• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kezdő akvárium, kezdőtől

Valaki, a fentiekben leírtak és a képeken látottak alapján megtudná mondani, hogy az én akváriumomnak a világítása, megfelelő-e? Idő, fényerő.
 
Valaki, a fentiekben leírtak és a képeken látottak alapján megtudná mondani, hogy az én akváriumomnak a világítása, megfelelő-e? Idő, fényerő.

Nagyjából 0,5 W/l, de inkább kevesebb, nem olyan rossz az, szerintem élesztős CO-hoz jó lehet... Alacsonyabb fényigényű növényeket kell választani.
 
Nagyjából 0,5 W/l, de inkább kevesebb, nem olyan rossz az, szerintem élesztős CO-hoz jó lehet... Alacsonyabb fényigényű növényeket kell választani.


Adottak a növények, listájuk még a legelején le lett írva a "naplómnak". Nem tudom milyen növényeknek számítanak, de nyúlnak, ágasodnak, sőt némelyik már kis növényt is kezd növeszteni. Igazából szinte minden tudni való le van róla írva. Keménység, Co2 szint, PH meg egyéb kémiai értékek kivételével, mert nem tudom őket.

Kérlek olvassátok el a korábbi írásaimat is, mert azokban írtam le az "adatokat". És nem mellékesen jó pár kérdést, amire még nem kaptam választ :(

De ha azt írjátok érdemes majd még egy lámpát vennem, akkor majd lehet rászánok még valamennyit.
Erre gondoltam: 00274_Fenycso_T8_F36W_860_daylight_6400K_26x1200mm_G13
Mellé a meglévőnek (fentebb ismertetve).
 
64l-es az akid?
Arra a 36w elég!
A világítási időt felvinném 10h-ra!A 10-18-ig 8h az kevés!
Az átokhínárt elvágod és a levágott részt elülteted az anyatő pedig hoz oldalhajtásokat majd idővel!
A tápozás kérdését kéne megoldani!A neptun tápsó nem igazán nyerő szerintem!
 
hello

nem lehet megnyitni a linket.... lehet a háttp nem korrekt, talán http????

Persze hogy nem lehet, mivel a link közlés tiltott, de ha elolvasod a szövegét láthatod háttp és hogy pont, na azt ha átírod http -re és . ra menni fog :)
 
Persze hogy nem lehet, mivel a link közlés tiltott,
Látod azért máris ragadt rád valami:),viccet félretéve nagyon sok utánaolvasás,fórumozás kell a tudáshoz,ahhoz hogy az ember egy kicsit is kapisgálja a lényegét a növényes akvarisztikának.Én év eleje óta bújom a fórumot napi szinten többször átolvasva az ujabbnál újabb kommenteket,de azt hogy ph,gk,tds még mindig nem vágom teljesen:(.Ez van majd kitanulom ezt is.Neked is csak azt tanácsolhatom olvass-olvass rengeteget ,szerintem megéri ,nagyon sok "jó arc" van itt a fórumon,és mindig segítenek ha gáz van.
 
Ekkora kavicsokat értelmetlen dolog egy akváriumba belerakni.Nagyon frankón besüllyed a hézagok közé mind a halkaka, mind az el nem fogyasztott eleség és növényi hulladékok.
 
64l-es az akid?
Arra a 36w elég!
A világítási időt felvinném 10h-ra!A 10-18-ig 8h az kevés!
Az átokhínárt elvágod és a levágott részt elülteted az anyatő pedig hoz oldalhajtásokat majd idővel!
A tápozás kérdését kéne megoldani!A neptun tápsó nem igazán nyerő szerintem!

Nekem is úgy tűnik, mert a növényeim szépen eregetik szalagszerűen a gázt. A világítási időt átállítottam.
Érdekesség: lámpa bekapcsolás előtt minimum 30 perccel adom a Co2-t (az élesztő 1/1 másodpercenként ad bubit, de az injekciós tű és a szűrő szépen oszlatja) mégis a növények jó 3-4 óra múlva kezdenek buborékolni. Miért lehet ez?
Mert szinte napi 0,5-1,5cm-t nőnek a növényeim. Kb 3 hete kaptam egy darabka korallmohát véletlenül, akkor kb 1x1 cm-es méretű volt, már ágas bogas jó cseresznyenagyságnyira nőtt.

