képen állva lentről jobbra kanyarodó nyilra kattintasz. (Share photo)
Azon belül BBCode. Kiválasztasz egy közepesbarátibb képméretet pl. 500x..., aztán a linket csak simán bemásolod a hozzászólásodba.
Vagy ha netről van a kép, akkor egyszerűen a fenti Image ikonra kattintasz, és bemásolod a kép kódját.
 
Back
Oldal tetejére