• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hidropónia mint szűrő?

eyewitness

Új regisztrált
Az aquapónia/aquaponics idén egy elég felkapott téma lett, és mivel terveztem egy 50 liter körüli nature akvárium telepítését felmerült bennem, hogy mi akadálya van annak, hogy a hidropónia részét ráakassza az ember egy nature akváriumra? Érdekes módon egy-egy fél említés és pár képnél többet sehol sem találtam olyanról, hogy élő növényekkel szerelt komolyabb dekor akváriumra lenne alapozva. Persze tisztában vagyok azzal, hogy a fogyasztásra szánt halak egészen más igényekkel rendelkeznek és mennyiségű salakanyagot termelnek mint egy pár neonka, de megfelelő méretezéssel nem lehetne így kiváltani az akvárium szűrését, éspervagy vízcseréjétis ezzel? Adott esetben még csak nem is hasznos növényekkel, hanem pusztán dekor virágokkal teljesen jó nyugis kis zöld szigetet lehetne kialakítani a lakáson belül.
Lévén hogy sehol sem találtam egyértelmű utalást, vagy aranyhalas vödörnél komolyabb rendszert, itt kérdezném, hogy mi lehet a buktatója a dolognak, hogy nem csinálják? Nem szűri elég tisztára a vizet? Nem bírják a CO-ját a növények? Esetleg nem trágyáznák eleget a halak?
 
Szia eyewitness!

Miért csinálnál konkurenciát az akváriumot dekoráló növényeidnek?!
A tápozás beállítása egyébbként is kényes pontja az egészséges egyensúly megteremtéséhez!
Ha ehez még szárazföldi növények tápanyagfelvételét is kalkulálni kell, akkor egy tesztsorral a kezedben kellene az akvárium mellett dekolnod egy ideig mire beállítod a megfelelő értékeket!

Egyébbként csak halas medencénél ez jobban működik (Pl. Pasaréti Gyulánál a nevelő, tenyészállat tartó akváriumok fölött rendes mennyiségű flóra található az üvegházban), de ott nincsenek igényesebb vizi növények, inkább csak mohák.

A kilencvenes években Németországban is futott rendszeresen hirdetés a Datz újságban akvárium tetejére-oldalára rakható növénytartókról, de valamiért hozzánk el sem jutott (talán túl nagy árnyékot vetettek a szobanövények, meg a vízbe lógó gyökércsomó sem annyira dekoratív nagy mennyiségben).

Ha szeretsz kísérletezgetni, akkor azért próbáld ki!
Ha valami jó sül ki belőle akkor várjuk a beszámolót (de ha nem akkor is)!

A.ttila
 
Igazából pont ez az, ami érdekelne, és nem értettem...

Nigro írta a szűrőzés alapjainál, hogy: "Egyrészt az akvárium aljzatán megrekedő mulm (ürülék) eltávolítása fontos, másrészt az eleség maradékok, növények, csigák, egyéb élőlények elpusztulásából, a szerves anyagok bomlásnak indulnak. Ezeket a szűrőben biológiai szűrést végző aerób baktériumok ammóniumból, nitráttá bontanak." De ez mind pontosan az az ammóniát termelő bomlástermék, ami a hidró ágyakban nitráttá alakul és táplálja a száraz növényeket...
Aquapóniákban még azt is szokták csinálni, hogy a haltartály fölé lámpát tesznek estére, hogy beleessen a sok bogár, és amit nem esznek meg, az lebomlik, és tápanyag lesz... Azon agyalok, hogy egy megfelelő kialakítással(kavicsméret, kövek elrendezése, lejtő stb), és egy kavicságy közeli kiszívócsővel ez a probléma, ha nem is teljesen, de részben kivan ütve...
Nekem, mint nulla kilóméteres akvakertésznek, kicsit túl jól is hangzik az egész, mivel nem kellene cserélgetni az akvárium vizét annyira gyakran (ha egyáltalán).

Esetleg az okozhat még gondot, hogy a nagy felületen kioldódik a CO2 a vízből, de ezt esetleg nagyobb mennyiségű beoldással lehetne kompenzálni... nem is beszélve arról, hogy a vízből felszabaduló CO2-t a külső növények imádnák...
Ugye ha ez mind igaz, akkor a biológiai szűrész gyakorlatilag teljesen megoldott...esetleg egy aktívszenes meg szivacsszűrő az ami kellhet, de abban sem vagyok teljesen biztos.

Ami még gondot okozhat, az az, hogy nincs elég tápanyag, de szerintem ha picit felülméretezem a halak mennyiségét, akkor ez többé kevésbé megoldott lenne, nem? Valamint a meg nem evett haltáp is lebomlik, nitráttá alakul, úgyhogy ha megfelelő helyen landol, akkor hasznos....
 
Nem igazán értettem, hogy mit szeretnél ezzel, de rájöttem, nem akarsz vizet cserélni és tápozi. :D
Hát szerintem így nem lehet szép növényes akváriumot csinálni. Vizet nem (csak) azért kell cserélni mert felgyülemlik benne némely tápanyag. Az akváriumi növények is felveszik a tápanyagot, akkor az is egy szűrési rendszer nem? Sőt olyannyira felveszik, hogy néha még tápanyaghiány tüneteket is produkálnak. Ezt persze plusz tápozással meg lehetne oldani, de akkor már az egyik dolog nem jön össze a célokból. A co2-t kiszellőztetni sem jó ötlet, ezt jól látod. Tehát eddig ott tartunk, hogy egy takarékosabb rendszert szerettél volna és egy energiaigényesebb lett helyette. ;)
Viszont az igaz, hogy az akvárium szűrése ugyanazt teszi mint a duzzasztott agyagkavics (bár ezt Woctrax nem vizsgálta) az aquaponia rendszerben, csak az nagyobb térfogatú szűrés az akvárium szűrőivel és szűrőanyagaival szemben. És ez a lényeg szerintem.
Szerintem azért nem csinálnak ilyet mert sok macera és helyigényes egy külső szűrővel szemben.
 
Az elméleted azért nem működik mert ez valahogy teljesen másról szól bár tény, hogy logikusan hangzik. Itt az akváriumban kialakítható gyönyörű akvakert a lényeg lehetőleg minél jobban elrejtett technikával /számomra legalábbis/. Egy ilyen rendszer kialakításával a mondat második fele már tárgytalan. Ha a vízcserét is meg akarod úszni akkor a mondat első fele is az. Ez persze az én véleményem de már nem akvakertészetről beszélünk. Vízcsere nélkül lemondtál a kristálytiszta vízről. Több co2 adagolni / a nagyobb felület miatt/ csak azért, hogy a szárazföldi növények felvegyék azt a felhalmozódott tápanyagot amit a megspórolt szűrésen nyersz. Hmm. :wtf:

A hiropóniában senki nem nézegeti a halakat és a profin kivitelezett akvakertet egy pohár borral a kezében. Ott a termelésen van a hangsúly itt a szépségen és a művészeten.

Kompromisszumokkal lehetséges sztem de, hogy megéri e...
 
Az egész gondolat ellentétes a növényes akvarisztikával - amellett aránytalan is a modern szűrésekhez képest.

Először is, a növények akvarisztikában pont az lenne a lényeg, hogy a dísznövényeid minél több táphoz jussanak. A baktériumkultúrás "szűrés" lényege pont az, hogy nem kiveszi a vízből az ammóniát, hanem nitráttá alakítja. Ezt meg lehet csinálni növényekkel is, de sokkal rosszabb hatásfokkal és ugyanazok a növények a nitrátot is ki fogják venni a vízből. Arról nem is beszélve, hogy a tápanyagszint fenntartásához ezeket a plussz növényeket is tápoznod kell mikro/makro. Nem túl hatékony.

A másik fontos probléma, hogy ezeknek a növényeknek - amiket a "szűrésre" használnál, világítás kell. Plusz világítás, nem kevés. Ez szintén sokkal kevésbé hatékony, mint a baktériumkultúrás külső szűrő.

Harmadrészt, ezeket a növényeket _is_ gondozni kell. Plusz munka, plusz szennyezés ha nem teszed.

Egyébként az ötlet nem új, régen, tengeri akváriumokhoz használtak alsó polcos moszatszűrőt. Brutális módon megvilágították és hetente kiszedték a moszat felét. Nem véletlen, hogy mostanság nem elterjedt. :)
 
Sajnos nem értek az édesvizi akváriumozáshoz, annál inkább a tengerihez.
de a talaj méretével lehet buherálni mindkét esetben, vékony jól levegőztetett talaj az ammóniából nitrátot, a vastag talaj pedig a nitrátból nitrogént csinál. Én használom a biológiai szűrést, hogy a víz nitrátszintje 5mg/l legyen, sztem te nem nagyon profitálnál vele édesvízben.
 
Back
Oldal tetejére