• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Diablo's horns

Baráth Tamás

Kertész tanonc
Sziasztok!

Nekizuhantam egy kombi (növényes/halas) aksinak. Számomra ez azért nagy falat, mert ekte top kategóriás növényesem még soha nem volt. A naplót több rétű ismertetőanyagnak szánom.
Elsősorban egy összefoglalónak, hogy hol tartok és mi a következő lépés, másodsorban ha elakadok, szerintem egyszerűbb úgy segítséget kérni, hogy bárki aki beleolvas a naplóba tudja merre járok és nem kell magyarázkodni.
Harmadszorra pedig, mint minden kezdő, nekem is lessz egy csomó hibám, amit tanulságként felkínálok a mélyen tisztelt publikumnak. Elég egyszer elkövetni valamit.
 
Nos a kiinduló adatok:

Ősöreg hűséges üvegem 80x35x45 (nem követünk el túl nagy hibát, ha ezentúl 100l-esnek becézzük)

Az akvárium nevét és látványvilágát az a pár hónapja talált szőlőtőke adja, melyet alább nemsokára prezentálok.

Nyers, pucolatlan állapotában, ill feldolgozás közben, majd elő áztatás, fertőtlenítés, cserzés. Megtekinthető itt!

Jelenleg az utó áztatásnál tart a tőke előkészítése. Pont azon a határértéken van a vízfelvétele, ahol önmagától nem úszik fel, de parányi erő hatására már elkezd felfelé indulni.
 
Miután megvan az akvárium gerince, jöhet a szűrő. Nincs elengedve a nadrág, így nagyon fontos az ár/érték arány.

A választás egy Tetra EX 600-ra esett.
tetra_ex600_700ersatzteile.jpg


Óránként hatszoros vízcserével számításaim szerint már lehet egy növényes/halas akváriumot üzemeltetni. Gyors reakciót és kellő átöblítést jelent a víztérfogat számára.
 
Harmadik pont a talaj megválasztása.
Három szintes rendszert tervezek.
Az alapréteg 1-2mm tisztított kvarckavicsokkal lene homogénen töltve 2-3 cm magasságig.
Előtérbe 8mm átlagméretű bazalt örleménnyel, háttérben középrétegként Sera floredepot adná a kellő alapot.
A növénytalajra fedésként 1cm kvarc jön.

product_546_lg.jpg


Felmerült bennem a kérdés, hogy lágyítom a vizet, amit ásványi anyagokkal gazdag talara engedek. kicsit szélmalom harcnak érzem. Vizsgáljuk hát meg a témát!
Rengeteg szakirodalom van a témára és a vélemények is megoszlóak, de a tapasztalat azt mutatja, hogy lágy víz hosszútávon sokkal célravezetőbb.
A Godi vizinövényweben elég sok hasznos infóra leltem.

Abban a szellemületben folytatom tovább, az építkezést, hogy a növények számára fontos tápok kötési párokban jelennek meg:
NH4-K NH4-Ca Al-P
Mg-K P-Fe B-Mo
Na-K Zn-Fe Mg-Mn
Ca-K Mn-Fe Ca-B
Ca-Fe P-Zn

Ezek között olyan is van, mely a vizet keményíti, így kioldódhat a talajból.
Maradok a nK-pH skála szerint javasolt ferde vonalon és a heti vízcserével próbálom folyamatosan lenyomni a víz keménységét .
 
nem tudom megvetted e már a tetra600ast, de én azt mondom inkább várj egy kicsit és vegyél nagyobbat. nekem 54l-es az aksim és 700asom van, de bánom, hogy nem 1200ast vettem.
 
nem tudom megvetted e már a tetra600ast, de én azt mondom inkább várj egy kicsit és vegyél nagyobbat. nekem 54l-es az aksim és 700asom van, de bánom, hogy nem 1200ast vettem.
Az a helyzet, hogy ma délelőtt rendeltem be.
Azért mertem rábólintani, mert agépészként dolgozom, és hidraulikai méretezési módszer szerint van egy képletem, amit a szennyezőanyag elszállítására alkalmazunk. Ezt ötvöztem a víz lebegőanyag koncentrációjának paraméterével és egy jól elhelyezett szívással és befúvással szerintem elegendő lesz a vízcsereszám.

Legfeljebb nem lesz igazam, akkor veszek mellé mégegyet.

1db Ex 600-at 17.000 Ft -ért rendeltem
1db Ex 1200 pedig 34.000 Ft.

Szóval ha nem elég, akkor x2.
 
Mekkora fedést javasolsz? Mi a kvarc problémája?

3-4 cm legalább. Ha az aljára rakod a táptalajt és rá az összes tervezett kavicsot úgy már jó lehet.

Mi itt általában agyagos talajokat használunk, mert abban a növények jobban megtapadnak, gyorsabban nőnek, stb. Mondjuk ha inkább halas lesz akkor jó ez is.
 
