• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Magyarországi hivatalos vízadatok

Dunántúli és Fejér megyei települések vízadatai:
DRV
Fejérvíz

A topic címének megfelelően az adatok hivatalosak, de esetenként eltérnek a valóságtól, ezért az értékek csak irányadók.
 
Imádom a városom. Itt Dunaújvárosban ezek szerint nincs is víz. Még a saját vízművünk adatainál sincsenek vízminőségi értékek. Grat hozzá.
 
Croissant said:
Imádom a városom. Itt Dunaújvárosban ezek szerint nincs is víz. Még a saját vízművünk adatainál sincsenek vízminőségi értékek. Grat hozzá.
Itt se jobb a helyzet. Bár a fehérvári adatok megtalálhatók, de nem véletlenül írtam, hogy csak irányadók. Ott van például a város vízének összkeménysége (19-33 nk). Vagy djapor96 fórumtárs tordasi csapvize, ami hivatalosan 19-21 nk, ennek ellenére 30 nk feletti keménységet mért. Februárban érdeklődtem az ivóvízlabornál a víz kálium-, magnézium-, foszfát- és szulfáttartalmával kapcsolatban és az alábbi ímélt kaptam:
"Tisztelt Uram!
A 201/2001.(X.25.) Kormányrendelet (az ivóvíz minőségi követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről) szabályozza a közüzemi vízszolgáltatók által elvégzendő vizsgálatokat.
Ennek értelmében a vezetékes ivóvíz kálium, magnézium, és foszfát tartalmát nem mérjük.
A szulfát koncentrációra, ill. annak esetleges változására akkor tudok érdemi választ adni, ha közli hogy Ön a város mely részén lakik. Az általunk szolgáltatott ivóvíz 4 vízbázisból származik, melyek részben tisztán, részben keveredve jutnak el a fogyasztókhoz."

További infó vízkezelésről, vízkémiáról a honlapom blogjában.
 
Én az esővíz minőségére találtam anyagot : http://www.ivoviz.hu/files/esovizminoseg.pdf Ebben leírja, hogy az esővíz közepes keménysége 3 és 5 francia keménységi foknak felel meg. A különféle keménységi fokok között a következő az összefüggés: 1 NK° = 1,79 FK° = 1,25 AK° Így az esővíz 2,40 NK° és 4,00 NK° között van. (http://www.tankonyvtar.hu/mezogazdasag/szolgaltatastechnika-080906-19)

Az lenne a kérdésem, hogy tartós tesztben lehet-e esővizet használni mert keymaker- összefoglalójában olvastam, hogy 4dkh ra vannak optimalizálva a tesztek. Remélem nem írtam hülyeséget,nem csapok be senkit :)
 
Valaki vívja már le a fővárosi vízművekkel, hogy adják ki a biatorbágyi adatokat is. :) Nekem nincs energiám erre. Pedig ez kötelező lenne. Bia nemrég csatlakozott a fővárosra, de még nem kerültek fel az adatok a listájukra. Azt tudjátok, hogy közérdekű adat lévén KÖTELEZŐ nekik mindnehol kiadni nektek a fő adatokat?

Sajnos a fő adatok definícióba nincs benne pl. a foszfát és kálium. A többi ami minket érdekel, az igen.
 
keymaker said:
Azt tudjátok, hogy közérdekű adat lévén KÖTELEZŐ nekik mindenhol kiadni nektek a fő adatokat?
Tudjuk. Ők is tudják. Viszont egy dolog a törvény (elmélet) és más a végrehajtás (gyakorlat). Persze lehet reklamálni, de lássuk be, néhány elvetemült akvaristán kívül a fogyasztókat elsősorban nem az ivóvíz összetétele érdekli. Sokkal inkább a többi közérdekű adat, például mennyibe kerül, mikor van óraleolvasás, karbantartás stb. Egyébként mi még örülhetünk, hogy legalább ennyi infót kapunk. Főleg kis településeken, ahol az önkormányzat az üzemeltető nem találni ilyen jellegű adatokat sőt, honlapja sincs a vízműnek.

keymaker said:
Sajnos a fő adatok definícióba nincs benne pl. a foszfát és kálium. A többi ami minket érdekel, az igen.
Gondolom olvastad, hogy én hogy jártam. A laboros egy rendeletre hivatkozott az elutasításnál. Ennek ellenére bizonyos települések (lásd Göd) vizsgálati lapján A-Z szerepelnek az adatok. Vajon ők miért mérnek és tesznek közzé gyakorlatilag mindent? Szorgalomból vagy unalomból (ha már megvan az a drágán felszerelt labor és a munkaidőt is ki kell tölteni, akkor miért ne végeznék el a teszteket)?
 
Nyírségvíz
Csak a fontosabb értékek láthatók, de pozitívumként megemlíthető, hogy az adatok egy évre visszamenőleg szerepelnek negyedéves bontásban.
 
