• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Leviathan

Sziasztok, ez az akvarium epp mostanaban unnepli fennallasanak szazadik evfordulojat, amikor olyat produkalt, amit eddig meg sosem lattam -- a lassan novo novenyek levelei olyanok, mintha vizkovesek volnanak :)) A halak is igy latom hogy nem erzik magukat annyira okesan mint eddig. Szerintetek ez micsoda?

View attachment 67953View attachment 67954View attachment 67955


Az tényleg vízkő. Édesvízi mészkiválásnak hívják amúgy ezt. A vízben a szénsav-bikarbonát pufferrendszer tagjaival van kapcsolatban. A növény, hogy könnyebben felvegye a szenet, a vízben lévő HCO3-ra savat enged ki a leveléből, viszont azzal, hogy kinyeri a CO2-t kémiai úton, a mészkő kiválik a növény levelén, mivel a HCO3 a szénsav és a mészkő reakciójakor jön létre(normális esetben), és a mészkő szénsav hiányában a növény levelén alkot réteget.

Hogy bizonyos esetekben miért és miért nem jön elő, számomra egyelőre nem teljesen tiszta, de az gyanús, hogy az erős fény, sok táp, és kemény víz és a CO2 adagolás hiánya (magasabb KH) elősegíti a jelenség kialakulását.
 
Az tényleg vízkő. Édesvízi mészkiválásnak hívják amúgy ezt. A vízben a szénsav-bikarbonát pufferrendszer tagjaival van kapcsolatban. A növény, hogy könnyebben felvegye a szenet, a vízben lévő HCO3-ra savat enged ki a leveléből, viszont azzal, hogy kinyeri a CO2-t kémiai úton, a mészkő kiválik a növény levelén, mivel a HCO3 a szénsav és a mészkő reakciójakor jön létre(normális esetben), és a mészkő szénsav hiányában a növény levelén alkot réteget.

Hogy bizonyos esetekben miért és miért nem jön elő, számomra egyelőre nem teljesen tiszta, de az gyanús, hogy az erős fény, sok táp, és kemény víz és a CO2 adagolás hiánya (magasabb KH) elősegíti a jelenség kialakulását.
:O - kemény víz az biztos nincs, viszont leállt a CO2 egy ideje, mert megint edugult az inline diffúzor. Azóta már bedugtam egy porlasztöt, remélem nem romlik majd tovább.
 
Sziasztok, ez az akvarium epp mostanaban unnepli fennallasanak szazadik evfordulojat, amikor olyat produkalt, amit eddig meg sosem lattam -- a lassan novo novenyek levelei olyanok, mintha vizkovesek volnanak :)) A halak is igy latom hogy nem erzik magukat annyira okesan mint eddig. Szerintetek ez micsoda?

View attachment 67953View attachment 67954View attachment 67955
Nekem indítás után lett ilyen a vallisneria levele. Aztán szépen elmúlt, vagy azok a levelek elhaltak. A halakon nem láttam semmit, mert akkor még nem telepítettem be állatokat. Lehet, hogy CO2 hiány, de 2 hete elzártam a CO2 csapot, és még nem láttam ilyet a leveleken.
Sose használtam R0 vizet, bár nálunk olyan kemény a víz, hogyha inni akarunk, akkor nem kancsóból öntjük, hanem törünk egy darabot.
 
RIP NOTICE:
Na ezt akkor szétszedtem, már nagyon öreg volt szegény.
Nem követtem az eseményeket az elmúlt egy-két évben -- milyen szűrő és lámpa kell manapság egy 90-es akváriumhoz, ideális esetben? Azt hiszem frissítenék, főleg a lámpa nagyon zajos, de az egyik szűrőm is (Tetra) gyakorlatilag elmállott.
 
milyen szűrő és lámpa kell manapság egy 90-es akváriumhoz, ideális esetben? Azt hiszem frissítenék, főleg a lámpa nagyon zajos, de az egyik szűrőm is (Tetra) gyakorlatilag elmállott.
Az igen kit köszönthetünk újra 😃😃.
A kérdésed igen fogós főleg az ideális esetben kérdéssel.
Szűrőből szerintem eheim vagy az új OASE szűrők egyike (a GA ban is ezek üzemelnek több akvárium alatt is)
Na a lámpa már nehezebb kérdés attól is függ milyen vonal kell low tech high tech vagy a kettő közt.
Egy TWINSTAR 900 EA is jó választásnak tűnik de persze ez szubjektív és pénztárca függő.:D
 
