• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes iron deficiency

IMG_20160327_192517.jpg

Ahogy a fényképen is látszik történt egy rescape, de nevezzük inkább átalakításnak. (Másik naplót nem szeretnék nyitni neki.)
Ami igazán nem tetszett az elözőn, az a bal oldal koncepcionálatlan látványvilága. Kevés volt a talaj, és az áramlási viszonyok sem voltak tökéletesek. Így hát leengedtem a vizet negyedig, növények kint, halak bent és kissé átalakítottam az egészet. Nem akartam nagy költségekbe verni magam, így a már meglévő alapanyagokkal dolgoztam.

Talaj: A talaj továbbra is manadó! Próbálom bebizonyítani hogy ezzel a kissé alulértékelt talajjal is lehet relatív "szépet" alkotni.:) Az emelést úgy oldottam meg, hogy az andezit kövek hátulról meg vannak támasztva tört vulkáni tufával. Ez lyukacsossága révén kellő mikrokulturával segíti, majd a talaj szűrőkapacitását, kellően stabil, igy az egész nem csúszik szét. Ennek köszönhetően hátra kellő vastagságú 10-15cm talaj került, ami a kövek között sem tud kifolyni így. Nem raktam táptalajt, inkább majd figyelek a tápozásra.

Szűrés: Eheim 2075. Eheim biomec, Substrat pro, Sachem matrix, perlon. Csináltam egy diy lilyt, igy az áramlás révén megfelelően stabil viztömeg mozog. (idővel csere üvegre) A CO2 bekapcsoláskor erre rásegit a skimmer és igy a beoldás sokkal tökéletesebb mint elötte. A kis bubik, szinte betáncolják az egész akit.

Növények:
- Microsorum pteropus "Narrow": Kiheverte, a vashiányt. Két oldsalra került belőle, így most kissé szimetrikusnak tűnik, de idővel ha a háttér kinövi magát, nem lesz ennyire feltünő. Került elöre is belőle néhány szál.
- Hygrophila pinnatifida: Kb egy hónapja került az akiba, de annyira jól érzi magát, hogy a sokaságból, majd középtéri növényegyüttest nevelek.
- Ludwigia arcuata: Szépen nőtt ahol kapott kellő co2-őt, de sok helyen el volt nyomva és a nem megfelelő co2 eloszlás miatt ott hiánytüneteket produkált. Itt háttér növény lesz, és talán kerül mellé rotala.
- Christmas moss: A kövek közé tüzdeltem belőle, így majd szép mohapadot alkot ahogy az elöző scapnél.

Halak:
8 db vörös neon
6 db ottocinculus affinis
2 db hengeli razbóra
2 db vörösorrú pontylazac
1 db moszatevő márna
 
Csináltam egy tesztet Easy Ferroval.
Alapnak akvárium vizet használtam, amibe beállítottam a foszfát szintet 2mg/l-re (ez azért fontos mert a foszfát reagálhat a vassal, és gátolja a vas oldhatóságát), majd ismert mennyiségű Easy Ferrót csepegtettem bele. A szép zöldes barnás folyadék először színtelenül feloldódott, majd néhány másodperc elteltével kissé elkezdett sárgulni, majd opálosodni. Végül egész világos teasárga lett, majd ezt pihentettem 10 percig, néha kevergetve.
Első gondolatom az volt, hogy maga az elszíneződés egy reakciót takar, de az opálosodás meg egy másikat. Nem nehéz rájönni, hogy sárgás színe a rozsdának van, ami ugye oxigénnel lereagált vas. Az opálosodás meg valami kicsapódást takar, ami mondjuk lehet a foszfát reakciójának következtében képződött vasfoszfát. Ezek a folyamatok az akváriumban is tisztán látszanak, csak ott mondjuk a jó szűrő néhány órán belül megszűri.
Végső mérés:
Easy Carbo adatlapján az szerepel, hogy 10 ml/ 100 liter vízhez adagolva 1mg/l-el emeli az oldott vaskoncentrációt a vízben.
A GA címkén már csak az szerepel, hogy ugyanennyi, csak 0,5 mg/l-el emeli.
Az én mérésem (10 perc és az optikailag lejátszodó reakciók után) 100 liter vízben kimutathatóan 0,03 mg/l van jelen.
Kellene egy tesztet csinálni ioncserélt vízben, teljesen kizárva az oxigént is. :)
Akkor kísérlet alapján kijelenthető, hogy a termék nem tartalmaz antioxidánst, azaz kelátot. Még a gyártó is csak a Profitonál ír ilyet. Ez kissé csalódás egy neves cégtől. Persze szervetlen só formájában töményebb oldat készíthető egy keláttal szemben, de kérdés, vajon milyen eredmény érhető el vele. Eszerint nem túl biztató. A sárga csapadék vas-hidroxid, az opálosodás pedig nagyrészt gipsz, valamint némi vas-foszfát lehet. Viszont házilag orvosolható a probléma egy kis citrom- vagy aszkorbinsavval. Veszel a tápból 10 milit, és adsz hozzá néhány szemcsényit valamelyikből.
 
