• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

egysrac első tanuló akváriuma

egysrac

Kertész szaki
Sziasztok !

Vettem a bátorságot, hogy publikáljam első tanuló növényes akváriumomat. Az akváriumot 2012.07.15-én indítottam.Sajnos költségvetési hiányosságok miatt a világítás és a szűrő ki-befolyó része még nem nyerte el a végleges konstrukciót, de így is működőképes a rendszer, csak esztétikai szempontból van némi kivetni való ( nem bírtam tovább várni az indítással).
Tudom hogy rengeteg tanulnivalóm van még, rengeteg hibát követek el, de remélem ezekben a dolgokban majd a helyes irányba tereltek és türelemmel segítetek a felmerülő problémákban!

Akkor tehát néhány paraméter:

Akvárium: 60x30x30 cm ( 56l)
Szűrő: DIY(Proci féle kicsit változtatva rajta:160 as PVC cső, 45cm magas, benne egy eheim compact 1000)
Szűrőanyag: szivacs, siporax, substrat pro, Seachem Purigen, perlon
Világítás: 2x24W Power Compact ( egyenlőre Philips 840es csövekkel)
Szekrény: DIY egy régi dohányzóasztal és konyhai munkalap nászából született ...hogyismondjam:D (ez kicsit kényszermegoldás mert tetőtéri szobában csak így volt megoldható)

CO2: jelenleg zselés élesztős kétpalackos, a nagynyomásúhoz már megvan a palack és a reduktor, a többi in progress
Aljzat: Aquabasis Plus 2,5l + Manado 6l
Dekor: Red Moor, szőlőtőke, gyöngyössolymosi kőbánya környékéről feltehetőleg vulkanikus kőzet
Növények: anubias barteri var. nana, cryptocoryne wendtii, bacopa monnieri, eleocharis acicularis, cabomba caroliniana(szerintem), lileapolis braslineniss, marselia quadrifolia, + két ismeretlen növény
Tápozás: Green Aqua Micro - Macro 3-3ml
Vízcserék: heti 50%
Élőlények: Red Cherry.sok:D

Végül néhány kép az indulástól idáig:)
ha a képek beillesztésénél valamit bénáznék akkor előre is bocs, még csak most ismerkedek a fórummal is:)
Alapanyag:
DSC_0113.jpg


Elgondolás:
DSC_0377.jpg


Második nekifutás:
DSC_0386.jpg


Telepítés után előtéri növények nélkül:
DSC_0402.jpg


1 hetesen előtéri növények nélkül :
DSC_0434.jpg


2012.09.11-én 1 hónapos előtéri növényekkel:
2012-09-11%252021.13.03.jpg


előtéri növényből nagyon kevés lett csak rendelve, ezért szegényes a felhozatal.
Várom a tanácsokat, észrevételeket!
Szép napot!
 
Köszönöm szépen!
Nagyon jó érzéssel tölt el, hogy másnak is tetszik a művem!
Sajnos valamiért az elmúlt 1 héten az előtéri növenyeken. Megjelent valami fekete alga szerűség, valamint a köveken és a fákon is megjelent némi zöld alga.elvileg holnap érkezik 5 db oto, takarító személyzet gyanánt de ez csak tüneti kezelés. A kialakulas okát még nem tudom.:|
 
Köszönöm szépen!
Nagyon jó érzéssel tölt el, hogy másnak is tetszik a művem!
Sajnos valamiért az elmúlt 1 héten az előtéri növenyeken. Megjelent valami fekete alga szerűség, valamint a köveken és a fákon is megjelent némi zöld alga.elvileg holnap érkezik 5 db oto, takarító személyzet gyanánt de ez csak tüneti kezelés. A kialakulas okát még nem tudom.:|

A leendő otocinclusaid elvileg nem fogják egyiket sem kajálni,érdemes lenne inkább kicsit átnézni az alga topicot és megpróbálni megfejteni,hogy vajon mi lehet a baj!
 
Utánanéztem de nem talaltam konkrétan ilyen algát. Nem is fekete ecset alga, hanem vékony bevonat van csak az előtéri növények levelein, máshol nincs is. Szerintem nem fekete ecset alga.este próbálok képet felrakni róla!