Az átokhínárt időközben megtapasztaltam :) Ha így halad 1 hónap múlva nem látszik majd a szűrőm.

A tápozásra lenne esetleg javaslat?
Mind árban, mind "kihordási időben"megfelelőre (értsd 2000Ft alatt félévre).

Köszönöm szépen a válaszokat!!!!


A zöld alga ellen mit tehetnék még? Megjelent pár fonál alga is, amiket letépek, és 1-2 ecsetalga is amiket kiszedek és szépen kihipózok, ha kavicson van.
Van békalencse fél akvárium felszínnyi az esetleges nitrát, ammónia ellen. Rendszeresen borotválok, a halak megeszik előszeretettel a lehulló részeket. De 5-6 nap alatt ismét zöld az üveg. Próbáltam a talajporszívót, de vagy én vagyok a béna, vagy nem jön fel a mulm (halpotyadék), mert nemigazán sok sikerem van ezzel kapcsolatban. Esetleg erről van valakinek egy házi videója?
Alulról nézve az akváriumot az alja teljesen be van hálózva gyökérrel, amit egy barnás, iszapszerű valami övez. Ezt kellene nekem kiszívatnom az aljáról?
Eredetileg mosott, forrázott kerti tavi 0,5-1cm-es kavics az aljzat, meg pár ekkora forrázott mosott sóderkavics.

Csiga ügyileg, szerintetek ha vadvízről szerzek petét és tiszta vízben kikeltetem, a csiguszok nem visznek át ugye semmi betegséget?
 
Ha szalag szerűen eregetik a növényeid a buborékokat, az nem a CO2 miatt van, hanem a levél sérüléstől.Nálam is előfordul néha, hogy teljesen randomban eregetik egy csíkban néhány helyen, de az mind levél sérülés, az oxigén buborék gyorsabban szalad a felszínre és mindenhonnan jön.
 
Ha szalag szerűen eregetik a növényeid a buborékokat, az nem a CO2 miatt van, hanem a levél sérüléstől.Nálam is előfordul néha, hogy teljesen randomban eregetik egy csíkban néhány helyen, de az mind levél sérülés, az oxigén buborék gyorsabban szalad a felszínre és mindenhonnan jön.

Elhiszem, hogy Neked van igazad, mindenesetre engem ez csak felvidít, mert az oxigént csak fotoszintézissel állíthatja elő, ami azt jelenti számomra, hogy él és mindene megvan ami kell a gáztermeléshez. Ha pedig szalagszerűen eregetni képes, akkor valószínűleg gyorsan tudja termelni, vagyis egészséges. Legalábbis ez az én elgondolásom.
 
Érdekesség: lámpa bekapcsolás előtt minimum 30 perccel adom a Co2-t (az élesztő 1/1 másodpercenként ad bubit, de az injekciós tű és a szűrő szépen oszlatja) mégis a növények jó 3-4 óra múlva kezdenek buborékolni. Miért lehet ez?

Szia!
Az én tippem az, hogy ennyi idő kell a szemmel látható oxigén buborékok kialakulásához. A gyorsan felfelé haladó bubicsíkot nálam a félholt növényi részek eregetik.
A táp kérdés az érdekes, mert ha már adod a CO2-t akkor jó tápot is adnod kéne, hogy ne legyen hiány! Most hirtelen nem tudom melyik lenne árban is megfelelő.
 
