• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vivárium Jungle experiment

Shizu

Főkertész
Szoba váltás után meglett a hely egy nagyobb terrás/akvás polcnak, aminek az utolsó darabja egy közepes méretű terrárium lett. Igazándiból semmilyen különös tervvel indultam neki, ahogy kijöttek a dolgok úgy haladtam tovabb a projekttel (elég szépen változott is a koncepció). Eredetileg a terv egy elég plant heavy, minimális fa hardscape, szikla hátterű terrárium volt, a klasszikus jungle stílusú terrárium broméliákkal, tillandsiákkal stb.

Az üveg egy 55x35x45cm custom terrárium szikla háttérrel, elülső és felső fémráccsal. Először 2-3 nagyobb parafa fával próbálkoztam, de sehogy sem jött ki, túl nagyok és egyenesek voltak, nagyon nem ragadtak el.
Aztán kisebb driftwood darabokkal dolgoztam (bármilyen kompozíció nélkül, ahogyan csak összefértek a darabok) és bedobáltam mindent. Ami érdekes, hogy a lenti képen bármilyen ragasztás nélkül áll az egész (bár amennyire elszálltam a hardscappel úgy nem csoda). Végül belekerült mindenféle
  • mopani
  • driftwood
  • dragon root
  • mangrove
  • parafa
IMG_20230409_104043.jpg

Utána ezt véglegesen is összeraktam (pillanatragasztó, purhab és fekete szilikon). Itt-ott apróbb változtatások lettek, de javarészt ugyanaz lett mint az első körben. Itt már a nagyobb és elölről könnyen elérhető purhab részeket lefedtem már szilikon+tőzegmoha és coco fiber párossal.
IMG_20230410_172627.jpg

Utána hátterezés is meglett hasonlóan (illetve minden hardscape kontaktpont és más szögökből látható purhab felület le lett fedve).
Nagyobb résekbe a jobb fajta sphagnum moha került, és be lett fűzve pár nagyobb lián is. A liánokkal nem voltam a legboldogabb, jobb lett volna több és vékonyabb fajta, de bennt hagytam őket, tekintve hogy későbbiekben még hozzájuk tudok majd rakni + a furább részeit majd elrejtettem mohákkal.
Alulra bekerült a szokásos agyaggolyó, fölé geotextil kivágva, arra pedig a tropusi mix.
  • coco fiber
  • sphagnum moha (préselt és a jobb típusú is)
  • ista talaj
  • valamilyen fekete homok
  • coco chips
IMG_20230415_223304.jpg
 
Megtörtént aztán a mohásitás, vegyesen tm erdei moha, pillow/frog moha, kerti és egyéb erdei mohákkal.
Na itt jutottam el oda, hogy a scapenek a scale-je jobban jött ki mint gondoltam, amibe a nagyobb levelű és méretű növények belerondítanának (arról nem is beszélve, hogy a hardscape ámokfutásom után már hely is alig lenne nekik). Szóval lett egy újabb irányváltás es inkább igy hagytam a dolgot, és helyette elkezdtem keresni mini növényeket, csak sajnos valamiért sehol sem találtam most. Mindenesetre folyamatosan fogom őket keresgélni a következő hónapokban.

Gondolkozom jelenleg a mini orchidea, anubias petit/bucék, mindenféle kislevelű kuszónövény, kis páfrányokban stb.
IMG_20230416_011607.jpg

Amúgy a tech jelenleg
  • világítás: ARCADIA JUNGLE DAWN LED BAR 34W 570MM
  • és igazandiból ennyiben ki is merül a dolog 😅
Hosszabb távon majd öntöző rendszer mindenképp lesz, esetleg a párásító is. Plus lehet majd egy másodlagos ledet is fölé rakok hogy a hátsó részek is kapjanak fényt (vagy megemelni a mostanit, mert jelenleg csak közvetlen fekszik a tetején)
 
Jelenleg igy állunk, meglátjuk mi hol marad meg, egyenlőre legalább rövid távon minden növény megvan és akklimatizálódott.
AknynMd.jpg

1-2 helyen nagyon minimálisan penészedett az egyik fa, de pár nap után mostanra már el is ment a java. Ettől függetlenül a ventiket majd mindenképp felrakom a tetejére valamikor.

Valamikor még belerakom az apróbb részleteket, mint a kisebb nano agákat es liánokat stb.

Ami az élő gárdát érinti, bekerült egy ugróvillás kolónia. Nem tudom hogy bioactive vonalon még miket akarok, plusz abban sem vagyok még biztos, hogy a nyilméregbékák is bekerülnek-e (eredetileg nyilméregbékásnak indult a projekt).
 
Nagyon durván néz ki...Gratulálok😍
Ez a legszebb, amit eddig láttam. Gratulálok! 🍾
Az első kép alapján, gyorsan mentem a követkző topicra, de a legutolsó kép teljesen lenyűgözött.
Gyorsan visszaugrottam az elejére, hogy megnézzem az üveg méretét... Hihetetlen. A részletessége, kidolgozottsága miatt, minimum 2x 3x akkorának tűnik, mint a valós mérete. 👍 Gyönyörű!
 