Zalaegerszeg: http://www.zalaviz.hu/tart/farticle/60/339/2
Mosonmagyaróvár:
Tárgy: Adatszolgáltatás vízminőségi paraméterekről
2009. március 1-én történt megkeresése alapján az alábbiakról tájékoztatom.
A mosonmagyaróvári vízmű által termelt víz vízminőségi paraméterei:
NH4+ = < 0,03 mg/l
NO3- = 6,0 mg/l
P = < 0,05 mg/l
Ca2+ = 73,5 mg/l
Mg2+ = 16,3 mg/l
össz. keménység = 141 CaO mg/l
változó keménység = 110 CaO mg/l
NO2- = < 0,01 mg/l
K = 1,3 mg/l
A keménység nem ingadozik, általánosnak tekinthető. A vezetékes ivóvíz nem kerül klórozásra.
Az Fe és Mn értéke állandóan 0,05 mg/l alatt van.
 
Dyin said:
A vizet amit használok teljesen el kell különíteni a szokványos csapvíztől.
Milyen a szokványos csapvíz? Milyen a tiéd? Az első kérdésre tudok válaszolni. Nincs szokványos csapvíz. Két féle ivóvíz létezik: az egyik megfelel a 201/2001 kormányrendeletben foglaltaknak, a másik nem.

Dyin said:
...rengeteg vizsgálaton átesett (bakteriális és egyéb vizsgálatokon is).
A jogszabályban előírtakon mindenképp.

Dyin said:
Sokkal alkalmasabb emberi fogyasztásra
Ez szintén a rendelet alapján dönthető el.

Dyin said:
Fejér megyei víz.
Ez is csak annyira létezik, mint a szokványos csapvíz. Nézz körül itt.

Dyin said:
ezeknek viszont nincs határértéke
Nincs? Akkor vissza a kormányrendelethez.

Dyin said:
Sajnos a részletes kimutatás elkeveredett, így meg kell várnom, mire újbol bevizsgálják a vizet.
Legalább összehasonlíthatod a hivatalos adatokkal.
 
keszeg:

Köszi az átlátható ( :roll: ) és velős ( :eek: ) elemzést. Sokkal egyszerűbben is megoszthattad volna a véleményedet, ha a részmondatokra szabdalás és "okoskodás" helyett a lényegre koncentrálsz.

Kútvizünk van. Köszönő viszonyban sincs minőségben a vezetékest illetően. Azt is meg kell jegyezni, hogy egy 50 méterrel arréb lévő fúrás akár mérgező vizet is találhat - SAR értéke is használhatatlan.
Amikor Fejér megyei vízre gondoltam, a város és tó körüli átlagértékekre gondoltam. Ahogy degradálnak minőségileg megyéket (biztosan láttál már ilyen színezett ábrákat) és kimutatásokat.
A részadatokat már összehasonlítottam, kösz a tippet. :oops:
Szokványos (dupla hullámvonal) = átlag csapvíz, magyarországi átlag értékek.

Mellesleg ez nem a "Magyarországi hivatalos vízadatok" téma. Miért kellett a hozzászólást szétszabdalva másik témába írnod? :?
(Elhiszem, hogy értesz hozzá, szerintem mindenki elhiszi..)
 
Figyeltem a lényegre, ezért tettem fel a "Milyen a tiéd?" kérdést. De te se egészen a mondanivalómra koncentrálsz, ha az a problémád, hogy részenként válaszolok. Több (rész)kérdés merült fel és úgy döntöttem, külön-külön reagálok egy szintén megfelelő topicban. Ugyanis a hozzászólásod átöleli a tápozás, a vízadatok, a vízminőség, a vízkémia témakörét. Így akár beillene a "Milyen vízparaméterek szükségesek egy növényes akváriumnál" vagy a "Vas az akvárium vízében" című topicba is (mivel a magas vastartalomról ugyancsak írtál). Továbbá érdekes a "sokkal alkalmasabb emberi fogyasztásra" kijelentésed. Mitől alkalmasabb? Ezt ki döntötte el és mi alapján? Ha megfelel a szabványnak, akkor alkalmas, ha nem, akkor alkalmatlan vagy kifogásolható. Ez eldöntendő kérdés, itt nincs igazán értelme az alkalmas kifejezés fokozásának, illetve a létező besorolások bővítésének. Az átlag (megyei, országos) csapvíz pedig az a víz, ami tulajdonképpen nem létezik. Helyette, pontosabban benne van a kemény, a lágy, a szikes, a nitrátos, az arzénos stb. Persze ezekből kialakítható egy átlag, de nem vigasztal, ha például a keménység országos átlaga 20 nk, miközben nálam bőven 30 nk felett van. Az számít, hogy milyen folyik a csapomból, hiszen azzal kell gazdálkodnom, azt tudom használni. Ahogy írtad, esetenként 50 méter se elhanyagolható.
Mindezt nem kötekedésképpen írtam le, csak rá akartam világítani, hogy egyes jól hangzó kifejezések (kvázi reklámszövegek) mit jelentenek, mondhatni mennyit érnek. Lásd: sokkal alkalmasabb, sokkal egészségesebb, átlagos, hagyományos stb.
 
OFF: Mellőzzük a személyeskedést, a következő ilyennél meggondolás nélkül törölni fogom ezeket a hsz-eket. ON:
 
Szia Luna!

Tudsz nekem esetleg valami konkrétumot mondani a dunaújvárosi vízadatokra vonatkozólag?
Hátha esetleg már te utána néztél és akkor nem kell megfutnom a felesleges köröket a vízműnél.
Előre is köszi a válaszod :)
 
Back
Oldal tetejére