• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY légpumpás automata táp adagoló

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
D

Deleted member 4326

Vendég
Ilyen megoldást még nem láttam, így felvázolnám mire gondoltam, és kérném a véleményeteket.

Egy röpke rajz róla, alatta elmagyarázom mire gondolok: Képfeltöltés.hu - korlátlan ingyen tárhely képeidnek, regisztráció nélkül

A légpumpa ugye fix erővel nyomja a levegőt. Ezt mondjuk kettőosztva belevezetném légmentesen kettő darab 2 dl-es vagy fél literes flakonba. Itt akkor fix nyomás keletkezik.
A flakonok kupapjába kerülne még egy kivezetés. Alul egy légpumpás cső belelógna a folyadékba, így a légpumpa által keltett nyomás felnyomná a folyadékot a csőbe, majd az akváriumba. Az akvárium előtt egy csappal lehetne szabályozni a tápsó adagolást.
A légpumpát időzítőre kötném, mondjuk 1 perces kapcsolásúra.
A légpumpa leálltával lecsökkenne a nyomás(gondolom), így a folyadék visszahúzódna az üvegbe.

Remélem értitek.

Légmentesen: tehát szivárgásmentesen :D
 
Utoljára módosított moderátor által:
Hogy oldod meg azt, hogy a folyamatosan csökkeni folyadék miatt egyre tobb levegőre lesz szükség? Vagy egy visszafolyásgatlo jó erre?
 
Ebbe még nem gondoltam bele. Mindenesetre le fogom tesztelni. De jó ötlet ez a visszafolyásgátló, mert akkor a folyadék elvileg nem megy vissza, hanem a csőben marad. Az a kérdés, hogy ha nem folyik vissza a flakonba a tápoldat, akkor nem fog tovább csöpögni? Nem tudom, lehet csak a légpumpa által keltett nyomástól fog csöpögni.

Ha nem teszek be visszafolyásgátlót, nem egyszerűen kicsit emelkedik az idő, amíg felmegy a folyadék a csőben?

Elvileg úgy van, hogy egy kicsivel mindig több idő kell, hogy akkora nyomás keletkezzen,hogy felnyomja a vizet. De szerintem elhanyagolható lesz. Vagy nem?
 
Utoljára módosított moderátor által:
Mondjuk, ez attól is függ mekkora nyomással, mekkora csőátmérővel, és mekkora csőhosszal (akvárium és a tápoldat között) oldod meg.
Pl., ha elég kis nyomást használsz (pl. valamilyen fojtással), mert relatíve nagy a csőátmérő, és így tudod szabályozni az áramlási sebességet, hogy túl sok táp ne menjen az akiba, akkor elképzelhető, hogy jelentőssé válik ez a tényező...
Viszont, ha megfelelően vannak megválasztva a paraméterek, megoldható, hogy elhanyagolható legyen ez a probléma.
 
Mindenhova légpumpához való csövet tervezek.
 
Viszont lehet, érdemes volna minden tápnak külön pumpát használni, mert ha az egyik csapján állítasz akkor az a másikra is hatással lesz
 
Szerintem elég, ha a tápok vízzel való keverésével trükközök, vagy a csapokkal játszok. Szerintem elég lesz 1 pumpa az összes táphoz.

Ha az egyiket jobbak elzárom, a másikra több nyomás jut. Tehát vagy úgy keverem, hogy oda több víz kerül, vagy a másikat is jobban elzárom.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Fejlemény: Csináltam egy tesztet. Miután felpumpálta a palackot a pumpa, és kikapcsoltam, az áramlás nem szűnt meg, mivel a nyomás megmaradt a palackban. Tulajdonképpen ki kell mérnem mennyi idő alatt mennyi táp megy ki, és mennyi idő alatt csökken le a nyomás, és megy vissza a táp. Kéne valami szivárgó. És akkor mondjuk óránként 1 szer a pumpa időzítve visszaállítja a nyomást. és akkor estére már nem pumpálnám fel újra, úgy este megsűznik a táp adagolása.

A működési elve egyszerű, egyetlen nehézsége annak beállítása a kis műanyag csapon, hogy hogyan csöpögjön ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű táp menjen ki. De mivel a nyomás adott, így csak ki kell mérni.

A rendszerbe beépítettem egy aquael belsőnek azt a kis szelepét, aminek a végét tekerni kell, úgy lehet állítani a levegő beszívás mennyiségét.
Ezzel meg tudtam úgy oldani, hogy csak addig menjen a táp, ameddig a légpumpa is megy, utána nem lesz elég nyomás a szelep miatt.

Tehát egy bizonyos állásnál megy még a táp, de amint lekapcsol, a nyomás leesik, és visszamegy a táp a flakonba.

Jó magamba itt beszélgetni... :D :D
 
Utoljára módosított moderátor által:
Adminok: ezt törölhetitek, nyitni fogok egy újat, már a kész ötlettel, képekkel, videóval a működésről.
 
Oké, akkor majd hétvégén jövök a leírással.
 
Na, akkor szolgálok egy kis leírással.

A szerkezetem kinézetét és a kivitelezést ne nézzétek, csak a működést kívántam velük letesztelni. De azért közzéteszem.

Tehát röviden az elv:
Van egy légpumpa. Ez csatlakozik egy elosztó részbe, ahol 3 felé ( lehet 3-4-5-6 is) ágazik, 2 ág megy a flakonokhoz, 1 pedig a szelep, ami a végén kiengedi a levegőt.(egyszerű aquael belső szűrőnek a légmennyiség állítója)

A 2 cső, ami a flakonokhoz megy, tölti fel a palackokat levegővel. Egy cső belelóg a tápoldatba, amin keresztül felmegy a folyadék a légpumpa által keltett nyomás miatt.
A cső másik végén, ami belelóg a tápoldatba, tehát ami megy az akváriumhoz, a pontosabb állítás miatt 2 kis csap van egymás mögé kötve. Ha az egyiket jól elzárom, a másikkal több játszási lehetőség marad.

Tehát a pumpa egy időzítőre van kapcsolva, ami 1 percig működteti a pumpát. Amint a pumpa lekapcsol, a nyomás elkezd esni a beépített szelep miatt, így maximum 1-2 csepp távozik még az akváriumba, majd megszűnik az adagolás. És itt jön képbe a 2 visszafolyásgátló. Ez megakadályozza a folyadék visszahúzódását, így pontosabb az adagolás. Viszont így a visszafolyásgátló mögött lévő folyadék visszahúzódhat, így levegő lesz ezután a csőben egy szakaszon. Tehát a visszafolyásgátlót a lehető legközelebb kell rakni a tápoldathoz...

Maga az elv jó, de még tökéletesíteni kell.

Íme néhány kép:

41vc.jpg


u9co.jpg


w2kz.jpg


gwq2.jpg
 
Szia!
Látom egy ideje már nem írtál semmit.
A flakonba helyezett visszafolyás gátlóval megbízhatóan működik az adagoló?
 
Back
Oldal tetejére