A táp kérdésre a válasz az Green Aqua Micro a macrot meg porból kikevered!
Ettől egy olcsóbb van ha a microt magad kevered mezőgazdaságiból!
Vagy nézd meg az Easy-Life termékeit(profito)!
A nagy kavicsok közé bemegy a mulm ezt látod az aki alján a gyökerek mellett!
Használj 5mm-es szemcseméretű kavicsot!
Azon fent marad a mulm és vagy te vagy a szűrő elintézi
 
Ne etess sokat!
Én hétfőn-szerdán-pénteken nem adok enni nekik!
A zöld pontalgára a megoldás a foszfát adagolás!
 
Ne etess sokat!
Én hétfőn-szerdán-pénteken nem adok enni nekik!
A zöld pontalgára a megoldás a foszfát adagolás!

Köszönöm a válaszokat és a javaslatokat. Én eddig vasárnaponként szoktam böjt napot tartatni, de lehet beiktatok még egy napot. Mindig annyit etetek, hogy megegyék és ne hulljon az akvárium aljára kajamaradék.
Az aljzatot valami földszerűre szeretném lecserélni, mert az tömörebb mint a kavics és nem megy közé a mulm, mégsem töri a gyökeret, szárat, ha ültetni akarok bele, szerintem. Maximum 1 rétegben 2-3 mm es kavicsokra gondoltam takarásnak, de lehet azt kihagyom.

Megnézegettem és az a Easy-life profitó kedvezőnek tűnik nekem. A leírása általános növénytápként említi, valamint azt írja még, hogy ha szükséges nitrátot és foszfátot lehet mellé adagolni.
Ára is megfelelő 2000Ft 500 ml, adagolás: 10ml/100 liter hetente, ami nekem 6ml/hét. Ha ügyesen számoltam, akkor ez cirka 83 hétig, vagyis kb 1,5 évig elég, az meg egészen jó ár részemről.

Már csak egy jó talajt kell találnom, és lehet hogy a jövőhéten újra ültetek mindent, egyúttal kisuvikszolok hipós,ecetes vízzel mindent, kivéve a szűrőt meg a növényeket - bár azokat lehet áttörölgetem vele. Valamint kiveszem a középső boltíves üveget, és beragasztok egy sima üveglapot vízszintesen középre víz fölé, hogy összetartsa a két hosszú oldalt -amiből a hátsó még a boltív berakása előtt elrepedt.

Kikelt pár "vad" csiguszom. Most arra várok, hogy kicsit erősödjenek, mert az 1mm-es csigákat nem merem megfogni sem.
 
Föld szerű anyag nem jó mert nagyon lezár!!!
Nem megy bele a mulm de az oxigén sem!
Így pár hét múlva berohad minden növényed!
Én legutóbb 1-2mm-es bazaltzúzalékot használtam és nincs vele gondom!
És ha bogarászol az akiban felkavarva beködösítheti az akit!
 
Látom törölte a korábbi hozzászólásaimat a rendszerhiba :( Aki azért emlékszik, az tudja, hogy "hirdettem" két Torokátumot 15-17cm-eseket, mert az én 50L es akváriumomba nem igazán illettek bele. Mindenesetre megoldódott a guppi szaporulat problémám is "hála" a Torokátumoknak, (cirka 70 et ettek meg) és A Torokátumokat is sikerült elcserélnem. Helyettük kaptam 2 db szimámi algázót (a farkuk is fekete sávos), amit remélek hogy párban vannak. Én választottam őket, a nőstényben reménykedem hogy az, mindenesetre a boltban 2 en kergették, gondolom nem területvédelem miatt és ducibb is mint a többi volt. Majd az idő megmondja.

A Zöld pont algám időközben visszább szorult, ahogy nőnek a növényeim. Sajna a tündérhínárjaimból már csak 1-2 szál maradt, ettől eltekintve még minden növényem megvan. Egyetlen egy guppi fiúm pusztult el eddig összesen, én akkor hasvízkórra gondoltam (féloldalas pufi has), amit még aznap le is kezeltem az akvarista boltos tanácsai alapján. De lehet hogy szimplán bekajált. Azóta sem láttam boltban hasonló mintázatút sem, a nyári létszámcsökkentés miatt, az akvarista boltban, pedig az volt a Párom kedvence.
Időközben előjött a fonal algám, ami miatt lettek most a sziámik, majd meglátom mennyire válnak be, még csak ma érkeztek.
Az ecsetalgám eltűnt az akváriumból.
Az Echinodorus cordifolius hasonmásom kivirágzott, már 3 virágja van, sajna az egyik nemtökéletesen nyílt ki, de még 3 bimbó váratja magát. Lehet elmegyek és szemtelenkedek kicsit az akvarista boltos hölggyel, és kérek Tőle egy virágot, hátha sikerül magot is hozatni vele.