Ma néztem néhány vízparamétert:

PO4: 2,5 mg/l
NO3: 29,6 mg/l
K: 15 mg/l
NO2: <0,04mg/l

Ezek az értékek szerintem eléggé jók. Ammóniát nem mértem, mert hetek óta szinte semmi algám nincsen. Feltételezhetően a talajszűrés ennyit lendít az egészen. Vasat szintén nem mértem mert hiánytünet már nincsen, és azt rendszeresen adagolok. Bár a makrót nem EI szerint nyomom és azt is csak heti egy-kétszer, kicsit így is vissza kel vennem belőle, hiába az akva paraméterei szerint kevertem ki. Ugy érzem az akva stabilizálódott én meg ráéreztem az egész ízére.

Helyzetjelentés:
A növények közül az Arcurata mutat némely CO2 hiánytünetet és kicsit szenved, de úgy döntöttem nem járok a kedvébe, inkább tettem mellé R. rotundifoliát, és L. Palustrist az igénytelenebb fajtából. Most kezdik felvenni a submers állapotot, de nagyon szépen fejlődnek. A Pinnattifida, megint csak bomba formában nő, és szép vöröses leveleket hajt.

Halak:
Két szívóharcsám bemondta az unalmast. az egyik a skimmerben lelte halálát, a másik meg legyengült és talán éhenhalt. Az okát nem tudom. Pótolva nem lettek.
 
A PO4 kissé magas. Hosszabb távon a garnélák és a halak kifogásolhatják, ráadásul a vas antagonistája.
https://akvakertesz.hu/threads/foszfat-szint-merese.3455/page-4
https://akvakertesz.hu/threads/viztesztek-teszteljuenk.4175/page-5
A PO4 valóban magas, de még nem kritikus. EI szerint 3mg/l a plafon. Kicsit vissza veszek ennek adagolásából, mert külön nyomom a makrókat. Vízcsere után most nem is adtam makrót. Cél az 1,5 mg/l.
Egyébként labor körülmények között mértem, nem csík, vagy cseppteszttel.
 
Ma takarítás közben ráleltem az egyik törpe szívóharcsám tetemére a skimmerben, így már csak hárman vannak. :(
Egyre több az ecsetalga is. Ahol tudom, kaparom őket. Egyenlőre még nyerésre állok. :)
 
Megint állítanom kellett a CO2 beoldáson, mert nem voltam megelégedve vele. Eddig skimmer rásegítéssel kergettem meg a bubikat, de ez azt eredményezte, hogy a nagyobb áramlás + a vas adagolása előhozta az ecsetalgát. A kissebb áramlásnál meg romlott a beoldás hatékonysága, és nagy volt a CO2 veszteség. Ez a növényeken is erősen meglátszott. Egy, a GA.-ban is kapható termék hatására a japán diffúzoromat betettem a szűrő beszívóág alá, és visszavettem a bubiszámból. Ahosszú csövön és a szűrőanyagon még átvergődi magát aza a néhány bubi, így talán 100%-os beoldást érhetek el. Két dologra kell csak figyelnem:
1. Ne "levegősödjön" fel a rendszer.
2. A szűrőben ne menjen 6,8 alá a pH. Ezt a kifolyóágon tudom is ellenőrizni.
Az első probléma igazából fel sem merült. Csobogást nem igazán hallottam, bár néha pőfékelt némi gázfröccsöt a rendszer a nap vége fele, de ez elhanyagolható.
Állítólag a közvetlen CO2 nem igazán tesz jót a baciknak, de ez szerintem csak akkor igaz ha a pH ez miatt tartósan 6,5 körül, vagy ez alá megy, mert akkor kapacitásuk erősen lecsökken, Meghalni ettől talán nem fognak. Én eleve csapvizet használok aminek a karbonátok révén elég nagy a pufferkapacitása, így örülök, ha 7,1-7,2 pH-t el tudok érni. (Ez nálam 25 mg/l oldott CO2-nek felel meg). Persze több idő kell hogy ez tényleg nem érinti e hátrányosan a szűrőbacikat, de én bizakodó vagyok.
Ami eddig látszik az a növények sokkal intenzívebb bubizása, kevesebb adagolt gáz mellett!
További tapasztalatokról majd késöbb. :)
 
Legyen ez a kép egy végszó!
Az akvát a héten szétbontottam, hogy valami újnak a kezdete legyen. Ez volt a második összeállításom. Nagyon sokat tanultam tőle, sok örömöm volt benne, és remek dísze volt a lakásnak. Már egy ideje foglalkoztatott, egy új öszkép, kicsit más növényekkel és most belevágtam.
Hamarosan egy új naplót nyitok, ha máshol nem ott találkozhattok a folytatással. :)



Akva.jpg
 
Jó kis napló volt. Neked melyik állapota jött be a legjobban?
Nekem így az utolsó időkben tetszett a legjobban! A kezdeti lépseket, kicsit megmosolygom. A végére bizonyos növények feladták, de a moha végig kitünő fejlődést mutatott. Az akva fő növénye a Peteropus szinte teljesen kikopott. Elkapott valamit, és a levelek a tövüknél megfekedtek majd leváltak. Lassú halála volt, de érdekes, hogy a tövénél viszonylag halott levelek is hoztak kicsiny hajtásokat a leveleken.
 
Back
Oldal tetejére