Sony Ericsson Xperia Arc S-ről küldve
 
Sziasztok !
Teszek fel képet az algáról, mert nem jövök rá hogy mi lehet ez. Ha ti ismeritek légyszi írjátok le hogy miféle algával van dolgom.
2012-09-13%252018.38.50.jpg


A helyzet az hogy jellemzően a fűféléken jelenik meg, valamint az anubias leveleinek a szélén is kezd megjelenni.
Szerintetek vágjam le a fertőzött leveleket, vagy létezik rá valami más megoldás is?
Előre is köszönöm a segítséget mindenkinek:)
Egyébként az Otok beköltöztek és köszönik szépen jól vannak:)
 
Szia!

Nincs nagy flow (1000l/h szűrés)?
A víz keménységét tudod mérni (a Manadó rendesen keményít, ami nehezíti a tápanyag felvételt), lehet hogy a heti 1x50 százaléknál sűrűbben kellene a kezdetekben cserélned!
Ecset lesz az, csak még nem fejlődött ki (a Sziámi algázó kordában tarthatja, de szereti a mohát is)!
Vágd le a fertőzött leveleket!
Kicsit kevés a növény (és többnyire lassú növésűek) a tápozáshoz képest!
A 840-es csöveket cseréld amint tudod 865-ösre!

A.ttila
 
Köszönöm válaszodat A.ttila!
A flow-val szerintem nincs probléma mert van benne annyi szűrőanyag hogy lefojtja 7-800l/h ra. Az viszont szerintem okozhat problémát hogy az esőztető a hátfalon van.
Akkor átállok heti 2 vizcserére és kicsit visszaveszek a tápból
Stemekbol van benne vagy 10 tő, csak meg picik és hátul vannak. A hétvégén lettek szétultetve. Ma el kellett utaznom de hétvégén akkor levagom az érintett leveleket. Remélem ezzel nem vágom gallyra őket.
Fenycsovekrol tudom h nem idealisak októberben tudom leghamarabb lecserélni.

Sony Ericsson Xperia Arc S-ről küldve
 
Sziasztok!
Mire hazaértem az otok szépen lepucoltak mindent.a füvekról levagtam a fertőzött leveleket amit tudtam. Az anubiason is van némi fekete ecset de sajnálom levágni a leveleket, úgyhogy bízok abba hogy a gyakori vizcsere valamint a visszavett tápozas helyrerakja a dolgokat. Vizparametereket még nem
mértem de mielőbb szerzek tesztet. És akkor most türelmesen várakozok.
Sony Ericsson Xperia Arc S-ről küldve
 
Azt meg tudja mondani nekem valaki hogy a növények levelei, főleg a cryptonal miért lapulnak egyszer a földhöz és máskor miért merednek az égbe? Nem változtattam semmit a vizcserék számán kívül.

Sony Ericsson Xperia Arc S-ről küldve
 
Azt meg tudja mondani nekem valaki hogy a növények levelei, főleg a cryptonal miért lapulnak egyszer a földhöz és máskor miért merednek az égbe? Nem változtattam semmit a vizcserék számán kívül.

Sony Ericsson Xperia Arc S-ről küldve

Nem lehet, hogy a világítástól függ?

A növényeknél is van éjszakai üzemmód (alszanak). Nekem e pogo is a macrandra is szépen összecsukja a leveleit villanyoltás után.
 
Nem lehet, hogy a világítástól függ?

A növényeknél is van éjszakai üzemmód (alszanak). Nekem e pogo is a macrandra is szépen összecsukja a leveleit villanyoltás után.



Hát eddig nem figyeltem meg. sőt inkább az szúrt szemet hogy túlságosan lapulnak állandóan.
2012-09-17%252010.58.01.jpg


Mintha cérnával lennének felhúzva:D
Eszembe jutott közbe hogy 1-1 ml-vel kevesebb tápot adagolok. de nemhiszem hogy ez ennyire látványos változás lenne
 
Nincs a Cryptodnak semmi baja. Idővel annyi levele lesz, hogy nem győzöd majd számolni. Lesz alul, középen és csaknem függőlegesen is. Egyszóval egy szép dús bokor lesz.
 
Akkor lehet h az elől lévő crypto elköltözik kicsit hátrább! Bba is mehetne már. Meg a többi noveny is nohetne. Kezdek parázni h tönkremennek.