Nem lessz a talaj
3-4 cm legalább. Ha az aljára rakod a táptalajt és rá az összes tervezett kavicsot úgy már jó lehet.

Mi itt általában agyagos talajokat használunk, mert abban a növények jobban megtapadnak, gyorsabban nőnek, stb. Mondjuk ha inkább halas lesz akkor jó ez is.
nak akkora növény terhelése, mint egy ekte növényesnek.
Megfogadom a 3-4cm -t.

Ha sikerül beindítani ezt az akit, akkor Level 2-ként jön egy komolyabb növényes. Addig ezen kitapsztalom a finomságokat.
 
Az a helyzet, hogy ma délelőtt rendeltem be.

Legfeljebb nem lesz igazam, akkor veszek mellé mégegyet.

1db Ex 600-at 17.000 Ft -ért rendeltem
1db Ex 1200 pedig 34.000 Ft.

Szóval ha nem elég, akkor x2.

Magamra ismertem... 70 literest indítottam, gondoltam, ahhoz tökéletes lesz egy JBL 900 dugig matrixal.

Aham... aztán még vettem egy kis ilyen növényt, meg egy kis olyat. Hirtelen lelassult az áramlás. Bekerült az üveg lily, ez is lefog. Meg ugye valahova be kellene imádkozni még a Purigent, a perlont, meg az in-line difit. Nah, így került be a második szűrőnek egy Tetra 700. Most JBL 900 + Tetra 700 -> kb 13 liter űrtartalommal, névleges 1600 l/h-val (ami sosem volt igaz) 70 literre. Kicsit technokrata, tudom, de az eredmény: sokkal nagyobb mozgástér a lustaságnak, és egy sokkal megbocsájtóbb akvárium a fény/táp stb adagolás elszámításának.

Egyébként nagyon jó a Tetra 600, és semmi sem lehetetlen, odafigyeléssel és önfegyelemmel kiváltható a túlszűrés, de a világot a lustaság hajtja előre, uh van rá egy söröm, hogy hamarosan upgrade-elsz. :)

Sok sikert, szurkolunk az aksihoz!
 
Magamra ismertem... 70 literest indítottam, gondoltam, ahhoz tökéletes lesz egy JBL 900 dugig matrixal.

Aham... aztán még vettem egy kis ilyen növényt, meg egy kis olyat. Hirtelen lelassult az áramlás. Bekerült az üveg lily, ez is lefog. Meg ugye valahova be kellene imádkozni még a Purigent, a perlont, meg az in-line difit. Nah, így került be a második szűrőnek egy Tetra 700. Most JBL 900 + Tetra 700 -> kb 13 liter űrtartalommal, névleges 1600 l/h-val (ami sosem volt igaz) 70 literre. Kicsit technokrata, tudom, de az eredmény: sokkal nagyobb mozgástér a lustaságnak, és egy sokkal megbocsájtóbb akvárium a fény/táp stb adagolás elszámításának.

Egyébként nagyon jó a Tetra 600, és semmi sem lehetetlen, odafigyeléssel és önfegyelemmel kiváltható a túlszűrés, de a világot a lustaság hajtja előre, uh van rá egy söröm, hogy hamarosan upgrade-elsz. :)

Sok sikert, szurkolunk az aksihoz!

Mérnökként számomra a precizitás és az 1000% utánajárás a jelemző, de tény, hogy egy túlszűrt akvárium lényegesen leegyszerűsíti az életet.
:D Meglátjuk, mit hoz a jövő. Nekem ez a tanuló pénz.

De egy jó sörözésre kapható vagyok bármikor!
 
Mérnökként számomra a precizitás és az 1000% utánajárás a jelemző, de tény, hogy egy túlszűrt akvárium lényegesen leegyszerűsíti az életet.
:D Meglátjuk, mit hoz a jövő. Nekem ez a tanuló pénz.

De egy jó sörözésre kapható vagyok bármikor!

A mérnöki precizitás jól fog jönni biztosan a növényes akvarisztikában, én pl már másodszor fogtam hozzá, hogy valamiféle karbantartási naplót vezessek, mert 3 aksim 3 eltérő setup-ban üzemel, és néha nagyon jól jönne visszanézni, milyen változásnak mi lehet az oka. De valahogy mégis elmarad egy-két hét után a naplóvezetés. Már anno a műszakirajz órán kiderült, hogy ez a fajta pedancia hiányzik belőlem, de sebaj :)

Kíváncsian várom a fotókat. Mikor indítod?
 
Az aksihoz a talaj és a dekor megvan. A fa ázik, de picit még szinezi a vizet ezért szeretnék legalább egy hetet várni vele.
Szűrő kedden érkezik.
Fűtésem korábbról van.
Növény és hal össze van írva, de ugye ezek csak a végén jönnek.
Világítással vagyok csak elmaradva. LED felé húzok, de még nem találtam jót.
 
Back
Oldal tetejére