• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fotók az akváriumon túlról

A nagyobb piacokon ingyen bevizsgálja szakember, ha bizonytalan vagy.(y)
Igen tudom, csak itt Nemetorszagban viszonylag keves gombavizsgalo müködik, de most elkezdtem keresgelni öket, mert szeretnek en is özlabat gyüjteni, hamarosan lesznek majd a környekbeli erdökben.
De olyan nagy volt most a szarazsag, hogy konkretan honapok ota alog volt itt esö...ugyhogy lehe, hogy nem lesz szerencsem.
 
Igen tudom, csak itt Nemetorszagban viszonylag keves gombavizsgalo müködik, de most elkezdtem keresgelni öket, mert szeretnek en is özlabat gyüjteni, hamarosan lesznek majd a környekbeli erdökben.
De olyan nagy volt most a szarazsag, hogy konkretan honapok ota alog volt itt esö...ugyhogy lehe, hogy nem lesz szerencsem.

Akkor inkább keress szarvasgombát, az üzletnek sem utolsó!;)
 
itt Nemetorszagban viszonylag keves gombavizsgalo müködik, de most elkezdtem keresgelni öket, mert szeretnek en is özlabat gyüjteni
Eléggé jellegzetes gomba. Van egy kisebb verziója, a piruló őzláb, amiről megoszlik a szakkönyvek íróinak a véleménye: van, ahol enyhén mérgezőnek, van, ahol ehetőnek tüntetik fel.
Kiskamasz koromban egyszer jól beettünk belőle, de szerencsére megúsztuk, még hasmenés sem lett, pedig édesapám elég érzékeny gyomorral van megáldva.
Onnan ismered fel, hogy a tönkjét kitörve a sérülés helyén hamar rozsdabarnára színeződik. Tudtommal mással nem nagyon lehet összekeverni.
Vannak fenyős részek is igen, de csak a fenyőtinorunak kell a fenyő - egyébként volt az is rengeteg.
Rizikét nem láttatok? Az egyik kedvencünk...:) (...és neki is kell a fenyő, hisz' gyökérkapcsolt...)
 
Eléggé jellegzetes gomba. Van egy kisebb verziója, a piruló őzláb, amiről megoszlik a szakkönyvek íróinak a véleménye: van, ahol enyhén mérgezőnek, van, ahol ehetőnek tüntetik fel.
Kiskamasz koromban egyszer jól beettünk belőle, de szerencsére megúsztuk, még hasmenés sem lett, pedig édesapám elég érzékeny gyomorral van megáldva.
Onnan ismered fel, hogy a tönkjét kitörve a sérülés helyén hamar rozsdabarnára színeződik. Tudtommal mással nem nagyon lehet összekeverni.

Rizikét nem láttatok? Az egyik kedvencünk...:) (...és neki is kell a fenyő, hisz' gyökérkapcsolt...)

Ket tengerimalacunk van, öket elvihetem......:), bar nem hiszem, hogy a visitozason kivül mast is csinalnanak...Illetve de, lehet, hogy felfalnak az erdöt, hihetetlen, hogy mennyit birnak enni..
En is ugy tudom, hogy szinte semmivel össze nem teveszthetö a nagy özlabgomba, de azert megis csak gomba na...:eek::notworthy: Van jo könyvem is, de azert a termeszet tud viccelni, ha akar...
 
Eléggé jellegzetes gomba. Van egy kisebb verziója, a piruló őzláb, amiről megoszlik a szakkönyvek íróinak a véleménye: van, ahol enyhén mérgezőnek, van, ahol ehetőnek tüntetik fel.
Kiskamasz koromban egyszer jól beettünk belőle, de szerencsére megúsztuk, még hasmenés sem lett, pedig édesapám elég érzékeny gyomorral van megáldva.
Onnan ismered fel, hogy a tönkjét kitörve a sérülés helyén hamar rozsdabarnára színeződik. Tudtommal mással nem nagyon lehet összekeverni.

Rizikét nem láttatok? Az egyik kedvencünk...:) (...és neki is kell a fenyő, hisz' gyökérkapcsolt...)

A rizikét nem ismerem meg 100%-os biztonsággal, de volt már év, amikor arra hajazó gomba volt, most nem láttunk hasonlót. Az őzlábakon kívül nem nagyon szedünk lemezes gombát, vagy ha igen, azt azért viszem bevizsgáltatni. Volt év, amikor találtunk lila pereszkét és fenyőpereszkét is.