Sony Ericsson Xperia Arc S-ről küldve
 
Sziasztok!
Megvolt a heti első 50%-os vízcsere.Fekete ecsetalgából nem lett több, egyenlőre stagnál. Mintha az acicularis kezdene megindulni, a lileapolis braslineniss még küzd az ecsettel, a cryptot meg hátul rendesen meg kellett ritkítani mert saját magát árnyékolta be a növény, valamint a kissebb növényeket is nagyon megfojtotta, szóval levágtam a nagyobb leveleket. Jobb elől is volt egy Crypto, azt viszont teljes egészében kiszedtem, mert túl nagy volt oda előre. Gondolkodok rajta hogy 2 tő kivételével le kellene cserélni őket valami más formájú növényre. Mit javasolnátok aminek nincs olyan nagy böszme levele? Rotalát nagyon szeretnék, de félek hogy nincs meg hozzá minden paraméterem.
 
Ha a Rotala tetszik, akkor tudom ajánlani a Rotala sp. Green-t. Könnyen tartható növény és elvan Low-techben is.
Köszi a tippet eMZé!
A low technél egy kicsit több is lesz mert októberben már be lesz üzemelve a magasnyomású CO2.
Megfogadom tanácsodat, remélem ezt a növényt sikerül majd szépen nevelgetnem. Régebben volt egy vörös színű Rotalához hasonló növényem, de az 1 hét alatt szétmállott és nem tudtam megmenteni.
A Cryptokat viszont elég körülményes kilakoltatni mivel elég kiterjedt gyökérzete van.Ki kell rá eszelnem addig valamit!
 
Sziasztok!
Újra itt, kicsit sűrű volt az elmúlt hét, nem volt időm gép elé kerülni.
Helyzetjelentés az akváriummal kapcsolatban:
-Az akvárium hátteréül szolgáló mélybarna bútorlapot a vasárnapi nagytakarítás során fordítva tettem vissza, aztán amikor megpillantottam ezt a törtfehér hátteret nagyon megtetszett,
szóval a továbbiakban így marad!:D
-Az elől lévő Cryptokat elkezdtem kiszedni, mert az előtérből túl sok helyet foglalnak el. A jobboldali fa mögött levőknek is ez lesz a sorsa és összesen 2 tövet fogok meghagyni az akvárium jobb oldalán a szívócsonk környékén. A terveim szerint, valamint eMZé tanácsára Rotala sp. Green-el teszek egy próbát, aztán remélem jól fogja magát érezni a Crypto helyén.
- Alga fronton mintha javulna a helyzet Kopp kopp. Viszont mivel vissza lett véve a tápozás, a növényeken tápanyaghiány jeleit vélem felfedezni, szóval lehet vissza kellene állni 3-3 ml re.
-Az Oto-k nagyon jól érzik magukat sokkal tisztább az akvárium mióta beköltöztek, és mellesleg nagyon aranyosak:happy: .
-Az előtéri növényeim mintha elkezdtek volna terjeszkedni, remélem a továbbiakban ez így is marad! A moha is elkezdte meghódítani a sziklahegyet.

Hamarosan elkészítem a végleges armatúrát, már készültek róla vázlatok, remélem minél hamarabb materializálódik
És végül egy kép az aktuális állapotokról (74 naposan):
DSC_0603.jpg




 
Szerintetek ha a Crypto gyökerét elvágnám és úgy venném ki az aljzatból a tövet, akkor képes lenne újra kihajtani a rotala alatt gyökérről? Csak azért kérdezem mert félek hogy kiforgatja a táptalajt amikor húzom ki az aljzatból a növényt(előfordult már:banghead: ). Vagy ezzel ne foglalkozzak csak kapjam ki?
Egy másik kép, kampakt géppel, én igyekszem:joyful:
2012.09.25.jpg
 
Ha kivágod a Cryptot, de a gyökerét bent hagyod, akkor ki fog nőni újra. Erős növény, bírja a kiképzést;)
Legjobban úgy lehet kiszedni bolygatás nélkül, ha odatenyerelsz a tövéhez és kicsit nyitott tenyérrel folyamatosan nyomod lefele az aljzatot. Közben a másik kezeddel lassan húzod ki a növényt. Ettől függetlenül lehet nagyon felkavarodik az aljzat.
Én az ilyen műtéteket úgy szoktam csinálni, hogy először leszívom a fele vizet, de elrakom amibe csak tudom(vödör, lavór, bármi jöhet). Aztán ki a növény és utána leszívom majdnem az összes ködös vizet. Csak annyit hagyok, hogy a halaknak ne legyen bajuk. Utána mehet vissza a régi + a friss víz.
 
Back
Oldal tetejére