Ez a legszebb, amit eddig láttam. Gratulálok! 🍾
Az első kép alapján, gyorsan mentem a követkző topicra, de a legutolsó kép teljesen lenyűgözött.
Gyorsan visszaugrottam az elejére, hogy megnézzem az üveg méretét... Hihetetlen. A részletessége, kidolgozottsága miatt, minimum 2x 3x akkorának tűnik, mint a valós mérete. 👍 Gyönyörű!
Köszönöm ☺️ Igen ez lett volna a célja. Az apróbb részleteket még ki kell jobban dolgozni, de én is örülök, hogy végül ebbe az irányba tévedt a projekt. Szerencse, hogy mohásítás után újragondoltam a koncepciót.

Szia. Nagyon szep lett, ugyes vagy. :love: Milyen novenyek lettek vegul a moha mellett?
Egyenlöre még nem túl sok
  • Porccserje (muehlenbeckia complexa)
  • selaginella martensii jori
  • Pókláb páfrány (davallia denticulata)
  • Fátyolaaszparágusz (asparagus setaceous)
  • Ficus pumila 'White Sunny'
  • Törpebors (valamilyen peperomia)
Majd mindenképp ki akarom böviteni a felhozatalt, de nem könnyü találni kis méretü növényt.
 
Meglepo modon kivetel nelkul minden noveny es dugvany tulelte, burjanzanak is eleg durvan. Mar vissza kellett vagni mindent 3szor is, de mostanra mar egeszen benotte magat a terrarium.
Hozzaadtam meg par tobb liant, meg nem vagyok teljesen meggyozodve, hogy megtartom oket. Meg hozzaadok tobbet is, es akkor majd meglatom, csak egyszeruen tul lusta vagyok legyartani oket. Az tuti hogy meg jatszadozni kell meg veluk majd.
Majd valamikor leugrok Greenaquaba a wio mini gyokerekert, na majd azokkal vegre berakhatom az aprobb reszleteket a jobb scale erdekeben.
AFGJ81o46-a3N1LtlcbsbKxGSsNsCYfLYqFa_Vgy4hut4ik61vVQ_Cm_e_7BfIZJ6bY-JLh_VM4v0Qh0xMdGyVfgK2eDyfb4QQ=s5400

AFGJ81qtd4LTP7mRO4cOAWfwHmlto9Zk4rJvp3GikS5KN3PWfGLnita-t_gsOdp328Rj-DoR7O9mn9pDdhLX3AhrAV4GcVs4Tg=s5400

AFGJ81qvfNs5FqLg0nE5jQ-hbgONNquam4k7vRGkslJUE-6N2dNTKHm5b5d57eZ3Fo-nKjccZ9umGxEr8rhtVhiqPICgmSZuFg=s5400

Novenyfelhozatal itt ott kibovult de nem sokkal, meg mindig keresem a novenyeket.
A kepek egy friss metszes utan voltak, szoval picit gyatran nez ki minden, majd valamikor lovok kepeket amikor minden visszanott
 
Maga a terrarium amugy a nyaron tokeletesen ment, minden nott szepen, tobbszor is kellett metszeni. Augusztusban sajnos nagyon elfoglalt lettem munkaval, szoval eleg durvan el lett hanyagolva a project. A ventiket kikapcsoltam illetve a napi 2 parasitasbol sokszor 2-3 napos parasitas lett (ahogy eszembe jutott). Pluszba a vilagitas is sok nap kimaradt mert valamiert meg mindig lusta voltam megvenni egy 5-os halozati elosztot. A "lombozatban" levo kuszonovenyeket meg a hatsobb mohakat utotte meg a szaradas/fenyhiany a legjobban. Azota most december vegere mar lett idom, de a 4 honapnyi hianyos parasitas + barmilyen fele maintanance hianya azert meglatszodik.
(holnap lovok majd par kepet)
 
Maga a terrarium amugy a nyaron tokeletesen ment, minden nott szepen, tobbszor is kellett metszeni. Augusztusban sajnos nagyon elfoglalt lettem munkaval, szoval eleg durvan el lett hanyagolva a project. A ventiket kikapcsoltam illetve a napi 2 parasitasbol sokszor 2-3 napos parasitas lett (ahogy eszembe jutott). Pluszba a vilagitas is sok nap kimaradt mert valamiert meg mindig lusta voltam megvenni egy 5-os halozati elosztot. A "lombozatban" levo kuszonovenyeket meg a hatsobb mohakat utotte meg a szaradas/fenyhiany a legjobban. Azota most december vegere mar lett idom, de a 4 honapnyi hianyos parasitas + barmilyen fele maintanance hianya azert meglatszodik.
(holnap lovok majd par kepet)
Lojjel. Varjuk.
 
Utoljára módosított:
Most hogy mondod tenyleg 😅 Csak egy regi halott szobapalma volt amit bedobtam a sarokba ideiglenesen addig, amig nem leszek lusta es kidobom. Teljesen megfeledkeztem rola, szerintem mar tobb mint egy eve ott van
 
Back
Oldal tetejére