Igen tudom, csak itt Nemetorszagban viszonylag keves gombavizsgalo müködik, de most elkezdtem keresgelni öket, mert szeretnek en is özlabat gyüjteni, hamarosan lesznek majd a környekbeli erdökben.
De olyan nagy volt most a szarazsag, hogy konkretan honapok ota alog volt itt esö...ugyhogy lehe, hogy nem lesz szerencsem.

Az őzálábak közül csak a nagy - 12 cm feletti - kalap átmérővel rendelkező (kifejlett méret) gombákat szabad leszedni. A kis őzlábgomba erősen mérgező. A piruló őzlábtól még hasmarsunk se lett soha nekünk se.
A könyvek szerint a párduc galócával is össze lehet keverni, de az barna alapon fehér foltos, az őzláb meg ugye fordítva.
 
A rizikét nem ismerem meg 100%-os biztonsággal
Pedig nem nehéz: ha fenyőfa alatt találod (gyökérkapcsolt) és a tönk elvágásakor (mert a kukac mentesség ellenőrzése miatt mindig érdemes elvágni) erősen narancssárga levet ereszt, akkor 100% hogy az rizike. (ráadásul ahol sérül, ott eléggé gyorsan kékes-zöldes elszíneződés látható)
Amivel össze lehet téveszteni, az nyírfa alatt van (az is gyökérkapcsolt, de a nyírfával)és abból fehér lé jön ki.
Szerintem ennyi már bőven elég a megkülönböztetéshez
őzlábakon kívül nem nagyon szedünk lemezes gombát
Amit még érdemes, mert finom és jó biztonsággal fel lehet ismerni: a csiperke sok-sok fajtája: alapszabály, hogy a lemezei soha nem fehérek, hanem rózsaszíntől egészen sötét barnáig lehet a színük fajta és kor függvényében. A kalap lehet fehér és világos barna is. Ha piacon, vagy nagyobb áruházakban az ember egyszer "megnézi magának" utána már nincs nehéz dolga.
Egy problémás van, a vágási/törési felületen élénk sárgára elszíneződő. (a kukacok a csiperkét is szeretik, ezért ennek is érdemes mindig elvágni a tönkjét) Akinek jó az orra, az megszagolva tintaszagot érez. Már aki egyáltalán ismeri a tinta szagát...
Amivel számomra érthetetlenül össze szokták keverni, az a galóca, de annak a lemezei mindig fehérek!
 
Pár kép 2015 őszéről:
rizike:

Igen, pont ez a gomba jelent meg lelki szemeim előtt, amikor a rizikét emlegetted, de bordósabb kivitelben is láttunk hozzá nagyon hasonló gombát, amit viszont nem tudom milyen, így aztán egyiket sem mertük leszedni.
Másrészről olyan években, amikor sok gomba van, őzláb és tinoru is van rengeteg, amikor meg szűkebb a termés, a többi gombából sincs nagyon. Volt olyan év, hogy még gyilkos galócát sem láttunk,máskor meg nem tudtál nem belebotlani.
 
...és az örök kedvenc No 1: a rókagomba
Kép 209.jpg
hej, mikor lesz szerencsénk újra egy ekkora adagot szedni...

Másrészről olyan években, amikor sok gomba van, őzláb és tinoru is van rengeteg, amikor meg szűkebb a termés, a többi gombából sincs nagyon. Volt olyan év, hogy még gyilkos galócát sem láttunk,máskor meg nem tudtál nem belebotlani.
Ez igen erőteljesen csapadék függő. Nem kizárólagosan, de erőteljesen.
Kíváncsi leszek az idei őszre...
 
Ez igen erőteljesen csapadék függő. Nem kizárólagosan, de erőteljesen.
Kíváncsi leszek az idei őszre...

Jó lesz ez, már most 1 alkalommal több gombát találtunk (fenyő és tehéntinorukat nem szedtünk, volt rengeteg), mint tavaly összesen.
 
Anyukám nagy erdő és vargánya fan :) Ilyenkor mikor beindul, majdnem naponta kint van az erdőkben hajnalban. Egyedül annyi a "problémám", hogy ő 200 km-re van tőlem. De ha kell, mindig szerez "futárt" :D A napokban is küldött 5 kilót. Nagy szerencsém van vele, mert én már így kapom:

IMG_20180916_160646.jpg

Nemrég beszéltem vele telefonon, ma közel 30 kg-ot szedett :eek:
 
Back
Oldal tetejére