Időközben még kivettem a középső választékot, ami megvédte az akváriumot a hasasodástól, de helyébe tettem felül egy merevítőlapot, hogy nehogy széttörjön az oldalfala. Ennek ellenére a rossz ragasztás miatt, 2cm-t kihajlott a két hosszanti fal, de szerencsére megúsztuk úszás nélkül. Természetesen a ragasztás ki lett javítva, és tart!

Próbáltam kreatívkodni, és egy kis birsalmaágból formált minifát csempészni az akváriumba, jávai moha lombbal és korallmoha fagyönggyel, de ennek még erősödnie kell, hogy igazán mutasson.

Sikerült némi nemű talált szerencse pénzből 4 db Mollyt ( 2 arany nőstényt, 1 arany líra farkú nőstényt, és egy fekete hímet) is tenni az akváriumba. Így most a népesség úgy 24 körüli az állandó lakókat tekintve, a (z egyenlőre még csak) guppi növendékeket egy 36L es szűretlen, légpumpás, napfényes akváriumba szoktam áttelepíteni, melyben egészen jól elvannak.
Ez utóbbi akváriumot hetente kétszer kell takarítani, mert a nap miatt eléggé bezöldül 4-5 nap után, de fogkefével tökéletesen el lehet távolítani a zöld pontalgát, és még az üveget sem karcolja.

A nyári hőmérsékletre való tekintettel felkerül 2 db kiszuperált számítógép tápegység ventilátor, az 50L -es akvárium tetejére, melyeket egy egyszerű 9v os mobiltelefon töltő adapterrel hajtatok meg egyenirányítás után. Olyan jól beváltak, hogy a szobában 28-30 fok mellett is 24-26°C os a víz, szóval néha még a fűtő egység is bekapcsol (26°c ra van állítva).

A növények terén történt némi átrendezés is, a valiznéria giganteák is, az átok hínárok is, és a rotala rotundfoliák is csomókba lettek rakva, így jobban mutatnak.

A lepotyogó mulm eddig nem mutatja káros hatásait, úgy vélem a növények kiterjedt gyökérhálói gondoskodnak róla.

A vizet hetente jóformán csak után töltöm (6-8L), a szűrőt két-három hetente takarítom.

Csigák terén is van némi változás, jelenleg ami az akváriumban van: piros, és barna postakürt, tornyos és hólyagcsiga.
A feleslegessé vált egyedeket előszeretettel ropogtatja el Párom teknőse.

Kíváncsiságból egy 2,5L es flakont teletöltöttem akváriumvízzel, tettem bele bakopa növényt, vízibolhát, szöcskerákot, és vadvízi hólyagcsigát, majd lezártam. Ez volt kb 1,5 hónapja, azóta az ablakban van. A vízibolhák (az eredetiek, nem az utódok) kivételével, ahogy látom mind megvannak, a zöld alga néha ellepi, de párnap múlva már nyoma sincs, gondolom a csigák miatt. A törmelék pedig az üveg alján gyűlik, amit a növény már elég jól beszőtt.

Szóval így alakultak az utóbbi időben a dolgok felém.
 
Itt egy jelenlegi állapot fotó pár.


Bal oldal

Baloldal_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Jobb_oldal_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Jobb oldal.

Sajnos a tündérhínárok egyre jobban kezdik feladni :( Már csak az a 3 picinke hajtás van, de az sem gyökeres :(
 
Back
Oldal tetejére