Az igen kit köszönthetünk újra 😃😃.
A kérdésed igen fogós főleg az ideális esetben kérdéssel.
Szűrőből szerintem eheim vagy az új OASE szűrők egyike (a GA ban is ezek üzemelnek több akvárium alatt is)
Na a lámpa már nehezebb kérdés attól is függ milyen vonal kell low tech high tech vagy a kettő közt.
Egy TWINSTAR 900 EA is jó választásnak tűnik de persze ez szubjektív és pénztárca függő.:D
Az OASE kicsinek tűnik, még a 600-as is, erre a méretre, bár nagyon fasza a kivehető előszűrő.
A fényt meg tényleg nem tudom, egy Grand Solar-t is el tudnék képzelni, de egy ilyen LED is jó lehet -- a fénycsöves zúgásból már elegem van kicsit.
 
Halihó!
Te újra itt? GERONIMO, hamarosan megint elő kell keresnem az államat, hogy legyen minek leesnie :)

Szűrő:

Világításra legolcsóbb megoldás: Van egy korrekt kinézetű lámpatested. Tudom hogy imádsz barkácsolni ;) telerakhatnád ilyen ledszalagokkal:
Ez most nagyon felkapott, ha rákeresel a fórumon, lesz összehasonlító teszt meg minden ami kell.

A GA-s terméktámogatással bíró Twinstaroknál nem találsz jobbat (ár/érték arányban) ledes kínálatból. Na jó, talán az ONF, de az 'szott drága.
A Chihiros olcsó lámpái is nagyon elterjedtek itthon (kínai rendelés), a drágábbakat még szerintem kevesen használják. De van belőle Solart helyettesítő pontszerű világítás is, de legalább nem halogén hanem COB led.
A WRGB ledes verzió lehet még opció, picit erősebb fénye van mint a Twinnek. Nekem van egy itthon ebből, csak még akvárium nincs alatta :) (nagy cseh akvarisztikai cégtől rendeltem).
Ilyen típusai vannak:
 
Igényes fotódokumentáció:

Start, Aug2:
53166608253_0ba4cf0250_o.jpgDay1 -- Aug2 by Gergely Hideg, on Flickr

Egy hét, első élet, Aug8:
53166125796_28000810a0_o.jpgAug8 -- first life by Gergely Hideg, on Flickr

Forró, Aug24:
53166595068_153893610c_o.jpgHOTHOTHOT Aug24 by Gergely Hideg, on Flickr

egy hónaposan, Sep5:
53166113986_8ffc4bb783_o.jpgOne month - Sep5 by Gergely Hideg, on Flickr

oldalról, Sep5:
53165546097_f0ff168622_o.jpgOldalvást - Sep5 by Gergely Hideg, on Flickr

A régiekhez képest új a lámpa (régi ONF) és a szűrő (OASE850) a többi a meglevőkből van körülbelül. Illetve új ozmómicsodát is kellett vennem, mert kiderült, hogy az új olcsóbb mintha a régi szűrőjeit cserélném. Meg persze a növények és az élőlények nem csiga része volt még a beruházás része. EDITKE: a régi CO2 reduktorom is meghalt, emiatt elszelelt egy palack, szóval azokból is kellett új.
 

Attachments

  • 53166608253_2c7b5c0a10.jpg
    53166608253_2c7b5c0a10.jpg
    61.1 KB · Megtekintések: 11
  • 53165546097_012fa89bba_w.jpg
    53165546097_012fa89bba_w.jpg
    44.2 KB · Megtekintések: 8
  • 53166113986_b305632039_w.jpg
    53166113986_b305632039_w.jpg
    46.2 KB · Megtekintések: 7
  • 53166595068_332cfc50e7.jpg
    53166595068_332cfc50e7.jpg
    70.9 KB · Megtekintések: 8
  • 53166125796_b59afcc4bc_z.jpg
    53166125796_b59afcc4bc_z.jpg
    92.1 KB · Megtekintések: 13
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére