• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Denitrifikáció

kope10

Tapasztalt kertész
Abban tud nekem valaki segíteni hogy a denitrifikáció hogy segíthető elő? Konkrétan arra gondolok, hogy melyik az a szűrőanyag amiben a legtöbb nitrát lebontó baktérium megtelepszik?
Nem titkolt szándékom, hogy csökkenteni szeretném a vízcserék számát, ugyanis közel 400l-es aksinál elég megterhelő és költséges a heti legalább 100L víz csere. Halas akvárium.
 
Abban tud nekem valaki segíteni hogy a denitrifikáció hogy segíthető elő? Konkrétan arra gondolok, hogy melyik az a szűrőanyag amiben a legtöbb nitrát lebontó baktérium megtelepszik?
Nem titkolt szándékom, hogy csökkenteni szeretném a vízcserék számát, ugyanis közel 400l-es aksinál elég megterhelő és költséges a heti legalább 100L víz csere. Halas akvárium.
Hát ha vissza olvasol itt erről van szó pont. Azt vizsgálta a kolléga, hogy melyikben van a legtöbb "járat" amiben megtelepedhetnek ezek a bacik. Valamelyik oldalon a sorrend is fel van tüntetve.
Ha nincs túlméretezve a szűrőd, akkor valami nagyobb szeműt keress szerintem. Az is kérdés, hány litert vennél és mi a keret rá. A seachem matrix az egyik legjobb választás lehet ha nem akarsz flowt veszíteni, de nem olcsó.
 
ő denitrifikációt akar, nem sima nitrifikáló baktériumokat.
ahhoz anaerob helyzet kell, amennyire tudom.
 
ő denitrifikációt akar, nem sima nitrifikáló baktériumokat.
ahhoz anaerob helyzet kell, amennyire tudom.
Jól tudod, nekem anaerob kellene. Elvileg a szűrőanyagok is tudják nekem ezt biztosítani, csak az a kérdés melyik milyen mértékben. 2075-ös szűrő.
 
ez nem a szűrőanyagoktól függ főleg, hanem az áramlástól. eddig én ilyet csak nagyméretű hordós szűrésben láttam igazán számottevően kialakulni, ahol vannak pangóbb helyek.
 
Azért én lehet rosszul értettem, de a szűrőanyagok járatai biztosítanak anaerob környezetet a baktériumoknak, és így kialakulhatnak nitrát lebontó telepek is.
 
a szűrőanyagok járatai mindenféle baktérium számára megtelepedési helyet adnak - de ha áramlik ott a víz, akkor az hoz magával oxigént is, szóval nem lehet anaerob.
 
Egyszer sikerült összehoznom denitrifikációt a mezei Tetratec 400-as szűrőben, kínai siporax hamisítvány szűrőanyagban. Elhanyagoltam a karbantartást és a szűrő egyes részein összegyűlt a kosz, lefojtódott az áramlás. A denitrifikáló bacik kékesszürkék és büdösek, ránézésre felismerhetőek. Így az is elég biztosan kijelenthető, hogy az én tapasztalatom kivételes volt, mert az emberek az átlagos külső szűrőkben sárgásbarna nitrifikáló trutyival szoktak találkozni.

A denitrifikációnak feltétele még, hogy tápanyagot is kapjanak a bacik, ami cukor vagy aldehid lehet. Az ilyen nitrátbontónak hirdetett műanyag biobogyók anyagába ezt bele szokták építeni. De van egy olyan gyanúm, hogy a carbo is megteszi, mert az glutáraldehid.

De összességében szerintem édesvízben nem üzlet a nitrátszűrés. Ahol tényleg problémás, ott a SZAT meg hasonló megoldások kényelmesebbek. Tengerihez nagyon jó kis kütyük vannak erre a célra, csak a vízcseréhez képest irreálisan drágák. Ez itt lent egy ilyen cucc. Lassan csepeg benne a víz, így csak egy egészen kevés aerob bacit tud eltartani, azok elfogyasztják az oxigént, a többi élőhely meg anaerob baciknak jut.

denitr17.jpg
 
Lehet hülye kérdés moszat de a talajomban az a kékes zöldes feketés néhol szürkés cucc is lehet aerob baci vagy alga az üvegnél?
 
Lehet hülye kérdés moszat de a talajomban az a kékes zöldes feketés néhol szürkés cucc is lehet aerob baci vagy alga az üvegnél?
Azok kékalgák, más baleset. Baktériumnak baktériumok, de egészen más fajták. A denitrifikáló bacik nem nőnek olyan helyen, amit csak úgy meg lehet látni. Nagyon zárt, oxigénmentes zugokban szeretnek növekedni. Pontosabban ott nem eszi el előlük a kaját minden más. Ezek a bacik képesek a nitrátot "belélegezni" az oxigén helyett, így olyan helyeken is élnek és szaporodnak, ahol már minden tisztességes élőlény feladja.
 
Egyszer sikerült összehoznom denitrifikációt a mezei Tetratec 400-as szűrőben, kínai siporax hamisítvány szűrőanyagban. Elhanyagoltam a karbantartást és a szűrő egyes részein összegyűlt a kosz, lefojtódott az áramlás. A denitrifikáló bacik kékesszürkék és büdösek, ránézésre felismerhetőek. Így az is elég biztosan kijelenthető, hogy az én tapasztalatom kivételes volt, mert az emberek az átlagos külső szűrőkben sárgásbarna nitrifikáló trutyival szoktak találkozni.

A denitrifikációnak feltétele még, hogy tápanyagot is kapjanak a bacik, ami cukor vagy aldehid lehet. Az ilyen nitrátbontónak hirdetett műanyag biobogyók anyagába ezt bele szokták építeni. De van egy olyan gyanúm, hogy a carbo is megteszi, mert az glutáraldehid.

De összességében szerintem édesvízben nem üzlet a nitrátszűrés. Ahol tényleg problémás, ott a SZAT meg hasonló megoldások kényelmesebbek. Tengerihez nagyon jó kis kütyük vannak erre a célra, csak a vízcseréhez képest irreálisan drágák. Ez itt lent egy ilyen cucc. Lassan csepeg benne a víz, így csak egy egészen kevés aerob bacit tud eltartani, azok elfogyasztják az oxigént, a többi élőhely meg anaerob baciknak jut.

denitr17.jpg

Létezik olyan, hogy Aqua Light nitrátszűrő torony potom 11.000 Ft
http://www.webshop link moderálva/images/big/aqualigth-nitratefilter-kenes.png
Vajon működhet a dolog? Igazából nekem elég lenne az hogy kordában tartja a nitrát szintet úgy hogy nem kell a heti legalább 25% vízcsere.
 
ennyire sok nitrát termelődik nálad vagy ennyire tápozol? valamilyen teszttel ellenőrzöd ezt?
mert egy 400 literesben azért a heti 25% szerintem túlzás már.
 
ennyire sok nitrát termelődik nálad vagy ennyire tápozol? valamilyen teszttel ellenőrzöd ezt?
mert egy 400 literesben azért a heti 25% szerintem túlzás már.
Akkoriban elég sok nitrátom volt, valami nem volt jó a tápozásommal. Felment 50mg/liter fölé, de inkább az eldugult szűrő és a gagyi szűrőanyag volt a jelenség oka. Úgy egy hónappal később megint szétszedtem a szűrőt, hogy akkor most jól lefotózom, de már csak halovány nyomait találtam a feketeségnek. A nitrát meg még ekkor is magas volt.
Szerintem viszonylag alacsony nitrátszinten is virulnak ezek a bacik, mivel megfigyeltem állat- és tápozásmentes akváriumban is. Az egy homokos-köves 5 literes volt, amit az ablakban pácoltam, hogy legyen mit nézegetni mikroszkóppal. Pár hónap elfelejtés után szétszedtem, és az összes kő alja kékesszürke volt, ahol a homokba voltak süllyedve.

Ezek a tengeri nitrátszűrő tornyok elviekben ugyanúgy működnek édesvízben, csak másféle bacik lakják be.

Do It Yourself Coil Denitrator | Freshwater Cichlids Info
 
Utoljára módosított:
hát azt a posztot kope10-nek szántam :) de így is jó :)
Nem mondanám hogy túlzottan magas a nitrát, tesztcsíkkal mérem, és kb 20mg körül mozog, viszont mondjuk ez stabilnak mondható, de mivel nem növényes aksiról beszélünk kifejezetten, így nincs is nagyon ami megenné. Vagyis ha nem cserélek vizet, akkor előbb utóbb felhalmozódik. Ezt úgy tudom tartani, hogy:
1. Nem etetem a halakat, akkor még csökken is nagyon kicsit
2. 25% vízcsere nyilván csökken mondjuk 25%-ot
Most a 2075-ben alúlról: Siporax, MachPro, Substrat Pro, Aktív szén, perlon van.
Ammóniát nitritet még soha nem mértem, alga még csak nyomokban sem figyelhető meg. Ellenben az lenne a cél, hogy ne kelljen hetente 100 liter vizet hurcolásznom a nappaliból a wc-be majd a fürdőből az aksiba. Nem beszélve arról, hogy ennyi víznél esélytelen hogy tároljam a vizet, így az RO-mat sem tudom használni, mert ugye egy örökkévalóság amíg megcsinál 100 litert. és egyébként is túlzás hogy hetente (RO-val) kvázi megy a kukába 2-300 liter víz.
Így eléggé szükséges lenne hogy minimalizálni tudjam a vízcseréket.
Gondolkodtam a szat-ban is, viszont az anubiasokat és a Microsorum pteropus-okat sajnálnám ha kimennének. A szat meg ha jól tudom túl gyorsan megköti a nitrátot, ha viszont lebontó bacijaim lennének, azokkal lehetne úgy játszani, hogy a növényeknek is maradjon, meg ők is jól lakjanak.
 
Nem mondanám hogy túlzottan magas a nitrát, tesztcsíkkal mérem, és kb 20mg körül mozog, viszont mondjuk ez stabilnak mondható, de mivel nem növényes aksiról beszélünk kifejezetten, így nincs is nagyon ami megenné. Vagyis ha nem cserélek vizet, akkor előbb utóbb felhalmozódik. Ezt úgy tudom tartani, hogy:
1. Nem etetem a halakat, akkor még csökken is nagyon kicsit
2. 25% vízcsere nyilván csökken mondjuk 25%-ot
Most a 2075-ben alúlról: Siporax, MachPro, Substrat Pro, Aktív szén, perlon van.
Ammóniát nitritet még soha nem mértem, alga még csak nyomokban sem figyelhető meg. Ellenben az lenne a cél, hogy ne kelljen hetente 100 liter vizet hurcolásznom a nappaliból a wc-be majd a fürdőből az aksiba. Nem beszélve arról, hogy ennyi víznél esélytelen hogy tároljam a vizet, így az RO-mat sem tudom használni, mert ugye egy örökkévalóság amíg megcsinál 100 litert. és egyébként is túlzás hogy hetente (RO-val) kvázi megy a kukába 2-300 liter víz.
Így eléggé szükséges lenne hogy minimalizálni tudjam a vízcseréket.
Gondolkodtam a szat-ban is, viszont az anubiasokat és a Microsorum pteropus-okat sajnálnám ha kimennének. A szat meg ha jól tudom túl gyorsan megköti a nitrátot, ha viszont lebontó bacijaim lennének, azokkal lehetne úgy játszani, hogy a növényeknek is maradjon, meg ők is jól lakjanak.

egyrészt én nem cserélnék 100 litert, csak úgy kb 60at
másrészt a 20 az még nagyon nem magas, 50ig még szerintem jó vagy
harmadrészt egy hatvan literes hordót ha rendszeresítesz valahova a ro mellé, oda legyártod, másnap slaggal egyből leszívod vödör nélkül és ugyanígy azzal is nyomod fel fakár egy bármilyen szivattyú megteszi, ami felnyomja odáig a vizet, ez lakhat a hordóban is :)], akkor nincs ez a gond.
 
egyrészt én nem cserélnék 100 litert, csak úgy kb 60at
másrészt a 20 az még nagyon nem magas, 50ig még szerintem jó vagy
harmadrészt egy hatvan literes hordót ha rendszeresítesz valahova a ro mellé, oda legyártod, másnap slaggal egyből leszívod vödör nélkül és ugyanígy azzal is nyomod fel fakár egy bármilyen szivattyú megteszi, ami felnyomja odáig a vizet, ez lakhat a hordóban is :)], akkor nincs ez a gond.
Most ezzel az a gond, hogy azért azt lássuk be, hogy ha nem is 100-de még egy 60 literes hordónak is szép mérete van, ráadásul nem is olyanok amiket szívesen kerülgetnék sem az erkélyen, sem a lakásban. Egy egy napig elviselem (feleségem) de hogy minden héten ott legyen, az kiveitelezhetetlen.
60 literes műanyag hordó - Google keresés
 
olyat szerintem nem fogsz találni, hogy kéthavi szintre szoríthasd a vízcserét. mert nem csak a nitrát miatt kell az.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére