• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Guszti 96L

Guszti256

Kertész szaki
Sziasztok!

Időhiány miatt sajnos az utóbbi időben mellőznöm kellett ezt a szép hobbit, de mostanában úgy érzem, hogy nem bírom ki, hogy ne kezdjek bele egy újabb projectbe. Elnézve az oldalon bemutatott szép akváriumokat, megint megfogalmazódott bennem, hogy olyan hiányérzetem van, hogy nincs itt a szobámban egy szép dísz.

Ennek örömére szeretnék nyitni egy naplót is neki, hogy a későbbiekben nyomon lehessen követni a fejlődést és változást.

Paraméterek:

méret:
60X40X40 ( Bruttó: 96 liter)

szűrés:
ATMAN 3338 (1200 l/h)
TetraTec 1200 ( 1200 l/h)

világítás:
-4 db Osram 24 W HO 865 (6500 K)+ reflektor
-zárt, fa armatúrában elhelyezve
-csövenként külön kapcsolható és időkapcsolóval ellátott

hűtés:
ventillátorral ( 1db 12 cm-es és 2 db 9cm-es)

CO2:
-Papillon reduktor
-Aqua Medic mágnesszelep
-beoldás: difi vagy külső reaktor (még nincs eldöntve)
-Palack (mérete még nincs eldöntve)


talaj:
-Ada Aqua Soil Amazónia


tápozás:
-Green Aqua Micro és macro
-Easy Life Fosfo
-EasyLife Easy carbo
-nagynyomású CO2
 
Jelen pillanatban még a legózásnál tartok, amihez szívesen fogadok minden negatív és pozitív kritikát. ;)
A próbálgatást egy másik akváriumban végzem, aminek a méretei megegyeznek azzal a medencével, ahova a végleges kialakítás kerül majd. Illetve egyenlőre az Amazónia talajt homokkal helyettesítem. (nem szeretném feleslegesen törni az Amazónia szemcséket) :)
Íme pár kép, hogy jelenleg hol tart a dolog. A képeken jól látszik, hogy nagyjából mi is lenne az elképzelésem. Mindenképpen dombos hátteret szeretnék és az előteret parvula minivel ültetném be.

Úgy érzem még, hogy szükséges egy finomhangolás, mert nem érzem túl részletesnek az összképek. Néhány helyre még kisebb seiryu kő darabokon gondolkodom, hogy finomítsam a jelenlegi kövek vonalát és talán természetesebb is lenne vele.

Növények amiket kinéztem:

Parvula mini
Anubias barteri v. nana Petite és/vagy Anubias barteri v. nana mini
Microsorum pteropus Trident
Blyxa aubertii
Blyxa japonica
Staurogyne repens
Fissidens fontanus + egyéb moha fajok
Rotala rotundifolia
( a lista jelenleg itt tart, de szerintem még közel sem teljes :) )


CAM00080_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


CAM00087_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


CAM00088_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Sziasztok!

Múlt héten szerencsére sikerült elindítani az akváriumot. A start sajnos nem sikerült olyan zökkenőmentesen, mint ahogy azt terveztem. Elkövettem azt a hibát, hogy nagyon szorosra szabtam a határidőket én berendeltem mindent. Persze ezután következtek az egyéb elfoglaltságok, ami következtében nem is tudtam úgy haladni, mint ahogy szerettem volna.
Múlt hét kedden megérkeztek a növények Luigi13 akvakertész társunktól, amit nagyon köszönök neki. Nagyon szép növényeket kaptam tőle. (y)
Sajnos ekkor még nem volt kész a világítás és az akvárium, így csütörtökig a csomagban is maradtak és reménykedtem, hogy nem lesz nagy bajuk.

Pár kép az építkezésről:
( Sajnos csak telefonos)

CAM00099_www.kepfeltoltes.hu_.jpg





Idő közben a kialakítás eltérő lett az eredeti tervtől, de alapjaiban azért maradtam az eredeti ötletnél. A növények múlthét csütörtökön lettek beültetve. Egészen a mai napig csak a szűrés és a fűtés működött az akváriumban, mert hétvégére el kellett utaznom és hát félbe kellett, hogy hagyjam. Vasárnap este már látszódott a növényeken, hogy megviselték ezt a hetet. A blyxa és a Staurogyne repens növények levelei erőteljesen szétmálásnak indultak.

A mai napon beüzemeltem nekik világítást és a CO2 rendszert és megkapták a napi Green Aqua Micro, macro tápot is. Nagyon remélem, hogy még vissza tudom fordítani a növények pusztulását. :unsure:


A mai állapot:

IMG_2526_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Őőő, de. :) Nagyon nagy szentség törés? :D Hirtelen ezeket a köveket találtam itthon, aminek a mérete akkora, hogy be bírjam szorítani az ágak közé.
 
Eltelt az első 10 nap. A start nem sikerült olyan dinamikusra mint vártam. Az első hétben inkább a hanyatlást láttam az akváriumon mintsem a fejlődést. :( A növények látványosan kezdtek tönkremenni és az indítás után pár nappal Érdes békanyál – Cladophora (Blanket weed) alga kezdett el növekedni. Valószínűleg a növények nem vették jó néven a késleltetett beültetést és a technika utólagos beüzemeltetését az indítás után pár nappal. :banghead:
Az is közrejátszhatott, hogy a növények alkalmazkodtak az új körülményekhez ebben az első hétben, de nagyon úgy nézett ki a dolog, hogy a "növényzet" fele kipusztul. Látványos szétmálásnak indult többek között a Blyxa, a Staurogyne repens és a Bucephalandra spec. 'Mini Neddle Leaf' is.

Azt az elején elfelejtettem írni, hogy végül ezek a növények kerültek beültetésre:
Bucephalandra spec. 'Mini Neddle Leaf'
Rotala rotundifolia
Eleocharis parvula mini
Anubias barteri v. nana Petite
Anubias barteri v. nana mini
Microsorum pteropus Trident
Microsorum mini/petite
Blyxa japonica
Staurogyne repens
Fissidens fontanus
Riccardia chamedrifolia
Taxiphillum barbieri 'Flame'(lángmoha)
Didiplis diandra

CAM00157_www.kepfeltoltes.hu_.jpg



Szerencsére elmondhatom, hogy az utóbbi pár napban az akvárium állapota 180°-os fordulatot vett. A növényeken látom a fejlődést és az érdes békanyál alga is eltűnni látszik. :) Remélhetőleg néhány hét múlva már olyan képet tudok dokumentálni amin jelentős fejlődés fog látszani.
 
Szeretnék tőletek tanácsot kérni, hogy jó úton haladok-e a paraméterek beállításával. :)

Jelenleg ezekkel a problémákkal küzdök:
  • Érdes békanyál ( úgy néz ki, hogy ez a probléma megoldódni látszik mióta a technikát és a tápozást elindítottam)
  • Cérna alga ( a vízfelszín közelében levő mohákon figyeltem fel rá ) Megoldás amit tervezek rá: Ma szeretném átrakni az amanó garnélákat és a sziámi algázókat. Remélhetőleg visszaszorítják őket.
  • Olajos hártya a vízfelszínen ( feltételezem, hogy még a kezdeti bomlástermékek miatt alakult ki) Megoldás amit tervezek rá: Az esőztetőt egy kicsit feljebb állítom, hogy jobban mozogjon a vízfelszín. Ha ez nem lenne elég akkor esténként üzemeltetném a levegőztetőt, hogy a bubik összetörjék a hártyát.
Paraméterek, amivel jelenleg megy az akvárium:
  • Világítás: 3 x 24 W T5; napi 8 órán keresztül ( egyenlőre reflektor nélkül és 1 éves csövekkel, amit cserélni fogok rövid időn belül)
  • CO2: 2 bubi/sec
  • Tápozás: Green Aqua Micro/macro; napi 8-8 ml
  • Vízcsere: egyenlőre kétnaponta 40-50%
  • Csapvíz paraméterek: GH: 4; KH: 16; Ph: 8.3
  • Akvárium víz: GH: 6 (SaltyShrimp - Bee Shrimp Mineral GH+-al emelefm fel erre at értékre); KH: nem mértem; Ph: 7.5 körül
  • Nitrát: 10 körül ( ADA teszt szerint)
  • Foszfát: 0.1-0.2 között ( JBL cseppteszt szerint)
  • Vas: 0 ( JBL cseppteszt szerint); 0.2 körül ( Tetra cseppteszt szerint)
 
Szerintetek milyen értékre érdemes beállítanom az egyes tápanyag szinteket?
Gondolok itt például a NO3, PO4, Fe és K értékekre.
Elég sokat olvasgattam most a napokban a fórumon és eléggé elbizonytalanodtam, hogy milyen értékek lennének jók. Nem az EI tápozás a cél nekem, hanem egy algamentes akvárium fenntartása, ahol szépek a növények.
 
CAM00194-2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg



2 hónapos lett az akvárium. Már rég írtam bármit is róla, mivel nem volt túl szívderítő látvány. A növények csak pusztultak és vegetáltak, illetve folyton ellepett az alga.
Szerencsére a növények kezdenek magukhoz térni a kezdeti sokkból és lassacskán benövik a nekik szánt helyet. (y) Viszont ami látszik, hogy eléggé küzdök az algákkal. Főleg az ecsettel.

A legjelentősebb változás, hogy átáltam az RO vizes vízcserékre. Jelenleg két 30%-os vízcserén vagyok túl és kiváncsian várom, hogy milyen változást fogok látni. :)
 
View attachment 3136



2 hónapos lett az akvárium. Már rég írtam bármit is róla, mivel nem volt túl szívderítő látvány. A növények csak pusztultak és vegetáltak, illetve folyton ellepett az alga.
Szerencsére a növények kezdenek magukhoz térni a kezdeti sokkból és lassacskán benövik a nekik szánt helyet. (y) Viszont ami látszik, hogy eléggé küzdök az algákkal. Főleg az ecsettel.

A legjelentősebb változás, hogy átáltam az RO vizes vízcserékre. Jelenleg két 30%-os vízcserén vagyok túl és kiváncsian várom, hogy milyen változást fogok látni. :)
A ro vizes átállásra én is kíváncsi vok. Nekem is tervben van.
 
Azok az esőztetők elég koszosnak tűnnek. Nem lehet, hogy túl nagy az áramlás??? Ha ecsetalgás, akkor is ott kéne keresni a hibát. ;)
Korábban írtad, hogy az esőztető állításával megpróbálod eltüntetni a hártyát. Ha nem sikerült, akkor szerezz be egy skimmert, mert a hártya megtöri a fényt is, így még kevesebb jut a növényeknek is.
 
Utoljára módosított:
Két dolgot emelnék ki:
"Nem az EI tápozás a cél nekem"
ATMAN 3338 (1200 l/h)
TetraTec 1200 ( 1200 l/h)
96 literbe ez sok. Egy legyen feltöltve rendesen biológiai töltettel (substrat pro, matrix) és a gondok 70%-a el fog tűnni. A maradék 30% meg akkor, ha a foszfátot 1-1,5mg/l környékén tartod majd és minden tápból az előírt mennyiséget adagolod. Majd hétvégén 50% vízcsere.

Egyszóval mivel űgy tűnik a jelelegi módszer kezd összeomlani, legalább 1 hónapig próbáld meg úgy ahogy írtam. Ja és igen. Az esőztető a jelenlegi formában sok Co2-t kihajt a vízből. A furatokat bővíteni kell, hogy ne keverje a vízáram annyira a felszínt és ne akkora nyomással érkezzen az akváriumba.

Ez tapasztalati úton megszerzett tudás. Olyannak elhiheted, aki ezen már túlesett.
 
A ro vizes átállásra én is kíváncsi vok. Nekem is tervben van.
Egyenlőre még csak a co2 adagolásan látom a változást. A vízcserét követő napon mindig egy kicsit visszább kell vennem a mennyiséget, mert sárgára vált a folyadék a DC-ben. :) Gondolom még pár vízcserének el kell telnie, mire teljesen átáll az akvárium az RO vízre.
Fura, de 2 hete eléggé alább hagyott az algásodásom is. Az RO vízre váltáson kívül nem változtattam semmi máson. Így én ennek tudom be a dolgot. Persze nem biztos, de furcsa az egybeesés. :)
 
Azok az esőztetők elég koszosnak tűnnek. Nem lehet, hogy túl nagy az áramlás??? Ha ecsetalgás, akkor is ott kéne keresni a hibát. ;)
Korábban írtad, hogy az esőztető állításával megpróbálod eltüntetni a hártyát. Ha nem sikerült, akkor szerezz be egy skimmert, mert a hártya megtöri a fényt is, így még kevesebb jut a növényeknek is.
Igen, egy kicsit feljebb állítottam az esőztetőket, mert a vízfelszín nem mozgott egyáltalán. Az állítás után sem hullámzott a vízfelszín, inkább csak kellemes áramlás volt megfigyelhető rajta. 1,5 hete múlt el a hártyásodásom a vízfelszínen, de az okát nem tudom, hogy mi szüntette meg. Az biztos, hogy nem az esőztető babrálása, mert azt még November közepén hajtottam végre. Túl sok idő telt el azóta. A lényeg, hogy most patika a vízfelszín. :D
 
Back
Oldal tetejére